کنجکاو:خبر جعلی کشته شدن بنی‌صدر را «شورای عالی امنیت» ساخته و منتشر کرده است اما چرا؟

خبر کشته شدن بنی‌صدر ناگهانی و شوک آور بود. به فکر فرو رفتم که چرا و توسط چه منبعی این خبر منتشر شده‌است. به سرعت دست به کار بررسی سایت های ایران شدم تا بدانم منبع اول خبر کیست.

   چند وب سایت و خبرگزاری از جمله فرارو جزء اولین وبسایت‌هایی بودند که اعلام کردند آقای بنی‌صدر در تصادف در جاده های حومه پاریس کشته شده‌است. اما نوشته بودند خبر هنوز از سوی خبرگزاری های موثق تایید نشده است. فرارور مرتبط با آقای خوشوقت ، فرزند آیةالله عزیزالله خوشوقت(از مفتیان قتل های سیاسی در ایران)، میباشد که معمولا از درج اخبار جعلی خودداری می‌کند .

   به دنبال فرارو و ... برخی دیگر از وب سایت‌ها و خبرگزاریهای دست دوم و ... اقدام به انتشار «خبر» کردند. از جمله تیم وابسته به هم و زنجیره واری که در بسیاری از موارد دست به دست هم می‌دهند و اخباری جعلی را منتشر می‌سازند. مانند سایت‌هایی چون رکنا، قطره، همشهری آنلاین، جام نیوز،گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، قدس آنلاین، دنیای اقتصاد، خبر فوری، خبر فارسی، خبر آنلاین و..

   تقریبا بعد ازچند ساعت بسیاری از منابع مشکوک وابسته به سپاه و دستگاه‌های اطلاعاتی رژیم، خبر را منتشر ساختند. هر کدام به نوعی. منبع اصلی را هم زیر نویس فرانس 24 می‌نوشتند. البته خود فرانس 24 «خبر» را تکذیب کرد و گفت: چنین خبری را زیر نویس نکرده است. بنابراین، معلوم شد این خبر در مؤسسه‌ای از مؤسسه‌های رژیم، با هدف معینی منتشر شده است.

 

چند نمونه از این «خبر»:

● وب سایت قطره: بنی‌صدر در یک تصادف در فرانسه کشته شد. ابوالحسن بنی …

...بنی‌صدر در یک تصادف در فرانسه کشته شد. ابوالحسن بنی‌صدر در یک تصادف در کشور فرانسه کشته شد. این خبر را زیرنویس فرانس 24 اعلام کرد اما هنوز جزییاتی از آن اعلام نشده است.

● جهان نیوز: ابوالحسن بنی‌صدر کشته شد؟ +عکس ...زیر نویس فرانس ۲۴ از کشته شدن ابوالحسن بنی‌صدر در یک تصادف جاده‌ای در فرانسه خبر داد. چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۹

● خبر آنلاین: اخبار ضدونقیض درباره کشته شدن بنی‌صدر ...خبرگزاری صدا و سیما نوشت: در حالی که برخی منابع به نقل از زیر نویس شبکه فرانس ۲۴ مدعی مرگ بنی‌صدر در یک تصادف شده اند، بررسی‌ها نشان می‌دهد خبر اشتباه هست و فرانس ۲۴ چنین زیرنویسی نداشته است.

● خبر فوری: ابوالحسن بنی‌صدر از دنیا رفت؟ ... طبق پیگیری‌های خبرنگار ما، یکی از مسئولان دفتر بنی‌صدر در پیامی درگذشت‌ بنی‌صدر را تکذیب و اعلام کرد حال عمومی او خوب و مثل همیشه سرحال به کارشان ادامه می‌دهند.

● وب سایت قطره: خبر کشته شدن؛ بنی‌صدر چند درصد؟ ...برخی رسانه ها در فضای مجازی به نقل از منابع خبری فرانسوی از مرگ ابوالحسن بنی‌صدر در یک تصادف ...(خبردادند)

● خبر فارسی: اخبار ضدونقیض درباره کشته شدن بنی‌صدر ... خبرگزاری صدا و سیما نوشت: در حالی که برخی منابع به نقل از زیر نویس شبکه فرانس 24 مدعی مرگ بنی‌صدر در یک تصادف شده اند، بررسی ها نشان می دهد خبر اشتباه هست و فرانس 24 چنین زیرنویسی نداشته است.

