کشور نامیبیا خورشید خود را به اروپا می فروشد تا آینده ای صنعتی برای خود رقم بزند

Namimbie solaireاین کشور می خواهد تا سال 2030 در انرژی خورشیدی خودکفا شود و حتی به یک صادرکننده تبدیل گردد و در عین حال به اروپا برای کربن زدایی از طریق تولید هیدروژن و آمونیاک کمک کند.

نامیبیا، یک کشور بیابانی آفریقایی، از جمله کشورهایی است که از گرمایش جهانی لطمه دیده است، و اکنون جاه طلبی خود را برای تبدیل شدن به یک کشور صنعتی خودکفا در انرژی خورشیدی و حتی یک صادرکننده تا سال 2030 به نمایش می گذارد و در عین حال به اروپا برای در روند کربن زدایی از طریق تولید هیدروژن و آمونیاک کمک می کند.

جیمز منیوپ Mnyupe، مشاور اقتصادی ریاست جمهوری نامیبیا که استراتژی این کشور را روز چهارشنبه 18 مه در پاریس ارائه کرد، به خبرگزاری فرانسه توضیح داد که نامیبیا "جاه طلبی تبدیل شدن به انکوباتور صنعت سوخت سنتتیک" را با تولید انرژی خورشیدی، سپس هیدروژن سبز و آمونیاک کربن زدایی شده دارد.

Mnyupe در مصاحبه ای در روتردام در 9 مه در نمایشگاه جهانی هیدروژن که دولت نامیبیا نیز در آن حضور داشت، افزود: مقامات نامیبیا به اروپا آمده اند تا "خورشید خارق العاده خود را عرضه کنند."

این کشور آفریقای جنوبی به اهداف انرژی ارائه شده در روز چهارشنبه توسط اتحادیه اروپا (EU) برای رهایی از گاز روسیه پایبند است. در حالی که اتحادیه اروپا قصد دارد تا سال 2030، 10 میلیون تن هیدروژن از منابع تجدیدپذیر تولید کند، روی 10 میلیون تن واردات برای جایگزینی زغال‌سنگ، نفت و گاز در بخش‌های خاصی از صنعت و حمل ‌و نقل حساب می‌کند.

شاتزیتاکسیس Jorgo Chatzimarkakis, دبیرکل مجامع حرفه ای هیدروژن می گوید: "اتحادیه اروپا می داند که نمی تواند 20 میلیون تن هیدروژن در اروپا تولید کند. این غیرممکن است، ما نه خورشید کافی داریم و نه باد کافی، به همین دلیل است که شریک اول ما آفریقا است."

اتحادیه اروپا برای کاهش استفاده از گاز و کربن زدایی در فعالیت های صنعتی خود، در بنادر اصلی که در آنها فعالیت هایی که گاز طبیعی مصرف می کنند (فولاد، مواد شیمیایی و غیره) متمرکز شده است، روی "مشارکت اتحادیه اروپا و آفریقا در مورد هیدروژن" حساب می کند.

نامیبیا به نوبه خود عملیات خود را آغاز کرده است و در نوامبر 2021 اپراتورهای اولین واحد تولید برق خورشیدی آینده خود را انتخاب کرده است: کنسرسیوم Hyphen متشکل از یک صندوق سرمایه گذاری بین المللی (Nicholas Holdings) و گروه انرژی German Enertrag که از سال 2026 باید حدود 5000 مگاوات در Tsau Khaeb برق تولید کند.

معادله ای که کشور بر اساس آن استوار است ساده است: برق خورشیدی تولید شده در محل، از طریق یک الکترولیز، برای شکستن مولکول های آب (که نماد آن H20 است) از دریای نمک زدایی شده برای تولید هیدروژن (2H) به نام هیدورژن سبز استفاده می شود. از برق تجدید پذیر می آید.

سپس این هیدروژن با نیتروژن (N) موجود در هوا برای تولید آمونیاک (NH3) مخلوط می‌شود که می‌تواند به عنوان سوخت برای قایق‌های بزرگ در حال توسعه و همچنین برای تولید کودهای کشاورزی یا به سادگی برای تسهیل در به گفته آقای Mnyupe، انتقال هیدروژن "به روتردام، آلمان یا آفریقای جنوبی". مشروط بر اینکه سرمایه گذاری کافی – به ویژه از سوی شرکت های اروپایی – برای رسیدن به این هدف وجود داشته باشد.

آقای منیوپ می‌خواهد باور کند که با خودکفایی در برق، «ممکن است» که نامیبیا به «صادرکننده خالص» برق تبدیل شود. با این حال، در حال حاضر 60 تا 70 درصد برق ما عمدتا از آفریقای جنوبی وارد می شود. این "اولین گام در رهایی اقتصادی" خواهد بود.

او انتقاد از «استعمار نو» را که چنین مشارکت اروپایی و مدیترانه ای می تواند پوشش دهد، رد می کند. این ممکن است برای شما شبیه به استعمار نو باشد، اما این فرصتی برای تغییر است. او معتقد است که این یک رهایی اقتصادی برای کل آفریقا است.

این مقام نامیبیا می افزاید: «کاری که ما در تلاشیم در نامیبیا انجام دهیم این است که محیطی انگیزشی برای بخش خصوصی ارائه دهیم تا ریسک های مناسبی برای ساخت پروژه های سودآور بپذیرد.

منیوپ گفت که نامیبیا به عنوان بخشی از توسعه صنعتی آینده خود، در حال برنامه ریزی "اولین" اعلام سرمایه گذاری در "یک پروژه آزمایشی" در اجلاس داووس از 22 تا 26 مه است.

در مواجهه با خطرات زیست محیطی چنین تحولی، این مقام نامیبیا یادآوری می کند که کشورش یکی از "متأثرترین کشورهایی است که تحت تاثیر گرمایش جهانی قرار گرفته است". او تاکید می‌کند که تمام محصولات از «انرژی‌های تجدیدپذیر» می‌آیند و CO2 منتشر نمی‌کنند". او افزود: «ما آتش‌سوزی داریم و خشکسالی از نظر برق ما را می‌کشد، زیرا ما به برق آبی وابسته هستیم".

او گفت که شرکت‌های چینی "درهای ما را می‌کوبند و می‌خواهند شامل شوند"، و افزود که کشورش «با همه کسانی که با دیدگاه ما برای صنعتی‌سازی نامیبیا همسو هستند همکاری خواهد کرد."

 

برگرفته از رونامه لوموند به تاریخ 19 مه 2022