افشاگری های بی سابقه از اختلافات مسئولان امنیتی و اطلاعاتی و نظامی، نویسنده نکته بین (١)

افشاگری های بی سابقه از اختلافات مسئولان امنیتی و اطلاعاتی و نظامی، نویسنده نکته بین/ جنگ و ریزش میان نیروهای اطلاعاتی، امنیتی و نظامی درون و برون مرز (١):

                                                                            Amnyat-Etelaat-1

افشاگری های بی سابقه از اختلافات مسئولان امنیتی و اطلاعاتی و نظامی، نویسنده نکته بین (١)/ جنگ و ریزش میان نیروهای اطلاعاتی، امنیتی و نظامی درون و برون مرز:

 نمایش درگیری های میان وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه که در میان سخنان مسئولان اطلاعاتی و امنیتی در ۱۷ دیماه سال ۱۴۰۱ بیان گردید موجب شد که در روزهای اخیر سید علی خامنه ای را وادار به برنامه ریزی جدید اطلاعاتی کند هر چند که تشکیل یک نیروی واحد اطلاعاتی توسط سید مجتبی و به ریاست حسین طائب و میر حجازی در میان سخنان مسئولان اطلاعاتی و امنیتی در جلسه ۱۷ دیماه ۱۴۰۱ بود که به نظر در جلسه روزهای اخیر مشهد در حال رسیدن به سرانجامی می باشد که حداقل اختلافات میان این نیروها رفع گردد.

این نشست روز پنجشنبه، ۲۵ خرداد ماه، در مشهد و با حضور مقام‌های ارشد وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه، از جمله: محمد محمدی‌ گلپایگانی رئیس دفتر علی خامنه‌ ای، اسماعیل خطیب وزیر اطلاعات، سردار پاسدار محمد شیرازی رئیس‌ دفتر نظامی خامنه‌ ای، حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، علی‌ اکبر احمدیان دبیر شورای‌ عالی امنیت ملّی، سردار محمد کاظمی رئیس سازمان اطلاعات سپاه و سردار احمد وحیدی وزیر کشور به همراه فرماندهان و مدیران ارشد چند واحد اطلاعاتی حکومت در این جلسه حضور داشتند.

پیام سید علی خامنه ای می تواند تأکیدی باشد بر اختلافات مطرح شده این نیروها در سخنان روز ۱۷ دیماه. زیرا آیت الله خامنه ای در پیام خود به نکاتی اشاره می کند و می گوید:

«مسئله اطلاعات یکی از مسائل مهم کشور است و یکی از ضعف‌ های ما در ارتباط با دستگاه‌ های اطلاعاتی، عدم تفاهم بین این مجموعه‌ هاست».

«امروز اگرچه در رأس این دو دستگاه تفاهم به طور جدی وجود دارد، اما مجاهدت واقعی این است که این همکاری و تفاهم را در همۀ سطوح پیاده کنند».

«اگر آقایان می‌ خواهند در راه خدا مجاهدت کنند، جهاد آنها این است که این تفاهم در رأس وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه، در همه‌ رده‌ ها پیاده شود».

جلسۀ محرمانه مسئولان اطلاعاتی، امنیتی و نظامی:

در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، دومین افشاگری از جلسه محرمانه مسئولان اطلاعاتی، امنیتی و نظامی، که در تاریخ ۱۷ دیماه در برابر رهبری صورت گرفته بود، توسط کانال وقت آزادی منتشر گردید، این جلسه ۴ روز بعد از برگزاری جلسه فرماندهان سپاه در ۱۳ دیماه انجام شد، گفته می شود این جلسه به مدت بیش از ۶ ساعت طول کشید و مسائل پشت پرده بسیاری روشن گردیدند.

در این جلسه، ۲۷ تن از اعضای وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه، نیروی قدس، اطلاعات بسیج و حفاظت اطلاعات نیروهای مسلح حضور داشته اند و مطالب بسیار جالبی گفته شد که مسئولان کمتر به آن اشاره، یا اصلاً اشاره ننموده بودند، اما شواهدی بر آن وجود داشت و مردم در این رابطه با یکدیگر گفتگو می کردند، ولی شنیدن این سخنان از زبان مسئولان امنیتی، بسیار مهم بود.

افشاگری هایی از جمله:

- جنگ میان نیروهای امنیتی وابسته به وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه و سپاه قدس، جلسه اخیر مسئولان امنیتی، اطلاعاتی روزهای اخیر در مشهد (خرداد ۱۴۰۲)دلیل تأیید این مسئله جهت هماهنگی میان آنها می باشد.

- اعتراض تعدادی از این نیروها در رابطه با تعداد زیاد نهادهای امنیتی و اطلاعاتی،

- دخالت جنایتکارانۀ نیروهای خارجی وابسته به سپاه قدس در سرکوب خونین سال ۹۸،

- ناراحتی و رنج برخی از نیروهای امنیتی و اطلاعاتی از عملکرد سردار سلیمانی،

- دستور حمله و سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین، با مشورت بیگانه (ژنرال روس)، توسط سردار سلیمانی، سردار شمخانی و سردار حاجی زاده،

- مخالفت برخی مسئولان در مورد اجبار حجاب و افشاگری های سردار ارجمند در رابطه با فتوای مراجع به زنان ایرانی جاسوسه در آزادی پوشش و حتی همخوابگی برای کسب اطلاعات،
 
- فساد و رانت فرماندهان نیروهای امنیتی، اطلاعاتی و نظامی،

- افشای حضور گروهی قدرتمند در میان نیروهای نظامی و مسئولان سیاسی به گونه ای که در خواست برکناری سید علی خامنه ای را کرده اند، گفته می شود ۳۰ نفر از مسئولان قدرتمند، این درخواست را داشته اند و نامه نوشته اند،

- افشای فروش اسناد و اطلاعات کشور توسط فرماندهان امنیتی، اطلاعاتی و نظامی و فرزندان آنها،
 
- ویران سازی اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات به وسیله حسین طائب و اسماعیل خطیب،

- افشای هزینه های دلاری ایران در برخی کشورها برای جمع آوری اطلاعات،
 
- افشای حقوق های دلاری به برخی نیروهای خارجی،

- پیشنهاد خارج شدن نیروهای نظامی ایران از برخی کشورهای به اصطلاح جبهۀ مقاومت،

- وضعیت روحانیون در جریان اعتراضات اخیر،

- عدم رغبت بسیجی های کهنه کار، جهت سرکوب مردم و حضور بسیجی های جوان به دلیل عشق به وسائل نظامی،

- افشای چندین مورد سوء قصد در رابطه با سید علی خامنه ای، سید مجتبی خامنه ای، علم الهدی، و ...،

افشاگری در مورد بیش از۱۰۰ هزار دستگیری در جنبش اخیر و تأیید آن به دلیل بیان اخیر محسنی اژه ای در آزادی ۹۸ هزار نفر از دستگیر شدگان،

- تشکیل نهاد جدید اطلاعاتی زیر نظر مجتبی خامنه ای و میر حجازی و حسین طائب،

- افشای حمله به حرم شاهچراغ و ترور هاشمی رفسنجانی و ...،

در این مقاله به بخش های مختلف این جلسه خواهیم پرداخت، از جمله:
 
اول: کشتار جنایتکارانه سال ۹۸ توسط نیروهای بیگانه،

دوم: جنگ قدرت میان نیروهای وزارت اطلاعات، و اطلاعات سپاه، و وضعیت نهاد جدید امنیتی و حسین طائب،

سوم: وضعیت روحانیون در جنبش اخیر،

چهارم: عدم رغبت مردم به حمایت از نظام و ریزش نیروهای امنیتی، اطلاعاتی و نظامی،

پنجم: جاسوسی و فروش اطلاعات توسط نیروهای مختلف،
 
ششم: جریان گذر از رهبری و نیروهای مخالف و ... .

اول: کشتار جنایتکارانه سال ۹۸ توسط نیروهای بیگانه

اتفاقاتی که در سال ۹۸ بوجود آمد، به نظر آنچنان ناجوانمردانه و جنایتکارانه بوده است که حتی دل سنگدل ترین نیروهای وابسته به نظام را هم بدرد آورده است، زیرا هم مأموران امنیتی و اطلاعاتی، و هم نیروهای نظامی معترف اند که از این سال به بعد بوده که مردم با نظام چپ افتاده اند و دیگر حاضر به پذیرش حاکمیت سید علی خامنه ای نیستند.

به نظر می رسد با توجه به سخنان این مسئولان، افشای جنایت سال ۹۸، مانند جنایات دهه ۶۰ و کشتار بعد از کودتای علیه ابوالحسن بنی صدر و اعدام زندانیان، نیازمند زمان و بی پروایی برخی از مأموران این نهادها و همچنین اسناد سری و محرمانۀ مسئولان وقت می باشد، زیرا به گفتۀ یکی از این مسئولان، اعلام ۱۵۰۰ کشته از سوی برخی منابع خارجی لطف بوده است که این گفته نشان می دهد، جنایت آنقدر گسترده بوده که حتی ۱۵۰۰ کشته را هم خود به راحتی می پذیرند و علاوه بر آن حضور نیروهای خارجی و نیروهای وابسته به سپاه قدس که از سوریه و لبنان به ایران آمده بودند، عمق جنایت را بیشتر نشان می دهد، زیرا برخی نیروهای داخلی در برابر مردم دست به هر جنایتی می زنند، چه برسد به نیروهای مزدور خارجی وابسته به نظام.

به بخش هایی از سخنان این نیروهای امنیتی، اطلاعاتی و نظامی، در این رابطه توجه فرمایید:

** ﮐﻤﺎل ارﺟﻤﻨﺪي (ﺑﺮون ﻣﺮزي اﻃﻼﻋﺎت ﺳﭙﺎه):

"... ﻣﯽ ﺧﻮاﻫـﻢ ﺑﮕﻮﯾﻢ وﻗﺘﯽﮐﻪ دﺳﺘﮕﺎه اﻃﻼﻋﺎﺗﯽ ﺳﺮدرﮔـﻢ ﻣﯽ ﺷﻮد، ﺗﻮان ﻋﻤﻠﯽ آن ﺑـﻪ ﺣﺪاﻗـﻞﻣﯽ رﺳﺪ. ﺗﻌﻠﻞ و ﻣﺸﺎوره ﻫـﺎي ﻏـﻠﻂ ﺑـﻪ دوﻟﺖ و ﺣﺲ امن ﺑﻮدن ﮐﺸﻮر در ﺳﺎل ٩٨ و ﺗﺤﻠﯿﻞ ﻫﺎی ﺑﯽ ﺳﺮ و ﺗﻪ، ﺑﺎﻋﺚ ﺷـﺪند ﮐﻪ آن اﺗﻔﺎق ﻋﺠﯿﺐ در ﻣـﻮرد درﮔﯿﺮي ﻫـﺎی ﺑﻨﺰﯾﻦ ﺑﯿﻔﺘﺪ. و ﺑﺪ ﺑﻮدن ﺷﺮاﯾﻂ ﮐﺸﻮر و اﺟﺮای دﺳﺘﻮرات ﺳﺮدار ﺳﻠﯿﻤﺎﻧﯽ ﺑـﺮای آرام ﮐﺮدن ﮐﺸﻮر و ﺗﺤﻘﻖ ﻗﺮاردادﻫﺎﯾﯽ اﻣﻨﯿﺘﯽ در ﭼـﻨﺪﯾﻦ ﮐﺸﻮرﻣـﻨﻄﻘﻪ، آن ﻓﺎجعۀ اﻣﻨﯿﺘﯽ را در ﺣﺎفظۀ ﻣﺮدم ﺛﺒﺖ ﮐﺮد. ﺑﺎﯾﺪ ﻫﻤﮕﯽ ﻣﺎ اﻋﺘﺮاف ﮐﻨﯿﻢ ﮐﻪ اﻗﺪاﻣﺎت ﻣـﺮدم در ٩٨، ﻫﻤﮕﯽ ﻣـﺎ را ﺑﻬﺖ زده ﮐﺮد و ﮐﺎر از دﺳﺖ ﻣﺎ ﺧﺎرج ﺷـﺪ. اﻣﺎ دﻟﯿﻞ ﮐﺸﺘﻦ ﻣـﺮدم ﮐﻒ ﺧﯿﺎﺑﺎن ﻧﻤﯽ ﺷﺪ".

