دروغ های ارتش اسرائیل در باره بیمارستان الشفاء به نقل از جولیان بورگرین در روزنامۀ گاردین

Bimarestan-Al Shifaسایت انقلاب اسلامی: ترجمه مقاله جولیان بورگرین در روزنامه گاریدن در باره دروغ های ارتش اسرائیل در مورد استفاده حماس از بیمارستان الشفاء را در زیر می خوانید.

تاکنون، شواهد ارتش اسرائیل بسیار کمتر از آن است که نشان دهد بیمارستان الشفاء مقر حماس است.

۱۷ نوامبر ۲۰۲۳- نویسنده جولیان بورگرین، واشنگتن:

همانطور که ارتش ادعا کرده است، فیلم‌ها تا به امروز ثابت نمی‌کنند که بیمارستان غزه مرکز تصمیم گیری حملات به اسرائیل بوده است.

قبل از تسخیر بیمارستان دارالشفا، نیروهای دفاعی اسرائیل تمام تلاش خود را کردند تا مجتمع پزشکی را به عنوان مقر حماس به تصویر بکشند، جایی که حملات آن به اسرائیل برنامه ریزی شده بود. شواهدی که تاکنون ارائه شده اند بسیار کمتر از آن است. ویدئوهای ارتش اسرائیل تنها مجموعه‌ ای از اسلحه‌ های کوچک، عمدتاً تفنگ‌ های تهاجمی را نشان می‌ دهد که از مجتمع پزشکی گسترده کشف شده است.

این نشان‌ دهنده حضور مسلحانه است، اما نه آن نوع مرکز اصلی که با جزئیات در گرافیک‌ های متحرک ارائه شده به رسانه‌ ها قبل از تصرف الشفا، به تصویر کشیده شده اند و شبکه‌ ای از اتاق‌ های زیرزمینی مجهز را به تصویر می‌ کشند.

حتی ویدئوهایی که تاکنون تولید شده اند، سؤالاتی را در معرض بررسی قرار داده اند. یک تحلیل بی‌ بی‌ سی نشان داد که فیلم سخنگوی ارتش اسرائیل که کشف ظاهری یک کیسه حاوی اسلحه را در پشت دستگاه اسکن MRI نشان می‌ دهد، ساعت‌ ها قبل از ورود خبرنگارانی که ظاهراً آن را به آنها نشان می‌ داد ضبط شده بود.

در ویدئویی که بعداً نشان داده شد، تعداد اسلحه‌ های داخل کیف، دو برابر شده بود. ارتش اسرائیل مدعی شد که ویدئوی خود از آنچه در بیمارستان پیدا کرده است، ویرایش نشده است و در یک عکس گرفته شده است، اما تحلیل بی‌ بی‌ سی نشان می‌ دهد که دستکاری شده است.

نیروهای اسرائیلی می گویند که هنوز به دقت در حال کاوش در این سایت هستند. ارائه ویدئویی الشفاء نشان می‌ دهد که تأسیسات اصلی در اعماق زمین قرار دارند و کاملاً ممکن است سربازان اسرائیلی هنوز به آنها نرسیده‌اند، بنابراین ممکن است خیلی بیشتر باشد. اما تلاش برای نشان دادن آنچه تاکنون به عنوان مهم یافت شده است، ناگزیر به تشدید شک و تردید در مورد آنچه بعداً ارائه می شود، می شود.

در مورد ارائه گرافیکی شبکه تحت رهبری الشفاء بر اساس آنچه اسرائیل قبلاً می دانست، سؤالاتی وجود دارند. آخرین باری که اسرائیل مستقیماً غزه را اشغال کرد، تا سال ۲۰۰۵، معمارِ خودش، یک زیرزمین وسیع در آنجا ساخته بود. همه اینها تحت کنوانسیون ژنو که عملیات نظامی علیه بیمارستان‌ ها را ممنوع می‌ کند، حائز اهمیت است، مگر اینکه «آنها خارج از وظایف بشردوستانۀ خود برای ارتکاب اقدامات مضر برای دشمن استفاده شوند». این استثنا که در ماده ۱۹ کنوانسیون چهارم ژنو بیان شده است، به طور خاص بیان می کند: «... وجود سلاح های سبک و مهمات که از این رزمندگان گرفته شده و هنوز به مرکز مناسب داده نشده اند، اقدامی مضر برای دشمن نخواهد شد.»

