بیانیه مجامع اسلامی ایرانیان در دفاع از حقوق طبیعت ایران و شهروندان معترض ایران به بی عدالتی در کشور

 tazahorate mardome khuzestanامروز ایران بی آب و طبیعتتش در حال تخریب و نابودی است. مردم تشنه آزادی و آب در خیابانهای خوزستان و دیگر نقاط وطن، به طور مسالمت آمیز در جنبشی اعتراضی، معترض به این همه بی عدالتیند.

در طی سالها مدافعان حقوق طبیعت هشدار داده اند، طبیعت ایران با این سیاستهای کاسبکارانه در زدن چاههای غیر مجاز در سطح کشور و پایین بردن سطح مخازن آب زیر زمینی، و‌کشتهای غیر مجاز و غیر اصولی و عدم سیاستی منضبط برای حفاظت منابع آبی کشور و نیز دفاع از حقابه ایران بر رودخانه هایی که با همسایگان ایران مشترک است و سلطه مافیای آب برمنابع آب کشورو ... به سوی خشکی و ویرانی کل محیط زیست کشور می رود. سالهاست که هشدار های متخصصان و مهندسان مبنی بر اینکه بسیاری از طرحهای سد سازی در کشور غیر اصولی هستند و نهایتا نتیجه عکس خواهد داد از سوی مسئولین نا شنیده و نادیده گرفته شده است. سالهاست که کارشناسان برای پیشگیری فاجعه بی آبی و بیابانزایی راه حل ها داده اند اما مورد توجه قرار نگرفته است. گوش استبداد و ماموران در خدمت او به تحول بسته و به جای پرداختن به این مهم که حیات ملی کشور در گرو آن است امکانات کشور را برای ماندگاری خود خرج نیروهای سرکوب و چرخه فساد در خدمت اقتصاد مصرف محور می کند. بجای بکار گیری توان و امکانات کشور به قصد پیشگیری از بروز فاجعه در سالهای گذشته، استبداد فقیه برنامه و کاری جز تخریب و ویرانی وطن ندارد و مردم و کشور را در مدار بسته بحران هسته ای زندانی ودر نتیجه آن توجیه گر تحریم سلطه گران و باز تولید فقر کرده است.

در زمینه محیط زیست، آبخیزداری و حراست از منابع آبی، بجای تغییر روش آبیاری و استفاده صحیح از آب و آموزش همگانی و ایجاد سامانه های استفاده از آبیاری قطره ای در کشاورزی ، نظام ولایت فقیه دفاع از رانت خواران و فرصت طلبان را اساس برنامه هایش قرارداده است. سالهاست که کارشناسان جهان فریاد می زنند که در اثر تغییرات اقلیمی خشکسالی های بزرگ در راهند. در ایران اما،بجای شنیدن هشدار و اقدام به درختکاری و‌جلوگیری از فرسایش زمین و پیشروی بیابان و‌اتخاذ سیاست صحیح آبخیزداری، و بجای سرمایه گذاری در تاسیس کارخانه های تصفیه آب و‌ پساب و شیرین کننده آب که بایستی متناسب با پیشرفت تکنولوژی و علم جهانی در ایران مستقر بگردد تا از آب بصورت علمی استفاده شود تا طبیعت را احیا کنیم، علیرغم هشدار کارشناسان دست به ساخت و ایجاد سد های متعدد زد که بعضا نتیجه عکس دادند. استبداد حاکم که حفظ نظام دغدغه اوست از کودتای خرداد شصت علیه آقای بنی صدر که برنامه اقتصاد تولید محور و ایران سبز را در نظر داشت و در این راه اقدام کرد بدین سو، سرمایه ها را خرج نیروهای سرکوب و سراب کمر بند شیعی کرده و می کند و به تخریب همه جانبه ایران کمر بسته است.

اکنون همگان حتی در بیرون مرزها فریاد طبیعت ایران در نبود آب و نگرانی مردم از آینده را می شنوند و شاهدند.

امروز مردم ما به این همه بی عدالتی نسبت به حقوق طبیعت و حقوق شهروندی خویش آگاهند و فریاد حق طلبی سر داده اند تا ایران ویرانتر نشود.

مجامع اسلامی ایرانیان همواره در تحلیلهای متعدد دفاع از حق طبیعت و حقوق شهروندان ایران را اساس کار و روش خود قرار داده است. ما از جنبش اعتراضی و حق طلبانه مردم به ویژه هموطنان خوزستانی که به ویرانی وطن معترض و عمران طبیعت را خواستارند پشتیبانی کرده و با خانواده هایی که در این راه شهید داده اند همدرد ی و همراهی می کنیم.

هموطنان راه برون رفت از این بحران که ریشه در استبداد ویرانگر و حق گریز دارد،پایان دادن به حیات و اندیشه استبداد و استقرار بدیلی مردمسالار است. و این، جز به جنبش همگانی به دور از خشونت که حق و حق طلبی را در استقلال و آزادی هدف بدارد امکان پذیر نیست.

تا ایران ویرانتر نشده، بایستی از حق حیات خود و طبیعت که تفکیک ناپذیرند دفاع کنیم و خواهان تغییر استبداد به دمکراسی شهروندان بگردیم و کشور را برای فرزندانمان آباد سازیم .

مجامع اسلامی ایرانیان

1 مرداد 1400 برابر با 23 ژوئیه 2021

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید