خامنه ای خطاب به اسماعیل هنیه: به نیابت از شما وارد جنگ نمی‌ شویم

bombaran ghazeرادیو فردا: خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۲۴ آبان از قول سه مقام ارشد گزارش داد که رهبر جمهوری اسلامی ایران حدود دو هفته پیش در ملاقات با اسماعیل هنیه، از رهبران حماس، در تهران برای او پیام صریحی داشت: «شما در مورد حمله ۱۵ مهر به اسرائیل به ما هشدار ندادید و ما نیز به نیابت از شما وارد جنگ نمی‌شویم.»

رویترز می‌گوید مقامات ایرانی و مقامات حماس که از این دیدار اطلاع دارند ولی خواستند نام‌شان در گزارش قید نشود به این خبرگزاری گفتند آیت‌الله خامنه‌ای به اسماعیل هنیه گفته است که ایران به حمایت سیاسی و معنوی از حماس ادامه خواهد داد ولی مستقیما دخالت نخواهد کرد.

یک مقام حماس افزود رهبر ایران از هنیه خواسته است صداهایی را که به طور علنی خواستار دخالت ایران و یا حزب‌الله لبنان در جنگ علیه اسرائیل می‌شوند، ساکت کند.

سه منبع نزدیک به حزب‌الله لبنان، گروه مقتدر مورد حمایت جمهوری اسلامی، نیز به خبرگزاری رویترز گفتند که این گروه نیز از حمله بی‌سابقه و ویرانگر حماس به جنوب اسرائیل کاملا غافلگیر شده و شبه‌نظامیان این گروه در جوار مرز با اسرائیل در حالت آماده‌باش نبودند.

یکی از فرماندهان حزب‌الله لبنان گفت: «ما بیدار شدیم و دیدیم جنگ شروع شده است.»

این نخستین بار طی ۲۰ سال اخیر است که «محور مقاومت» که مجموعه نیروهای نیابتی و مورد حمایت ایران در سطح منطقه است، به‌دلیل جنگ اسرائیل و حماس ناگزیر شده است در چند جبهه وارد درگیری شود و برای آن آزمایش بزرگی خواهد بود.

به نوشته رویترز، نباید فراموش کرد که تک تک اجزای «محور مقاومت» شامل حزب‌الله لبنان، حکومت سوریه، شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه و حوثی‌های یمن، هر یک اولویت‌ها و چالش‌های داخلی متفاوتی دارند.

کارشناسان منطقه معتقدند که حمله حماس به اسرائیل متحدان این گروه را برای وارد شدن به جنگ با قدرتی که برتری نظامی دارد در موقعیت دشواری قرار داده است. حماس برای بقای خود می‌جنگد ولی تهاجم نظامی اسرائیل چنان نیرومند است که دیگران را برای ورود به جنگ دچار تردید کرده است.

محمد الضیف، فرمانده نظامی حماس، روز ۱۵ مهر از سایر بخش‌های «محور مقاومت» خواست به این نبرد بپیوندند.

او در یک پیام صوتی افزود: «برادران ما در مقاومت اسلامی در لبنان، ایران، یمن، عراق و سوریه، این روز اتحاد مقاومت شما با مردم فلسطین است.»

در هفته‌های بعد نشانه‌ هایی از کلافگی حماس برملا شد و رهبران اين گروه از عدم حمایت کافی گله کردند.

خالد مشعل روز ۲۴ مهر در مصاحبه‌ای تلویزیونی ضمن قدردانی از اقدامات حزب‌الله لبنان گفت: «این نبرد مستلزم اقدامات و کمک‌های بیشتری است.»

با این همه، خبرگزاری رویترز به نقل از شش منبع مطلع از مواضع رهبران ایران که نخواستند نام‌ شان در گزارش قید شود می‌گوید جمهوری اسلامی فقط در شرایطی وارد جنگ می‌شود که از سوی اسرائیل و آمریکا مستقیماً مورد حمله قرار بگیرد.

این منابع افزودند که در حال حاضر سیاست ایران ادامه حملات پهپادی و موشکی گروه‌های نیابتی آن از جمله حزب‌الله لبنان به اهداف نظامی اسرائیل و آمریکا در منطقه است.

به گفته این منابع، این یک استراتژی حساب‌ شده برای نشان دادن همبستگی با حماس و منحرف کردن تمرکز اسرائیل از نوار غزه بدون ورود مستقیم به جنگ با اسرائيل است که می‌تواند پای آمریکا را نیز به جنگ گسترده‌تری بکشاند.

برخی از کارشناسان غربی معتقدند که این استراتژی «محور مقاومت» در حقيقت نوعی بازدارندگی است که به آمريکا و اسرائيل می‌گويد تا زمانی که به ما حمله نکنيد وضعيت به همين حال باقی می‌ماند.

جمهوری اسلامی همواره ادعا کرده که هر یک از بخش‌های «محور مقاومت» جداگانه و مستقل تصمیم می‌گیرند.

از فردای حمله حماس به خاک اسرائیل درگیری‌های مرزی بین حزب‌الله لبنان و ارتش اسرائیل ادامه داشته و برخی گزارش‌ها حاکی است که حدود ۷۰ شبه‌ نظامی حزب‌الله کشته شده‌اند. با این همه، حزب‌الله نیز همچون حامی خود ایران از ورود به یک جنگ گسترده پرهیز کرده است.

پایگاه‌های نیروهای آمریکایی در منطقه طی شش هفته اخیر دست‌کم ۴۰ بار با موشک و پهپاد مورد حمله قرار گرفته‌اند. هر چند آمریکا در چند مورد مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه را بمباران کرده ولی به نظر می‌رسد که پس از دو جنگ طولانی عراق و افغانستان و از سوی دیگر ادامه جنگ در اوکراین، دولت جو بایدن تمایلی به آغاز یک جنگ دیگر ندارد.

دو منبع امنیتی اسرائیلی نیز که نخواستند نام‌شان در گزارش قید شود به خبرگزاری رویترز گفتند که این کشور به‌دنبال گسترش جنگ نیست ولی برای حفاظت از خود آماده است در چند جبهه بجنگد.

آن‌ها افزودند که از نظر نهادهای امنیتی اسرائیل مهمترین تهدید بالقوه علیه این کشور حزب‌الله لبنان است.