طرح بودجه موقت در کنگره آمریکا تصویب شد؛ دولت فعلا تعطیل نمی‌شود

USA-Congress

«با تصویب یک لایحه کوتاه مدت بودجه در دو مجلس نمایندگان و سنا، دولت آمریکا از تعطیلی اجباری پرهیز کرده است. لایحه‌ای برای تامین مخارج دولت تا وسط نوامبر که البته حاوی هیچ کمک تازه‌ای برای اوکراین نیست با ۸۸ رای موافق در مقابل ۹ رای مخالف در سنا تصویب شد.»
 
پیشتر در این روز مجلس نمایندگان این طرح را با هدف جلوگیری از تعطیلی دولت تصویب کرده بود.
 
طرح بودجه موقت که از سوی کوین مک کارتی، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، ارائه شده بود با ۳۳۵ رای موافق در مقابل ۹۱ رای مخالف با کمک دمکرات‌ها تصویب شد. اکنون انتظار می‌رود این طرح به امضای رئیس جمهور آمریکا برسد.
 
اگر کنگره از تصویب برنامه بودجه خودداری می‌کرد، سازمان‌های دولتی تعطیل می‌شدند و صدها هزار کارمند دولت به مرخصی بدون حقوق می‌رفتند.
سال مالی دولت آمریکا از یکشنبه، اول اکتبر، آغاز می‌شود. دولت در یک دهه گذشته سه بار به دلیل تامین نشدن بودجه نهادهای فدرال تعطیل شده است. کنگره باید تا پیش از این تاریخ حداقل ۳۰ درصد بودجه فدرال را وضع کند.
 
تعطیلی دولت فدرال بر موارد مختلفی اثر بزرگی دارد؛ از سفرهای هوایی گرفته تا پارک‌های ملی آمریکا و گواهی ازدواج. در این تعطیلی بیشتر کارمندان فدرال به مرخصی بدون حقوق فرستاده می‌شوند.
 
در جریان کشمکش برای پیش بردن طرح بودجه، چند جمهوری‌خواه راست‌گرا از جمله خواستار توقف کمک‌های آمریکا به اوکراین بودند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا هم از آنان حمایت کرده است.
 
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای گفت: «امشب اکثریت فراجناحی در مجلس نمایندگان و سنا به ادامه کار دولت رای دادند، و از یک بحران غیرضروری که باعث اعمال رنجی بی‌دلیل بر میلیون‌ها کارمند سختکوش آمریکایی می‌شد جلوگیری کردند.»
 
او درباره بودجه اوکراین گفت: «درحالی که رئیس مجلس نمایندگان و اکثریت قاطع کنگره در حمایت از اوکراین پشتکار داشته‌اند، بودجه تازه‌ای در این توافق برای ادامه آن حمایت وجود ندارد. ما نمی‌توانیم تحت هیچ شرایطی اجازه دهیم حمایت آمریکا از اوکراین مختل شود. من کاملا انتظار دارم رئیس مجلس به تعهد خود نسبت به مردم اوکراین و اطمینان از تصویب حمایت مورد نیاز برای کمک به اوکراین در این لحظه حیاتی پایبند بماند.»
 
سناتور چاک شومر، رهبر اکثریت سنا، بعد از تصویب این طرح گفت که «آمریکایی‌ها می‌توانند نفس راحتی بکشند» و از برش‌هایی در بودجه که جمهوری‌خواهان برای آنها فشار آورده بودند و او آنها را «افراطی، بد و مضر» توصیف کرد پرهیز شده است.
 
اما او تاکید کرد که این توافق موقتی است و هنوز «به مقصد نرسیده‌ایم». او به کی‌یف اطمینان داد که آمریکا بسته کمک‌های آتی به اوکراین را لغو نکرده است.
آقای شومر گفت که حمایتی اکثریتی در هر دو حزب برای ادامه کمک مالی به ارتش اوکراین وجود دارد و افزود: «ما از نبرد برای کمک بیشتر برای اوکراین دست بر نمی‌داریم.»
 
رهبران ارشد سنا از هر دو حزب در اقدامی غیرمعمول بیانیه‌ای منتشر کردند که در آن بر قصد خود برای «اطمینان از ادامه حمایت دولت آمریکا» از اوکراین در هفته‌های آینده تاکید کردند.
 
اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا در دست حزب جمهوری‌خواه است که حزب مخالف رئیس‌جمهور کنونی، جو بایدن است. اما این اکثریت شکننده است. در همین حال حزب دموکرات در مجلس سنا، با یک کرسی بیشتر، اکثریت را در دست دارد.
 
برای تصویب لوایح بودجه در کنگره که برای ادامه فعالیت دولت فدرال ضروری است، دو حزب باید به سازش برسند.
اما یک فراکسیون از اعضای راست‌گرای مجلس نمایندگان آمریکا با درخواست کاهش عمده در مخارج دولت، از جمله توقف هزینه‌های آمریکا در اوکراین، جلوی به‌رای‌گذاشته‌شدن بودجه دولت را گرفته بود.
 
کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که جمهوری‌خواه است، می‌توانست با دادن امتیاز به دموکرات‌ها رای آنان را برای تصویب بودجه دولت جلب کند اما در آن صورت جناح تندرو حزب خودش علیه او اقدام خواهند کرد تا از این سمت برکنارش کنند.
دفعه قبل که بودجه دولت با مخالفت دموکرات‌ها در کنگره آمریکا تامین نشد و دولت به تعطیلی کشیده شد، چهار سال پیش در دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ بود که دولت فدرال برای ۵ هفته تعطیل بود.
 
بر اساس برآورد دفتر بودجه کنگره آمریکا، تعطیلی دفعه پیش ۱۱ میلیارد دلار هزینه برداشت و در جریان آن برخی کارمندان دولت فدرال برای دریافت غذای مجانی در صف سازمان‌های خیریه ایستادند.
بحران تعطیلی دولت آمریکا به نمادی از ناکارآمدی ناشی از شکاف‌های حزبی در واشنگتن تبدیل شده است.
 
 
 
نقل از بی‌بی‌سی

در این رابطه