فاز ١٢ پارس جنوبی، فازی کلیدی و استراتژیک، مصاحبه رادیو فرانسه با ژاله وفا در زمینه افتتاح فاز ١٢ پارس جنوبی

                                                                          wafa jaleh 11

                                                                                  برای شنیدن این مصاحبه اینجا را کلیک کنید
 
شاهرخ بهزادی: بالاخره پس از تأخیرات طولانی و به رغم محدودیت‌های مالی و تکنولوژی ناشی از تحریم ها، فاز ١٢پارس جنوبی از دیروز رسماً به مرحله بهره‌برداری رسید. این فاز از پارس جنوبی نقشی کلیدی و استراتژیک در چشم انداز گسترش تولید، بهره‌برداری و صادرات گاز و میعانات گازی در میدان عظیم گازی پارس جنوبی دارد.
 
وزارت نفت ایران تولید سالانه پارس جنوبی را تا پایان سال ۱۳۹۶ به بیش از ۲۵۰ میلیارد مترمکعب برآورد می کند که ارزش تولیدات سالانه این میدان بزرگ گازی می تواند به ۱۲۷ میلیارد دلار بالغ گردد.
 
به گفته بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، فاز ١٢، ایرانی‌ ترین فاز پارس جنوبی محسوب می گردد که تاکنون به مرحله بهره‌ برداری رسیده است.
 
بیژن نامدار زنگنه دیروز گفت: «دراجرای فاز ١٢ پارس جنوبی، هيچ شركت خارجی برای اجرای اين پروژه حضور نداشت و تحريم ها و محدوديت مالی فراوانی هم وجود داشت». او افزود: «اگر در شرايط تحريم نبوديم و اين كار به وسيله شركت‌ های خارجی انجام می ‌شد، كار بسيار ارزنده‌ ای بود، چه برسد به ما كه با دست خالی اين پروژه را به سرانجام رسانديم».
 
وزیر نفت، همچنین گفت: «اين كار با همكاری تمام پيمانكاران و شركت های داخلی انجام شده و در آستانه ۶۴ سالگیِ ملی شدن صنعت نفت، فاز ١٢به عنوان نمادی از خودباوری و ملی شدن صنعت نفت کشور است».
 
یاد آور می شویم که طرح فاز ١٢ پارس جنوبی، حدود ٩ سال پیش و در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد آغاز گردید. دولت وقت، در آن زمان وعده داده بود که این طرح را در مدت زمان کمتر از ٣۵ ماه به مرحله بهره‌ برداری می رساند، این در حالی است که به گفته حمید اکبری، مدیر پروژه فاز ١٢ پارس جنوبی، این طرح در دوره اول دولت احمدی‌ نژاد فقط ١۵ درصد پیشرفت داشته است. حمید اکبری، دلیلِ عدم پیشرفت کار در طرح فاز ١٢ پارس جنوبی بین سال‌ های ۸۴ تا ٩٢ را کمبود منابع مالی عنوان کرد.
 
مدیر پروژه فاز ١٢پارس جنوبی، در گفتگو با خبرگزاری "ایسنا" در ۶ اسفند، در باره طرح فاز ١٢ پارس جنوبی چنین اظهار داشته بود: «در دولت یازدهم یعنی از مردادماه ١٣٩٢ تاکنون، پیشرفت فاز ١٢پارس جنوبی به ٩٧ درصد رسیده است. وی همچنین گفته بود: «برای رسیدن به این میزان پیشرفت در همین مدت ۶.۱ میلیارد دلار هزینه شده است. ضمن اینکه مجموع اقدام‌ هایی که در این مدت انجام شده بسیار پیچیده بوده است و قابل مقایسه با کارهای انجام شده در سال‌ های قبل نیست». اکبری، نصب تأسیسات فاز ١٢را صد درصد اعلام کرده و افزوده بود: «هم اکنون در حال تکمیل کردن کمتر از سه درصد از کارهای حفاری باقیمانده در سکوی B هستیم که با پایان این کار، این سه چاه هم به تولید می رسند.»
 
یادآور می شویم که میدان گازی پارس جنوبی، بزرگترین منبع گازی جهان است که روی خط مرزی مشترک ایران و قطر در خلیج فارس قرار دارد و یکی از اصلی‌ ترین منابع انرژی ایران به شمار می‌ رود؛ مساحت این میدان ۹۷۰۰ کیلومتر مربع است که سهم متعلق به ایران ۳۷۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد.‌
 
ذخیره گاز این بخش از میدان ۲.۱۴ تریلیون متر مکعب گاز به همراه ١٩ میلیارد بشکه میعانات گازی است که ٨ درصد از کل گاز جهان و ۴۷ درصد از ذخایر گاز کشور را شامل می‌ شود. در حال حاضر، قطر، با بسیج شرکت‌ های بین‌ المللی، معادل ۱۶ فاز پارس جنوبی را به مرحله تولید رسانده است و چیزی در حدود دو برابر ایران (۶۵۰ میلیون مترمکعب در روز) از این میدان مشترک گازی تولید می کند.‌
 
با گشایش رسمی فاز ١٢ پارس جنوبی، روزانه بیش از ۵.۱۷ میلیون دلار و سالانه ۶ میلیارد دلار درآمد (با فرض قیمت ۶۰ دلار برای هر بشکه میعانات گازی)، برای کشور حاصل می گردد.