تحریم‌های تازۀ آمریکا بار دیگر صنایع پهپاد جمهوری اسلامی را هدف گرفت

pahbad

ایالات متحد آمریکا در ادامۀ تحریم‌ها، دو مسئول ایرانی و پنج شرکت را هدف قرار داد. این شرکت‌ها که در ایران، امارات متحد عرب، ترکیه و چین فعالیت دارند، در جهت خرید «قطعات حساس» برای ساخت پهپاد تلاش می‌کرده‌اند. دولت آمریکا یادآوری می‌کند که جمهوری اسلامی با تحویل پهپاد به روسیه، از تجاوز نظامی این کشور به اوکراین پشتیبانی می‌کند.
 
روز چهارشنبه ۵ مهر، وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که پنج شرکت و دو فرد ایرانی مستقر در ایران، چین، هنگ‌کنگ، ترکیه و امارات متحد عرب را تحریم کرده است.
این شبکۀ بین‌المللی، سازمان جهاد خودکفایی نیروی هوافضای سپاه پاسداران را در امر مبادلات مالی و خرید ابزار یاری می‌داده است.
 
برایان ای. نلسون، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی گفت: «در حملات روسیه به اوکراین، پهپادهای ساخت ایران همچنان ابزاری کلیدی به شمار می‌آید.»
بیش از یک سال است که آمریکا با مجموعه تحریم‌های خود برنامه‌های تولید پهپاد جمهوری اسلامی را هدف گرفته است.
 
خزانه‌داری آمریکا در اطلاعیۀ جدید خود می‌گوید که تحریم‌شدگان اخیر برای خرید و انتقال «سرووموتور» (Servomotor) فعالیت می‌کرده‌اند. این قطعه که در ساخت پهپادهای «شاهد» نقش اساسی دارد، کنترل موقعیت، سرعت و شتاب پهپاد را ممکن می‌کند. بقایای یکی از همین «سرووموتور»ها، بعد از انهدام یک پهپاد در اوکراین کشف شده است.
 
اطلاعیه یادآوری می‌کند که ایران در جهت پشتیبانی از حملۀ غیرقانونی روسیه به اوکراین، پهپادهای شاهد-۱۳۶ به مسکو تحویل داده است.
 
تحریم‌شدگان
شرکت «پیشگام صفحه»، مستقر در اصفهان و حمیدرضا جان‌قربانی مدیرعامل آن، به دلیل خرید هزاران «سرووموتور» تحت تحریم آمریکا قرار گرفته‌اند.
شرکت هیمارک الکترون که در هنگ‌کنگ ‌مستقر است و همچنین یکی از مسئولان این شرکت موسوم به فان‌یانگ، مستقر در چین نیز از جمله تحریم‌شدگان هستند.
 
همچنین دو شرکت ترک به اسامی «آنکاپورت» و «دال انرژی»، یک شرکت مستقر در دبی و شخصی به نام فرهاد قاعدی که انتقال صدها هزار دلار پول را برای خرید «سرووموتور» ممکن ساخته‌اند، تحت تحریم قرار گرفته‌اند. دقیقاً معلوم نیست که  فرهاد قاعدی در کدام کشور فعالیت داشته است.
.
رادیو فرانسه