ژاله وفا :برای حفظ نظام در تسلیم نامه ، ایران را تحت قیمومت در آورده اند /بخش ۱

jalehwafa 1-1

بدنبال نشر مقاله اینجانب چند روز قبل از امضای توافق نامه وین ؛ تحت عنوان "نقش آقای ظریف کجا و نقش ظریف ما مردم کجا؟! " و بعد از توافق وین ،چند تنی از دانشجویان درون کشور با ارسال نامه ای ، 14 سوال در رابطه با مساله هسته ای و متن توافق نامه و مضرات این توافق نامه و خطرات و عواقب آن  برای نگارنده ارسال کرده اند. که پاسخ درخورو دقیق  به همه آنها نیازمند نگارش چند مقاله است. متن نامه این دانشجویان عزیز(با حذف نام و نام دانشگاه  ) بدین شرح است .

خانم وفای گرامی - با درود فراوان به شما بانوی ایرانی و گرامی. من م. ش دانشجوی رشته اقتصاد انرژی دانشگاه...هستم  و مقالات و تحلیلهای اقتصادی شما راهمیشه مطالعه می نمایم .همواره در نگارش و دیدگاه شما نوعی صداقت آمیخته با مسئولیت دیده ام که بسیار اعتماد من را جلب نمود ه است .اخیرا مقاله شما تحت عنوان" نقش اقای شریف کجا و نقش ظریف ما مردم کجا ؟"توجه من  را جلب کرد .خصوصا که جنبه سیاسی داشت .دیدم که در نگاه سیاسی همچون زمینه اقتصادی بسیار متبحرید و وجدان من را برانگیخت. بعد از مطالعه آن به گروهی از دوستان دانشجوی خود نیز توصیه کردم انرا مطالعه نمایند. البته بعد از آن و در این فاصله انجام توافق وین و صدور قطعنامه شورای امنیت بین ما بحثی نیز در گرفت وهمگی روی این تذکر شما که نسل جوان باید خاصیت چون و چرایی را از دست ندهد و نمی تواند با بی تفاوتی و چشم بسته نسبت به امروز و آینده خود و آتچه در وطنش می گذرد نگاه کند ، توافق داشتیم . این حس که ما نسبت به خود و سرنوشت نسل خود و نسل بعد از خود نیز مسئولیم ما را برآن داشت که با نگاه منتقد به صحبتهای آقایان روحانی و ظریف و متن برجام و قطعنامه شورای امنیت نگاه کنیم. البته دانش زبان انگلیسی ما برای درک متن حقوقی  برجام کفایت نمیکرد وبه متن ترجمه وزارت امور خارجه رجوع کرده ایم که بعد نیزخواندیم که در مجلس نیز به ترجمه غلط واشتباهات و ابهامات متعدد ان اعتراض شده است . حاصل آن مطالعه بحث بین جمع ما طرح چندین و چند  سوال شد که قرار شد آن را با شما که دسترسی به اطلاعات بیشتری دارید و دارای بینش سیاسی هستید قرار دهیم.تا باصداقت نه تنها به ما پاسخ گویید بلکه سایر جوانان را نیز روشن سازید.بسیاری در این نسل تشنه دانستن حقیقتند و بهت از میزان خسارت مساله هسته ای در میان دانشجویان بسیار زیاد است .
 در ضمن یک تن از دوستانم سخت طرفدارآقای ظریف است و بعلت اصرار خود وی 2سوال او را نیز عینا در اختیار شما قرار میدهیم و از لحن تند آن از قبل از شما پوزش میطلبم . البته شما مختارید پاسخ دهید با خیر.
سپاسگزار می شویم که به سوالات ما که پیوست است پاسخ گویید.ارداتمند  م.ش

سوال 1/ توافق وین انجام شد وقطعنامه شورای امنیت را نیز همراه با برجام ایران پذیرفت ولی در حال حاضر جو سانسوری در ایران حاکم است تا کسی نسبت به محتوای این دو متن خبر دار نشود که در سوالات بعدی این وضع را شرح میدهیم. قبل ازاینکه از شما درخواست کنیم به محتوای متن برجام بپردازید ؛ از دید شما توافق نامه وین و متن برجام و قطعنامه اخیر شورای امنیت چه ویژه گی ها ی سیاسی دارد و حاکمیت ایران از آن چه بهره ای می برد؟ ایا تعهدات مندرج در برجام برای ما مردم تعهد آور است؟

پاسخ سوال 1:  از دید اینجا نب

1/ این توافق نامه بصراحت ناقض صریح استقلال ایران است .ممنوعیت سخن گفتن و نقد نوشتن درباره تسلیم نامه وین خود بزرگترین دلیل بر این نقض است.

2/این تسلیم نامه حکم یک قرارداد استعماری منتهی در قرن 21  را دارد !

3/نظام ولایت فقیه با فراهم آوردن زمینه محتوای این مذاکره و در انتها پذیرش آن  ،ایران را تحت قیمومت امریکا و سایر قدرتهای جهانی در آورده است !
4/این تسلیم نامه از هر دو سوی مذاکره کنندگان به قصد و نیت متعین کردن آینده ایران وشکستن مقاومت مردم ایران در همه ابعاد اقتصادی ، سباسی و نظامی  نگاشته شده است.  این امر را در پاسخ به سوالات  بعدی با مراجعه به متن برجام معلوم می گردانم.

5/ این توافق نامه سند تسلیم کردن ایران در برابر خرید تضمین بقای نظام ولایت فقیه است.

6/ متن این توافق نامه سند تسلیم کردن ایران وخیانت به حقوق ملی در قبال دریافت ما به ازایی چون چشم پوشی از طرح براندازی رژیم جمهوری اسلامی توسط  قدرتهای خارجی طرف مذاکره می باشد واز این لحاظ نیز هم جنس و هم سنخ قرار داد ترکمن چای است واز آنجا که قدرت فی نفسه مذبذب و عهد ناشناس است ؛ سرنوشت قذافی نمونه ای روشن بر کوتاه مدت بودن عمر چنین تضمیهایی توسط قدرتهای خارجی است.

7/نفس این قرارداد ،هم امنیت سیاسی و نظامی وهم برخلاف تبلیغات دولت روحانی امنیت اقتصادی ایران را شدیدا بخطر می اندازد .چرا که قدرتهای خارجی طرف توافق با مکانیسم ماشه و نگاه داشتن شمشیر داموکلس خطر هر روزه بازگشت تحریمها ، زمینه و امکان تولید محور شدن اقتصاد ایران و قوت گرفتن بنیه تولید ایران را سلب می کنند و حتی به گفته اوباما در کنفرانس تلفنی 30جولای 2015: "ایران تحت شدیدترین بازرسی‌ها در تاریخ خواهد بود.وحتی با رفع تحریم‌ها، انها برای رسیدن به جایی که اگر تحریم‌ها اصلا نبود می‌رسیدند، 20 تا 22 سال زمان می‌خواهند."
 
8/متن تسلیم نامه وین زمینه ادامه خسارات مالی بحران هسته ای را بدنبال دارد. آنهم بعلت هزینه دار بودن نگاهداری اسکلتی بی مصرف و فرسوده ازتاسیسات هسته ای همچون هزینه هایی که بابت نگاه داری 5600سانتریفور نا کارآمد نسل اول ایجاد میشوند ونیز هزینه اقدامات محو و اسقاط  تأسیسات هسته ای از قبیل قلب راکتور اراک  و حذف دو سوم سانتریفیوژها و زیرساختهای مربوطه ... و به اقرار آقای صالحی عضو هیات مذاکره کننده منصوب خامنه ای و دولت روحانی در گزارش به مجلس نظام :"هنگام خاموش کردن سانتریفیوژها  با 50 درصد خرابی مواجه می شویم و 30 درصد آنها هنگام جابجایی از بین خواهند رفت. " یعنی در مجموع 80 در صد سانتریفیوژ ها از بین می روند و همه خسارتها ی دو جانبه (یک بار بابت ابتیاع انها انهم چند برابر  گرانتر از قیمت خرید و یک بار بابت اسقاط آنها طبق تعهد برجام ) نیز بپای ملت ایران نوشته می شوند.

9/ متن تسلیم نامه بخوبی روشن می سازد که رابطه قوای بر قرار شده بین قدرتهای خارجی و جمهوری اسلامی رابطه ای یک طرفه بوده که در آن قدرتهای خارجی آمر و جمهوری اسلامی مامور بوده اند.وحتی بر اساس مفاد توافق نامه ،طرف ایران حق اعتراض به گزارشهای بازرسان این قدرتها و نیز آژانس را نداشته و مکانیزم بازگشت تحریمها هم در صورت اعتراض و ادعاهای قدرتهای طر ف مذاکره وهم در صورت اعتراض ازطرف ایران صورت می گیرد! یعنی در هردو حالت ایران بازنده است!  

10/ تحریم تسلیحاتی ایران با توجه به وضعیت منطقه و اتحاد اسرائیل و عربستان و ترکیه و... امنیت وطن و مردم را به خطر میاندازد. و در بندهایی از برجام و قطعنامه شورای امنیت ملی امکان بهانه برای برگزیدن گزینه نظامی علیه ایران را فراهم آورده اند. در واقع قدرتهای خارجی با این تسلیم نامه برای مردم ایران مدار بسته بد و بدتری درست کرده اند تا افق هر نوع گشاایش سیاسی و اقتصادی و ... را بر روی مردم ایران ببندد.
 د رواقع بد  که همان تهدید نظامی( توسط خود امریکاو اسرائیل و رژیم سعودی ) بعلاوه تحریم تسلیحاتی و بی دفاع بودن کشور در مقابل تهاجم و حمله نظامی است ،بر جا می مانند.
و بدتر نیز که نظام ولایت فقیه است ،بر جا میماند.

11/ هم متن برجام و هم قطعنامه 2231 مصوب شورای امنیت ملی سازمان ملل ،در بند بند خود ایران را درحلقه مهار امریکا و سایر قدرتهای جهانی در اوده اند و وطن ما را به کشوری کنترل شده انهم برای مدتهای طولانی و فراتر از 25 سال بدل کرده اند.

سوال 2/ از دید شما متن برجام چه ساختاری دارد و چه تعهداتی برای ایران ببار می آورد؟
 
پاسخ  سوال 2: برجام(برنامه جامع اقدام مشترک ) شامل یک مقدمه و متن اصلی و 5 ضمیمه است.متن انگلیسی آن شامل 159 صفحه است. جمهوری اسلامی در متن مقدمه تکالیف 18 گانه ای را پذیرفته است.
ودر ضمیمه ها نیز تعهدات دیگری را بعهده گرفته است  که در مجموع  برجام شامل بیش از105 محدودیت  و تعهد از طرف ایران است. موضوع ضمیمه ها بشرح ذیلند:
ضمیمه 1 تعهدات 85 گانه را در بر میگیرد.
ضمیمه2به حال تعلیق در آمدن تحریمها تا 8 سال و امکان لغو انها بعد از 8 سال را گزارش میدهد  که تا 10 سال قابل تمدید هستند و به زعم خانم وندی شرمن تا 15 سال قابل تمدید می باشند.
ضمیمه 3-همکارها و نظارتهای اتمی
ضمیمه 4/کمیسیون ویژه
ضمیمه 5 زمان بندی اجرای توافق نامه

تکالیف19 گانه ایران از قرار زیرند


1/ جمهوری اسلامی هرگز بمب اتمی نمی سازد و بدست نمیآورد.
2/به مدت 8 سال جمهوری اسلامی حق توسعه تجهیزات غنی سازی را ندارد.
3/ تا 10 سال جمهوری اسلامی حق نداردبر سانتریفیوژهای نسل اول بی افزاید.
4/به مدت 10 سال ایران حق ندارد اورانیوم راغنی کند و انبار کند . بعد از 8.5 سال میتواند برخی سانتریفیوژ های جدید را بی افزاید.
5/به مدت 8 سال حق ندارد سانتریفیوژ بسازد .بعد از ان میتواند سانتریفیوژ های نوع جدید را به ترتیبی که در ضمیمه 1 امده است بسازد.
6/به مدت 15 سال ایران  حق ندارد اورانیوم را بیشتر از 3.67 درصد غنی کند.
7/فردو را باید به یک مرکز تحقیقاتی بدل کند.
8/به مدت 15 سال  نمیتواند بیشتر از 300 کیلوگرم اورانیوم 3,67 درجه داشته باشد.
9/کارخانه اب سنگین اراک را باید به نحوی تغییر دهد که دیگر پلوتونیوم تولید نکند.
10/در آینده نیز ایران تنها می تواند تاسیسات تولید آب سبک بسازد.
11/تا 15 سال ایران حق ندارد کارخانه آب سنگین دیگری بسازد.
12/اورانیوم غنی شده موجود را بایستی به یک کشور ثالث انتقال دهد.
13/به مدت 15 سال ایران حق ندارد تاسیسات جدید تولید سوخت اتمی بسازد.
14/مجلس ایران باید پروتکل الحاقی را تصویب کند .( در این بند برای مجلس نظام تعیین تکلیف شده است و اقای ظریف و تیم مذاکره کننده با امضای برجام در واقع برپیوستن به پرو تکل الحاقی مهر تایید زده اند !)
15/ ایران بایستی فعالیتهای اتمی گذشته و حال خود را شفاف سازی کند و آژانس مامور این کار است.
16/ آژانس در مورد غنی سازی اورانیوم بمدت 25 سال و در باب سانتریفیوژ ها به مدت 20 سال و خرید تجهیزات و قطعات بمدت 15 سال ، بر ایران نظارت خواهد داشت.
17/ برابرضمیمه 1 ایران حق ندارد اورانیوم غنی کند. حتی در حدود 3.67 درجه  یعنی در حدی که بتواند بکار تولید ماده منفجره اتمی بیاید.
18/ ایران موظف به همکاری با شورای امنیت در اجرای توافق است
19 و بالاخره  تحریم اسلحه های متعارف بمدت 5 سال و موشک بمدت 8 سال

مجازات هایی  که در ضمائم آمده اند بشرح ذیلند:

1/ لغو قطعنامه ها بترتیبی که در ضمیمه 1 مقرر است
2/اتحادیه اروپا به تحریمهای نفتی و مالی و اقتصادی پایان می بخشد . بعد از تصدیق آژانس. بنا بر ضمیمه 2 تحریمها شمرده شده اند.
3/اتحادیه اروپا 8 سال بعد از آغاز مرجله اجرا و یا بعد از گزارش آژانس مبنی بر اجرای کامل توافق توسط ایران تحریمها را لغو میکند.
4/ امریکا نیز بر همین اساس تحریمها را ابتدا  تعلیق و بعد از 8 سال لغو مینماید.در جدولهای متعدد فهرست تحریم اشخاص و شرکتها قید شده اند
5/با در نظر گرفتن ضمیمه 2 و در انطباق با ضمیمه 5/به ایران هواپیمای مسافربری میفروشند.
6/ 8 سال بعد از آغاز به اجرای توافق؛ هر گاه در برنامه اتمی ایران امری جز صلح آمیز نماند ، امریکا اقدام به اقدام قانونی برای پایان دادن به تحر یمها می کند.
7/اتحادیه اروپا و سه دولت اروپایی و امریکا در ضمیمه 2 تمامی تحریمها ی وضع شده در رابطه با برنامه اتمی ایران پایان میدهد و هرگاه  ایران بگوید تحریم ها و یا تحدیدها بر جا هستند، کشورهای 5 بعلاوه 1 آن را بررسی و در صورت وجود ،لغو می کنند( توجه شود که سه دولت فرانسه و المان و انگلستان یک بار بعنوان سه کشور و یک بار به عنوان عضو اتحادیه حق رای دارند  و این مکانیزم را برای ایجاد اکثریت برای طرف غربی ( امریکا 1 رای، اتحادیه اروپا یک رای؛ المان 1 رای  ،فرانسه 1 رای و انگلستان 1 رای  که مساوی  میشود با 5رای  در مقابل 3 رای ایران و روسیه و چین . آنهم در صورت هم نظری و همکاری چین و روسیه با ایران !)
8/هر گاه درقانون و در سطح  محلی یعنی ایالتها ی آمریکا ،مانعی برای رفع تحریمها  وجود داشته باشد ،دولت امریکا  سعی میکند انها را تشویق به اجرای برجام کند.ولی امریکا تعهدی نمیپذیرد !
9/ هرگاه شورای امنیت تحریمهای جدیدی وضع نکند ؛ اتحادیه اروپا تحریم جدیدی وضع نمیکند.
10/ اروپا و امریکا فهرست کامل و روشن تحریمها یی را که لغو می شوند تهیه و در دسترس میگذارد.( جالب اینکه در اینجا نیز این قدرتها هستند که ان فهرست را تهیه میکنند و حق تشخیص را برای خود قائلند و نه ایران که تحت تحریم بوده است !)
11/ دو طرف تعهد می کنند خلاف این توافق عمل ننمایند.(متذکر شدم که تعهد امریکا در حد تشویق مقامات دولت مرکزی و ایالات امریکا برای اجرای توافق می باشد و نه بیشتر ولی ایران تعهد اجرایی داده است. به این مساله در بخش پاسخ به چگونگی تعهد امریکا و اتحادیه اروپا به تعلیق ویا لغو تحریمهای ایران میپردازم!!)
12/اتحادیه اروپا به تحریمهای اشخاص  بانک مرکزی پایان می دهد
13/همکاری با ایران در مورد تکنولوژی های صلح آمیز اتمی
14/بازرگانی با ایران و سر مایه گذاری در ایران
به سایر سوالات در شماره های بعدی این نوشته میپردازم

اما زنهار که مردم ایران مادامی که خود حق حاکمیت خود را بدست نگیرند ووطن خود را  ازعاملان خشونت روز افزون در ابعاد سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی در زندگی خود آزاد نسازند و از لحاظ مالی و معیشت روزانه خود وابسته به دولت بمانند  تا ثروتهای ملی آنها را بفروش رساند و سهم شیر رابه مافیا و سهم ناچیزی را به ملت دهد ؛
به مصداق شعر مولانا
آنچه شیران را کند روبه مزاج     احتیاج است ،احتیاج است؛ احتیاج
روبه مزاجانی چون عمله استبداد نظام که خود عاملان ایجاد فقر وبرباد دادن ثروتهای این ملت و وضع تحریمها بوده اند و احتیاج به گرفتن تضمین بقای نظام آنها را به آستان بوسی بیگانگان کشانده است؛ ملت با غرور و وجدان  بیدار ایرانیان و جوانان آن ؛این شیران توانمند را مردمانی محتاج و در مانده در افکار عمومی جهان معرفی می
کنند که  حاضرند قیمومت قدرتهای خارجی را صرفا "بخاطر یک مشت دلار " بپذیرند و ذهن و زبان خود را نیز بر هر نقد و اعتراضی فرو بندند!

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید