ترجمه از ژاله وفا :مقایسه توان نظامی روسیه و اوکراین/ نیروهای اوکراین چه قدر تجربه دارند؟

komake tashilati amrika be okrain
موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک (IISS) مستقر در لندن می گوید شمار تانک‌های روسیه به 2840 عراده می‌رسد ولی منابع روسی می گویند تعداد تانک های روسی 22 هزار عراده است، یعنی  چیزی نزدیک به دو برابر تانک های ناتو.

رویترز در گزارشی به بررسی توان نظامی اوکراین در مواجه با روسیه پرداخت.

ارتش اوکراین پس از الحاق بدون جنگ و خونریزی "کریمه" به روسیه در سال 2014 فرق کرده و انتظار می رود در درگیری پیش رو با همسایه شرقی‌اش متفاوت ظاهر شود.

اینک اوکراینی‌ها ارتشی آماده و مجهزتر از قبل دارند و انگیزه هایشان برای دفاع از قلب این کشور بیشتر است.

اعداد چه می‌گویند؟

 روسیه حدود 100 هزار نیروی نظامی خود را در مرزهای شرقی و خاک اوکراین مستقر کرده است. برخی از نیروهای روس برای انجام مانورهای نظامی به بلاروس منتقل شده اند.

 گزارش موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک (IISS) مستقر در لندن می گوید که ارتش روسیه حدود 280 هزار نیرو و پرسنل دارد که در کنار دیگر نیروهای مسلح این کشور تیمی 900 هزار نفری را تشکیل می‌دهند. شمار تانک‌های این کشور تقریبا 3 برابر ارتش اوکراین است و تعداد آنها به 2840 عراده می‌رسد. با این حال، منابع روسی می گویند تعداد تانک های روسی 22 هزار عراده است، یعنی چیزی نزدیک به دو برابر تانک های ناتو.

 

نیروی نظامی اوکراین در دونتسک

به گفته نخست وزیر اوکراین (آرسنی یاتسنیوک )، اقدامات جدید این کشور و دستورات جدید رئیس جمهور باعث شده تا تعداد نیروها و پرسنل مسلح اوکراین به 361 هزار نفر برسد.

دستورات جدید "ولودیمیر زلینسکی" رئیس جمهور اوکراین باعث تقویت قابلیت‌های دفاعی، افزایش جذابیت خدمت نظامی و انتقال تدریجی نیروهای حرفه ای به ارتش شده است.

اگرچه اوکراین در ده سال منتهی به سال 2020 بودجه دفاعی خود را سه برابر کرده  اما مجموعه هزینه‌های دفاعی این کشور در سال 2020 حدود 4.3 میلیارد دلار یا یک دهم روسیه بوده است.

تحلیلگران نظامی می‌گویند دفاع ضد هوایی اوکراین ضعیف است و این موضوع اوکراین را در برابر حملات احتمالی روسیه به زیرساخت‌های حیاتی آسیب پذیر می‌کند.آنها می‌گویند روسیه با برتری‌های خود در جنگ الکترونیک به دنبال فلج کردن فرماندهی و قطع ارتباط مقامات اوکراینی با واحدهای میدانی است.

نیروهای اوکراین سال ها در منطقه شرقی دونباس در نبرد با جدایی طلبان تحت حمایت روسیه بوده‌اند. آنها تجربه بسیار به دست آورده و انگیزه بالا دارند.ارتش اوکراین همچنین به سامانه کوتاه برد دفاع هوایی و تسلیحات ضد تانک جاولین آمریکایی مجهز است که به کاهش هرگونه پیشروی روسیه کمک می‌کند.

نیروی نظامی اوکراین در منطق شرقی "دونتسک"- 22 فوریه 2022- نیروهای اوکراین سال ها در منطقه شرقی دونباس در نبرد با جدایی طلبان تحت حمایت روسیه بوده‌اند. آنها تجربه بسیار به دست آورده و انگیزه بالا دارند

مقایسه توان نظامی اوکراین و روسیه

اوکراین به جز ارتش، واحدهای داوطلب برای دفاع ناحیه‌ای و 900 هزار نیروی ذخیره نظامی دارد.

اکثر مردان بالغ اوکراین حداقل دوره های نظامی را دیده اند و ممکن است در برابر تهاجم روسیه سرسختانه مقاومت کنند.

چالش نظامی اوکراین برای روسیه بسیار سخت‌تر از جنگ‌های قبلی روسیه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به شمار می‌آید. این درگیری با جنگ روسیه و چچن در دهه 1990 یا درگیری با گرجستان در سال 2008 غیرقابل مقایسه نیست.

غرب برای کمک به اوکراین چه می‌کند؟

کشورهای غربی تحویل تسلیحات به اوکراین را افزایش داده اند. اما "کیف" می‌گوید تسلیحات بیشتری نیاز دارد.آمریکا اعزام نیرو برای جنگ در اوکراین را نفی کرده است.

 

آمریکا از سال 2014 بیش از 2.5 میلیارد دلار کمک نظامی از جمله موشک‌های ضد تاک جاولین، قایق گشت ساحلی، اسلحه‌های تک تیرانداز، پهپادهای شناساگر، خودروهای نظامی هاموی، سیستم‌های راداری، سامانه های دید شب و تجهیزات رادیویی به اوکراین ارائه کرده است.تسلیحات بعدی می‌تواند شامل موشک‌های دفاع هوایی استینگر، سلاح های کوچک و قایق باشد.

ترکیه چندین دسته از هواپیماهای بدون سرنشین "Bayraktar TB2" را که علیه جدایی طلبان تحت حمایت روسیه در شرق اوکراین مستقر کرده بود به کیف فروخته است.

 بریتانیا در ماه ژانویه، حدود  2000 موشک ضد تانک کوتاه برد را به اوکراین تحویل داد و متخصصان بریتانیایی را برای ارائه آموزش فرستاد. آنها همچنین خودروهای زرهی "ساکسون" را به اوکراینی ها داده اند.

 

استونی نیز تعدادی از موشک‌های ضد زرهی جاولین خود را به اوکراین ارسال کرد و لتونی و لیتوانی نیز در حال ارسال تسلیحات استینگر برای اوکراین هستند. جمهور چک نیز اعلام کرد که مهمات توپخانه ای 152 میلی‌متری را به اوکراین تحویل می‌دهد.

آلمان تحویل تسلیحات به اوکراین را نفی کرده کرده است اما در حال تامین مالی یک بیمارستان صحرایی 6 میلیون دلاری و ارائه خدمات آموزشی به ارتش اوکراین در این زمینه است.

 

 توضیح عکس روتیرز :کمک تسلیحاتی آمریکا به اوکراین در فرودگاه بین المللی "کیف" 11 فوریه 2022