اکونومیست :چرا به نظر می رسد تورم بالاتر از حد معمول قبل از همه گیری کرونا باشد؟

gheymate kala

ترجمه از سایت انقلاب اسلامی در هجرت:

حتی  حال که مشکل زنجیره تامین کالاهای مورد نیاز حل شده است  ، رشد دستمزد و انتظارات قیمت در حال افزایش است
تورم مصرف کننده در ایالات متحده در ماه می 8.6 درصد افزایش یافت. وزارت کار ایالات متحده روز جمعه گزارش داد که از یک سال قبل، نشان می دهد که با وجود افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، تورم همچنان بالا است.
اخبار بد در مورد تورم همچنان ادامه دارد. با بیش از 9 درصد سال به سال در سرتاسر جهان ثروتمند، از دهه 1980 تا این حد بالا نبوده است - و هرگز این همه "غافلگیری تورمی" وجود نداشته است، جایی که داده ها بالاتر از پیش بینی های اقتصاددانان بوده است (نمودار را ملاحظه کنید).

توضیح نمودار 1
شوک استیکر
اقتصاد پیشرفته، شاخص شگفتی تورم

nemudare tavarome jahani-1

 این امر به نوبه خود خسارت سنگینی بر اقتصاد و بازارهای مالی وارد می کند. بانک‌های مرکزی نرخ‌های بهره را افزایش می‌دهند و به طرح‌های خرید اوراق قرضه پایان می‌دهند و سهام را نابود میکنند. اعتماد مصرف کننده در بسیاری از نقاط اکنون حتی کمتر از روزهای اولیه همه گیری کووید-19 است. شاخص‌های اقتصادی «زمان واقعی» همه چیز، از فعالیت مسکن گرفته تا تولیدات تولیدی، نشان می‌دهد که رشد اقتصادی به شدت در حال کاهش است.

بنابراین، قیمت‌های مصرف‌کننده در آینده یکی از مهم‌ترین سؤالات اقتصاد جهانی است. بسیاری از پیش‌بینی‌کنندگان انتظار دارند که تورم سالانه به زودی کاهش یابد، تا حدی به دلیل افزایش شدید قیمت کالاها در سال گذشته که نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. به عنوان مثال، فدرال رزرو در آخرین پیش بینی های اقتصادی خود انتظار دارد تورم سالانه در آمریکا (که با شاخص مصرف شخصی اندازه گیری می شود) از 5.2 درصد در پایان امسال به 2.6 درصد در پایان سال 2023 کاهش یابد.

کسی بر شما خرده نمی گیرد اگر این پیش بینها را جدی نگیررید! به هر حال، اکثر اقتصاددانان موج تورم در راه را ندیدندو سپس به اشتباه پیش‌بینی کردند که به سرعت از بین خواهد رفت. جرمی راد از فدرال رزرو در مقاله ای که در ماه مه منتشر شد، نکته تحریک آمیزی را بیان کرد: «درک ما از نحوه عملکرد اقتصاد - و همچنین توانایی ما برای پیش بینی اثرات شوک ها و اقدامات سیاسی - به نظر من امروز بهتر از انچه دردر دهه 1960 بود ، نیست.» مسیر آتی تورم تا حد زیادی در هاله ای از ابهام قرار دارد.

برخی از شاخص ها به فشار بیشتر قیمت در آینده نزدیک اشاره می کنند. یک شرکت مشاوره بنام Alternative Macro Signals،میلیون‌ها مقاله خبری را از طریق مدلی برای ایجاد «شاخص فشار تورم خبری» را بدست آورد. نتایج، که به موقع تر از ارقام رسمی تورم است، نه تنها میزان ذکر فشارهای قیمتی را اندازه گیری می کند، بلکه همچنین نشان می دهد که آیا جریان اخبار حاکی از افزایش فشارها است یا خیر. هم در آمریکا و هم در منطقه یورو، شاخص هنوز مایل ها بالاتر از 50 است، که نشان می دهد فشارها همچنان در حال افزایش هستند.

شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه کارگران شروع به مذاکره در مورد دستمزدهای بالاتر و رشد کرده‌اند. این می تواند منجر به دور دیگری از افزایش قیمت شود زیرا شرکت ها از این هزینه های اضافی پیشی می گیرند. یک نظرسنجی توسط بانک اسپانیا نشان می دهد که نیمی از قراردادهای جمعی امضا شده برای سال 2023 حاوی "بندهای شاخص سازی" هستند، به این معنی که دستمزدها به طور خودکار با تورم شاخص می شوند، از یک پنجم قبل از همه گیری. در آلمان، اتحادیه ig Metall، خواستار افزایش 7 تا 8 درصدی دستمزد نزدیک به 4 میلیون کارگر فلزی و مهندسی (احتمالاً نیمی از آنها) شده است. کارگران راه آهن در بریتانیا به دلیل افزایش 7 درصدی دستمزد دست به اعتصاب زده اند، هرچند مشخص نیست که آیا موفق خواهند شد یا خیر.

همه اینها رشد دستمزدها را همچنان افزونتر می کند. در حال حاضر، یک ردیاب برای گروه کشورهای g10 که توسط بانک گلدمن ساکس تهیه شده است، تقریباً به صورت عمودی در حال افزایش است (نمودار 2را ملاحظه کنید).

