اندونزی بزرگترین مزرعه خورشیدی شناور جنوب شرق آسیا را افتتاح کرد

Andonezi-Nirougahe Khorshidi

«این تصویر هوایی نیروگاه خورشیدی شناور اندونزی با توان ۱۹۲ مگا وات برق را نشان می‌دهد که با همکاری دولت اندونزی و شرکت مصدر امارات متحده عربی در جاوه غربی احداث شد.»
 
ایرنا: اندونزی یک مزرعه خورشیدی ساخته شده روی آب با بودجه ۱۰۰ میلیون دلاری را افتتاح کرد که بزرگترین مزرعه خورشیدی در جنوب شرق آسیا محسوب می‌شود.
 
به گزارش یکشنبه ایرنا از خبرگزاری فرانسه، مزرعه خورشیدی شناور سیراتا (Cirata) که انتظار می‌رود برق کافی برای تامین انرژی ۵۰ هزار خانوار را فراهم کند، بر روی یک مخزن ۲۰۰ هکتاری در جاوه غربی، در حدود ۱۳۰ کیلومتری جاکارتا ساخته شده است.
 
جوکو ویدودو رئیس جمهور اندونزی در سخنرانی به مناسبت افتتاح این نیروگاه گفت: امروز یک روز تاریخی است، زیرا رویای بزرگ ما برای ساختن یک نیروگاه انرژی تجدیدپذیر در مقیاس بزرگ سرانجام محقق شد.
وی افزود: ما موفق به ساخت بزرگترین مزرعه خورشیدی شناور در جنوب شرق آسیا و سومین مزرعه بزرگ در جهان شدیم.
 
این پروژه که با همکاری شرکت ملی برق اندونزی و شرکت انرژی‌های تجدیدپذیر «مصدر» ابوظبی احداث شده، در طول سه سال زمان اجرایی شدن تقریباً ۱۰۰ میلیون دلار هزینه داشته است.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، این مزرعه خورشیدی که در یک منطقه با مزارع برنج محاط شده از ۳۴۰ هزار پنل تشکیل شده است.
 
نیروگاه جدید با حداکثر توان ۱۹۲ مگاوات (MWp) در حال حاضر برق کافی برای تامین برق منطقه سیراتا را تولید می کند.
ویدودو گفت: این پروژه تا ۵۰۰ مگاوات بر ثانیه توسعه خواهد یافت، در حالی که شرکت ملی برق اندونزی می گوید تا هزار مگاوات بر ثانیه هم توان تولید دارد.
 
رئیس جمهوری اندونزی در این مراسم برای استفاده بیشتر از منابع انرژی های تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی، برق آبی، زمین گرمایی و باد در کشورش ابراز امیدواری کرد.
 
دولت اندونزی در نظر دارد تا سال ۲۰۶۰ به انتشار خالص کربن صفر برسد. این کشور همچنین در تلاش است در ازای تامین مالی ۲۰ میلیارد دلاری طرح مشارکت در انتقال انرژی، انتشار گازهای گلخانه‌ای در بخش برق را تا سال ۲۰۵۰ به صفر برساند.
 
بر اساس این طرح، جاکارتا متعهد شده است تولید کربن بخش برق خود را تا سال ۲۰۳۰ به حداکثر ۲۵۰ میلیون تن کاهش دهد که از سقف قبلی ۲۹۰ میلیون تن کمتر است.