دی تسا یت انلاین :کاترین بلتون: "شبکه ای از سوپر ثروتمندان وجود دارد که مانند شاخکهای کرملین عمل می کند" ( بخش اول )

Belton  katrin

ترجمه از انقلاب اسلامی در هجرت :به سختی کسی از سیستم مردان میلیاردر پشتیبان و در پشت سر رئیس جمهور روسیه خبر دارد مانند روزنامه نگار انگلیسی کاترین بلتون .وی  در یکی از مصاحبه های نادر خود ، در مورد بازی پوتین با الیگارشها  و آغاز کار پوتین به عنوان یک مرد متعلق به ک گ ب صحبت می کند.
"شبکه پوتین" بنیادی ترین گزارش در مورد زندگی درونی کرملین است. این کتاب ولادیمیر پوتین را به عنوان یک رئیس مافیای ک گ ب به تصویر می کشد.که بدیهی است حملات تروریستی را جعل می کند و جنگ ها را برای تأمین حمایت از مردم تحریک می کند ، که به الیگارشها امر و نهی می کند گویی آنها مافیای زیر دست وی هستند و مقادیر غنجومی پول سیاه برای بی ثبات کردن دموکراسی های غربی جابجا می کنند.
نویسنده ، روزنامه نگار محقق بریتانیایی ، کاترین بلتون ، در حال حاضر برای واشنگتن پست کار می کند. او اولین بار در سال 1998 از مسکو گزارش داد و بعداً به عنوان خبرنگار خارجی
فانشنال تایمز در امد.
پس از انتشار کتاب خود ، سال گذشته علیه بلتون توسط شرکت روس نقفت و چهار الیگارش - از جمله براموویتس ، در آن زمان هنوز صاحب باشگاه فوتبال
FC Chelseaآبراموویتس ، در آن زمان هنوز صاحب بود شکایت شد.
 مصاحبه زیر برای درک بهتر ویرایش شده و کمی کوتاه شده است.

پرونده دوره جدید الیگارشی روسی و دوست پوتین اولگ دریپاسکا را به تصویر می کشد.

 

دی تسایت انلاین :کتاب شمار را کسی که میخواند، تصور می کند که همه ما باید انتظار این را می داشتیم که جنگ در اوکراین رخ دهد و اجتناب ناپذیر بود. با این حال ، حتی خود  شما این انتظار آن را نداشتید. چرا نه؟
کاترین بلتون: پوتین بسیاری از کسانی که به طور گسترده بدنبال شناسایی شخصیت وی بودند را شگفت زده کرده است. او حتی نزدیکترین محرمان خود شگفت زده کرده است-  از نخبگان تجاری شروع میشه  و خانم الویرا نبیولینا رئیس بانک مرکزی روسیه  تا وزارت دارایی ، شگفت زده شدند. سه روز قبل از حمله ، حتی سربازان بسیج a نیز هیچ تصوری از شده هدف واقعی این تمرین نیروهای نظامی ر ا نم دانستند.. غیرقابل تصور بود که او همین کار را با اوکراین انجام دهد.

دی تسایت انلاین: چگونه ممکن است؟
کاترین بلتون: پوتین همیشه به مثابه یک  عملگرا معروف بود.. مسلماً ، او بارها و بارها محدودیت های خود را به آزمایش گذاشته است. اما مشروعیت خاصی از اقدامات سیاسی وی و به رسمیت شناختن جامعه بین المللی  برای وی مهم بود. برای حفظ نفوذ خود در خارج از کشور و حفظ این شبکه از مدافعان برای خود . چگونه باید انتظار داشت که ناگهان ماسک را از صورت خود عقب بزند ، که در آن 20 سال کار زیادی را سرمایه گذاری کرده بود و به کشوری که درست روبروی درب اتحادیه اروپا است لشکر کشی کند؟
 بله  چچن و سوریه  رانیز  بمباران کرد وغرب اجازه داد و چشم خود را به تلفات و شهرهای ویران شده در آنجا بست. اما غیرقابل تصور بود که او همین کار را با اوکراین انجام دهد. در سال 2014 هنگامی که روسیه از شبه جزیره کریمه برای مقاصد نظامی استفاده کرد و 150،000 سرباز در مرز با اوکراین جمع آوری کرد ، خطر حمله وجود داشت. در آن زمان ، مشاوران وی گفتند: "نه ، پاسخ غرب خیلی قوی خواهد بود ، اقتصاد قادر به تحمل تحریم ها نخواهید بود ، شما در اوکراین پشتیبانی نخواهید یافت  و در روسیه نیز محبوب نخواهد بود." اما این بار ، پوتین ظاهراً متقاعد شده بود که به هر دلیلی می تواند این طوفان را رد کند.

