۴۴۱۲ کودک و نوجوان در میان حداقل ۱۰٨١٢ شهید در نسل کشی ارتش اسرائیل در نوار غزه/ جنگ خیابانی در نزدیکی بیمارستان ها

Genocide-Israel-1رادیو فردا: وزارت بهداشت در غزه که تحت کنترل دولت حماس است، روز پنجشنبه اعلام کرد که دست‌کم ۱۰ هزار و ۸۱۲ فلسطینی از جمله چهار هزار و ۴۱۲ کودک در حملات اسرائیل به غزه از روز ۱۵ مهر تاکنون کشته شده‌اند.

آمار پیشین این وزارتخانه که روز چهارشنبه اعلام شده بود، حاکی از کشته شدن ۱۰ هزار و ۵۶۹ فلسطینی بود.

بر این اساس، طی یک شبانه‌روز بیش از دویست فلسطینی دیگر در غزه کشته شدند.

اسرائیل صحت آمار وزارت بهداشت حماس را رد کرده، اما سازمان بهداشت جهانی معتقد است که این ارقام قابل اعتماد هستند.

همزمان وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطینی روز پنجشنبه اعلام کرد در حمله نظامیان اسرائیل به شهر جنین و اردوگاه آوارگان در کرانه باختری اشغالی ۱۰ فلسطینی کشته و حداقل ۲۰ نفر دیگر زخمی شدند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که در حال انجام حملات ضد تروریستی در جنین است، اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

بر اساس آمار وزارت بهداشت فلسطین، از زمان حمله مرگبار گروه افراطی حماس به اسرائیل از نوار غزه، حداقل ۱۷۶ فلسطینی در کرانه باختری کشته شده‌اند.
اسرائیل نیز اعلام کرده که اعضای حماس در حمله ۱۵ مهر ۱۴۰۰ نفر را کشتند و حدود ۲۴۰ نفر دیگر را به گروگان گرفتند.

در همین حال، گزارش‌ها حاکی است که با پیشروی نیروهای نظامی اسرائیل در غزه، جنگ خیابانی میان نیروهای اسرائیلی و گروه افراطی حماس به نزدیکی بیمارستان‌ها کشیده شده است.

خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه ۱۸ آبان از قول شاهدان عینی گزارش داد در حالی که هزاران ساکنان غزه به دو بیمارستان الشفاء و القدس غزه پناه برده‌اند، جنگ خیابانی حماس و اسرائیل به نزدیکی این بیمارستان‌ها کشیده شده است.

اسرائیل پیشتر اعلام کرده بود که حماس بیمارستان‌های غزه را به مرکز فرماندهی نظامی خود تبدیل کرده و در زیر ساختمان بیمارستان‌ها تونل‌هایی برای عملیات نظامی حفر کرده است.

یک مقام اسرائیلی نیز با اشاره به نزدیک شدن محل جنگ به اطراف بیمارستان‌ها، گفته است نیروهای حماس در صورت نزدیک شدن بیشتر اسرائیلی‌ها، از بیمارستان‌ها اقدام به تیراندازی خواهند کرد و این اقدام، وضعیت را پیچیده‌تر می‌کند.

در حالی که هزاران نفر از ساکنان شمال غزه از طریق جاده‌ تحت کنترل تانک‌های اسرائیل به مناطق جنوبی و در ساعات محدود اعلام شده در حال تخلیه هستند، هنوز جمعیت بزرگی در مناطق شمالی نوار غزه تحت محاصره هستند.

در این میان مقامات بیش از ۸۰ کشور و نهاد بین‌المللی روز پنج‌شنبه با برگزاری نشستی در پاریس هماهنگی‌ها برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به نوار غزه را مورد بحث و بررسی قرار داده و بر لزوم کمک به ساکنان زخمی شده و تحت محاصره در غزه تاکید کردند.

نهادهای مرتبط با کمک‌های انسان‌دوستانه خواستار آتش‌بس فوری شده‌اند.

جان ایجلند، مدیر کل شورای پناهندگی نروژ، عملیات نظامی اسرائیل را «مجازات دسته‌جمعی» خوانده و گفته است: «حتی یک دقیقه نیز وقت اضافی نداریم. بدون آتش‌بس، رفع محاصره و توقف بمباران بی‌رویه، قربانی شدن غیرنظامیان در غزه ادامه خواهد یافت».

طی بیش از یک ماه گذشته، نوار غزه همچنین در محاصره کامل نیروهای اسرائیلی بوده و ارتش این کشور از ساکنان شمال غزه خواسته است به مناطق جنوبی نقل مکان کنند.

رویترز می‌نویسد هزاران فلسطینی به‌رغم دستور اسرائیل برای تخلیه منطقه محاصره شده در شمال، به بیمارستان الشفاء در شهر غزه پناه برده‌اند. آن‌ها در چادرهای محوطه بیمارستان پناه گرفته و می‌گویند که جای دیگری برای رفتن ندارند.

دفتر کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد می‌گوید روز چهارشنبه دوباره ۵۰ هزار ساکن مناطق شمالی به جنوب غزه منتقل شدند.

رویترز از قول ساکنان محلی گزارش داده است که افراد با پای پیاده مجبور به گذشتن از جاده شمال به جنوب هستند و در نبود تاکسی و ممنوعیت حرکت با خودرو شخصی، اشیاء زیادی نمی‌توانند با خود حمل کنند.

در میانه تشدید درگیری‌های خیابانی، حماس از «تلفات شدید طرف مقابل» خبر داده است. اسرائیل می‌گوید تاکنون ۳۳ نظامی این کشور در نبردهای خیابانی غزه کشته شده‌اند، اما حماس با انتشار ویدئوهایی مدعی تلفات بیشتر نظامیان اسرائیل و ادوات جنگی آن شده است. حماس می‌گوید کشته‌های اسرائیل بسیار بیشتر از رقمی است که اعلام شده.

اسرائیل روز پنج‌شنبه از نابودی یک مرکز فرماندهی حماس در منطقه جبالیا، در شمال غزه، بعد از ۱۰ ساعت نبرد با نیروهای حماس و جهاد اسلامی خبر داده و گفته است ده‌ها شبه‌نظامی در این عملیات کشته شده، تونل‌ها نابود و تسلیحات آن‌ها توقیف شده است.