دی تسا یت انلاین :کاترین بلتون: "شبکه ای از سوپر ثروتمندان وجود دارد که مانند شاخکهای کرملین عمل می کند" ( بخش دوم )

 poutin shenasnamehترجمه از انقلاب اسلامی در هجرت :

دی تسایت انلاین :کاترین بلتون در گفتگو با یوخن وگنرفیل درا

دی تسایت انلاین: بلافاصله پس از روی کار آمدن پوتین، او رسانه های بزرگ مستقل رادر واقع دفن کرد. امروزه در روسیه اساساً دیگر هیچ رسانه رایگان مهمی وجود ندارد. آیا هنوز امکان دستیابی به اطلاعات موثق وجود دارد؟

کاترین بلتون: در واقع مسئله سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود. بسیاری از وب سایت های رسانه های غربی مسدود هستند اما هنوز از طریق VPN( فیلتر شکن ) قابل دسترسی هستند. هنوز چند رسانه مستقل روسی هستند که کارهای عالی انجام می دهند، مانند مدوزا.
دی تسایت انلاین :دی تسایت انلاین با Meduza همکاری می کنند، سردبیران دیگر در روسیه مستقر نیستند.

کاترین بلتون: سپس پلتفرم تحقیقاتی Proekt وجود دارد که اخیراً تحقیقات بسیار خوبی در مورد نیروهای مسلح روسیه در اوکراین منتشر کرده است که تعداد سربازان کشته شده و گزارشی از اعتراضات در یگان ها ارائه شده است. با این حال، این رسانه ها را فقط یک نخبه تحصیل کرده در شهرها می شناسند، مطمئناً در یک روستای سیبری خوانده نمی شوند.

دی تسایت انلاین : کتاب شما همچنین می‌تواند به عنوان دقیق‌ترین نقشه شبکه مالی که پوتین و افرادش در طول سال‌ها ایجاد کرده‌اند، خوانده شود. آیا می توانید این سیستم پیچیده پول سیاه را برای مردم عادی در میان ما توضیح دهید؟

کاترین بلتون: این تاکتیک قبلاً توسط KGB در زمان شوروی استفاده می شد. اساساً مبتنی بر شرکت‌های پستی و واسطه‌هایی است که کالاها با قیمت‌های مقرون به صرفه مانند نفت به آنها فروخته می‌شود. این واسطه‌ها سپس آن را به قیمت‌های بازار جهانی می‌فروشند، سود به جیب می‌زنند و از پول آن برای خرید متحدان سیاسی یا بودجه اقداماتی برای بی‌ثبات کردن دموکراسی‌های غربی استفاده می‌کنند - از حمایت از احزاب رادیکال گرفته تا رشوه دادن و فساد به مقامات. پوتین اکنون در حال اجرای این تاکتیک در مقیاس بزرگ است، زیرا او و دسته هایش از عوامل سابق KGB سودآورترین مناطق تجاری، صنعت نفت را از زمان دستگیری میخائیل خودورکوفسکی اشغال کرده اند.

دی تسایت انلاین: در آن زمان، در سال 2003، او به عنوان مدیر عامل شرکت نفت یوکوس، احتمالاً ثروتمندترین مرد روسیه بود.

کاترین بلتون: دستگیری خودورکوفسکی نقطه عطف بود، یک شلیک هشدار به الیگارشی‌هایی که در هرج و مرج سال‌های یلتسین ثروت و قدرت زیادی جمع‌آوری کرده بودند و اثر خود را در سیاست کرملین بر جای گذاشته بودند. از آن زمان به بعد مشخص بود که اکنون چه کسی مسئول است.اگر حتی غولی مانند خودورکوفسکی را می توانست به اتهامات ناقص فرار مالیاتی به ده سال زندان محکوم کند و شرکت او را در هم بکوبد، هیچ یک از آنها در امان نبودند. برای اینکه دارایی های خود را از دسترسی کرملین در امان نگه دارند، به او لطف کردند یا از دستورات او پیروی کردند. به عبارت دیگر، الیگارش های قدرتمند سابق مجبور شدند بخشی از ثروت خود را به کرملین واگذار کنند. یکی از آنها به من گفت: "وقتی کرملین تماس می گیرد و از من می خواهد که یک میلیارد یا دو میلیارد دلار در یک معامله بگذارم، این درخواستی نیست که بتوان آن را رد کرد." بنابراین شبکه‌ای از ابرثروتمندان وجود دارد که مانند شاخک‌های کرملین عمل می‌کنند، که نفوذ آنها فراتر از روسیه است. شرکت هایی وجود دارند که در بورس های غربی فهرست شده اند.
و صدها میلیارد دلار در معاملات مخفی فراساحلی که در حساب های غرب پارک شده است. با این بودجه، پوتین و مردمش در روسیه اطمینان حاصل کردند که انتخابات طبق خواسته آنها پیش می رود، از تبلیغات دولتی حمایت مالی کردند و اطمینان حاصل کردند که سیاستمداران در دست آنها هستند. هنگامی که آنها توده بحرانی خاصی از پول را جمع کردند، می توانستند مقداری از آن را برای تضعیف غرب منحرف کنند.

دی تسایت انلاین:اصطلاح "الیگارش" اغلب در رابطه با روسیه استفاده می شود بدون اینکه زیاد فکر شود. آیا می توانید او را به عنوان یک متخصص اثبات شده تعریف کنید؟ الیگارشی چیست؟

کاترین بلتون:الیگارشی‌های اولیه در دوران رئیس‌جمهور بوریس یلتسین ثروت خود را به دست آوردند و امروز کاملاً از بین رفته‌اند. چیزی به نام الیگارشی در زمان پوتین وجود ندارد. در دهه 1990، این کلمه باند بازرگانان روسی را توصیف می کرد که تاج جواهرات صنعت شوروی را با قیمت های بسیار پایین خصوصی کرده بودند. به این دلیل استفاده شد که این تاجران آنقدر قدرتمند بودند که می توانستند اراده خود را به معنای واقعی کلمه بر دولت یلتسین تحمیل کنند: فردی متعلق به گروه کوچکی که قدرت را در ایالت در دست دارد. بلافاصله پس از به قدرت رسیدن پوتین، او به دنبال براندازی این پارادایم قدرت بود. معادله کاملاً تغییر کرده و به اصطلاح الیگارشی ها برده کرملین شدند. به همین دلیل است که من سعی می کنم از این اصطلاح در کتابم پرهیز کنم و به سادگی این تاجران را "میلیاردر" یا "سرمایه دار" خطاب کنم.

دی تسایت انلاین: به نظر شما، اولگ دریپاسکا در این گروه چه جایگاهی دارد؟ او نقش اصلی را در پرونده جلد ZEIT فعلی ایفا می کند.

کاترین بلتون: دریپاسکا اولین سرمایه‌داری بود که به طور علنی درباره چگونگی تغییر الگوی قدرت در دوران پوتین اظهار نظر کرد. در مصاحبه ای با من در سال 2007، که در آن او گفت که با دولت روسیه نمی جنگد، اما اگر کرملین از او بخواهد از همه چیز - یعنی امپراتوری اقتصادی خود - دست می کشد. برای اولین بار مشخص شد که الیگارشی ها متوجه شده بودند که آنها چیزی بیش از مدیران استخدامی نیستند. دریپاسکا همیشه به دنبال نشان دادن ارزش میهن پرستانه خود به کرملین بود. برای مثال، کمیته اطلاعات سنای ایالات متحده، نحوه همکاری او با کرملین برای سرنگونی دولت طرفدار ناتو در مونته نگرو را فاش کرد. او همچنین از منافع کرملین در گینه و سایر کشورها حمایت کرده است و تجارت او در آنجا به عنوان بازوی گسترده آن عمل کرده است. امااین رابطه از زمان حمله به اوکراین مختل شده است. دریپاسکا یکی از پر سر و صداترین منتقدان جنگ پوتین است.او یکی از اولین کسانی بود که از خط خارج شد.

