کواکبیان : گمرک قاچاقچی است، سپاه فقط در عرصه دفاعی قاچاق می‌کند

kvakebian mostafa
رادیو بین المللی فرانسه : مصطفی کواکبیان، نمایندۀ تهران در مجلس شورای اسلامی، امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد در نشست علنی مجلس برای بررسی طرح اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وضعیت اقتصادی کشور را اسفبار خواند و خطاب به مسئولان کشور گفت حالا که دیگر "جمشید بسم الله" و دلال ارز نداریم، پس چرا وضعیت اقتصادی کشور و مردم تا این حد اسفبار است.
نمایندۀ تهران در مجلس شورای اسلامی افزود : "وضعیت معیشتی مردم اصلاً خوب نیست به طوری که شب می خوابیم و صبح بلند می شویم و می بینیم که قیمت ها زیر و رو شده اند." کواکبیان افزود که حتا قیمت خودرو نسبت به یک ماه گذشته بیست میلیون تومان افزایش یافته است.

کواکبیان در جای دیگری از سخنانش گفت که طرح اصلاح قانون مبارزه با قاچاق وضعیت اقتصادی کشور را سر و سامان نمی دهد. او در توضیح نظر افزود که گویا در طرح اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز نقش اسکله های غیرقانونی سپاه پاسداران مورد توجه قرار گرفته است. کواکبیان در ادامه ادعا کرد که سپاه پاسداران در قاچاق کالا دست ندارد و اگر قاچاقی هم بکند صرفاً در زمینۀ دفاعی است. او گفت : در امر قاچاق "اگر سپاه باشد، مسائل دفاعی خود را دنبال می کند."
کواکبیان خواستار برخورد جدی با قاچاقچیان اصلی شد و گفت : "ما متاسفانه سرمنشاهای اصلی قاچاق را فراموش و با افراد جزئی و کولبر برخورد می کنیم."

کواکبیان با استناد به وضعیت جامعه ادعای دولت روحانی را در زمینۀ مهار قاچاق زیر سئوال برد که گفته است که قاچاق را از ۲۵ میلیارد دلار به ١۵ میلیارد دلار رسانده است.
مصطفی کواکبیان تلویحاً خود گمرک جمهوری اسلامی را متهم به قاچاق کالا کرده و افزوده است : "بسیاری از گزارش های ما حاکی از آن است که خود گمرک دستگاه های "ایکس ری" را به گونه ای طراحی کرده که قاچاق کالا به صورت قانونی انجام شود."

مصطفی کواکبیان در ادامه تأکید کرده است به دلیل تعدد منابع قاچاق و تشکیک ایجاد شده در خصوص عاملان قاچاق بهتر است طرح اصلاح قانون مبارزه با قاچاق "به کمیسیون اقتصادی مجلس بازگردد" و با توجه به شرایط جدید "لایحه ای به مجلس بیاید که تمام منافذ قاچاق کالا و ارز را ببندد."
جهانبخش محبی نیا، نمایندۀ دیگر مجلس شورای اسلامی، در سخنانی که دیروز سه شنبه ٢٢ خرداد در بررسی همین لایحه در نشست علنی مجلس ایراد کرد با صراحت گفت که مشکل قاچاق را در کشور قانون حل نمی کند، زیرا، متولی قاچاق به تعبیر او "گردن کلفت های" درون قدرت هستند.