ارجمندی در رابطه با عوامل سرکوب مردم در سال ۹۸ می گوید: "ما ﻧﯿﺎز ﻧﺪاﺷﺘﯿﻢ ﮐﻪ ﺑـﺎ ﻧﯿﺮوﯾﯽ ﮐﻪ ﻣﻘﺎﺑﻞ داﻋﺶ ﺗﺎ ﺑُﻦ دﻧﺪان ﻣﺴﻠﺢ ﻣﯽ اﯾﺴﺘﺎد، ﺟﻠﻮیِ ﻣﺮدم ﺑﺎﯾﺴﺘﯿﻢ. وﻗﺘﯽ ﻣـﺎ از ﯾﮏ ﻧﯿﺮويﺧﺎرﺟﯽ ﺑﺮای سرﮐﻮب ﻣﺮدم اﺳﺘﻔﺎده ﻣﯽﮐﻨﯿﻢ، ﺟﻮاب ﻣـﺮدم ﭼﯿﺰي ﺟﺰ ﻓـﺎﺻـﻠﻪ ﮔﺮﻓﺘﻦ ﺑﺎ حکوﻣﺖ ﻧﯿﺴﺖ. ﺑﺮادران ﻣﺤﺘﺮم ﺳـﭙﺎه ﻗـﺪس ﮐﻪ اﯾﻨﺠﺎ ﻫﻢﺗﺸﺮﯾﻒ دارﯾﺪ، ﺟﻮاب ﺧـﻮن ﻫـﺎﯾﯽ ﮐﻪ در ٩٨ رﯾﺨﺘﻪ ﺷﺪ، ﺑـﺮﮔﺮدن ﺷﻤﺎ اﺳﺖ و ﺧﻮد ﺑـﺎﯾﺪ ﺟﻮاب ﺧﺪای ﻣﺘﻌﺎل را ﺑﺪﻫﯿﺪ. آﺑـﺎن ٩٨ ﻣﺴألۀ ﺿﺪ اﻣﻨﯿﺖ ﻧﺒﻮد. ﻣﺴأله ﻣﺮدﻣﯽ ﺑﻮد ﮐﻪ ﺗﻮان ﺧﻮد را ﻧﺎﭼﯿﺰ دﯾﺪﻧﺪ. درآﻣﺪ و ﻣﻌﺎش ﺧﻮد را در ﺧﻄﺮ دﯾﺪﻧﺪ و ﺑﻪ خیابان آﻣﺪند".

وی ادامه می دهد: "... ﺳـﺮدار ﺳﻠﯿﻤﺎﻧﯽ ﺑﺎ ﺗﻤﺎم ﻣﺮداﻧﮕﯽ، و ﺳﺮدار ﺣﺎﺟﯽ زاده رﺳﻤﺎً ﻣـﺮدم را ﺑـﺎ ﻧﻈﺎم درﮔﯿﺮ ﮐﺮده اﻧﺪ و از اﯾﻦ مسأﻟﻪ ﻣـﻦ ﮐﻮﺗﺎه ﻧﻤﯽ آﯾﻢ. ﻣﺎ ﺳﺎل ﻫﺎ زحمت ﮐﺸﯿﺪﯾﻢ. ﺧﯿﺎﺑﺎن ﻫﺎ را ﻫﺮ ﭼﻨﺪ ﺳﺨﺖ، وﻟﯽ ﺑـﻪ آراﻣﺶِ ﻧﺴﺒﯽ رﺳﺎﻧﺪیم، در ﻣﻨﻄﻘﻪ ای از ﺟﻬﺎن ﮐﻪ ﺛﺒﺎت در آن، شوﺧﯽ اﺳـﺖ".

** در جلسۀ فرماندهان سپاه در برابر سید علی خامنه ای، در ۱۳ دیماه، در رابطه با حضور نیروهای خارجی، یکی از فرماندهان چنین می گوید:

سرهنگ شاپور احمدی (فرمانده ناحیه مقاومت آبادان): "... نیروهای تحت امر ما بارها تکرار کرده‌ اند، اگر بخواهد سال ٩٨ تکرار شود، ما در مقابله با نیروهای خارجی حشد الشعبی، در کنار مردم خواهیم ایستاد. هیچ نیرویی حق ندارد بر روی دختران این سرزمین اسلحه بکشد".

** در همین رابطه و با اشاره به سال ۹۸، ﺣﺴﯿﻦ ﺣﺴﯿﻨﯽ ﻃﻠﺐ (ﻧﻤﺎﯾﻨﺪه ﻣﻌﺎوﻧﺖ ﺳﯿﺎﺳﯽ وزارت اﻃﻼﻋﺎت) می گوید: "... ﺑﺎﯾﺪ ﺑﮕﻮﯾﻢﮐﻪ وﺿﻊ ﮐﺸﻮر از ﺳﺎل ٩٨، اﺳﻔﺒﺎر ﮔﺰارش ﻣﯽ ﺷﻮد. ﻧﻤﯽ ﺗﻮاﻧﯿﻢ ﺑﮕﻮﯾﯿﻢﮐﻪ از اﺗﻔﺎﻗﺎت ﺳﺎل ٩٨، ﮐﻪﻣﺸﮑﻼت ﻣﻌﯿﺸﺘﯽﻣـﺮدم ﺑـﺎ روﯾﻪ ﻫﺎی ﻏﻠﻂ دوﻟﺖ ﮐﻪ در آن زﻣﺎن در ﭘﯿﺶ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺑﻮد، رﻓﺘﻪ رﻓﺘﻪ، ﺷﺮاﯾﻂ ﮐﺸﻮر ﺑـﻪ ﺷﮑﻞ ﺑﺤﺮاﻧﯽ درآﻣـﺪ و آن اﻓﺘﻀﺎح از ﻧﻈﺮ ﻣـﻦ ﭘﯿﺶ آﻣـﺪ … . رﯾﺸﻪ اﺗﻔﺎﻗﺎت اﻣﺮوز، در ...، در ﮔﻠﻮي آن اﺗﻔﺎقات ﺑـﻮده اﺳـﺖ. ﮐﻪ اﻟﺒﺘﻪ ﻣﺎ ﻧﻤﯽ ﺗﻮاﻧﯿﻢ ﺑﮕﻮﯾﯿﻢﮐﻪ ﺗﻘﺼﯿﺮی ﻧﺪاﺷﺘﻪ اﯾﻢ. در اﺗﻔﺎﻗﺎت ﺳـﺎل ٩٨، ﺗﮏ ﺗﮏ ﻋﺰﯾﺰان و ﺳﺮوراﻧﯽ ﮐﻪ اینجا نشسته اند، ﮐﻢﮐﺎري ﮐﺮده اﻧﺪ.

... ﺧﺪا سلاﻣﺘﯽ ﺑﺪﻫﺪ ﺑﻪ دوﺳﺖ و ﻫﻤﮑﺎر ﻋﺰﯾﺰﻣﺎن آقای ارﺟﻤﻨﺪي ﮐﻪ ﻫﻤﯿﻨﺠﺎ تشرﯾﻒ دارﻧﺪ. اﯾﺸﺎن در ﺟﻠﺴﻪ ای دو ﺳﺎل ﻗﺒﻞ ﺑـﻪ ﺑﻨﺪه ﻓﺮﻣﻮدﻧﺪ ﮐﻪ شراﯾﻂ ﮐﺸﻮر را ﺧﻮب نمی ﺑﯿﻨﻨﺪ و از ﻫﻤﺎن زﻣﺎن ﻣﻨﺘﻈﺮ اﺗﻔﺎﻗﺎت در ﺷﻬـﺮﯾﻮر و ﻣﻬﺮﻣـﺎه ﺑﻮدﻧﺪ. اﯾﺸﺎن ﻓﺮﻣﻮدﻧﺪ ﺑﻌﺪ از ﺟﺮﯾﺎن آﺑﺎن ﻣﺎه ٩٨، ﻫﯿﭻ اﺗﻔﺎﻗﯽ ﻧﻤﯽ ﺗﻮاﻧﺪ ﻧﻈﺎم را ﺑﺎ ﻣﺮدم آشتی ﺑﺪﻫﺪ".

** یکی دیگر از مسئولان اطلاعاتی، امنیتی آقای ﺟﻮاد ﻣﺮﺗﻀﻮی، ﮐﺎرﺷﻨﺎس وزارت اﻃﻼﻋﺎت بخش اجتماعی، است که در بارۀ آن سال می گوید: "... دستۀ ﯾﺎزدﻫﻢ، از ﻧﻈﺮﮐﻠﯽ ﺗﻐﯿﯿﺮ ﺣﮑﻮﻣـﺖ ﺑـﻪ ﺷﮑﻞ ﺳﮑﻮﻻر را در ﻧـﻈﺮ دارﻧـﺪ. ﺗـﻤﺎﯾﻼت ﻣﺴـﺘﻘﯿﻢ ﺑـﻪ ﺟـﺮﯾﺎﻧـﺎﺗﯽ دارﻧـﺪ ﮐﻪ ﺿـﺪ اﻧـﻘﻼب ﻣـﺮوج آن اﺳـﺖ. و در اﯾﻦ ﻣﯿﺎن، ﺗـﻤﺎﯾﻼت ﺑـﻪﺟـﺮﯾﺎن ﯾﮏ ﺟـﻤﻬﻮریِ ﺳﮑﻮﻻر در ﻋﻘﺎﯾﺪ آﻧﻬﺎ ﮔﻨﺠﺎﻧﺪه ﺷـﺪه اﺳـﺖ.

اﯾﻦ ﺗـﻤﺎﯾﻼت ﮐﻪ ﺑـﺎز ﻫـﻢ ﻧـﻤﻮﻧـﻪ ﻫـﺎی ﺑﺴﯿﺎری را ﻣﯽ ﺗـﻮان ﺑـﺮﺷـﻤﺮد، ﺗـﻨﻬﺎ از ﺳـﺎل ٩٨ ﺷﮑﻞ ﮔـﺮﻓـﺘﻪ اﺳـﺖ. اﮔـﺮ ﺑـﺨﻮاﻫﯿﻢ ﻣﻌﻨﯽ ﮐﻨﯿﻢ، اﺷـﺘﺒﺎﻫـﺎت ﻓـﺎﺣـﺶ در ﺳﯿﺴﺘﻢ، ﻣـﺮدم و ﺣﺘﯽ ﻧﯿﺮوﻫـﺎيﻧـﻈﺎﻣﯽ را ﺑـﻪ ﻣـﺨﺎﻟـﻔﺎن اﺻﻠﯽ ﺣﮑﻮﻣـﺖ ﺑـﺪل ﮐﺮده اﺳـﺖ".

