سال فقر بیشتر هدیه استبداد به مردم - جهانگیر گلزار

golsar8

ابراهیم رییسی خطاب به مسوولان اعلام کرده که ‌باید «جلسات و برنامه‌ریزی‌های خود را بر محور رفع فقر مطلق تنظیم کنید که در کوتاه‌مدت و حتی برای همین شب عید بتوانید با اقدامات جهادی، دستگیر فقرا و نیازمندان جامعه باشید.»
صفت جهادی را از چه بابت داده است ؟ یعنی خیلی سریع و ضربتی باید عمل کرد و یا اینکه با خشونت تمام باید عمل کرد . هر چه نظرش باشد وقت تعیین کرده و تا شب عید قرار گذاشته که وضعیت مردم بهتر بشود .
در مرداد ماه سال جاری وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی اعلام کرده بود که در سال 99 از هر سه ایرانی، یک نفر زیر خط فقر مطلق زندگی می‌کند .
 با این دستور رییسی برای کاهش فقر مطلق، دولتمردانش ‌باید در این مدت کوتاه چند روز  وضعیت معیشتی‌را برای حدود 30 میلیون نفری که در فقر مطلق زندگی می کنند، متحول کنند.
چگونه رئیسی می خواهد مردم را از خط فقر مطلق  به کرامت مندی و رفاه برساند ؟
به آمار اقتصادی وطنمان که از طرف دولت اعلام شده است توجه کنیم  . میانگین نرخ تورم پاییز سال جاری 44.4 و نرخ بیکاری در این فصل نیز 8.9 درصد گزارش شده است. با استناد به این اآمار نرخ فلاکت در پاییز سال جاری 53.3 درصد بوده است که قابل ذکر است که  بالاتراز  آمار در بدترین سال‌های دهه 90 می باشد .
شاخص فلاکت مجموع دو عدد نرخ تورم و نرخ بیکاری است. اگر نرخ واقعی این دو عدد در مناطق مختلف کشور را بررسی کنیم به عمق فاجعه بیشتر می توان رسید . در مناطقی از کشور بیکاری تا 23 درصد است . مثل بخشهایی از خراسان جنوبی ، زاهدان ، خوزستان و کردستان و ... می باشد .
راه حل رئیسی چیست ؟ به تیمش می گوید کمکهای معیشتی را بالا ببرد ؟ یارانه نقدی را بیشتر کند ؟ یا ...
در حال حاضر سیاستهای پولی و مالی در خدمت قدرت  حاکم می باشد و رانت خواران و مافیای مالی نظامی آزادانه فعال هستند و از رانت اطلاعاتی برخوردارند .  و بسط خشونت روزانه همه را درگیر کرده است و حجم پول در گردش با چاپ اسکناس روزانه بیشتر می شود و قرضه از خارج و قرضه از بانکهای کشور و پیش فروش نفت و وابستگی به قدرتهایی چون روسیه و چین و شرکت در جنگهای مختلف نظامی و سیاسی و ... سیاست خارجی و اقتصادی را ترسیم می کند و باعث بالا رفتن فقر گردیده و تعداد هموطنان در زیر خط فقر هر روز بیشتر می شود  .  
شخص  رئیسی اگر می خواهد کاری در راستای فقر زدایی و عدالت اجتماعی انجام دهد ، باید این معضلات ذکر شده را تغییر ساختار دهد و برای برون رفت از آنها راه حل حقوقمدارانه بیندیشد  . آیا او توانا به این کار هست ؟ به نظر نگارنده ، خیر . زیرا او بخشی از این معضل بزرگ کشور است که نتیجه اش این فقر مطلق در جامعه می باشد . از آدمی که از جوانی تا امروز در بسط خشونت و اعدام و شکنجه دستورات "جهادی" داده است ، انتظار تحول بسیار کم می توان داشت .
فقر اقتصادی، فقر فرهنگی و فقر سیاسی و فقر اجتماعی را به همراه آورده است  . و به عبارتی دیگر فقر اجتماعی و فقر فرهنگی و سیاسی باعث فقر اقتصادی در کشور گردیده است . برای حل معضلی بنام فقر باید دست مافیاهای مختلف که اکثر آنها آقا زاده ها و یاران و فامیلها و دوستان آنها هستند را  کوتاه کرد . دست مافیای سپاه را باید از روابط اقتصادی و رانت خواری کوتاه کرد .
رئیسی مشکلات سالهای گذشته را بدوش می کشد و مثل رئیس جمهوری هایی چون خامنه ای و هاشمی رفسنجانی و خاتمی و احمدی نژاد و روحانی و امروز رئیسی راه حل برای برون رفت از چنبره قدرت و خشونت نظام ندارند بلکه  می خواهند استبداد فقیه بماند و شورای نگهبان بماند مجمع تشخیص مصلحت نظام بماند و سپاه بماند و نیروهای سرکوب اضافه بشوند و قدرت خامنه ای به عنوان ابر قدرت در کشور بماند و تولید مخارج بکند و بنیادهای مختلف  و آستان قدس معاف از دادن مالیات و گزارش باشند و شرکتهای دولتی بدهی بسیار  بالا بیاورند  و باز رئیسی توصیه کند و دستور و  شعار عدم فقر برای فریب مردم  بدهد .
