بایدن خطاب به پوتین: “تا آخرین سرباز اوکراینی با تو خواهیم جنگید؟”

delkhasteh mahmoud 2019محمود دلخواسته:

آنها (اوکراینی ها) می توانستند تلف شوند

فیلم معروف جنگی به نام( They Were Expendable/ (1)آنها قابل تلف شدن بودند

مربوط است به اوائل جنگ جهانی دوم و شکست اولیه نیروهای آمریکایی از ژاپنی ها در فیلیپین که گروهی از سربازان آمریکایی که در هنگام عقب نشینی جا گذاشته شدند تا یا اسیر ویا کشته شوند.

دوستی آلمانی و از دوران دانشگاه دارم که حال از مدیران میانی اتحادیه اروپاست و با هم بسیار در مورد جنگ اوکراین بحث کرده و مواضع موافق و مخالف بسیاری داریم. دیشب پیام آخر را برایش فرستادم، که ترجمه و باز نویسی آن را در اینجا می آورم:

ترسی که از آغاز جنگ اوکراین داشتم روز بروز بیشتر در حال واقعیت یافتن است و آن اینکه آمریکا برای شکست دادن و یا ضعیف کردن روسیه و گسترش اقتدار خود بر اتحادیه اروپا، می خواهد که جنگ ادامه پیدا کند تا در طول جنگ قوای روسیه به تحلیل برود و بازار گاز و نفت اروپا را در حد امکان در اختیار بگیرد.

به بیان دیگر، آمریکا نه از دموکراسی در اوکراین یا حق حاکمیت اوکراین که از منافع خودش است که دفاع می کند. برای نمونه قبل از حمله روسیه به اوکراین، جو بایدن اعلام کرد که در صورت حمله روسیه به اوکراین، آمریکا اجازه نخواهد داد که آلمان لوله گاز نورث استریم 2 را که آماده کار بود استفاده کند، که نقض آشکار حاکمیت آلمان بود.(2)

البته این نوع بر خورد نه استثنایی بر قاعده که قاعده ای است که همیشه آمریکا در رابطه با منافع خود بکار برده و به خود حق داده است که در امور دیگر کشورها، حتی دموکراتیک، دخالت کند. از حملات نظامی و کودتاهای مستمر نظامی آمریکا در دیگر کشورها گذشته، تحقیقات از جمله نشان می دهد که در انتخابات بیش از 60 کشور دخالت و آن را به نفع خود مهندسی کرده است. دموکراسی و حق مردم بر حاکمیت وطن خود تا زمانی برای آمریکا قابل تحمل است که به انتخاب رهبرانی منجر شود که منافع آمریکا را بر منافع کشور خود ارجحیت می بخشند . در غیر اینصورت، آن رهبران "نامطلوب" را یا باید از طریق مهندسی انتخاباتی و یا ترور (3) و یا کودتا از پیش پا بر دارد. (4)

دیگر اینکه هدف واقعی آمریکا چین است. چرا که خطر واقعی برای استمرار هژمونی خود بر جهان را چین می بیند و نیاز دارد که اتحادیه اروپا را با سیاست خود همراه کند. در واقع اشک ریختن برای نبود دموکراسی و سرکوب مسلمانان در چین، برای آمریکا بهانه ای بیش نیست. چرا که آمریکا برای دفاع از منافع خود همیشه دموکراسی های مخالف آن منافع را سرنگون واز فاسدترین استبدادها حمایت کرده است و اینکه چین حتی اگر بهترین دموکراسی را هم می داشت، باز بهانه ای دیگر برای مبارزه با چین را پیدا می کرد. در واقع بقول یکی از متفکران آمریکایی، مشکل آمریکا با چین این است که چین وجود دارد.

به همین علت وقتی به مواضع بایدن دقت می کنم می بینم که در واقع دارد به پوتین می گوید که:

<تا آخرین سرباز اوکراینی با تو خواهم جنگید.>

 

سپس ادامه دادم که اگر زلنسکی در کنار شجاعت از خود درایت هم نشان داده بود و اینگونه بجای اینکه بعد از حمله جنایتکارانه پوتین تعهد کند که عضو ناتو نخواهد شد، اینکار را در همان زمان انجام داده بود، پوتین دیگر بهانه ای برای حمله به اوکراین پیدا نمی کرد.

پیام را با این نظر پایان دادم که آیا زلنسکی متوجه شده است که پشت اشکهای تمساح بایدن و مواضع سر سختانه ای که گرفته است، هدفش این است که مانع پایان جنگ از طریق مذاکره شود و قبل از آنکه ویرانی بر ویرانی و کشتار بر کشتار افزوده شود، جنگ را به پایان برساند. بایدن می داند که در این جنگ جنایتکارانه که پوتین شروع کرد و آمریکا، با کوشش دائمی در گسترش ناتو، بهانه را فراهم آورد، تنها یک پیروز وجود دارد و آن آمریکا می باشد و بازندگان آن به ترتیب، اوکراین و روسیه و اتحادیه اروپا هستند.

قبلا به او گفته بودم که پوتین ناسیونالیست هیچ نفهمید که با حمله به اوکراین، به هویت سیاسی اوکراین، هویت روانی و عاطفی می بخشد. منظور رجوع دادن به سخن معروف چارلز تیلی، تئوریسین جنبشهای اجتماعی بود که گفته بود:


<جنگ، دولت ایجاد می کند و دولت جنگ.>
 

توضیح داده بودم که بعد از فروپاشی شوروی و تولد سیاسی اوکراین، دو استاد علوم سیاسی در یکی از سمینارهای ما، در دانشگاه اقتصاد و علوم سیاسی لندن، که به تئوریهای ناسیونالیسم اختصاص داشت وارد شدند و علت حضور خود را اینگونه توضیح دادند که ما هیچگاه ملت نبوده ایم و نمی دانیم که هویت ملی داشتن چیست و دولت ما را به اینجا فرستاده است تا هویتی را ایجاد و به اوکراین عرضه بکنیم.

در همین رابطه بود که فرانسیس فوکویاما، چند روز قبل در مصاحبه ای، پوتین را پدر ناسیونالیسم اوکراینی توصیف کرد.

در هر حال، در رابطه با سیاست آمریکا، ما شاهد شباهتی با جنگ ایران و عراق هستیم. توضیح اینکه، جنگ با عراق قرار بود که در اردیبهشت60 و با پیروزی ایران به پایان برسد. ولی از آنجا که این پیروزی مانع می شد تا حزب جمهوری اسلامی و مجاهدین انقلاب اسلامی، استبداد خود را مستقر کنند، نیاز داشتند که جنگ را ادامه دهند بنا بر این در خرداد 60 دست به کودتا زدند. (5)

ساخت و پاخت پنهانی رهبران حزب جمهوری با دستگاه ریگان که به اکتبر سورپرایز معروف شد، حزب جمهوری را مطمئن کرد که برای ادامه جنگ، ریگان به آنها اسلحه خواهد رساند.

در دادگاه ماتریکس چرچیل، آلن کلارک، وزیر دفاع انگستان در توجیه چرایی فروختن سلاح به عراق توضیح داده بود که ادامه جنگ ایران و عراق بیشترین منافع را به غرب می رسانید و اینگونه اسباب ادامه آن را ما فراهم کردیم.(مستند اینها را قبلا منتشر کرده ام.)

The interests of the West were best served by Iran and Iraq fighting each other…the longer the better.”

(6)

ترجمه: "بیشترین منافع غرب در این بود که ایران و عراق با یکدیگر بجنگند…هر چه طولانی تر بهتر."

به سخن دیگر، آقای خمینی و آخوندهای حزب جمهوری اسلامی با شعار راه بیت المقدس از کربلا می گذرد، در واقع در راستای منافع غرب بود که از کشته های ایرانیان پشته ساختند.

علامتهایی که از طرف آمریکا دیده می شود نشان از این دارد که کوشش در تکرار این سیاست در اوکراین را دارد. آیا فراستی در اوکراین وجود دارد تا مانع اجرای این سیاست شود و از ویرانی بقیه کشور خود جلوگیری کند؟ جدا" امیدوارم.

(1)

they  were expendalbe

https://en.wikipedia.org/wiki/They_Were_Expendable

(2)

https://www.dailymail.co.uk/news/article-10486731/Biden-promises-STOP-Nord-Stream-2-Putin-invades.html

(3)

بسیاری از هموطنان از کودتای سیا در شیلی در سال 1973 و قتل سالوادور آلنده، رئیس جمهور منتخب مردم مطلع هستند ولی بسیاری نمی دانند که قبل از این کودتا، دولت آمریکا از فرمانده کل قوای شیلی، ژنرال رنه اشنایدر، خواسته بود که در انتخابات ریاست جمهوری دخالت و جلوی انتخاب شدن آلنده را بگیرد، او بوسیله سازمان سیا ترور شد. علت؟ اشنایدر صریحا با در خواست دولت آمریکا برای دخالت ارتش در سیاست، که نقض قانون اساسی شیلی بود، مخالفت کرده بود. این سبب شد تا ریچادر نیکسون، هنری کیسینجر و ریچارد هلمز، رئیس سازمان سیا، فتوای ترور او را صادر و سلاح های لازم برای ترور را از طریق چمدانهای دیپلماتیک سفارت آمریکا وارد شیلی کرده و در اختبار تروریستها بگذارند و اتوموبیل او را در زمان رفتن به محل کار به رگبار بسته و او را به قتل برسانند.

https://nsarchive.gwu.edu/briefing-book/chile/2020-10-22/cia-chile-anatomy-assassination

https://www.youtube.com/watch?v=9esMpuO-RHQ&list=TLPQMTcwNDIwMjI_uoGMJEDNDA&index=2

(4)

https://www.youtube.com/watch?v=f9Q19QJpJ4s

(5)

https://www.radiozamaneh.com/512365/