** یکی دیگر از مسئولان اطلاعاتی که در رابطه با جنایت سال ۹۸ مطلب خود را بیان می دارد، ادﯾﺐ اﺣﻤﺪ ﭘﻮر (ﻧﻤﺎﯾﻨﺪه اﻃﻼﻋﺎت ﺳﭙﺎه اﺻﻔﻬﺎن) است که می گوید: "...ﺑـﺎرﻫـﺎ در ﺑـﻮﻟـﺘﻦ ﻫـﺎي ﻣﺤـﺮﻣـﺎﻧـﻪ اداره اﺟـﺘﻤﺎﻋﯽ ﮔـﻮﺷـﺰد ﮐﺮده ﺑـﻮدﯾﻢ ﮐﻪ ﺷـﺮاﯾﻂ در ﺟـﻤﻬﻮري اﺳـﻼﻣﯽ اﯾﺮان، ﺑـﻪ ﻗـﺒﻞ و ﺑـﻌﺪ از ٩٨ و آن اﺗـﻔﺎﻗـﺎت ﺑـﻪ واﻗـﻊ اﻓـﺴﺎر ﮔﺴﯿﺨﺘۀ ﺑﯽ ﺗـﺪﺑﯿﺮ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﺑـﺎﯾﺪ ﺑـﺸﻮد. ﺣﻀﺮت آقا، ﺑﻌﺪ از آﺑﺎن ٩٨، ﻣﺮدم از ﻧﻈﺎم ﻓﺎﺻﻠﻪ ﮔﺮﻓـﺘﻨﺪ. ﺗـﺎ ﻗـﺒﻞ از آن ﺑـﺎ ﻫـﺮ ﻣﺸﮑﻞ ﯾﺎ ﺳﺨﺘﯽ، ﺑـﺎز ﻫـﻢ ﻣـﺮدم ﻧـﻈﺮِ ﺑـﺮاﻧـﺪاز ﻧـﺪاﺷـﺘﻨﺪ، ﺣـﺎﻣﯽ ﻫـﻢ ﺑـﻮدﻧـﺪ. وﻗﺘﯽ آﺗـﺶ ﺧـﺸﻢ از اﺳـﻠﺤﻪ ﻧﯿﺮوﯾﯽ ﮐﻪ ﻗـﺮار ﺑـﻮده ﻣـﺪاﻓـﻊ ﻧـﻈﺎم و ﻣـﺮدم ﺑـﺎﺷـﺪ، ﺳﯿﻨﻪ ﻣـﺮدم را ﻧـﺸﺎﻧـﻪ ﺑـﺮود، ﻫﻤﯿﻦ ﻣﯽ ﺷـﻮد. اﻧـﺘﻈﺎري ﻏﯿﺮ از اﯾﻦ داﺷـﺘﻪ ﺑـﺎﺷﯿﻢ، ﻧـﺎﻋـﺎدﻻﻧـﻪ ﻗـﻀﺎوت ﮐﺮده اﯾﻢ. ﻣـﺎ در ﻣـﻮرد رﻓـﺘﺎر ﺑـﺪ ﻣـﺎن در ٩٨، ﻫﯿﭻ ... ﺗـﻮﺿﯿﺤﯽ ﻧـﺪارﯾﻢﮐﻪ ﺑـﻪ ﻣـﺮدم ﺑـﺪﻫﯿﻢ. ﻫﯿﭻ راﻫﯽ ﻧـﺪارﯾﻢ ﺑـﮕﻮﯾﯿﻢ ﮐﻪ دﺳـﺘﭙﺎﭼﮕﯽ و ﺗﺼﻤﯿﻢ ﻏـﻠﻂ، در ﺷـﻮراي ﻋـﺎﻟﯽ اﻣﻨﯿﺖ ﻣﻠﯽ و ﺣـﺮﮐﺖ ﺷـﺘﺎب زده ﺷﻬﯿﺪ ﺳـﻠﯿﻤﺎﻧﯽ، ﺑـﻨﺎﺑـﺮ ﻣـﺤﺎﺳـﺒﺎت راﻫـﺒﺮدي، ﮐﻪ در ﮐﺸﻮر ﻫـﺎي ﻣـﻨﻄﻘﻪ داﺷـﺖ و ﺧﯿﺎﺑـﺎن ﻫـﺎي اﻣـﻦ در اﯾﺮان، راهِ دﺳـﺘﯿﺎﺑﯽ ﺑـﻪ آن ﻣـﺤﺎﺳـﺒﺎت ﺑـﻮد، ﺑـﺎﻋـﺚ ﺷـﺪﮐﻪ ﺑﯿﺶ از ٧٠ درﺻـﺪ ﻣـﺮدم اﻣـﺮوز راﻫﯽ ﺑﺠـﺰ ﻧـﺒﻮدنﻧ ـﻈﺎم را اﻧـﺘﺨﺎب ﻧﮑﻨﻨﺪ. وﺿـﻊ ﮐﺸﻮر ﺑـﻪ ﻃـﻮری ﺷـﺪه اﺳـﺖ ﮐﻪ ﺑـﺮای ﻫـﺮ دﻟﯿﻠﯽ ﻣـﺮدم آﻣـﺎدﮔﯽ ﺣـﻀﻮر در ﺧﯿﺎﺑـﺎن را دارﻧـﺪ. ﮐﺸﻮر ﻓـﻠﺞ ﺷـﺪه اﺳـﺖ.

... اﺷـﺘﺒﺎﻫـﺎت ﻣـﺤﺎﺳـﺒﺎﺗﯽ در ﺳـﺮﮐﻮب ﺷـﺘﺎب زدۀ ٩٨ و ارزش ﻧـﺪادن ﺑـﻪ ﺟـﺎن ﻣـﺮدم در ﺷـﺮاﯾﻂ ﻣـﺨﺘﻠﻒ، ﭼﻬـﺮه ﻧـﻈﺎم و ﺟـﺮﯾﺎن ﻫـﺎي اﻣﻨﯿﺘﯽ ﮐﺸﻮر را ﮐﺜﯿﻒ و ﮐﺪر ﻧـﺸﺎن ﻣﯽدﻫـﺪ. در ﻣﺴـﺌﻠﻪ ﻫـﺪف ﻗـﺮار دادن پرواز اوﮐﺮاﯾﻦ، آﯾﺎ ﻟﺤـﻈﻪ ای ﺷـورای ﻋـﺎﻟﯽ اﻣﻨﯿﺖ ﻣﻠﯽ، ﺗﺼﻤﯿﻤﺎﺗﯽ را ﮐﻪ ﻋـﻤﻮﻣـﺎً ﺑـﺎﯾﺪ در اﺧﺘﯿﺎر ﻣﺠـﻤﻮعۀ وزارت اﻃـﻼﻋـﺎت اﺑـﺘﺪا ﻗـﺮار ﺑـﺪﻫـﺪ و نظرﺧﻮاﻫﯽ ﺑﮑﻨﺪ و در ﺻـﻮرت ﺑﺪون ﺗﺒﻌﺎت ﺑﻮدن، اﺟﺮاﯾﯽ ﺷـﻮد، ﺑـﺎ ﻣـﺸﺎوره های ﻏﻠﻂ ژﻧﺮال دورﻧﯿﮑﻮف، ﮐﻪ ﮐﻢ ﻣـﺎﻧـﺪه ﺑـﻮد ﺑﺴﯿﺎری از ﺟـﻮاﻧـﺎن را در ﺳـﻮرﯾﻪ ﺑـﻪ ﮐﺸﺘﺎر ﺟـﻤﻌﯽﺑـﺪﻫـﺪ، اﺟـﺮاﯾﯽ ﮐﺮد. و ﻣـﻦ ﻫـﻨﻮز ﻧﻔﻬﻤﯿﺪه ام ﮐﻪ ﭼـﺮا ﺳـﺮدارﺑـﺰرگ ﻣـﺎﺑـﺎﯾﺪ اﯾﻦ ﻣـﺸﺎوره را اﺟـﺮاﯾﯽ ﻣﯽ ﮐﺮد؟ اﻣﯿﺪ داﺷـﺘﻢﮐﻪ آﻗـﺎی ﺣﺎﺟﯽ زاده، ﺑـﻌﺪ از ﺗـﻘﺮﯾﺒﺎً ۵ دﻋـﻮت ﻧـﺎﻣـﻪ، ﺑـﺮای ﺗـﻮﺿﯿﺢ در وزارت اﻃـﻼﻋـﺎت، در ﻣـﻮرد ﺷـﺮح ﻋﻤﻠﯿﺎت، ﮐﻪ ﻫﯿﭻ ﮐﺪام را اﯾﺸﺎن ﭘـﺎﺳـﺦ ﻧـﺪادﻧـﺪ و ﺳﯿﺴﺘﻢ ﻗـﻀﺎئی ﻣـﺎ ﻫـﻢ اﺟﺎزه ﻧﻤﯽ دﻫـﺪ ﮐﻪ اﯾﺸﺎن را اﺣـﻀﺎر ﮐﻨﯿﻢ، ﺑﺒﯿﻨﯿﻢ ﮐﻪ اﯾﻦ انتقاﻣﯽ ﮐﻪ از آن ﺻـﺤﺒﺖ ﮐﺮدﻧـﺪ و ﯾﮏ ﺷـﺒﻪ ﺑـﺎ ﻣـﺸﺎورۀ آن ژﻧـﺮال ﺑـﻪ واﻗـﻊ ﻧـﺎدان، ﺗـﻌﺪاد زﯾﺎدي از ﻫـﻤﻮﻃـﻨﺎن ﻣـﺎ را ﺑـﻪ ﻗـﺼﺪ، ﻫـﺪف ﻗـﺮاردادﻧـﺪ، ﭼـﻪ ﺑـﻮده اﺳـﺖ؟ آﻗـﺎﯾﺎن، ﻧﻤﯽ ﺷـﻮد ﮐﻪ ﺗﺼﻤﯿﻤﺎت ﻏـﻠﻂ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ و ﺑـﺨﺎﻃـﺮ ﺗـﺮس از ﻋـﻮاﻗـﺐ آن، ﺑﯿﺎﯾﯿﻢ ﺧـﻮدﻣـﺎن را ﻗـﺮﺑـﺎﻧﯽ ﻗـﺮار دﻫﯿﻢ.

... ﻣـﺎ در ﻋﯿﻦ ﻻﺳـﺪ ﭼـﻪ دﺳـﺖ آوردي داﺷـﺘﻪ اﯾﻢ؟ ﺗـﻤﺎم اﻃـﻼﻋـﺎت ﻧﯿﺮوي ﺧـﺎرﺟﯽ و داﺧـﻠﯽ را ﺟـﻤﻊ ﮐﻨﯿﻢ، در ﻣـﻮرد ﻋﯿﻦ اﻻﺳـﺪ، ﻣﯽ ﺑﯿﻨﯿﻢ ﮐﻪ اﻧـﺪک آﺳﯿﺒﯽ ﺑـﻪ ﻣـﻘﺼﺪ ﻫـﺪف ﮔﯿﺮی ﻧـﺮﺳﯿﺪه اﺳـﺖ، ﺟـﺰ ﭼـﻨﺪ ﺳـﺎﺧـﺘﻤﺎن. ﻧﯿﺮوﻫـﺎي وزارت اﻃـﻼﻋـﺎت ﺑـﻌﺪ از ﺑـﺮرﺳﯽ ﻫـﺎی ﻣـﺸﺨﺺ، درﯾﺎﻓـﺘﻪ اﻧـﺪ ﮐﻪ ﺣﺘﯽ آﺳﯿﺐ ﻫـﺎ ﺑـﻪ ﺳـﺎﺧـﺘﻤﺎن ﻫـﺎﯾﯽ ﺑـﻮده اﺳـﺖ ﮐﻪ ﻣـﺪت ﻫـﺎ ﺧـﺎرج از ﺳـﺮوﯾﺲ ﺑـﻮده اﻧـﺪ.
 
... اﮔـﺮ اﯾﻦ ﭼﻨﯿﻦ اﺳـﺖ و ﮔـﺰارﺷـﺎت ﻣـﺎ درﺳـﺖ ﻣﯽ ﮔﻮیند، آن وﻗـﺖ اﺳـﺖ ﮐﻪ ﺑـﺎﯾﺪ دﯾﺪ ﻣـﺎ ﺑـﺮاي اﻧـﺘﻘﺎﻣﯽ ﮐﻪ ﺑـﻪ ﺻـﻮرت ﻣـﺪاوم رﺳـﺎﻧـﻪ ﻫـﺎﯾﻤﺎن از آن ﺻـﺤﺒﺖ ﻣﯽﮐﻨﻨﺪ، ﭼـﻪ دﺳـﺘﺎوردي ﺟـﺰﺧـﻮن ﻫـﻤﻮﻃـﻨﺎن ﻣـﺎن داﺷـﺘﻪ اﯾﻢ. ﺣـﻮادث ٩٨ ﺧـﻮد ﺿـﺮﯾﺐ اﻣﻨﯿﺘﯽ ﮐﺸﻮر را ﭘـﺎﯾﯿﻦ آورد، در ﮐﻨﺎرش، ﺟـﺮﯾﺎن ﻫـﺪف ﻗـﺮار دادن ﻣـﺮدم در آن ﭘـﺮواز، ﭼﻬـﺮه ﮐﺸﻮر را در ﺟـﻬﺎن ﺗﺨـﺮﯾﺐ ﮐﺮد.

... ﺗﺼﻤﯿﻤﺎت ﻏـﻠﻂ ﻫﯿﺌﺖ ﻣـﺸﺎوره ﺑـﺎ ژﻧـﺮال ﺧـﺎرﺟﯽ ﺳـﺒﺐ ﺷـﺪ ﭼﻬـﺮه ﮐﺸﻮر ﺑـﻪ ﯾﮑﺒﺎره ﺳﯿﺎه ﺷـﻮد".

** در همین رابطه اﻣﯿﻦ ﷲ ﺻﺎﻟﺤﯽ (اﻃﻼﻋﺎت ﺑﺮون ﻣﺮزي) می گوید: "... حکومت ها ﺗﺤـﻠﯿﻞ ﻫـﺎی ﺻﺤﯿﺤﯽ دارﻧـﺪ و اﯾﻦ ﺗﺤـﻠﯿﻞ ﻫـﺎ ﻣﺤـﻞ ﺗﺼﻤﯿﻢ ﮔﯿﺮی ﻫـﺎی ﻧـﻈﺎم ﻫـﺎی ﺣـﺎﮐﻢ اﺳـﺖ. اﮔـﺮ ﺷـﻤﺎ ﻓﮑﺮ ﻣﯽ ﮐﻨﯿﺪ ﮐﻪ ﻣـﺮدم در ﻣـﻘﺎﺑـﻞ ﺧـﻮاﺳـﺘﻪ ﻫـﺎی ﻧـﻈﺎم اﯾﺴﺘﺎده اﻧـﺪ و ﺗـﺎ اﯾﻦ ﺣـﺪ اﻃـﻼﻋـﺎت ﺑـﻪ روز و ﻟﺤـﻈﻪ ﺑـﻪ ﻟﺤـﻈﻪ دارﯾﺪ، ﭼـﺮا در راه ﺛـﺒﺎت ﮐﺸﻮر و تأﻣﯿﻦ ﺧـﻮاﺳـﺘﻪ ﻫـﺎی ﻣـﺮدم ﻗـﺪم ﺑـﺮﻧﻤﯽ دارﯾﺪ ﮐﻪ ﺑـﺘﻮان اﯾﻦ ﻃﻐﯿﺎن ﻣـﺮدم را ﮐﻪ دﯾﮕﺮ ﺷـﺪه ﻣﺴـﺌﻠﻪ، ﻫـﺮ روزه آرام ﮐﻨﯿﺪ. در ﮐﺪام ﮐﺸﻮر دﻧﯿﺎ ﮐﻪ ذره اي ﺑـﻪ ﺗـﻤﺪن و ﻣـﺮدﻣـﺶ اﻫﻤﯿﺖ ﻣﯽدﻫـﺪ، ﻗـﻮاﻧﯿﻨﯽ ﻓـﺮدی ﺑـﻪ ﺻـﻮرت اﺟـﺒﺎری ﺑـﻪ اﺟـﺮا درﻣﯽ آﯾﺪ. ﺷـﻤﺎ ﺧـﻮدﺗـﺎن ﻧـﮕﺎهﮐﻨﯿﺪ، ریشۀ اﻋـﺘﻘﺎدات ﻣـﺮدم ﺧﺸﮑﯿﺪه اﺳـﺖ. ﻣـﻦ در اﯾﻦ ﺳـﺎل های ﺧـﺪﻣـﺘﻢ ﺗـﺎ اﻣـﺮوز، اﯾﻦﭼﻨﯿﻦ ﻣـﺮدم را ﻧـﺎراﺣـﺖ و ﭘـﺮﯾﺸﺎن ﻧـﺪﯾﺪه ام".

او در رابطه با حضور نیروهای خارجی ادامه می دهد: "ما در ﺳـﺎل ٩٨ اﺷـﺘﺒﺎه ﺗـﺎﮐﺘﯿﮑﯽ ﮐﺮدﯾﻢ. ﻧﯿﺮوی ﺧـﺎرﺟﯽ را در ﺳـﺮﮐﻮب ﻣـﺮدم بکار ﮔـﺮﻓﺘﯿﻢ. ﻣﯽ ﮔـﻮﯾﻢ، ﺳـﺮﮐﻮب، ﭼـﻮن ﮐﻠﻤﻪای دﯾﮕﺮ ﻧﻤﯽ ﺷـﻮد ﮔـﻔﺖ. ﻣـﺮدم را ﺑـﻪ ﻫـﻼﮐﺖ رﺳـﺎﻧـﺪﯾﻢ و دﺳـﺖ همۀ ﻣـﺎﺑـﻪ ﺧـﻮن آنها آﻟـﻮده اﺳـﺖ. رﺳـﺎﻧـﻪ ﻫـﺎي ﺧـﺎرﺟﯽ ﻣﯽ ﮔـﻮﯾﻨﺪ، ۱۵۰۰ ﻧـﻔﺮ ﮐﺸﺘﻪ، دست شان ﻫـﻢ درد ﻧﮑﻨﺪ ﮐﻪ در آﻣـﺎر ﺑـﻪ ﻣـﺎﺗﺨﻔﯿﻒ دادﻧـﺪ. ﻣـﺮدم ﻫـﻢ ﻣﯽ ﮔـﻮﯾﻨﺪ ۱۵۰۰ ﻧـﻔﺮ. ﺧـﻮﺷـﺤﺎل ﺑـﺎﺷﯿﺪﮐﻪ از رﻗـﻢ واﻗﻌﯽ اﻃـﻼﻋﯽ در دﺳـﺖ ﻧﯿﺴﺖ. ﻣـﺎ ﮐﻪ ﻣﯽداﻧﯿﻢ".

** در رابطه با سال ۹۸، آقای ادﯾﺐ اﺣﻤﺪ ﭘﻮر (ﻧﻤﺎﯾﻨﺪه اﻃﻼﻋﺎت ﺳﭙﺎه اﺻﻔﻬﺎن) می گوید: "... وﻗﺘﯽ  ﺑـﺮﻣﯽ ﮔـﺮدﯾﻢ ﺑـﻪ ﻋـﻘﺐ ﻧـﮕﺎه ﻣﯽ ﮐﻨﯿﻢ، ﺳﯿﺮ اﯾﻦ ﺗـﺤﻮل در ﻣـﺮدم اﯾﻦ اﺳـﺘﺎن دﻗﯿﻘﺎً ﻣﯽ رﺳـﺪ ﺑـﻪﺣـﻮادث و اﺗـﻔﺎﻗـﺎت ﺳـﺎل ٩٨. اﻧـﮕﺎر ﮐﻪ آن اﺗـﻔﺎﻗـﺎت ﻓـﺎﺻـﻠﻪ ای ﺑﺴﯿﺎر ﻋﻤﯿﻖ را ﻣـﺎﺑﯿﻦ ﻣـﺮدم و ﻧـﻈﺎم، ﺑـﺮﻗـﺮار ﮐﺮده اﺳـﺖ. دور از ﺗـﺼﻮر ﻫـﻢ ﻧﯿﺴﺖ ﮐﻪ ﻣـﺮدم در ﺳـﺎل ٩٨ در اﺻـﻔﻬﺎن، ﺧـﻤﯿﻨﯽﺷﻬـﺮ و ﻣـﻮرﭼـﻪ ﺧـﻮرت، ﺑﺴﯿﺎر درﮔﯿﺮ درﮔﯿﺮی ﻫـﺎ و ﺣـﻮادث ﺑـﻮدﻧـﺪ. ﺷﻬـﺮ ﺷـﺎﻫﯿﻦ ﺷﻬـﺮ ﮐﻪ ﻣـﻨﺸﺎ و ﻣـﻨﺒﻊ درﮔﯿﺮي ﻫـﺎي آن زﻣـﺎن ﺑـﻮد، و ﻫﻤﯿﻦ ﻃـﻮر در ﺟـﺮﯾﺎﻧـﺎﺗﯽﮐﻪ اﯾﻦ روزﻫـﺎ اﺗـﻔﺎق ﻣﯽاﻓـﺘﺪ، ﺑﺴﯿﺎری از دﺳـﺘﮕﯿﺮی ﻫـﺎ، در ﻫﻤﯿﻦ ﺷﻬـﺮ ﺑـﻮده اﺳـﺖ".

دوم: جنگ قدرت میان نیروهای وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه، و وضعیت نهاد جدید امنیتی و حسین طائب

چند وقت پیش وقتی گفته شد که حسین طائب از ریاست سازمان اطلاعات سپاه برکنار شد، عده ای آن را به فال نیک گرفتند و گفتند که حسین طائب از سید مجتبی خامنه ای جدا شده است. اما سخنان برخی از مسئولان اطلاعاتی و امنیتی که در زیر می آید، نشان می دهد که حسین طائب بعد از خرابکاری در وزارت اطلاعات و سپس اطلاعات سپاه، حال قرار را بر این گذارده است که با کمک عده ای از نیروهای منتخب از میان نهاد های ۱۶ گانه اطلاعاتی، مرکز جدیدی بوجود آورد که تحت نظارت او و سید مجتبی خامنه ای قرار داشته باشد. زیرا به خوبی متوجه شده اند که با وجود نهادهای مختلف اطلاعاتی و امنیتی، بسیاری از اخبار و اطلاعات نظام به خارج نشر پیدا کرده است و حتی انتشار همین دو جلسۀ محرمانه نیز نشان می دهد که ظرف مراکز اطلاعاتی و امنیتی و نظامی نظام آنقدر سوراخ شده است که دیگر نمی توان درون آن آب جمع کرد و نهاد اطلاعاتی در دست ساخت حسین طائب تنها برای حفاظت از سید علی و سید مجتبی خامنه ای و برخی افراد بیت رهبری و نزدیکان و حامیان آنها می باشد.
 
به سخنان برخی از این مسئولان در رابطه با عملکرد حسین طائب و اختلافات میان نیروهای وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه  توجه فرمایید.

** در ابتدا به بخش هایی از سخنان سردار محمد کاظمی فرمانده وقت سپاه پاسداران اشاره می نماییم:

سردار کاظمی در ابتدا ضمن تأیید سازمان یا نهاد جدید اطلاعاتی، بیان می دارد: "... در ﭼـﻨﺪﯾﻦ ﻣـﻮرد، ﺧـﻮد اﯾﺸﺎن ﻣـﻮرد ﺗﻬـﺪﯾﺪ ﻗـﺮار ﮔـﺮﻓـﺘﻪاﻧـﺪ. ﻧـﻈﺮات اﯾﺸﺎن اﻟـﺒﺘﻪ در ﺗـﻘﻮﯾﺖ ﺳﯿﺴﺘﻢ و ﺳـﺎﺧـﺘﺎر ﺟـﺪﯾﺪ اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﺗـﺤﺖ ﻧـﻈﺮ ﺣـﺎج آﻗـﺎ ﻣﺠﺘﺒﯽ ﺧـﺎﻣـﻨﻪای از ﺑﻨﯿﻪ و ﺑﻨﯿﺎن ﺳـﺎﺧـﺘﺎری ﺣـﻔﺎﻇﺘﯽ ﺑـﺮﺧـﻮردار اﺳـﺖ. ﻣـﺎ ﺗـﺮﺟﯿﺤﺎً ﺑـﺮای ﻧـﺠﺎت ﮐﺸﻮر، ﺑـﻪ ﺳﯿﺴﺘﻢ ﺣـﻔﺎﻇـﺖ اﻃـﻼﻋـﺎت ﮐﺸﻮر اﻋـﺘﻤﺎد وﯾﮋه ﻣﯽﮐﻨﯿﻢ. ﻧـﻈﺮات اﯾﺸﺎن در ﻣـﻮرد ﻗـﺮارﮔﯿﺮی ﯾﮏ ﻻﯾﻪ اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ و ﺣـﻔﺎﻇﺘﯽ،ﺑـﺎﻋـﺚ ﺷـﺪه اﺳـﺖ ﮐﻪ ﺑـﺘﻮاﻧﯿﻢ ﻧﯿﺮوﻫـﺎﯾﯽ ﮐﻪﻋﻤﯿﻘﺎً ﺑـﻪ مسألۀ ﻧـﻈﺎم و رﻫـﺒﺮي و اﻣﻨﯿﺖ ﮐﺸﻮر ﻣـﻌﺘﻘﺪﻧـﺪ را بکارﮔﯿﺮﯾﻢ. ﺑـﺮادران ﮔـﻠﻪ ﮔـﺬاری ﮐﺮده اﻧـﺪ. ﺣﺘﯽ ﻓـﺮﻣـﺎﻧـﺪﻫـﺎن ﻣـﺤﺘﺮمِ ﭼـﻨﺪ ﻧﯿﺮو، ﻧـﺎﻣـﻪ داده اﻧـﺪ و درﺧـﻮاﺳـﺖ ﻫـﺎﯾﯽ در ﻣـﻮرد ﺗﻐﯿﯿﺮ در اﯾﻦ ﻧـﻮع ﻧـﮕﺎه ﺳﯿﺎه و ﺳﻔﯿﺪ داﺷـﺘﻪ اﻧـﺪ. اﻟـﺒﺘﻪ ﻫﻤﯿﻨﺠﺎ ﻣﯽ ﺗـﻮان در ﻣﯿﺎن ﻧﯿﺮوﻫـﺎی اﻣﻨﯿﺘﯽ ﻋـﺰﯾﺰ ﮐﺸﻮر ﭘـﺎﺳـﺦ داد ﮐﻪ اﯾﻦ ﻧـﮕﺎه ﺣـﺎﺻـﻞ ﻗـﺮارﮔﯿﺮی ﺷـﺮاﯾﻂ ﺑـﺮای ﺑﻬـﺘﺮ ﺷـﺪن وﺿـﻊ اﻣﻨﯿﺘﯽ ﮐﺸﻮر اﺳـﺖ. ﻧﻤﯽ ﺷـﻮد ﮐﺸﻮر را رﻫـﺎ ﮐﺮد ﺑـﻪ ﺣـﺎل ﺧـﻮد".
 
وی در ادامه به انتقاد از عملکرد حسین طائب می پردازد و می گوید: "... ﺑـﺮادران ﻋـﺰﯾﺰ، ﺗـﺪاﺧـﻞ ﻣﯿﺎن ﻣﺠـﻤﻮﻋـﻪ ﻫـﺎی اﻣﻨﯿﺘﯽ در ﮐﺸﻮر ﺑﺴﯿﺎر زﯾﺎد اﺳـﺖ. دوﺳـﺖ ﻋـﺰﯾﺰی در راﺑـﻄﻪ ﺑـﺎ ﺗـﺪاﺧـﻞ اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه ﺻﺤﺒﺘﯽ ﮐﺮدﻧـﺪ و ﺗـﺎ ﺑﺨﺸﯽ درﺳـﺖ ﮔـﻔﺘﻨﺪ. ﺗـﺪاﺧـﻞ ﭼـﺮا در اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه ﺑﯿﺸﺘﺮ دﯾﺪه ﻣﯽ ﺷـﻮد؟ ﻋـﻠﺖ ﺣـﻀﻮر ﮔﺴـﺘﺮده اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه در ﮐﺸﻮر اﺳـﺖ. ﻣـﺎ ﺑـﻪ ﻃـﻮر ﻗـﻄﻊ وﺳﯿﻊ ﺗـﺮﯾﻦ و ﭘـﺮ ﻧﯿﺮوﺗﺮﯾﻦ ﻣﺠـﻤﻮﻋـﻪ اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﮐﺸﻮر ﻫﺴـﺘﯿﻢ. و از ﻧـﻈﺮ ﭘـﺮﺳـﻨﻞ اﻣﻨﯿﺘﯽ ﮐﻪ ﻣـﺪارج ﺗـﺮﺑﯿﺘﯽ در اﻣـﻮر اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ دارند، ﮐﻤﺘﺮﯾﻦ ﺳـﻬﻢ را دارﯾﻢ. ﯾﻌﻨﯽ ﺑـﺨﺶ اﻋﻈﻤﯽ از ﻧﯿﺮوﻫـﺎی ﻣـﺎ ﺑﯿﺸﺘﺮ مخبر ﻫﺴـﺘﻨﺪ ﺗـﺎ ﻧﯿﺮوی اﻣﻨﯿﺘﯽِ ﺗﺤﺼﯿﻞﮐﺮده و آﻣـﻮزش دﯾﺪه. اﯾﻦ ﺿـﻌﻒ ﺳﯿﺴﺘﻤﯽ اﺳـﺖ ﮐﻪ ﻣـﻦ از ﻓـﺮﻣـﺎﻧـﺪه ﻗﺒﻠﯽ ﺗـﺤﻮﯾﻞ ﮔـﺮﻓـﺘﻪام".

وی با انتقاد از حسین طائب در مورد انتخاب رئیسی می گوید: "... اینجا ﻣﯽﺷـﻮد ﺑـﻪ ﺗﺤـﻠﯿﻞ ﻫـﺎی ﮐﺎرﺷـﻨﺎﺳـﺎن اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه، اﯾﺮاد ﮔـﺮﻓـﺖ ﮐﻪ ﺑـﺮای مسألۀ رﯾﺎﺳـﺖ ﺟـﻤﻬﻮری آﻗـﺎی رﺋﯿﺴﯽ، ﻫـﺰﯾﻨﻪ ﻫـﺎی ﻫﻨﮕﻔﺘﯽ ﮐﺮدﻧـﺪ ﮐﻪ ﻓـﻘﻂ در ﻣـﻮارد اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ و ﺗﺼﻤﯿﻤﺎت اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﮐﺸﻮر و مسأﻟـﻪ ﺟـﺎﻧﺸﯿﻨﯽ رﻫـﺒﺮی اﯾﺸﺎن، دﺧـﺎﻟﺘﯽ ﻧـﺪاﺷـﺘﻪ ﺑـﺎﺷـﺪ. ﺑـﻪ ﻧـﻈﺮ ﻣـﻦ، زمینۀ دﺳـﺘﺮﺳﯽ ﺑـﻪ اﯾﻦ ﻣـﻘﺎﺻـﺪ از آوردن اﻓـﺮادي ﻧـﺎﮐﺎرآﻣـﺪ و ﻧـﺎ آﮔـﺎه ﺑـﻪ ﻣـﺴﺎﺋـﻞ و ﻣﺸﮑﻼت روز ﻧـﺒﻮد. ﺻـﺤﺒﺖ ﻫـﺎي دوﻟـﺘﻤﺮدان آﻗـﺎي رﺋﯿﺴﯽ ﻣـﻮرد ﺗﻤﺴﺨـﺮ و ﻣﺴﺨـﺮۀ ﻣـﺮدم اﺳـﺖ. ﮔـﻮﯾﯽ اﯾﻦ اﻓـﺮاد در اﯾﻦ ﮐﺸﻮر زﻧـﺪﮔﯽ ﻧﻤﯽ ﮐﻨﻨﺪ.

 ... آﻗـﺎی ﻃـﺎﺋـﺐ، ﻣـﻦ ﻋـﺬرﺧـﻮاﻫﯽﻣﯽﮐﻨﻢ، در اﯾﻦ ﻣـﻮردی ﮐﻪﻣـﻄﺮح ﻣﯽ ﮐﻨﻢ. ﭼـﻄﻮر ﺷـﺪ ﮐﻪ در اﻧـﺘﺨﺎﺑـﺎت اﺧﯿﺮ، ﻧـﻈﺮات ﺷـﻤﺎ و ﺗﯿﻢ ﻫـﻤﺮاه ﺷـﻤﺎ ﺑـﻪ رﺳـﺎﻧـﺪن آﻗـﺎي رﺋﯿﺴﯽ ﺑـﻪ رﯾﺎﺳـﺖ ﺟـﻤﻬﻮري، ﺑـﺮ ﻧـﻈﺮات دﯾﮕﺮان ﭼﯿﺮه ﺷـﺪ؟ ﺷـﻤﺎ در ﺑﺴـﺘﻪ ای ﮐﻪ ﺑـﻪ ﺷـﻮرای ﻧﮕﻬـﺒﺎن از ﺳـﻮاﺑـﻖ اﻓـﺮاد داده ﺑـﻮدﯾﺪ، ﭼـﻪ ﻧـﻮﺷـﺘﻪ ﺑـﻮدﯾﺪ ﮐﻪ ﮔـﻞ ﺳـﺮ ﺳـﺒﺪ آﻧـﻬﺎ ﺷـﺪ آﻗـﺎي رﺋﯿﺴﯽ؟ ﺑـﺮ ﻃـﺒﻖ ﻧـﻮﺷـﺘﻪ ﻫـﺎي دﺳـﺖ ﻧـﻮﯾﺲ ﺷـﻤﺎ ﮐﻪ در اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه ﻣـﻮﺟـﻮد اﺳـﺖ و ﻣـﻦ ﺑـﻪ ﺳﺨﺘﯽ ﺗـﻮاﻧﺴـﺘﻢ ﺑﺨﺸﯽ از آﻧـﻬﺎ را ﺑﺨﻮاﻧﻢ، ﺗﺤﻠﯿﻞ ﺷﻤﺎ در ﻣﻮرد ﺟﻨﺎب آﻗﺎي رﺋﯿﺴﯽ در دوره ﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺧﺪﻣﺘﯽ اﯾﺸﺎن، اﯾﻦ را ﻧﺸﺎن ﻣﯽ داد ﮐﻪ اﯾﻦ ﻓﺮد در ﺟـﺎﯾﮕﺎه دادﺳـﺘﺎﻧﯽ ﮐﻞ ﮐﺸﻮر، ﻫـﻢ در ﻣﺠـﻠﺲﺧـﺒﺮﮔـﺎن، و ﻫـﻢ در ﺗـﻮﻟﯿﺖ آﺳـﺘﺎن ﻗـﺪس رﺿـﻮي، و ﺳـﻤﺖ ﻫـﺎي دﯾﮕﺮ اﯾﺸﺎن، ﻋـﻨﻮان ﮐﺮده ﺑـﻮدﯾﺪ ﮐﻪ اﯾﻦ ﻓـﺮد ﺑﺴﯿﺎر دﻫـﻦ ﺑﯿﻦ اﺳـﺖ و ﺳـﻄﺢ داﻧـﺶ و اﻃـﻼﻋـﺎت او ﻧﺴـﺒﺖ ﺑـﻪ ﻣـﺴﺎﺋـﻞ روز ﺑﺴﯿﺎر ﭘـﺎﯾﯿﻦ اﺳـﺖ و ﻣﯽﺗـﻮان در ﺳـﻤﺖ ﻫـﺎﯾﯽ او را ﻗـﺮارداد ﮐﻪ در ﻫﻤﮑﺎري ﺑـﺎ اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه ﻣﺸﮑﻠﯽ اﯾﺠﺎد ﻧﮑﻨﺪ. آﯾﺎ در زﻣـﺎن ﻫﻤﯿﻦ آﻗـﺎي رﺋﯿﺴﯽ ﻧـﺒﻮد ﮐﻪ اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه دﯾﮕﺮ ﺑـﻪ ﺣﮑﻢﻗـﻀﺎئی ﻧﯿﺎز نداﺷـﺖ و اﻗـﺪاﻣـﺎت را اﻧـﺠﺎم ﻣﯽ داد؟ ﻫـﺮ ﺑﯽ ﺣـﺮﻣﺘﯽ ﺑـﻪ زﻧـﺪاﻧﯿﺎن ﺳﯿﺎﺳﯽ، ﻣـﺮدم و ﻣـﺨﺎﻟﻔﯿﻨﯽ ﮐﻪ ﮔـﻬﮕﺎﻫﯽ ﻫـﻢ ﺑـﻪ ﻧـﻈﺎم ﻣـﺘﻤﺎﯾﻞ ﻣﯽ ﺷـﺪﻧـﺪ، اﻧـﺠﺎم ﺷـﺪ ﮐﻪ از آن ﭘـﺲ ﻣـﺨﺎﻟـﻒ ١٠٠ درﺻـﺪ ﺷـﺪﻧـﺪ؟ﭘـﺲ ﭼـﻪ ﺷـﺪ ﮐﻪ اﯾﻦ ﻓـﺮد را در رﯾﺎﺳـﺖ ﺟـﻤﻬﻮری اﺻـﻠﺢ دﯾﺪﯾﺪ؟

... ﺷـﻤﺎ در ﯾﮑﯽ از دﺳـﺖ ﻧـﻮﺷـﺘﻪ ﻫـﺎﯾﺘﺎن که ﻣــﻮﺟــﻮد اﺳــﺖ، ﺣﺘﯽ اﻣــﻀﺎي اﯾﺸﺎن را ﺣــﺎﺻــﻞ ﺑﯿﺴﻮادی اﯾﺸﺎن داﻧﺴــﺘﻪ اﯾﺪ.

آﯾﺎ ﺟــﻤﻠﻪ اي ﮐﻪ از زﺑــﺎن ﯾﮑﯽ دﯾﮕﺮ از ﮐﺎﻧـﺪﯾﺪاﻫـﺎي رﯾﺎﺳـﺖ ﺟـﻤﻬﻮري در ﻣـﻮرد ﺑﯿﺴﻮادی آﻗـﺎی رﺋﯿﺴﯽ درآﻣـﺪ، از ﻃـﺮف ﺷـﻤﺎ ﺑـﻪ واﺳـﻄﻪ آﻗـﺎی ﻣﺤـﻤﺪزاده ﺑـﻪ آن ﮐﺎﻧـﺪﯾﺪا ﻧـﺮﺳﯿﺪ؟

... اﺷـﺘﺒﺎه ﺷـﻤﺎ در ﻣـﻮرد اینکه اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه، ﺳـﺎﺧـﺘﺎر اﺻﻠﯽ اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﮐﺸﻮر اﺳـﺖ و ﺑـﺎﯾﺪ ﻫـﻤﻪ ﺟـﺎ ﺣـﻀﻮر داﺷـﺘﻪ ﺑـﺎﺷـﺪ، ﮐﺸﻮر را ﺗـﺎﺟـﺎﯾﯽ ﺑـﺮده اﺳـﺖ ﮐﻪ اﻣـﺮوز ﺣﺘﯽ در ﮔﻤﺮﮐﺎت ﮐﺸﻮر ﻫـﻢ ﺑـﺎﯾﺪ ﻧـﺎﻇـﺮ اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه ﺣـﻀﻮر داﺷـﺘﻪ ﺑـﺎﺷـﺪ. ﻣـﻦ اﯾﻦ ﺳـﺎﺧـﺘﺎر را از اﯾﻦ ﻫـﻤﻪ ﺑﯽﻣـﺤﺘﻮاﯾﯽ و اﺷـﺘﺒﺎﻫـﺎت ﻋﺠﯿﺐ ﭘـﺎک ﻣﯽ ﮐﻨﻢ.

... ﻣـﺮدم ﺗـﻤﺎﻣﯽ ﻣﺸﮑﻼت را ﻫـﻤﺎﻧـﻄﻮر ﮐﻪ ﮔـﻔﺘﻢ، در ﺳـﺎﺧـﺘﺎر ﻧـﻈﺎم و رﻫـﺒﺮی ﻣﯽ ﺑﯿﻨﻨﺪ. آﻗـﺎی ﻃـﺎﺋـﺐ، ﻓـﺸﺎر ﺷـﻤﺎ ﺑـﺮای دوﻟﺘﯽ ﮐﻪ اﻣـﺮوز ﺑـﺮ ﺳـﺮِ ﮐﺎر اﺳـﺖ، ﺑـﺎﻋـﺚ ﺷـﺪه اﺳـﺖ، ﻣـﺮدم ﻧـﻈﺎم را ﺗﻬـﺪﯾﺪ ﮐﻨﻨﺪ. ﻣـﺎ ﻧﻤﯽ ﺗـﻮاﻧﯿﻢ اﻧـﺘﺨﺎب ﻣـﺮدم را ﻏـﺼﺐ ﮐﻨﯿﻢ. اﯾﻦ وﺿـﻊ اﻧـﺘﺨﺎﺑـﺎﺗﯽ ﮐﻪ ذره ﺑـﻪ ذرۀ آن، ﺗـﻮﺳـﻂ ﻫﻤﮑﺎران و ﮐﺎرﺷـﻨﺎﺳـﺎن ﺷـﻤﺎﻧـﻘﻄﻪ ﮔـﺬاری ﺷـﺪه ﺑـﻮد، ﮐﺸﻮر را ﺑـﻪ اﯾﻨﺠﺎ رﺳـﺎﻧـﺪه اﺳـﺖ.

... دﯾﺪﯾﺪ ﻣـﺮدم عملاً ﺗﺤـﺮﯾﻢﮐﺮدﻧـﺪ اﻧـﺘﺨﺎﺑـﺎت را ﯾﺎ ﺧﯿﺮ؟ ﻣـﻦ در ﭼـﻨﺪ روز ﻗـﺒﻞ در ﻫﻤﯿﻨﺠﺎ در ﻣـﻘﺎﺑـﻞ ﻓـﺮﻣـﺎﻧـﺪﻫـﺎن ﺳـﭙﺎه ﮐﻪ ﻣـﻌﺘﺮض ﺑـﻮدﻧـﺪ، ﺧـﺠﺎﻟـﺖ ﮐﺸﯿﺪم، اﻣـﺎ ﺳﻌﯽ ﮐﺮدم ﮐﻨﺘﺮل ﮐﻨﻢﺟـﻠﺴﻪ را. اﻻن ﺟـﻠﺴﻪ اﻣﻨﯿﺘﯽ اﺳـﺖ. در ﻣـﻘﺎﺑـﻞ ﻧﯿﺮوﻫـﺎي آﮔـﺎه اﻣﻨﯿﺘﯽ، ﺑـﺎﯾﺪ اﺷﮑﺎﻻت ﮔـﻔﺘﻪ ﺷـﻮد. ﻣـﺎ اﺷـﺮاف اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ دارﯾﻢ. ﺑﺴﯿﺎر دﻗﯿﻖﻣﯽ ﺗـﻮاﻧﯿﻢ رﺻـﺪ ﮐﻨﯿﻢ. درﺳـﺖ اﺳـﺖ، اﻣـﺎ ﻧﻤﯽ ﺗـﻮاﻧﯿﻢ دﯾﮕﺮ ﻓـﺮﻣـﺎﻧـﺪﻫـﺎن ﺳـﭙﺎه را از دﺳـﺖ ﺑـﺪﻫﯿﻢ. ﻣـﻦ ﺑـﻪ ﻣـﺤﺾ ورود ﺑـﻪ اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه آن ﮐﺎدر ﮐﺎرﺷـﻨﺎﺳﯽ و دوﺳـﺘﺎن ﺷـﻤﺎ را ﻣـﻌﻠﻖﮐﺮدم و اﺟـﺎزه ﻧـﺨﻮاﻫـﻢ داد در اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه دوﺑـﺎره اﻗـﺪاﻣـﺎت از زﯾﺮِ ﻧـﮕﺎِه آﻧـﻬﺎ ﺑـﮕﺬرد. اﻣﯿﺪوارم در زﯾﺮ ﺳـﺎیۀ ﺣـﺎج اﻗـﺎ ﻣﺠﺘﺒﯽ ﺧـﺎﻣـﻨﻪ ای، ﺑـﺎزﻫـﻢ اﯾﻦ اﻓـﺮاد ﺻﺎﺣﺐ ﻧﻈﺮﻧﺸﻮﻧﺪ. رﺳﺎﻧﻪ ﻫﺎی ﺿﺪ اﻧﻘﻼب را دﯾﺪه اﯾﺪ؟ در روزی ﮐﻪ ﻣﻦ ﻓﺮﻣﺎﻧﺪه اﻃﻼﻋﺎت ﺳﭙﺎهﺷﺪم، ﮔﻔﺘﻨﺪ ﺷﻤﺎ را ﮐﻨﺎر ﮔـﺬاﺷـﺘﻪاﻧـﺪ از ﺳﯿﺴﺘﻢ. اﮔـﺮ ﺑـﺪاﻧـﻨﺪ ﮐﻪ ﻧـﮕﺎه ﻫـﺎی ﺷـﻤﺎ و ﻧـﻈﺮات ﺷـﻤﺎ ﻫـﻨﻮز ﻫـﻢ در ﮐﺸﻮر در ﺑـﺤﺚ اﻣﻨﯿﺘﯽﮐﺸﻮر وﺟـﻮد دارد، ﮐﻪ اﯾﻦ آﺷـﻮب و ﺑـﻠﻮا در ﮐﺸﻮر ﻣـﻌﻠﻮم ﻧﯿﺴﺖ ﺳـﺮاﻧـﺠﺎﻣـﺶ ﮐﺠﺎ ﺑـﺮود. اﻟـﺒﺘﻪ در ﻧـﻈﺮ دارﯾﻢ ﮐﻪ ﻫـﻤﻪ اﯾﺮادات اﻣﻨﯿﺘﯽ ﮐﺸﻮر از ﮐﺎﻧـﺎل ﺷـﻤﺎ و ﻫﻤﻔﮑﺮان ﺗـﺎن ﻧﻤﯽﮔـﺬرد. اﻣـﺎ ﺑـﺨﺶ اﻋﻈﻤﯽ از ﻫـﻤﺮاﻫـﺎن ﺷـﻤﺎ در دﻓـﺘﺮ رﻫـﺒﺮي و دﺳـﺘﮕﺎه ﻫـﺎي زﯾﺮﻣﺠـﻤﻮﻋـﻪ، ﺑﺮای تأﻣﯿﻦ اﻫﺪاف ﺷﻤﺎ، ﻫﻤﯿﺎری ﮐﺮده اﻧﺪ".

** یکی دیگر از مسئولان اطلاعاتی، یعنی آقای ﻣﺤﻤﺪ ﺟﻮاد ﻣﻨﺼﻮری ﻓﺮ (ﻧﻤﺎﯾﻨﺪه اﻃﻼﻋﺎت ﺳﭙﺎه ﻣﺸﻬﺪ)، در همین رابطه می گوید: "... دوﺳـﺖ ﻋـﺰﯾﺰی اﯾﻨﺠﺎ ﺻـﺤﺒﺖ از اﺷـﺘﺒﺎﻫـﺎتآاﻗـﺎی ﻃـﺎﺋـﺐ ﻓـﺮﻣـﻮدﻧـﺪ. ﺣـﺎﻻ ﻣـﻦ ﻧﻤﯽﺧـﻮاﻫـﻢ از اﺷـﺘﺒﺎﻫـﺎت ﺑـﮕﻮﯾﻢ. ﺣـﺘﻤﺎً ﻧـﻘﺎط ﻗـﻮﺗﯽ ﻫـﻢﺑـﻮده اﺳـﺖ ﮐﻪﻧﻤﯽ ﺗـﻮان از آﻧـﻬﺎ رد ﺷـﺪ. ﻫﻤﯿﻦ ﮐﻪ ﺟـﻨﺎب آﻗـﺎي ﻃـﺎﺋـﺐ، ﻫـﻤﭽﻨﺎن ﺻـﻨﺪﻟﯽ اﻣﻨﯿﺘﯽ دارد و ﻣـﺸﺎور رﻫـﺒﺮي ﻫﺴـﺘﻨﺪ، ﯾﻌﻨﯽﺧـﺪﻣـﺎت اﯾﺸﺎن ﺑـﻪ ﭼـﺸﻢ ﻣﯽ آﯾﺪ. اﻣـﺎ سؤال ﻣـﻦ اﯾﻦ اﺳـﺖ ﮐﻪ ﺣـﺎج آﻗـﺎی ﻃـﺎﺋـﺐ، ﺑـﺮادرﻋـﺰﯾﺰم، ﺷـﻤﺎ اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه را ﺳـﺎزﻣـﺎن دادﯾﺪ و ﺑـﻪ ﺷﮑﻠﯽ ﮐﻪ اﻣـﺮوز در اﺧﺘﯿﺎر اﺳـﺖ، ﺑـﺮﻧـﺎﻣـﻪ رﯾﺰی ﮐﺮدﯾﺪ. ﺧـﺪﻣـﺎت ﺷـﻤﺎ ﻗـﺎﺑـﻞ ﺗـﻘﺪﯾﺮ اﺳـﺖ، اﻣـﺎ تأﻣﯿﻦ و ﭘﺸـﺘﯿﺒﺎﻧﯽ از دﻓـﺘﺮ اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﺣـﺎج آﻗـﺎ ﻣﺠﺘﺒﯽ، ﯾﮏ ﻋـﻤﻞ ﻣـﻮازی بحساب ﻧمی آﯾﺪ؟ از ﻧـﻈﺮ ﺷـﻤﺎ، ﭼـﮕﻮﻧـﻪ ﻣﯽ ﺷـﻮد ﮐﻪ ﯾﮏ ﻧـﻬﺎد اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﺑـﺎ دﺳـﺘﺮﺳﯽ ﻫـﺎی ﻋﺠﯿﺐ و ﻏـﺮﯾﺐ ﮐﻪﺑـﻨﺪه در ٢٨ ﺳـﺎل ﺧـﺪﻣـﺖ در دو ﻧـﻬﺎد ﻗـﺪرﺗـﻤﻨﺪ اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽﮐﺸﻮر آن را در اﺧﺘﯿﺎرﻧـﺪارم و ﺑـﻮدﺟـﻪ ﺳـﺮﺳـﺎم آور اﯾﻦ ﻧـﻬﺎد، ﯾﮏ ﮐﺎر بی ﺣـﺴﺎب و ﮐﺘﺎب ﻧﯿﺴﺖ؟ ﻗـﺮار ﮔـﺮﻓـﺘﻦ ﺷـﻤﺎ در ﺗﺸﮑﯿﻞ ﯾﮏ ﺳـﺎﺧـﺘﺎر ﺟـﺪﯾﺪ، آﯾﺎ ﻧﻤﯽ ﺗـﻮاﻧـﺪ ﻣـﻮﺟﯽ از ﻧـﮕﺮاﻧﯽ را در ﻧﯿﺮوﻫـﺎی اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ و اﻣﻨﯿﺘﯽ ﮐﺸﻮر ﺷﮑﻞ ﺑـﺪﻫـﺪ؟ آﯾﺎ ﻧﯿﺮوي اﻣﻨﯿﺘﯽ ﻣﯽ ﺗـﻮاﻧـﺪ ﺑـﺎ اﻃﻤﯿﻨﺎن ﺧـﺎﻃـﺮ، ﺑـﺪون ﺗـﺮس از ﺣـﺬف ﺷـﺪن، ﯾﺎ ﺑـﺎزﺧـﺮﯾﺪ ﺷـﺪن، ﯾﺎ ﺑـﺎزﻧﺸﺴـﺘﻪ ﺷـﺪن، ﺑـﻪ ﭘـﺮوﻧـﺪه ﻫـﺎی در دﺳـﺘﺶ، رﺳﯿﺪﮔﯽﮐﻨﺪ؟ ﻣـﻦ از آﻗـﺎي ﻣﯿﺮﺣـﺠﺎزی ﻣﯽ ﭘـﺮﺳـﻢ، دﻓـﺘﺮ ﻋـﻤﻮﻣﯽ ﭘـﺲ ﮐﺎرش ﭼﯿﺴﺖ؟ اﯾﻦ اﻓـﺮادﺟـﺪﯾﺪ در ﺣـﻔﺎﻇـﺖ ﭼـﻪ ﻣﯽﮐﻨﻨﺪ؟ و اﻗـﺪاﻣـﺎت ﻣﺴـﺘﻘﻞ از ﭼـﺎرﭼـﻮب در ﻧـﻬﺎدی ﺗـﺎزه تأﺳﯿﺲ، آﯾﺎ ﻧﻤﯽ ﺗـﻮاﻧـﺪ ﺷﮑﻞ و رویۀ ﺟـﺮﯾﺎﻧـﺎت اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﮐﺸﻮر را ﺑـﺮﻫـﻢ ﺑـﺰﻧـﺪ؟"

** یکی دیگر از مسئولان به نام ﻓﺮاﻣﺮز ﻋﺒﺎﺳﯽ (ﻧﻤﺎﯾﻨﺪه اﻃﻼﻋﺎت ﺳﭙﺎه، ﺑﺨﺶ اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ) می گوید: "... ﺟـﻨﺎب آﻗـﺎی ﻃـﺎﺋـﺐ، ﻣـﻦ ﺑـﻪ ﺷـﻤﺎ ﻋـﺮض ﻣﯽ ﮐﻨﻢ: ﭼـﻪ اﺗـﻔﺎﻗﯽ رخ داده اﺳـﺖ؟ اﻟـﮕﻮﻫـﺎي رﻓـﺘﺎري و آﻣـﻮزه ﻫـﺎی ﻏـﻠﻂ ﺷـﻤﺎ ﺑـﻪ ﻣﺠـﻤﻮﻋـﻪ اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه، ﺑـﺎﻋـﺚ اﯾﻦ وﺿـﻊ اﺳـﺖ. وﻗﺘﯽ ﯾﮏ ﻧـﻬﺎد اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﻫـﺮﻃـﻮر ﮐﻪ ﺑـﺨﻮاﻫـﺪ ﻋـﻤﻞ ﮐﻨﺪ، ﯾﮏ ﺷـﺒﻪ مسأﻟـﻪ ﺑـﻪ ﺑﺤـﺮان ﻧـﻈﺎم ﺗـﺒﺪﯾﻞ ﻣﯽ ﺷـﻮد. ﺧـﺪا را ﺷﮑﺮ ﻣﯽ ﮐﻨﯿﻢ ﮐﻪ ﺷـﻤﺎ ﺑـﺎ ﺳﯿﺎﺳـﺖ ﻫـﺎی ﻏـﻠﻂ ﺧـﻮدﺗـﺎن در اﻣـﺮ ﺑـﺮﺧـﻮرد ﻣـﺮدﻣﯽ، از اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه رﻓﺘﯿﺪ. اﯾﻦ ﻧـﻈﺮ ﺷﺨﺼﯽ ﺑـﻨﺪه اﺴـﺖ و رﺑﻄﯽ ﺑـﻪ ﻣﺠـﻤﻮﻋـﻪ، ﻧـﺪارد.

