عاقبت بر مدار صبوری و پرواپیشگی - سید یعقوب آل شفیعی فومنی

 fumani
17 اردیبهشت 1401 ، هفت ماه از سفر بی بازگشتِ  اولین رییس جمهوری اسلامی ایران در تبعید گذشت .
فقدانی که  جامعه ایرانی را به بهت و تاسف  فرو برد. 
 
 
چنین واکنشی یک سر قضیه است سویه دیگر آن  شادی بعضاًّ ایتام سیاسی می،باشد.
 
 
قرآن  در جنب سفارش به احسان و نیکی به والدین، بلافاصله تأکید  توجه به ایتام و مساکین دارد.
 
 
 
ایتام به مجموعه افرادی  می توان لقب داد که راقم سطور به بی شمار تعداد با این نحله تجربه دارد ،  یتیم نه آنکه بی سرپرست و بد سرپرست باشد  بلکه یتیم سیاسی را  می توان  یاد کرد ؛ بی مهری، حقارت و... ایتام سیاسی  را به نقطه ای می رساند   که چنان عقده و حسادت ممزوج شان شده باشد  از شکست و مرگ دیگران به وجد آمده و از  شدن ،  تکامل و تحول دیگران طاق از کف می دهند در نتیجه قرآن توجه به  اینان را تنها راه علاجِ حسادت و کینه ورزی می داند.
 
 
 
در فرهنگ قرآنی انسان های فاقد اثر ماندگار علمی، سیاسی و...اگر فوت گردد پس از مرگ نیز بسان حیات فاقد درک می داند  اما، انسان های خداگونه را  صاحب شعور و حیات می نامد و میهمان خوان گسترده   خدا می خواند.
 
 
 
در فرهنگ دینی نه اینکه فقط  انسان های خداگونه  حرمت داشته بلکه آنانی حتی در پایین ترین مدار رشد انسانی است حرمت دارد.
 
 
 
قاطبه ملت ایران ، از درگذشت بنی صدر ،  علی رغم دهه ها  بمباران تمام عیار پروپاگاندا ا بی نهایت متاثر شد اما در مقابل عده ای به عقده گشایی پرداختند .
 
 
بنی صدر از مفاخر دینی و ملی این مرز و بوم است. او تفسیر خلقت داستان یوسف است.
 
برادران یوسف ،   آنجا که باید  به  بازخوانی منش و روش خود پرداخته  شروع به کینه توزی  نمودند  اما ، به لطف الهی او به بالا ترین مدار توحید رسید ،  آنان به فقر و فلاکت گرفتار آمدند.
 
نتیجه شدن، تحول ، تکامل و لطف خدا را  دیده از این لطف الهی متعجب  و از " ما هی "  آن  ، پرسش شد:
 
قالُوا أَ إِنَّکَ لَأَنْتَ یُوسُفُ قالَ أَنَا یُوسُفُ وَ هذا أَخِی قَدْ مَنَّ اللّهُ عَلَیْنا إِنَّهُ مَنْ یَتَّقِ وَ یَصْبِرْ فَإِنَّ اللّهَ لا یُضِیعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِینَ .
 
آیا تو خود(همان)یوسفی[ همه تلاش کردیم به حذف و انزوای تو ] ؟گفت:(آری)من [ همان یوسفم تلاش کردید به آنکه به محاق رود! ]   و این برادر من است.به تحقیق خداوند بر ما منت گذاشت.زیرا که هر کس تقوا و صبر پیشه کند،پس همانا خداوند پاداش نیکوکاران را تباه نمی کند.
 
 
 
هفتمین ماه هجرت معلم ایستادگی ها ، وفا و عشق به مکتب مصدق را به محضر همسر عزیزش خانم عذرا حسینی ، فرزندان علی آقا، فیروزه و زهرا که مسئولیت شان امروز دوچندان می نماید  تسلیت می گوید.