بازهم تأخیر در پرداخت حقوق بازنشستگان

Bazneshastegi ساعت ۲۴: اگر بخواهیم یکی از ضعیف‌ ترین اقشار جامعه را معرفی کنیم، کدام قشر در اولویت قرار می‌گیرد؟ بدون تردید کارگران بازنشسته در میان اقشار اجتماعی از ضعیف‌ ترین اقشار به حساب می‌آیند. درآمد آنها همان است که در چانه‌ زنی میان نهادهای کارگری با کارفرمایان و دولت با دگرگونی روبرو می‌ شود.

این میزان مستمری در حال حاضر تکافوی هزینه بازنشستگانی که هزینه درمان و جلوگیری از بیماری آن‌ها بالاست را نمی‌دهد. آیا دغدغه کارگران بازنشسته فقط همین کم بودن مستمری است؟ نه، کارگران بازنشسته به دریافت بهنگام حق بازنشستگی خود بسیار حساسیت دارند و حتی دقیقه‌ها و ساعت‌ها برایشان اهمیت دارد. مگر در این‌ باره اتفاقی رخ داده است؟ بله، الان سه ماه است به هر دلیل مستمری بازنشستگان با تأخیر پرداخت می‌شود و کسی هم توضیح نمی‌دهد. بازنشستگان بیم آن را دارند که‌این رخداد تکرار و زمان تأخیر هم بیشتر شود.

سازمان تأمین اجتماعی و دولت توجه داشته باشند قلب بازنشستگان ضعیف است. علی‌ اکبر عیوضی دبیر کانون بازنشستگان کارگری استان تهران با بیان اینکه به دلیل سه روز تعطیلات، حقوق بازنشستگان با یک روز تأخیر در حال پرداخت است، می‌ گوید: همه حقوق‌ ها تا روز اول ماه واریز می‌ شوند، اما باز هم با تأخیر! او اضافه می‌‌کند: در دو سه ماه اخیر، در پرداخت حقوق بازنشستگان کارگری یکی دو روز تأخیر اتفاق افتاده و این مسأله ناگواری است. به گفته عیوضی، تأخیر در واریز حقوق بازنشستگان- حتی یک روز تأخیر- زندگی بازنشسته‌ ای را که با حقوق حداقلی به سختی روزگار می‌ گذراند، مختل می‌ کند. این فعال صنف بازنشستگان تأکید می‌کند: باید به گونه‌ ای برنامه‌ ریزی کنند که مستمری بازنشستگان به موقع و براساس جدول الفبا پرداخت شود. این کمترین کاری است که در قبال بزرگ‌ ترین جامعه بازنشستگی کشور می‌ توانند صورت دهند.