تداوم بازداشت و بلاتکلیفی معترضان و اعمال فشار مضاعف بر خانواده ها و نزدیکان آنها

Zendanian Bazdashtiha
*سه دانش آموز بازداشتی به نام‌های کاوان رضایی، بهنام سموری و عرفان براتی، از زمان دستگیری کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرند. بی خبری از وضعیت این نوجوانان، منجر به افزایش نگرانی خانواده های آنها شده است.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، سه دانش آموز در شهرهای سنندج، دهلران و بجنورد، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرند.
بر اساس این گزارش، از زمان بازداشت کاوان رضایی، بهنام سموری و عرفان براتی، تاکنون از محل نگهداری و آخرین وضعیت آنها اطلاعی حاصل نشده است. این امر افزایش نگرانی خانواده ها و نزدیکان این دانش آموزان را به همراه داشته است.
کاوان رضایی، ۱۵ ساله اهل سنندج، بهنام سموری، ١٧ ساله اهل دهلران و عرفان براتی ۱۷ ساله اهل بجنورد، با فرا رسیدن سالگرد جانباختن مهسا امینی توسط نیروهای امنیتی در این شهر ها بازداشت شدند.
گفتنی است، اعمال برخوردهای قضایی در خصوص شهروندان با فرا رسیدن سالگرد اعتراضات سراسری سال گذشته که چندین ماه پس از جانباختن مهسا امینی به درازا کشیده شد، رشد چشم‌گیری داشته است. اخیرا طی یک بازه زمانی کوتاه، تعداد پر شماری از شهروندان بازداشت، به مراجع امنیتی و قضایی احضار و یا با محرومیت هایی مواجه شده اند. اعمال فشار مضاعف بر بازماندگان جانباختگان اعتراضات سال گذشته، از بارزترین برخوردهای صورت گرفته در روزهای اخیر به شمار می آید.
*فرزانه برزه کار، مادر عرفان رضایی نوایی یکی از جان باختگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، علیرغم گذشت شانزده روز از دستگیری، به صورت بلاتکلیف در زندان قائم شهر بسر میبرد.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، فرزانه برزه کار، مادر عرفان رضایی نوایی یکی از جان باختگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، به صورت بلاتکلیف در بازداشت بسر میبرد.
یک منبع مطلع نزدیک به خانواده این شهروند به هرانا گفت: “خانم برزه کار علیرغم گذشت بیش از دو هفته از زمان دستگیری، کماکان در زندان قائم شهر در بازداشت است.”
فرزانه برزه کار در تاریخ دوازدهم شهریورماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.
تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت و اتهام مطروحه علیه این شهروند اطلاعی حاصل نشده است.
عرفان رضایی نوایی، ۲۱ ساله اهل آمل در تاریخ ۳۰ شهریور ۱۴۰۱، در جریان اعتراضات سراسری سال گذشته در این شهر بر اثر اصابت گلوله جان خود را از دست داد.
تداوم بازداشت و بلاتکلیفی منوچهر فلاح در زندان لاکان رشت
منوچهر فلاح، شهروند بازداشتی علیرغم گذشت بیش از هفتاد روز از زمان دستگیری، کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان لاکان رشت بسر میبرد.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، منوچهر فلاح، شهروند بازداشتی کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان لاکان رشت بسر میبرد.
یک منبع مطلع نزدیک به خانواده این شهروند به هرانا گفت: “علیرغم تامین وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی، دادستان رشت با آزادی وی مخالفت کرده است.”
به گفته این منبع مطلع، پرونده وی در دادسرای رشت در حال بررسی است و تاکنون کیفرخواستی پرونده آقای فلاح صادر نشده است.
منوچهر فلاح در تیرماه سال جاری، توسط ماموران اداره اطلاعات در فرودگاه رشت بازداشت شد.

منوچهر فلاح، تتو آرتیست پیش از بازداشت در کیش شاغل بوده است.
تا لحظه تنظیم این گزارش از اتهامات مطروحه علیه این شهروند اطلاعی حاصل نشده است.
منبع: هرانا