رئیسی درمانده در تامین بودجه سال آینده می خواهد نفت بیشتر بفروشد و مالیات بیشتر بگیرد تا بودجه اش کسری نداشته باشد . البته با شعار، کسری بودجه تامین نمی شود. قابل توجه آماری است که در زمینه شرکتهای مختلف که از کار افتاده اند و او می خواهد از آنها مالیات بیشتر بگیرد وضعیت کشور را شفاف می کند .
شرکتهای ورشکسته
در تاریخ 20 اسفند 1400سید امیرحسین مدنی  نماینده معاون اول رئیس جمهور در نهضت احیای واحد‌های اقتصادی گفت: در حوزه واحد‌های اقتصادی صنعتی در مجموع ۷۳ هزار واحد ثبت شده داریم که از این تعداد ۱۲ هزار و ۶۷ واحد تعطیل هستند یعنی 16 درصد ، در حوزه واحد‌های معدنی ۱۲ هزار و ۸۷۵ واحد داریم که ۶ هزار و ۹۳۳ واحد تعطیل هستند. یعنی حدود 50 درصد و  در حوزه واحد‌های کشاورزی ۹۱ هزار و ۵۳۸ واحد داریم که ۱۶ هزار و ۳۷۷  یعنی حدود 18 درصد واحد تعطیل هستند، البته این آمار فقط مربوط به واحد‌های تعطیل شده است. به همین نسبت و بیشتر واحدهایی در کشور می باشند که  با کم کاری شدید و کم کاری ضعیف مواجه هستند . از این شرکتها چه مقدار مالیات می خواهند بگیرند ؟  با این اقتصاد چگونه می خواهند فقر را ریشه کن کنند ؟
تورم  در ماههای گذشته فقر را دو چندان کرده است .
بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار در سال 1400، نرخ تورم سالانه بهمن ماه به 41.4 درصد رسیده بود است .  قیمت برخی اقلام خوراکی سبد مصرفی خانواده‌ها مانند غلات و برنج افزایش چشمگیری داشته و هر کیلو  برنج درجه یک ایرانی در ماه مذکور تا 90 هزار تومان نیز بالا رفت. حدود 8 درصدی تورم ماهانه گروه غلات و نان  بوده است . نرخ تورم خوراکی‌ها در ماه مورد نظر 54.2 درصد گزارش شده بود. نرخ تورم بالای 54 درصد برای اقلام خوراکی و آشامیدنی در بهمن ماه در حالی است.  
حجم پول در گردش
در یک‌سال منتهی به اسفند 1400 حدود 1300 هزار میلیارد تومان به حجم پول در گردش اضافه شده است . یعنی ادامه  سیاست اقتصادی و همان روند دولت احمدی نژاد و روحانی و امروز رئیسی یکسان می باشد . این حجم از پول بدون پشتوانه تورم و تورم شدید را هدیه جامعه فقیر برای  رسیدن به فقر مطلق می کند .
شمای عزیز هموطن توجه می کنید که اقتصاد فلج گردیده است . در این فلج شدن چه کسانی مسئولند ؟ آقای رئیسی و "ولی فقیه"  چرا نباید به مردم گزارش از فسادها و بی لیاقتیهای خود بدهند . یادمان باشد که ما مردم حق حاکمیت داریم . نه اینکه عده ای بنام ولی فقیه و رئیس جمهور و ... بر ما حاکم باشند و فقر را به خانه ما بیاورند .
راه حل در ایران و  بیرون از این نظام است
راه حل در تغییر ساختار نظام است . توجه کنید که سرمایه مالی و سرمایه انسانی و علم و فن و ابزار و ... مجموعه ای است که برای رشد اقتصاد نیاز است و البته این مجموعه  با استبداد و خشونت اگر مجموعه بدهد که در ایران داده است بهتر از استبداد فقیه حاصلی جز فقر و فقر مطلق  نخواهد داشت . بدین خاطر  سال آینده سال فقر بیشتر است . اگر شما  و ما به استبداد و فقر  اعتراضات گسترده  کنیم  و خواهان تغییرات اساسی بشویم و حقوقمداری و عدالت خواهی و عدم خشونت را  خواهان بگردیم ، استبداد یا باید خود را به خواست مردم تغییر دهد  و اگر اعتراضات عمومی نکنیم این استبداد تا تخریب کامل حیات وطن پیش خواهد رفت . راه حل برون رفت از استبداد در دستان ما مردم است . وقت تغییر سالهاست که رسیده است . سال جدید را سال تغییر استبداد به دمکراسی بگردانیم و خود و جامعه را و طبیعت ایران را نوروز بگردانیم و از استبداد به دمکراسی تحول کنیم
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید