تناقض دو سیاست پرورش مرغ آرین با واردات خودرو های دست دوم خارجی

Morghdari ساعت ۲۴: فعالان صنعت مرغداری با صراحت می گویند اصرار بر بومی سازی در این صنعت که پرورش مرغ آرین است تا کنون ٢ میلیارد دلار به مرغدای کشور آسیب زده است. ابوالحسن خلیلی رئیس کمیسیون صنایع غذایی اتاق ایران خواستار جبران خسارت‌ هایی شد که‌ این اقدامات غیر‌ اقتصادی بر پیکره صنعت مرغداری وارد کرده است. به باور او حفظ امنیت سرمایه‌ گذاری در کنار امنیت غذایی کشور، اهمیت دارد و باید مورد توجه باشد.

در یکی از نشست های بخش خصوصی بر لزوم ورود نهادهای نظارتی و بررسی چالش‌هایی که مطرح شد، تأکید کرد و چون به نظر می‌رسد تا به امروز احیایی درباره نژاد مرغ آرین در کشور رخ نداده و آنچه انجام شده تأکید بر تکثیر بی‌رویه آن بوده است و هیچ‌کس نیز درباره آن صحبت نمی‌کند و گزارش نمی‌دهد، بنابراین ضرورت دارد نهادهای نظارتی به موضوع ورود کرده و تحقیق و تفحص لازم درباره آن انجام شود.

واردات خودروی خارجی و بومی‌ سازی مرغداری پیش از پیروزی انقلاب اسلامی صنعت مرغداری ایران روندی را درپیش گرفته بود که با استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی و نیز تکنولوژی روز دنیا بتواند بازار گوشت مرغ و تخم‌مرغ منطقه را پوشش دهد. این صنعت اما همانند بیشتر صنایع در سال‌های پس از پیروزی انقلاب به دلیل شرایط آن زمان و نیز نگاه‌ های چپگرایانه در وضعیت نا‌متعادلی قرار گرفته و در نتیجه تولید از مصرف فاصله گرفت. با این همه و به دلیل آزادسازی صنعت مرغداری در دهه ۱۳۷۰، سرمایه‌ گذاری‌ های هنگفتی در صنعت مرغداری ایران انجام و ظرفیت بالایی برای تولید فراهم شده است.

این صنعت در حال حاضر با ٣ دشواری بزرگ روبرو است؛ مشکل نخست قیمت‌ گذاری دستوری در این صنعت و تولیدات آن است که از جوجه‌ ریزی شروع و به عرضه محصول نهایی منجر می‌شود. مشکل دوم تحولات در سیاست ارزی برای خوراک مرغ‌ هاست. ایران سالانه میلیاردها دلار برای واردات خوراک مرغ، ارز لازم دارد. سیاست‌ های ارزی پر‌ نوسان و بی‌ ثبات، بازار این صنعت را از تعادل خارج می‌کند. مشکل سوم که‌ این روزها خود را در عمل بیشتر نشان داده است، بومی‌کردن مرغ اجداد است که باید از آن‌ ها مرغ و تخم‌ مرغ نهایی بدست آید. پیش از انقلاب، ایران در دشت قزوین و در کردان- میان قزوین و کرج- مزرعه مرغ اجداد داشت که البته از سوی کشوری به‌ ایران آورده شده بود که حالا ایران هرگز نمی‌ تواند با ‌آن ارتباط داشته باشد. مزرعه‌هایی به اسم دهخدا که از سوی اسرائیل در ایران تاسیس شده بود به سرعت از کشور برده شد و تنها مزرعه باقیمانده نیز به دلیل انتقال نادرست از کردان به بابل در بدترین وضعیت قرار گرفت.

سیاست بومی‌سازی صنعت مرغداری با هدف کنار گذاشتن مرغ‌های وارداتی و به روی صحنه آوردن مرغی به نام آرین که در سال‌ های تازه‌ سپری‌شده در دستور کار نهادهای مسئول قرار گرفته‌، تا امروز نتایج بدی به همراه داشته است و به گفته فعالان صنعت مرغداری مقرون به صرفه نبوده و زیان ٢ میلیارد دلار به بار آورده است.

فعالان صنعت مرغداری باور دارند این برنامه اگر هم قرار باشد اجرا شود، نیاز به زمان طولانی دارد و باید برای جلوگیری از خسارت، بومی‌ سازی را در کنار واردات انجام داد تا صنعت با سقوط روبرو نشود. کارشناسان باور دارند در دنیایی که هر روز به یک واحد کل و تفکیک‌ ناپذیر تبدیل می‌ شود، ایستادگی روی برخی مسائل شاید تنها راه نباشد. چطور می‌ شود اتومبیل دست‌ دوم خارجی وارد کرد، اما باید صنعت مرغداری بومی‌ سازی شود.