دی تسا یت انلاین :و آیا او طوفا ن را از سر رد نخواهد کرد؟
کاترین بلتون : با وجود تحریم های گسترده غربی ، به نظر می رسد زندگی روزمره در روسیه همچنان آشفته نیست. قفسه های موجود در سوپر مارکت ها پراست ، سیستم کارت اعتباری محلی کار می کند و روبل قوی تر از قبل است. بلوک مالی روسیه به سرعت واکنش نشان داد و کنترل سرمایه را برای حمایت از پول محلی بدست گرفت ، هرجند برای چنین تحریم های گسترده ای آماده نبود. احتمالاً چند ماه دیگر طول خواهد کشید تا آنها به طور کامل با  شرایط اقتصادی سخت برخورد کنند. با این حال ، در پاییز ، انبارهای کالاهای غربی احتمالاً تا حد زیادی خالی شده اند.  خانم الویرا نبیولینا ، رئیس بانک مرکزی روسیه ، خطرات ناشی از تحریم ها را به پوتین نشان داده است. بدترین وضعیت درپیش است: 90 درصد کارخانه های کشور به قطعاتی  از غرب وابسته هستند. اقتصاد روسیه با بدترین رکود  در 30 سال اخیر روبرو است. با این وجود ، شما نمی توانید آنها را به زانو درآورید زیرا قیمت انرژی از ابتدای جنگ در حال افزایش است. روسیه حدود یک میلیارد دلار در روز از طریق صادرات انرژی به اروپا در آمد دارد . غرب باید تحریم های خود را عاقلانه تر انتخاب کند. در حال حاضر محدودیت قیمت  سقفی برای نفت و گاز روسیه وجود دارد. این امر به طور قابل توجهی فشار قیمت بر اقتصادهای غربی را کاهش می دهد و منبع مهمی از درآمد را از کرملین حذف می کند. من بسیار امیدوارم که به زودی چیزی در این زمینه تغییر کند.

دی تسایت انلاین: پوتین با سیاست پرخطر خود هنوز از شهرت قابل توجهی در جمعیت روسیه برخوردار است.شما در کتاب خود ، این تشویق را به عنوان یک الگوی تاریخی در مواقع بحران توصیف می کنید - برای اینکه پوتین را به عنوان یک مرد قوی معرفی کنند و جمعیت را در پشت نخست وزیر وقت  جمع کنند و حتی حملات تروریستی را  اعضای ک گ ب سازمان داده اند. آیا برخی از روسها هنوز رویای امپراتوری شوروی را می بینند؟ کاترین بلتون : امپراطوری های افول کرده احتمالا خود را تسلیم رویاهای امپرایال میکنند.
حتی برگسیت هم نتیجه رویاهای امپریالی است .هواداران سیاسی وی او را با قول روابط تازه تقویت شده با مشترک المنافع ترکیب کردند .
هواداران سیاسی وی او را با قول روابط تازه تقویت شده با مشترک المنافع به او پیوستند و بخش قابل ملاحظه ای ازمردم به این امر اعتقاد پیدا کردند. من می ترسم که این اشتیاق برای روزهای خوب گذشته در همه امپراتوری های افول یافته وجود اشته باشند. در اتحاد جماهیر شوروی ، فروپاشی چنان ناگهان و غیرمنتظره به وجود آمد که جای تعجب نیست که از دست دادن  اهمیت ( آن امپراطوری )هنوز هم تأثیرگزار است . از همان ابتدا ، پوتین با الگوی تک قطبی نظم جهانی جنگ اعلام کرده است ، که در آن ایالات متحده تنها رهبر است و شرایط را برای همه دیکته می کند. اما برای بازگشت به سؤال شما در مورد حملات تروریستی: من مطمئن نیستم که پوتین پشت آن بود ، شاید این افراد از نزدیکترین دایره او بودند ، تندروهای مانند نیکولای پاتروشوف ...

