افزایش درخواست‌ها برای آتش‌بس در فقدان شواهد برای اثبات ادعای اسرائیل درباره بیمارستان شفا

Ghazze-Bimarestane Shafa

«حالا چند روز از ورود نیروهای اسرائیلی به بیمارستان شفا در شهر غزه می‌گذرد و به نظر می‌رسد آنها هم‌چنان به دنبال شواهدی هستند تا نشان دهند این بیمارستان به عنوان یک مرکز فرماندهی کلیدی برای گروه حماس استفاده می‌شده است.»
 
جرمی بوئن، سردبیر بین‌المللی بی‌بی‌سی: باید به یاد داشته باشیم که هیچ بازرس مستقلی در این بیمارستان حضور ندارد. روزنامه‌نگاران نمی‌توانند آزادانه در غزه تردد کنند و هر خبرنگاری که از این بیمارستان گزارش می‌دهد، زیر سایه ارتش اسرائیل این کار را می‌کند.
 
من فکر نمی‌کنم شواهدی که تا کنون اسرائیل ارائه داده، بتواند برای اثبات ادعاهای اسرائیل درباره استقرار یک مرکز فرماندهی عملیات حماس در این بیمارستان قانع کننده باشد.
 
اگر چنین مرکز فرماندهی‌ آن‌جا بوده - که از سال ۲۰۱۴ درباره آن گمانه‌زنی‌هایی مطرح بوده است - در آن صورت، اسرائیلی‌ها هنوز از شواهد قاطعی درباره وجود آن پرده برنداشته‌اند.
 
آن‌چه به دست آمده چند مسلسل کلاشنیکف بوده، سلاحی که در خاورمیانه خیلی رایج است؛ ورودی یک تونل، که مشابه آن در غزه زیاد است؛ چند یونیفرم نظامی، و یک خودرو بمب‌گذاری‌شده.
 
در هر حال این بیمارستان را اسرائیلی‌ها در دهه ۷۰ میلادی در دوره کنترل کاملشان بر منطقه غزه ساختند و محوطه بزرگی است که جست‌وجوی کامل آن زمان می‌برد.
این معلوم است که معماران اسرائیلی که بیمارستان شفا را طراحی کرده‌اند، زیرزمین‌های وسیعی در آن ساخته‌اند.
 
ممکن است اسرائیلی‌ها چیزی پیدا کرده باشند و به دلایلی که برای خودشان دارند - شاید ملاحظات نظامی یا امنیتی - تصمیم گرفته‌اند که هنوز از آن پرده بر ندارند.
 
معلوم نیست چرا باید چنین کنند. بیمارستان شفا برای اسرائیلی‌ها حکم بلیت شرط‌بندی دارد.
 
از آغاز این جنگ در ۷ اکتبر که در یک حمله غافلگیرکننده حماس حدود ۱۲۰۰ نفر (بیشترشان شهروندان اسرائیلی) کشته شدند، اسرائیل اعلام کرده که گرفتن این بیمارستان یکی از اهداف اصلی‌اش بوده است.
 
یک هدف کلیدی اسرائیل اثبات این ادعاست که حماس از تاسیسات درمانی به عنوان پوشش برای عملیاتش استفاده می‌کند. اتهامی که حماس مکرر رد کرده است.
 
وزارت بهداشت منطقه غزه که در اختیار حماس است، می‌گوید بیش از ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر ظرف بیش از یک ماه عملیات اسرائیل در این منطقه کشته شده‌اند.
 
توجیه عمده اسرائیل برای کشتن این‌همه آدم این است که حماس از آنان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کرده است.
 
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، پنج‌شنبه‌شب در یک مصاحبه تلویزیونی ادعا کرده که حماس یک مرکز فرماندهی نظامی در این بیمارستان داشته است.
او هم‌چنین به آن‌چه «شواهد قوی» خوانده از این‌که گروگان‌ها در این مکان نگه داشته شده بودند، اشاره کرده است.
 