اسرائیل کنوانسیون های ژنو را در سال ۱۹۵۱ تصویب کرد و مدعی رعایت اصل تناسب بر اساس حقوق بشردوستانه بین المللی است که در آن مزیت نظامی مستقیم پیش بینی شده از یک عملیات نظامی، بیشتر از آسیب غیرنظامی است که به طور منطقی می توان نتیجه آن را پیش بینی کرد. احترام اسرائیل به این اصول است که مورد سؤال است.

مای السدانی، وکیل حقوق بشر و مدیر اجرایی مؤسسه تحریر برای سیاست خاورمیانه، در واشنگتن، گفت: «اسرائیل حتی نزدیک به سطح شواهد مورد نیاز برای توجیه استثنای محدودی که بر اساس آن بیمارستان ها می توانند تحت قوانین جنگ هدف قرار گیرند، ارائه نکرده است.»
 
سدانی می افزاید: «در موارد نادری که حفاظت برداشته شود، اسرائیل باید فرصتی معنادار برای تخلیه غیرنظامیان فراهم کند و حتی غیرنظامیانی که به دنبال دستور تخلیه در بیمارستان باقی می‌ مانند، همچنان با قوانین متناسب محافظت می‌ شوند». « در هر مرحله از این ارزیابی حقوقی، اسرائیل به شدت کوتاهی کرده است. عکس و فیلمی که ارائه کرده است که با ادعاهای اولیه خود تناسبی ندارد».
 
در برخی موارد، این مسائل می توانند به قضاوت رسمی ارائه شوند.

اسرائیل دادگاه کیفری بین‌المللی را به رسمیت نمی‌ شناسد، اما این دادگاه فلسطین را به عنوان یکی از اعضای آن به رسمیت می‌ شناسد و از سال ۲۰۲۱ در حال انجام تحقیقات درباره جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت در سرزمین‌ های اشغالی فلسطین است. چنین قضاوتی در سال های دور داده خواهد شد.

در حال حاضر که اسرائیل جنگ خود را ضدِ غزه ادامه می دهد، افشای جزئیات حمله ارتش اسرائیل به بیمارستان شفا، مستقیم فضای بین المللی را تحت تأثیر قرار خواهد داد. برخی کشورها مانند انگلیس و آلمان و بطور مشخص آمریکا با هر تقاضایی برای اعلام آتش بس در غزه مخالفت کرده اند. دولت های این کشورها اقدامات کنونی اسرائیل را در غزه و دیگر مناطق فلسطین در چارچوب دفاع از خود اقدامی مشروع معرفی می کنند. اما هر روزی که می گذرد و اسرائیل نمی تواند مدرکی برای اثبات این استدلال ارائه بکند، تردیدها دربارۀ حمله اسرائیل به غزه و مخالفت ها با آن تشدید می شوند.

دولت بایدن نه تنها از عملیات اسرائیل دفاع کرده است، بلکه ادعاهای مستقلی بر اساس اطلاعات خود درباره بیمارستان ارائه کرده است. جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید، تأسیسات ادعایی حماس را در آنجا به عنوان یک "گره" فرماندهی به جای یک مرکز، و یک انبار احتمالی سلاح معرفی کرد. فقدان شواهد تاکنون باعث یادآوری شکست‌ های اطلاعاتی آمریکا در گذشته، بویژه شکست‌ هایی که منجر به حمله به عراق شد، شده است. این امر واشنگتن را بیشتر در صحنه جهانی منزوی می کند و شکاف های قابل توجهی را که از قبل در خود دولت وجود دارند، عمیق تر می کند.