● جام نیوز: فیلم انتشار اخبار نادرست به نقل از فرانس 24 از مرگ بنی ... در حالی که برخی منابع به نقل از زیر نویس شبکه فرانس 24 مدعی مرگ بنی‌صدر در یک تصادف شده اند، بررسی‌ها نشان می‌دهد خبر اشتباه هست و فرانس ۲۴ چنین زیرنویسی نداشته است.

● اما وب سایت عصر ایران پشت پرده این خبر جعلی را در خبر زیر روشن می سازد: خبر کشته شدن ابوالحسن بنی‌صدر در یک تصادف جاده‌ای در فرانسه، نادرست و خبر جعلی است. به گزارش عصر ایران این شایعه در شبکه های اجتماعی و به استناد تصویر جعلی و دستکاری شده از شبکه فرانس۲۴ منتشر ...(شده است)

   نگارنده با توجه به شناختی که از برخی خبرگزاری‌ها و وب سایت‌های مأمور جعل اخبار دارد، پیگیر این مسئله شد تا روشن نماید چه باندهایی و چرا این خبر را جعل و پخش کرده‌اند. به راستی چرا خبرگزاری‌هایی مانند فارس، تسنیم، مشرق نیوز و... که وابسته به سپاه هستند در این رابطه هیچ خبری را منتشر نساختند و تنها وب سایت بازتاب وابسته به سردار محسن رضایی جعلی بودن آن را منتشر ساخت. شاید بتوان احتمال داد این خبر از جانب همان مراکزی است که داد می‌زنند: آی دزد، آی دزد. یعنی خبر از همان کانالها پخش شده اما خود را کنار کشیده اند تا دیگر منابع وابسته آن را منتشر نمایند و آنها (فارس،مشرق،تسنیم و..)، به بررسی واکنش خبر بنشینند. اما با توجه به حساسیت بالای پیگری کنندگان «خبر» و فاش‌کردن فوری جعلی بودنش، تیر آنها به سنگ خورد. زیرا بسیاری ازافراد که در جریان دوران بنی‌صدر و مقابله او با نظام ولایت فقیه در ابتدای انقلاب نبودند، اقدام به بازخوانی بخش‌هایی از سال‌های ابتدای انقلاب نمودند. به خصوص اینکه بعد از این جریان، در وب سایت گویا نیوز در یکی از بخش‌های خود، تصاویری کمتر دیده شده از بنی‌صدر را نیز منتشرساخت که بسیاری به دیدن آن اقدام نمودند تا با چهره او آشنا گردند به خصوص جوانهایی که بعد از جنگ به دنیا آمده‌اند.

   جالب اینکه وب سایت قطره ازجمله منابعی که خبرکشته شدن بنی‌صدر را منتشر کرده بود، جعلی بودن و نادرست بودن خبر را از سوی جماران، نیز، منتشرساخت. گفتنی است که خبرگزاری‌ها و وب سایت‌های مشکوک عموما وابسته به باند اطلاعات سپاه و مشرق نیوز می‌باشند که در تولید جعلیات و ضد اطلاعات هماهنگ عمل می‌کنند.

● وب سایت قطره: خبر کشته شدن ابوالحسن بنی‌صدر تکذیب شد …خبر کشته شدن ابوالحسن بنی‌صدر در تصادف رانندگی در فرانسه تکذیب شد. به گزارش جماران؛ خبر کشته شدن(بنی‌صدر تکذیب شد)

   در بررسی‌های بعدی معلوم شد که بنا به قول وب سایت قطره نیوز نزدیک به نیروهای امنیتی برای اولین بار این خبر از منبعی به نام تازه نیوز منتشر شده‌است. علاوه بر آن خبرگزاری دروغ پرداز امنیتی قطره خبر را در جایی دیگر به گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو متصل می کند و می‌نویسد:

وب سایت قطره: بنی‌صدر کشته شد؟ ...بنی‌صدر کشته شد؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، منابع خبری فرانسوی از مرگ ابوالحسن بنی‌صدر در یک تصادف جاده‌ای خبر می‌دهند. نکته مهم اینکه خبرگزاری قطره نیوز برای فرار از مسئولیت و جعل اخبار و گزارشات خود را اینگونه معرفی می کند: قطره مسئولیتی در قبال محتوای مطالب ندارد. تمامی خدمات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

   بنابراین، قطره مسئولیتی در قبال محتوای مطالب ندارد و مجوزهای لازم را نیز دارد. پس نگران انتشار خبرهای جعلی نیست و این کار را وظیفه خود می‌داند. برای مشخص‌تر شدن منبع اصلی خبر به دنبال تازه نیوز به سراغ اینترنت رفته و در یک نوبت تنها تازه نیوز را وابسته به خبر فارسی مشاهده نمودیم که خبر فارسی نیز خود را اینگونه معرفی کرد:

تازه نیوز (tazenews.com) | خبر فارسی

Translate this pahttps://khabarfarsi.com/w/tazenews.com

list of 13 items

خبر فارسی | جستجوگر هوشمند خبری

Translate this pagehttps://khabarfarsi.com

Actions for this siteخبر فارسی یک موتور جستجوگر اینترنتی است و هیچ دخالت انسانی در دریافت و چینش اخبار وجود ندارد. ... مدیر مرکز ایثارگران سپاه الغدیر استان یزد تکریم خانواده شهدا را بر همگان واجب دانست و گفت: ...

با توجه به انتهای متن فوق می توان مشاهده نمود که تازه نیوز و خبرفارسی به کجا وابسته‌اند. این دو، سرانجام خبر را تکذیب کردند.

 

چرا جاعلان عقب نشینی کردند؟:

   بعد ازدرج خبر جعلی ازسوی برخی از وبسایت‌ها و خبرگزاری‌های وابسته به سپاه و شورای امنیت ملی و نیروی انتظامی و تکذیب سریع «خبر» از سوی دفتر آقای بنی‌صدر، جاعلان خبر به این نتیجه رسیدند که نه تنها به هدف خود نرسیدند بلکه همگان را بر آن داشتند از هدف این دستگاهها از جعل خبر سردرآورند. جعل خبر بر مردم ایران روشن کرد که بدیل واقعی که رژیم از آن وحشت دارد، بدیل استقلال و آزادی و ایستادگان بر حقوق است.

   در مورد انتشار اخبار جعلی، وبسایت گویا توضیحی کوتاه در سه جمله اصل آن را به شرح زیر مینویسد:

فیک‌نیوز چگونه به بقای جمهوری اسلامی کمک می‌کند؟ …

Translate this pagehttps://news.gooya.com/2020/12/post-46727.php

فیک‌نیوز بخشی از حقیقت را به خدمت دروغ در می‌‌آورد

اما هدف نهایی آن دروغ‌گفتن نیست بلکه ایجاد «خطای تحلیلی» در جامعهِ هدف است.

   این شد که منابع منتشرکننده خبر جعلی خود آن را جعلی خواندند تا مگر پرس و جو در باره هدف از جعل خبر دنباله پیدا نکند:

● همشهری آنلاین:فیک‌نیوز این‌بار علیه بنی‌صدر؛ ماجرای خبر کشته شدن بنی ...

24.12.2020 · فیک‌نیوز این‌بار علیه بنی‌صدر؛ ماجرای خبر کشته شدن بنی‌صدر چه بود؟ دیروز عصر خبری به سرعت شبکه‌های اجتماعی را درنوردید از این‌رو که ابوالحسن بنی‌صدر در فرانسه کشته شده است. حال آنکه تنها چند ساعت بعد، منابعی از نزدیکان او این شایعه را تکذیب کردند ...

 

● دلایل جعل خبر:

   این‌گونه جعل‌ها هدف‌های کوتاه مدت دارند: منصرف کردن توجه افکار عمومی از امری، تهدید و زمینه سازی ذهنی برای کشتن کسی که خبر مرگ او جعل و منتشر می‌شود، تهدید (بهنگام شهادت بنی‌‌صدر در دادگاه میکونوس نیز او تهدید به قتل خود و نزدیکانش شد). گاه هدف دراز مدت نیز دارد و آن ایجاد یأس و انفعال در نیروهای محرکه جامعه و منصرف کردن آنها از به حرکت در آمدن در خط بدیلی است که از جنس قدرت نیست و جنس حقوق هست. زمان انتشار خبر جعلی، از جمله زمان اعدام روح‌الله زم و نقش بنی‌صدر در برانگیختن سازمانهای مدافع حقوق انسان و وسائل ارتباط جمعی نیز بود:

1. در تاریخ20 آذرماه سال 99(دو روز قبل از اعدام روح‌الله زم)، آقای بنی‌صدر بیانیه‌ای صادر کرد و آن را برای سازمانهای مدافع حقوق انسان و وسائل ارتباط جمعی فرستاد. هنوز سازمانهای ایرانی صدایی به اعتراض بلند نکرده بودند. دفاع بنی‌صدر از حقوق زم، بخاطر دو اصل بود: اصل دفاع عام از قربانیان استبداد و اصل تقدم حقوق انسان بر عمل او و لزوم دفاع از حقوق هرانسانی که به حقوقش تجاوز می‌شود.

   دفاع از حقوق زم، بر رژیم ولایت مطلقه فقیه بسیار گران آمد. در جا، فیلمی از به اصطلاح اعترافات روح‌الله زم برضد بنی‌صدر پخش کرد بدان گمان که از دفاع منصرف می‌شود. به نظر نگارنده یکی از هدفها اخطار به آقای بنی‌صدر بود: خطر مرگ درکمین شما است اگر به همین رویه ادامه دهید. زیرا بیانیه تاثیر خود را بر مجامع گوناگون به خصوص بعد از اعدام ناجوانمردانه روح الله زم گذاشت و اعتراض گسترده فشار زیادی را بر رژیم وارد ساخت. در بیانیه آقای بنی‌صدر اینچنین آمده بود .

   به دنبال بیانیه بنی‌صدر و بعد ازاعدام زم، اعتراضات شدیدی بعمل آمد. از جمله، اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای با شدیدترین عبارات اعدام روح‌الله زم روزنامه‌نگار و ناراضی ایرانی را که از اعتراضات ضد دولتی حمایت کرده بود، محکوم کرد. بیانیه ماریا آرنا، رئیس کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا، پس از اعدام روزنامه نگار ایرانی روح الله زم، نوشت: «هیچ کشوری بدون داشتن ارزش‌های انسانی و عدالت نمی‌تواند ملتی قدرتمند و پیشرفته باشد».

   جالب اینکه بعد از اعدام روح‌الله زم ارگان رهبری در سپاه دلایل اصلی اعدام روح الله زم را اعلام نمود که با اتهاماتی که قاضی صلواتی به دروغ بر او وارد کرده بودند،مغایر بود. در این ارگان نشانی از جاسوسی برای بیگانگان و فرمان حمله موشکی و ... وجود نداشته است:

 

●جمعه, ۲۸ آذر, ۱۳۹۹

   ارگان مطبوعاتی اداره سیاسی سپاه پاسداران با انتشار یادداشتی ضمن دفاع از اقدام این نیرو در ربایش و اعدام روح‌الله زم، تاکید کرد که زم و کانال آمدنیوز با شعار «آگاهی، مبارزه و دموکراسی» و بهره‌گیری از رویکرد افشاگری علیه مسئولان و ارکان نظام، درصدد ایجاد شکاف بین توده‌های مردم و حاکمیت بود و زمینه بروز اعتراضات را فراهم می‌کرد».

   سحام نیوز نوشت: هفته‌نامه صبح صادق، ارگان مطبوعاتی معاون سیاسی نمایندگی خامنه‌ای در سپاه پاسداران، در شماره جدید خود از عملیات ربایش روح‌الله زم به عنوان «یکی از شاهکارهای اطلاعاتی تاریخ چهل ساله» جمهوری اسلامی نام برد و نوشت: «عملیات دستگیری زم به دست سپاه را می‌توان یکی از شاهکارهای اطلاعاتی تاریخ چهل ساله انقلاب اسلامی دانست.»

   ارگان مطبوعاتی اداره سیاسی سپاه پاسداران، مهمترین دلیل ربایش و اعدام روح‌الله زم را جلوگیری از انتشار اخبار علیه مسئولان و ارکان نظام و جلوگیری از فراهم شدن زمینه اعتراضات عنوان کرد. این نشریه به ویژه به اخباری اشاره کرد که روح‌الله زم در کانال تلگرامی آمدنیوز درباره مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی، از جمله علی خامنه‌ای و دفتر او منتشر می‌کرد و نوشت: زم با «طراحی و تولید شایعات تکان‌دهنده علیه ارکان کشور، بدون رعایت «هیچ خط قرمزی» در اندک زمانی توانست به تریبون اصلی جبهه رسانه‌ای ضد انقلاب بدل شده و هزینه‌های زیادی را به کشور و ملت‌ تحمیل کند

 

شورای عالی امنیت ملی جاعل خبر کشته شدن بنی‌صدر است:

     دفاع بنی‌صدر از حقوق زم سبب شد که شورای عالی امنیت ملی - که تحت نظارت بیت رهبری محل زمینه سازی برای تهدیدها و ساختن و انتشار بیانیه‌ها و خبرهای جعلی است – مأمور به اقدام بگردد. آن «شوری» نیز مرگ بر اثر تصادف بنی‌صدر را ساخت و در اختیار ارگانهای تبلیغاتی بالا برای انتشار قرارداد. نمونه دیگر از کارهای این «شوری» خبر در باره ترور سردار فخری زاده است: بعد از اینکه نتوانستند هیچ فردی را شناسایی و دستگیر کنند، جلسه‌ای در همان «شوریا» تشکیل شد و تصمیم گرفته شد که خبر دروغین و جعلی ترور ماهواره‌ای را بسازند پخش کنند تا پرده‌ای بر بی‌عرضگی و ناتوانی خود بکشند و بگویند: مردم! به «امام» خامنه‌ای دعا کنید و آسوده بخوابید شهر در امن و امان است!!

   سردار محمد عزلتی مقدم درمورد روایت‌های مختلف از نحوهِ ترور فخری زاده گفت: «در اطلاع‌رسانی‌مان ضعف‌های مختلفی داریم و این موضوع هم شامل آن می‌شود. به هرحال حاکمیت ما باید یک موضع‌گیری کند، البته بعدا اینها با تأخیر در شورایعالی امنیت ملی نشسته اند و دستور جلسه این بوده است که سرمشق اطلاع‌رسانی و رسانه‌ای کردن موضوع چه باشد. این را آنجا تصویب می‌کنند، به سپاه می‌دهند و حتی ممکن است به روزنامه‌ها و رسانه‌ها هم بدهند که خط تبلیغ این است؛ با تأخیر این کار را انجام داده‌اند. این روایات رسمی را نمی‌توانم هضم کنم. اما من که این روایت رسمی را قبول ندارم، یعنی من بیشتر روایت غیررسمی را قبول دارم. بنظرم در روایات رسمی تلاش می‌شود ضعف‌ها پوشیده شود؛ طبیعی است و من هم در این سیستم بوده‌ام، معمولا وقتی شما می‌خواهید بصورت رسمی موضع‌گیری کنید، طوری موضع‌گیری می‌کنید که ضعف‌های خودی‌ها پوشش داده شود. بنظر من ترورهای قبلی نشان داده است که ما ضعف‌های اطلاعاتی و امنیتی داریم. اگرچه این ترور هم هوشمندانه بوده و از تکنولوژی‌های روز استفاده شده است اما این روایتی که آقای شمخانی و یا آقای فدوی گفتند را من نمی‌توانم هضم کنم و نمی‌پذیرم. ما باید برنامه‌ریزی کنیم و از سرمایه‌های‌مان حفاظت کنیم. در بحث ترور، آقای شمخانی یک مصاحبه‌ای کردند و گفتند الان امنیت کامل است؛ نگاه ایشان به شدتِ تشریفات و حفاظتی است که برای مسئولین‌مان می‌گذاریم. ایشان می‌گوید: «تا این اندازه لازم نیست و خود من دارم با مترو رفت‌و آمد می‌کنم»؛ ولی در عین حال وقتی که ما عقبه‌ای داریم که فعالیت اسرائیل در ایران هست باید برای این چاره‌اندیشی کنیم و ضعف هم در سیستم امنیتی و اطلاعاتی ما وجود دارد که آنها توانسته‌اند نفوذ کنند».

 

● اعضای شورای عالی امنیت ملی اینها هستند:

حسن روحانی (رئیس‌جمهور و رئیس شوریا)

سردار محمدباقر قالیباف (رئیس مجلس شورای اسلامی)

سید ابراهیم رئیسی (رییس قوهٔ قضائیه)

سردار سرلشکر محمدحسین باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح

محمدباقر نوبخت (معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه)

سردار دریادار علی شمخانی (دبیر شوریا) منتخب خامنه‌ای

وابسته سپاهی سعید جلیلی، منتخب خامنه‌ای

وابسته سپاهی عبدالرضا رحمانی فضلی (وزیر کشور و رئیس شورای امنیت کشور)

محمدجواد ظریف (وزیر امور خارجه)

سید محمود علوی (وزیر واواک)

امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی (فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران)

سردار سرلشکر حسین سلامی (فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی)

و برخی دیگر از مسئولان امنیتی و اطلاعاتی از جمله حسین طائب