پیش از او ارتش اسرائیل گفته بود که جسد یهودیت وایس که از خانه‌اش در کیبوتص بعری در نزدیکی مرز غزه ربوده شده بود، در خانه‌ای در نزدیکی بیمارستان شفا پیدا شده است.
 
مذاکرات با قطر در تلاش برای رسیدن به نوعی معامله برای بازگرداندن بیش از ۲۰۰ گروگان اسرائیلی که حماس در غزه نگه داشته، ادامه دارد.
 
ولی اگر شواهد قاطعی از حضور مرکز فرماندهی حماس - چه در بیمارستان شفا و چه جای دیگری - پیدا نشود، آن‌وقت فشار جامعه بین‌المللی بر اسرائیل برای مذاکرات آتش‌بس افزایش خواهد یافت.
 
آن‌قدر شهروندان غیرنظامی زیادی در ۴۲ روز گذشته در غزه توسط اسرائیل کشته شده‌اند که در ایالات متحده نگرانی درباره روش‌های اسرائیل دارد بالا می‌گیرد. آمریکا تنها قدرت بین‌المللی است که اسرائیلی‌ها واقعا نگرانش هستند.
 
جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، از آغاز گفته که اسرائیل حق دارد از خودش دفاع کند، ولی باید این کار را به شیوه درست انجام دهد - یعنی از قوانین جنگی تبعیت کند.
 
سه روز پیش شورای امنیت سازمان ملل یک قطعنامه تصویب کرد که خواستار وقفه در عملیات اسرائیل برای کمک‌رسانی شده بود. آمریکایی‌ها این قطعنامه را وتو نکردند.
این تصمیم آمریکا خیلی مهم بود چون نخستین قطعنامه‌ای است که در آن حماس محکوم نشده ولی با این حال آمریکا یا بریتانیا آن را وتو نکرده‌اند.
 
یک تحول جالب دیگر انتشار بیانیه گروه موسوم به «بزرگان» بود، گروهی از روسای جمهور، نخست‌وزیران و سیاستمداران، در این بیانیهحماس را محکوم کرده‌اند ولی هم‌چنین گفته‌اند که «ویران‌کردن غزه و کشتن غیرنظامیان، امنیت اسرائیل را بیشتر نمی‌کند. این اقدامات تروریسم بیشتری در منطقه و فراتر از آن می‌پرورد. این بحران راه‌حل نظامی ندارد.»
 
پس اسرائیلی‌ها اطلاع دارند که فشار برای آتش‌بس دارد مرتب زیاد می‌شود، و با افزایش تردیدها درباره راه‌برد اسرائیل، این فشار بیشتر هم خواهد شد.
این وضعیت آسان جمع نمی‌شود. فکر نکنم یک لحظه مشخصی برسد که اسرائیل بتواند بگوید کارشان تمام شده و می‌توانند از غزه بروند.
 
به نظر هم نمی‌رسد دولت اسرائیل برنامه‌ای برای فردای جنین روزی داشته باشد. آقای نتانیاهو فقط گفته که انتظار دارد امنیت غزه دست او باشد تا جلوی «بازگشت ترور» را بگیرد.
 
هر کاری اسرائیل در غزه بکند، جایی که شاهد کشتار و ویرانی عظیمی بوده، اسرائیلی‌ها را در موقعیتی قرار داده که بیش از دو میلیون نفر از آنها متنفرند.
بسته به این‌که اسرائیلی‌ها چه‌قدر در غزه بمانند، احتمال دارد با یک شورش مواجه شوند.
 
این است که برای اسرائیل حیاتی است که ثابت کند هیچ گزینه دیگری نداشته جز استفاده از روش‌هایی که در آن هزاران غیرنظامی کشته شده‌اند. در آن صورت است که هم‌پیمانانش هم‌چنان در مقابل فشارهای بین‌المللی برای آتش‌بس از اسرائیل حفاظت خواهند کرد.