توضیح نمودار 2

 
روز پرداخت اردیبهشت
دستمزد در کشورهای G10
درصد تغییر در مقایسه با سال قبل

nemudare 2 pardakhth 

 

 اندازه گیری فشار پرداخت  Alternative Macro Signals به طور مشابه متحرک است. و کف دستمزدها نیز در حال افزایش است. هلند در حال افزایش حداقل دستمزد است. در اوایل ماه جاری آلمان لایحه‌ای را تصویب کرد که حداقل آن را یک پنجم افزایش داد. در 15 ژوئن، آژانس روابط صنعتی استرالیا کف دستمزد را 5.2 درصد افزایش داد که بیش از دو برابر افزایش سال گذشته بود.

نگرانیهای در مورد  تورم می تواند به سه شاخص دیگر اشاره کند که نشان می دهد بعید است جهان ثروتمند به این زودی ها به هنجار رشد قیمت پایین و پایدار قبل از همه گیری بازگردد: افزایش رشد دستمزدها و افزایش انتظارات تورمی مصرف کنندگان و شرکت ها.  در صورت تداوم، اینها با هم می توانند به چیزی کمک کنند که بانک تسویه بین المللی، بانک مرکزی بانک های مرکزی، در گزارشی که در 26 ژوئن منتشر شد به عنوان «نقطه عطف» توصیف می کند. فراتر از آن، بیس هشدار می‌دهد که «روان‌شناسی تورمی» می‌تواند گسترش پیدا کند و «جایگزین» شود.

رشد سریع‌تر دستمزد تا حدی منعکس‌کننده انتظارات بیشتر مردم از تورم آینده است – و این دومین دلیل است برای نگرانی از اینکه تورم ممکن است سمج باشد. در آمریکا انتظارات برای افزایش متوسط قیمت در کوتاه مدت به سرعت در حال افزایش است. کانادایی هابطور میانگین  می گویند که برای تورم 7 درصد در سال آینده آماده هستند که بالاترین نرخ تورم در بین کشورهای ثروتمند است. حتی در ژاپن، سرزمینی که قیمت ها به ندرت تغییر می کند، باورها در حال تغییر هستند. یک سال پیش یک نظرسنجی توسط بانک مرکزی نشان داد که فقط 8٪ از مردم معتقد بودند که قیمت ها در سال آینده "به طور قابل توجهی" افزایش می یابد (قیمت مصرف کننده، در واقع، تنها 2.5٪ در سال منتهی به آوریل افزایش یافت). با این حال، اکنون 20 درصد از مردم ژاپن فکر می کنند که این اتفاق خواهد افتاد.
عامل سوم به انتظارات شرکت مربوط می شود. انتظارات تورمی خرده فروشان در یک سوم کشورهای اتحادیه اروپا به بالاترین حد خود رسیده است. نظرسنجی بانک مرکزی انگلیس نشان می دهد که قیمت لباس های پاییزی و زمستانی بریتانیا 7 تا 10 درصد بیشتر از یک سال گذشته خواهد بود. فدرال رزرو دالاس شواهدی پیدا می کند که نشان می دهد مشتریان نسبت به قبل تمایل کمتری به تحمل افزایش قیمت دارند. یکی از پاسخ دهندگان که در شرکت اجاره و لیزینگ کار می کند شکایت کرد که « افزایش قیمت 20 تا 30 درصدی که از تولیدکنندگان دریافت کرده‌ایم بسیار سخت میتوان به دیگران ( خریداران )انتقال داد.» اما این فقط نشان دهنده کاهش تورم بالا است.

امید بزرگ برای کاهش تورم به قیمت کالاها مربوط می شود. افزایش سریع قیمت خودروها، یخچال‌ها و موارد مشابه که تا حدی به مشکلات زنجیره تامین مرتبط است، باعث افزایش تورم اولیه در سال گذشته شد. اکنون شواهدی مبنی براتفاق معکوس وجود دارد. هزینه حمل و نقل کالا از شانگهای به لس آنجلس از اوایل ماه مارس یک چهارم کاهش یافته است. در ماه‌های اخیر، بسیاری از خرده‌فروشان برای اطمینان از پر ماندن قفسه‌هایشان، هزینه‌های زیادی را برای موجودی‌های انبارشان خرج کردند. بسیاری در حال حاضر قیمت ها را کاهش می دهند تا سهام را تغییر دهند. در آمریکا تولید خودرو سرانجام در حال افزایش است، که می تواند برخی از افزایش قیمت های ظالمانه خودروهای دست دوم را که در سال گذشته مشاهده شد، کاهش دهد.

در تئوری، کاهش قیمت کالاها می‌تواند به خاموش کردن شعله‌های تورمی در جهان ثروتمندو کاهش بحران هزینه‌های زندگی کمک کندو نیز به بانک‌های مرکزی فرصت تنفس بدهد و بازارهای مالی را تقویت کند. اما با وجود شاخص‌های کافی از قیمت‌های آتی که به سمت دیگری اشاره می‌کنند، شانس افزایش یافته است. اگر تورم برای مدتی به رونق ادامه داد، تعجب نکنید. ■
منبع :اکونومیست 26 ژوئن 2022 | سانفرانسیسکو