تخلیه شبانه زباله‌های شهری در دهانه قنات‌های تاریخی ایذه

zobaleh
در پی تماس‌های مردمی، دریافت گزارشات متعدد در خصوص اقدام چندین باره تخلیه زباله‌های شهری توسط شهرداری ایذه در دهانه سفره‌های آبی در نزدیکی یکی از پرجمعیت ترین محلات شهری ایذه به نام " سرقنات" و بازدید میدانی خبرنگار ایلنا، مسئول شبکه بهداشت و درمان این شهرستان با تایید این گزارشات، از ورود جدی به این موضوع خبر داد.
جاسم نوذرپور رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان ایذه با اشاره به تعطیلی سایت پسماند مرغاب به دلیل آنچه توسط شهرداری به عنوان اجرای بهسازی و تعمیرات این سایت اعلام کرده است، به ایلنا گفت: با توجه به بازدید میدانی صورت گرفته، شهرداری ایذه از زمین‌های پشت قبرستان واقع در سرقنات برای محل تخلیه زباله جهت بارگیری به صورت غیراصولی برای انتقال به سایت پسماند استفاده می‌کرد، لذا دستور جمع آوری زباله‌ها در این منطقه صادر شد.
وی افزود: در بازدید صورت گرفته به دلیل اینکه زباله‌ها به شکل غیر اصولی توسط شهرداری ایذه تا زمان آماده سازی سایت دفن شده بودند، گودبرداری و زباله‌ها تخلیه شد.
دبیر انجمن دوستداران طبیعت و محیط زیست خوزستان هم در ادامه به ایلنا گفت: سال‌هاست با توجه به گزارشات متعدد رسانه‌ها، پیگیری‌های مردمی و مشاهدات عینی انجمن‌های غیردولتی، هنوز هیچ گزارشی از شهرداری و شورای شهر، شبکه بهداشت و درمان، فرمانداری و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ایذه مبنی بر دفع و دفن اصولی زباله‌ها در سایت جدید منتشر نشده است و افکار عمومی شهر ایذه همچنان منتظرند تا از سوی این ارگان‌ها گزارش شفافی از سایتی که شهردار ایذه مدعی رعایت کامل نکات بهداشتی و درمانی در آن بوده است را دریافت کنند.
هژیر کیانی افزود: با توجه به شرایط پیش آمده و نگرانی‌های موجود در آغاز سال تحصیلی جدید، کمیته حقوقی انجمن دوستداران طبیعت و محیط زیست خوزستان، به دلیل تکرار جرم توسط شهرداری و شورای شهر و رهاسازی زباله‌ها در آبخوان‌های تاریخی شهر، پیگیری‌های حقوقی را در دستور کار قرار داده است. آلوده سازی سفره‌های آبی زیرزمینی و تهدید علیه بهداشت عمومی و مخاطراتی که متوجه شهروندان است، بر وظایف ما نسبت به پیگیری این موضوع می‌افزاید و تا حصول به نتایج قانونی کوتاه نخواهیم آمد.
در ادامه یکی از اعضای انجمن دوستداران طبیعت و محیط زیست خوزستان هم به ایلنا، گفت: شهرداری ایذه زباله‌ها را به صورت شبانه دفن می‌کند و دلیل این اقدامش را تعطیلی سایت مرغاب تا زمان بازگشایی دوباره آن اعلام می‌کند. پس این وسط تکلیف زباله‌های بیمارستانی و عفونی شهر چه می‌شود؟ با بازگشایی مدارس و رفت و آمد روزانه فرزندان مان در خیابان‌های آلوده به زباله نگرانیم.
ایلنا


در این رابطه