بیانیه مشترک شورای همکاری خلیج فارس و آمریکا: ایران با آژانس همکاری کامل کند

IAEA-International-Agance-Energy-Atomi

«وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس در پایان دیدار با آنتونی بلینکن، وزیرخارجه آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای مشترک از ایران خواستند که با آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای «همکاری کامل» کند.»
 
این جلسه روز چهارشنبه - ۲۰ سپتامبر - در نیویورک و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد و بیانیه مشترک میان وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و وزیر خارجه آمریکا خیلی زود با واکنش تند در ایران همراه شد و رسانه‌های این کشور آن را «بیانیه ضدایرانی» خواندند.
این بیانیه می‌تواند در واکنش به آخرین تنش میان تهران و آژانس تلقی شود که طی آن ایران مجوز چند کارشناس مجرب ناظر بر برنامه هسته‌ای این کشور را لغو کرد. اقدامی که با واکنش دبیرکل آژانس هم همراه بود.
از طرف دیگر ایران می‌گوید لغو مجوز این بازرسان آژانس در پاسخ به درخواست بریتانیا، فرانسه و آلمان در جریان جلسه شورای حکام آژانس بوده که طی آن سه امضاکننده اروپایی برجام از تهران خواسته بودند به منظور یافتن توضیح درباره علت پیدا شدن رد اورانیوم در برخی از سایت‌های اعلام نشده این کشور، با آژانس همکاری کند.
۶۳ دولت عضو آژانس از این بیانیه حمایت کردند. تصمیم ایران برای لغو مجوز برخی از بازرسان، یک روز پس از انتشار این بیانیه اعلام شد
پس از اعلام تصمیم ایران در لغو مجوز فعالیت شماری از «بازرسان مجرب» آژانس بین المللی انرژی اتمی ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه مشترکی از ایران خواسته اند «فورا» در تصمیم خود تجدیدنظر و «به طور کامل» با آژانس همکاری کند. این چهار کشور گفته اند «ما به مدیرکل آژانس می‌پیوندیم و از او حمایت می‌کنیم تا این اقدام "بی‌سابقه و یکجانبه" اخیر ایران را که به گفته او تأثیر شدیدی بر توانایی آژانس برای انجام فعالیت‌های راستی‌آزمایی‌اش خواهد داشت، به شدت محکوم کنیم».
 
با این حال، مقام‌های ایران با حمایت از اقدام خود می‌گویند تصمیم فرانسه، انگلیس و آلمان مبنی بر لغو نکردن تحریم‌های موشک‌های بالستیک ایران که براساس برجام باید در اواسط اکتبر صورت می‌گرفت «سوء استفاده» غرب از آژانس است.
 
روزنامه اعتماد امروز - چهارشنبه ۲۹ شهریور - به نقل از ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در واکنش به درخواست رافائل گروسی از ایران برای تجدید نظر درخصوص لغو انتصاب چند بازرس آژانس نوشته: «اقدام اخیر ایران براساس حقوق حاکمیتی مصرح در ماده ۹ موافقتنامه جامع پادمان بین ایران و آژانس ( INFCIRC 214) صورت گرفته است و جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد که کشورهای غربی از سیاست سوءاستفاده از سازمان‌های بین‌المللی از جمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خودداری کنند».
 
 
منبع: بی بی سی