دی تسایت انلاین:پس از انتشار کتاب شما، پرونده های قضایی برای افترااز آسمان بارید. آنها باید از خود در برابر چهار الیگارشی و شرکت نفت روس نفت دفاع می کردند. از قضا، کتاب شما با الیگارشی ها در لندن شروع می شود که از ویژگی های سیستم حقوقی بریتانیا برای سرکوب گزارش های مطبوعاتی انتقادی درباره دسیسه های مالی خود استفاده می کنند. پس حتما انتظار داشتید از خودتان شکایت کنید؟

کاترین بلتون: نه، این چیز دیوانه کننده ای است! از تحقیقاتم، روش‌هایی را می‌دانستم که کرملین از سیستم حقوقی بریتانیا برای حذف مخالفان سیاسی در انگلیس استفاده می‌کند یا بهتر است بگوییم سوء استفاده می‌کند. اما هرگز تصور نمی‌کردم که آنها نیز می‌توانند علیه من مخالفت کنند. وقتی نامه وکلای آبراموویچ یک سال پس از انتشار کتاب رسید، گویی به من صاعقه برخورد کرده باشد.

دی تسایت انلاین: شما در مورد رومن آبراموویچ، مالک آن زمان باشگاه چلسی صحبت می کنید. چرا فقط بعد از یک سال؟

کارترین بلتون: این قانون دوره محدودیت در مواردی مانند این است. وکلای او به ناشر من، هارپر کالینز، و بلافاصله پس از انتشار کتابم و به  من نامه نوشتند. آنها به ویژه ازچند سطر برخورد کرده بودند که سه نفر از شرکای تجاری سابق او را نقل می کردند که ادعا می کردند او باشگاه فوتبال چلسی را به دستور پوتین و با هدف افزایش قدرت نرم و نفوذ روسیه در بریتانیا خریده بود وآزرده خاطر شدند.

آبراموویچ اظهار داشت که این دروغ و افترا است. ما پاسخ دادیم که اتهام مورد نظر در اختیار سخنگوی مطبوعاتی ایشان است که در این خصوص اظهار نظر کرده و این بیانیه نیز چاپ شده است. ما در مورد صحت ادعاها اظهار نظر نکرده‌ایم، بلکه فقط بیان کرده‌ایم که هم بیانیه و هم مخالفت در کتاب آمده است. خرید باشگاه چلسی با منابع مالی هنگفت خود به نماد حضور روسیه در لندن تبدیل شده بود. چند نامه دیگر رفت و برگشت و پس از آن هشت ماه سکوت رادیو برقرار شد. مدت کوتاهی قبل از اتمام مدت زمان محدودیت ها، شکایت آبراموویچ را به طور ناگهانی دریافت کردیم. چند روز بعد، میخائیل فریدمن از گروه آلفا تهدید به شکایت کرد...

دی تسایت انلاین: … شرکت سرمایه گذاری که در تامین کننده انرژی آلمانی

 Wintershall سهام دارد…

کاترین بلتون: ... و من فقط به صورت گذرا به آن اشاره می کنم. در تقریباً دوازده ماه قبل، او یک بار هم درباره کتاب نظر نداده بود. و اندکی پس از آن، یکی دیگر از علیشیر عثمانوف، میلیاردر با روابط با کرملین که از آن زمان تحریم شده است، آمد.

:: ... و در آلمان نیز شناخته شده است، زیرا او چند ویلا در دریاچه تگرنسی دارد.

کاترین بلتون: نمی‌دانستم که آیا هارپرکالینز می‌تواند همزمان در برابر این همه پرونده قضایی از خود دفاع کند، با توجه به اینکه در بریتانیا دفاع از خود در دادگاه برای رسانه‌ها بسیار گران است. سرانجام، معلوم شد که روس نفت و یک میلیاردر دیگر با روابط نزدیک با کرملین، بدون اینکه ما در مورد آن چیزی بشنویم، دعوی  شکایت  کرده اندکه به آنها تهمت زده ایم. بنابراین در مجموع پنج پرونده، تهدید دیگری به دادگاه راه نیافت. برای مدت طولانی برای من مشخص نبود که آیا هارپرکالینز می تواند از کتاب دفاع کند یا اینکه آیا باید آن را پس گرفت. خوشبختانه، ناشر نترسید و ما توانستیم از اکثر دعاوی جلوگیری کنیم. ادامه دارد...

 

بخش اول این مصاحبه

https://enghelabe-eslami.com/index.php/component/content/article/19-didgagha/maghalat/47871-2022-07-27-17-55-49.html?Itemid=0