دی تسا یت انلاین :  امروز دبیر قدرتمند شورای امنیت ...
کاترین بلتون: ... که بدون شک دست خود را بر روی برخی از تاریک ترین ماشینهای کرملین قرار داده است. این یک سنت قرن در روسیه است ، و پلیس مخفی شوروی چکا نیز در بدترین حملات تروریستی شرکت داشت و هنگام تسخیر یا حفظ قدرت از هرگونه قساوت خودداری کرد. با سرویس مخفی پوتین فرقی نمی کند. با این وجود ، سالهاست که هیچ کس نمی خواست باور کند که FSB ،  در سری حملات مواد منفجره به ساختمانهای مسکونی که به قدرت رسیدن پوتین کمک کرده اند ، درگیر شده است - اگرچه شواهد روشنی از آن وجود داشت. این حملات صدها نفر را در خواب خود کشته و به  پوتین بهانه ای برای جنگ دوم چچن داد. این جنگ ، به نوبه خود ، بوروکرات بی رنگ ، که نام آنها  تنها  برای پنج درصد از جمعیت روسیه شناخته شده بود ، را  یک قهرمان ملی  قلمداد کرد.

دی تسا یت انلاین :: با این حال ، به نظر می رسد بسیاری از روسها علاقه خاصی نداشته اند. چرا اینطور است؟ کاترین بلتون بلتون: پس از قدرت پوتین ، قیمت نفت و متعاقباً استاندارد زندگی بسیاری از مردم در روسیه به طرز چشمگیری افزایش یافت ، زیرا از این امر سپاسگزار بودند ، چکا در بدترین حملات تروریستی درگیر شد و از هرگونه ظلم و ستم جلوگیری کرد.

منطقه: ... امروز دبیر قدرتمند شورای امنیت ... بلتون: ... که بدون شک در برخی از تاریک ترین دسیسه های کرملین  دست داشته اند. این یک سنت قرن در روسیه است ، و پلیس مخفی شوروی چکا نیز در بدترین حملات تروریستی شرکت داشت و  وقتی هدف  تسخیر یا حفظ قدرت بود  از هیچ گونه  قساوتی خودداری نمی کرد. سرویس مخفی پوتین  نیز با ان فرقی نمی کند. با این وجود ، سالهاست که هیج کش نمیخواست باور  کند  که اف اس بی سازمان جانشین ک گ ب  است در سری حملات مواد منفجره به ساختمانهای مسکونی دست داشته تا برای  به قدرت رسیدن پوتین کمک کنند  - اگرچه شواهد روشنی از آن وجود داشت. در این حملات صدها نفر را در خواب خود کشتند و بهانه ای برای  پوتین برای شروع جنگ دوم چچن بود. این جنگ ، به نوبه خود ، بوروکراتهای  بی رنگ  ، که نام آنها تنها برای  پنج درصد از جمعیت روسیه شناخته شده بود ، را
قهرمان ملی جا زدند.  آنزمان سازمان اف اس بی تابع پاتروشوف بود.

 
دی تسا یت انلاین :  به نظر می رسد بسیاری از روسها علاقه خاصی نداشته اند. چرا اینطور است؟
 کاترین بلتون: پس از قدرت پوتین ، قیمت نفت و متعاقباً استاندارد زندگی بسیاری از مردم در روسیه به طرز چشمگیری افزایش یافت و از این امر سپاسگزار بودند . در واقع ، این موفقیت پوتین نبود ، دلایل دیگری داشت. این با ثبات در کشور متفاوت است ، که به نوعی مدیون سبک رهبری سیاسی وی است ، که تمام سوئیچ های قدرت را در دست او متحد می کند. پس از هرج و مرج سالهای یلتسین ، این امر باعث تسکین عمومی شد. سرانجام بسیاری از روسها توانستند دوباره مآمنی برای خود بسازند ، از عهده خرید یک  یک آپارتمان بر آیند، به تعطیلات به خارج از کشور بروند. و برخلاف زمان اتحاد جماهیر شوروی ، سرویس مخفی پوتین تا حد زیادی از زندگی روزمره شهروندان دور ماند ، مگر اینکه رفتار آنها با منافع استراتژیک کرملین به هر طریقی برخورد کند. من معتقدم که موافقت با  این امر در میان مردم برانگیخته مردم نیز بر انگیخته شده  که روسیه اکنون در دید بسیاری از شهروندان به عنوان یک قدرت بزرگ در حال رشد تلقی می شود.

دی تسا یت انلاین: این امر در حال حاضر هم صدق می کتد؟
کاترین بلتون: من نمی توانم تصور کنم که شور و شوق برای  پوتین برای مدت طولانی ادامه خواهد یافت. از هر دو طرف کشته های زیادی وجود دارد و نباید فراموش کرد که بیشتر روسها در اوکراین دارای اقوام هستند. در مقابل ، تبلیغات دولتی روسیه در طولانی مدت دوام نخواهد یافت.

 ادامه دارد

دی تسا یت انلاین : مصاحبه گر یوخن واگنر با کاترین بلتون
21 ژوئیه 2022