اﻣـﺎ ﺟـﺎﯾﮕﺰﯾﻨﯽ اﻓـﺮاد ﺗـﻨﺪ رو در اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه، ﻫـﻨﻮز ﻫـﻢ اﻟـﮕﻮﻫـﺎی رﻓـﺘﺎری ﺷـﻤﺎ را ﺗـﺪاﻋﯽ می ﮐﻨﺪ. اﯾﻦ دﺳـﺘﮕﯿﺮي ﻫـﺎ رﻗـﻢ ﺑـﺎﻻﯾﯽ ﻧﯿﺴﺘﻨﺪ. ﺷـﻤﺎ ﺧـﻮدﺗـﺎنﻣﯽ داﻧﯿﺪ ﮐﻪ اﮔـﺮ بخواﻫﯿﻢ ﺑﻬـﺘﺮﻋـﻨﻮان ﮐﻨﯿﻢ، اﻣـﺮوز ﺑـﺎﯾﺪ ﻧﯿﻢ ﻣﯿﻠﯿﻮن زﻧـﺪاﻧﯽ ﻣﯽ داﺷـﺘﯿﻢ. در زﻣـﺎن ﺷـﻤﺎ ﺑـﻮد ﮐﻪ ﻫـﺮ ﮔـﺰارش ﮐﻮﭼﮑﯽ از ﻣـﺤﻼت و ﺷﻬـﺮﺳـﺘﺎن ﻫـﺎ، ﺑـﺎﻋـﺚﺑـﺮﺧـﻮرد اﻣﻨﯿﺘﯽﻣﯽ ﺷـﺪ و ﺑﯿﺸﺘﺮ و ﺑﯿﺸﺘﺮ ﻣـﺮدم را در ﻣـﻘﺎﺑـﻞ ﻧﻈﺎم ﻗـﺮار داد.

... رﻓـﺘﺎر ﺷـﻤﺎ در ﺗﺸﮑﯿﻞ ﺳـﺮوﯾﺲ اﻃـﻼﻋـﺎت ﺑـﺮون ﻣـﺮزي، اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه را ﻫـﻢ ﯾﺎدﻣـﺎن ﻫﺴـﺖ ﮐﻪ اﯾﻦ ﺳﯿﺎﺳـﺖ ﻏـﻠﻂِ ﺣـﻀﻮر اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه در ﺑـﺮون ﻣـﺮز را ﺳـﺮدار ﮐﺎﻇﻤﯽ ﻫـﻢ اداﻣـﻪ داده اﺳـﺖ. فلسفۀ ﺗﺸﮑﯿﻞ اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه، ﻣـﮕﺮ ﺳـﺎﻣـﺎن دﻫﯽ و ﺳـﺎزﻣـﺎﻧـﺪﻫﯽ اﻣﻨﯿﺖ ﮐﺸﻮر ﻧـﺒﻮد؟ ﭘـﺲ ﻣـﺎ در ﺑـﺮون ﻣـﺮزی ﭼـﻪ ﻣﯽ ﮐﻨﯿﻢ؟"

** در ادامه، ﻣﻬﺪي رﺿﺎﯾﯽ (اﻃﻼﻋﺎت ﺑﺴﯿﺞ ﻣﺴﺘﻀﻌﻔﯿﻦ) می گوید: "... ﺧـﻠﻞ اﻣﻨﯿﺘﯽ و ﺑﯽ ﻓﮑﺮي اﻣﻨﯿﺘﯽ درﮐﺸﻮر ﺑﯿﺪاد ﻣﯽ ﮐﻨﺪ. ﺗـﻨﻮع دﺳـﺘﮕﺎه ﻫـﺎی اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ، ﺿـﺮﯾﺐ ﺧـﻄﺎ را ﺑـﺎﻻ ﺑـﺮده اﺳـﺖ. ﯾﺎد دارم ﮐﻪ ﺳـﺮدار ﻧـﻘﺪی، ﺗـﻨﻮع دﺳـﺘﮕﺎه ﻫـﺎی اﻣﻨﯿﺘﯽ ﮐﺸﻮر را ﺧـﻮب ﻣﯽ داﻧﺴـﺖ. ﻣﯽ ﮔـﻔﺖ، ﮐﻨﮑﺎش ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺑـﺎ ﻧـﻔﺮات ﺑﯿﺸﺘﺮ، اﺗـﻔﺎق ﻣﯽ اﻓـﺘﺪ. ﺑـﻪ ﻧـﻈﺮ ﻣـﻦ ﮐﻪ ﺳـﺎل ﻫـﺎ در ﺷـﻐﻞ ﺧـﻮد ﺛـﺎﺑـﺖﮐﺮده ام ﮐﻪ ﯾﮏ مأﻣـﻮر اﻣﻨﯿﺘﯽِ ﺗﺤـﻠﯿﻠﮕﺮ ﻫﺴـﺘﻢ، ﺗـﻌﺪد دﺳـﺘﮕﺎه ﻫـﺎي ﺑﯽ ﺣـﺪ و ﺣـﺼﺮ اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ، ﺑـﺎ دﺳـﺘﺮﺳﯽ ﻫـﺎي ﺑـﺎﻻ، ﻣـﺮگ ﻧـﻈﺎم اﺳـﺖ".

نکتۀ مهم ... سخنان مهدی رضایی در مورد قتل هاشمی رفسنجانی و قاضی غلامرضا منصوری را در ادامه بخوانید:

"... ﺑـﻪ نظر ﻣـﻦ، ﺣـﺬف آﻗـﺎی ﻫـﺎﺷﻤﯽ رفسنجانی ﺑـﻪ آن ﺷﮑﻞ ﮐﻪ آﺑـﺮوی ﻧـﻈﺎم و اﯾﺸﺎن را در ﯾﮏ اﻧـﺪازه از ﺑﯿﻦ ﺑـﺮد، ﺣـﺎﺻـﻞ ﺗﺤـﻠﯿﻞ ﻫـﺎی ﺑﯽ ﻣـﻮرد ﻫﻤﯿﻦ ﺟـﺮﯾﺎﻧـﺎت اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ درﻫـﻢ ﮔﺴﯿﺨﺘﻪ اﺳـﺖ. ﭼـﻪ ﺷـﺪﮐﻪ ﻓﮑﺮﮐﺮدﯾﺪ ﮐﻪ ﻫـﺎﺷﻤﯽ ﻣﯽﺗـﻮاﻧـ ﺑـﺮای ﺟـﺮﯾﺎن ﻫـﺎی ﺟـﺪﯾﺪ ﺑـﺎ ﺳـﺎﺧـﺘﺎر اﻣﻨﯿﺘﯽ ﺟـﺪﯾﺪ، ﺧـﻄﺮﺑـﺎﺷـﺪ؟ ﻫـﺎﺷﻤﯽ ﻣـﮕﺮﺧـﻮدِ اﻧـﻘﻼب ﻧـﺒﻮد؟ ﭼـﻪ ﺷـﺪ ﮐﻪ ﺑـﺎ ﺣـﺬف ﻫـﺎﺷﻤﯽ ﻣﯽ ﺧـﻮاﺳـﺘﯿﺪ اﺳـﺎس و ﺑﻨﯿﺎن وزارت اﻃـﻼﻋـﺎت را از رﯾﺸﻪ ﺧﺸﮑﺎﻧﯿﺪه و ﺑـﻪ ﺳـﻤﺖ دﺳـﺘﮕﺎه ﻫـﺎي اﻣﻨﯿﺘﯽ ﺟـﺪﯾﺪی، ﺧـﺎرج از ﺳـﺎﺧـﺘﺎر ﺑـﺮوﯾﺪ؟ و آﯾﺎ ﺗﺤـﻠﯿﻞ اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﻫـﺮ دﺳـﺘﮕﺎﻫﯽ اﺟـﺎزه ﻣﯽ دﻫـﺪ، اﻓـﺮادي ﮐﻪ در ﺟـﺮﯾﺎن ﭘـﺮوﻧـﺪۀ ﺣـﺬف آﻗـﺎی ﻫـﺎﺷﻤﯽ ﺑـﻮدﻧـﺪ، از ﮐﺸﻮر ﺧـﺎرج  شـﻮﻧـﺪ؟ آن ﻫـﻢ ﺑـﺪون اﺻـﻮل ﺣـﻔﺎﻇﺘﯽ؟ ﭘـﺲ ﻣـﻨﺼﻮری ﮐﻪ ﻣـﺪت ﻫـﺎ ﻣـﻮرد ﺑـﺤﺚ و ﺑـﺮرﺳﯽ رﺳـﺎﻧـﻪ ﻫـﺎي ﺑﯿﮕﺎﻧـﻪ ﻗـﺮارﮔـﺮﻓـﺖ، ﭼـﺮا ﺑـﺎﯾﺪ در ﺧـﺎرج از ﮐﺸﻮر ﻣﯽ ﺑـﻮد، ﮐﻪ ﺳﯿﺴﺘﻢ اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﺟـﺪﯾﺪ از ﻣـﺮگ او اﺳـﺘﻘﺒﺎل ﮐﻨﺪ؟ ﭼـﺮا او در ﭼـﺘﺮ ﺣـﻔﺎﻇﺘﯽ، ﻗـﺮار ﻧـﺪاﺷـﺖ؟ ﻣـﻦ ﻣﯽ داﻧـﻢ ﭼـﺮا، و ﺟـﻮاب اﯾﻦ ﭼـﺮاﻫـﺎ را ﺧﯿﻠﯽ ﺧـﻮب ﻣﯽداﻧـﻢ. دﺳـﺘﮕﺎه اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﺟـﺪﯾﺪ در ﮐﺸﻮر ﺑﺴﯿﺎر ﻗـﺪرﺗـﻤﻨﺪﺗـﺮ از ﭼﯿﺰی اﺳـﺖ ﮐﻪ ﺑـﺘﻮان ﺑـﺎ او ﻣـﻘﺎﺑـﻠﻪﮐﺮد.

اﯾﻦ ﺟـﺮﯾﺎن ﺟـﺪﯾﺪ، ﻓﮑﺮﻣﯽ ﮐﻨﺪ ﮐﻪ ﻣﯽ ﺗـﻮاﻧـﺪ ﺳـﺎﺧـﺘﺎری ﯾﮑﭙﺎرﭼـﻪ داﺷـﺘﻪ ﺑـﺎﺷـﺪ و از اﻓـﺮادی ﻣﻄﯿﻊ اﺳـﺘﻔﺎده ﮐﻨﺪ، اﻣـﺎ ﺑـﺎﯾﺪ ﺑـﺪاﻧـﻨﺪ ﮐﻪ اﯾﻦ ﺳـﺎﺧـﺘﺎر، ﯾﮏ دﻓـﻌﻪ در ﻣـﻮرد وزارت اﻃـﻼﻋـﺎت، و ﯾﮏ دﻓـﻌﻪ در اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه، ﺗـﻤﺮﯾﻦ ﺷـﺪه اﺳـﺖ و ﻣـﺎ اﯾﻦ ﺳـﺎﺧـﺘﺎرﻫـﺎی ﯾﮑﭙﺎرﭼـﻪ را از دﺳـﺖ داده اﯾﻢ. ﺗـﻤﺮﯾﻦ دوﺑـﺎرۀ ﺧـﻄﺎﻫـﺎ، اﺷـﺘﺒﺎه ﻣـﺤﺾ اﺳـﺖ".

اشاره مهدی رضایی به قتل هاشمی رفسنجانی توسط نیروهای اطلاعات سپاه است و به نظر می رسد که قاضی منصوری هم در این قتل به گونه ای دخیل بوده است و انتقاد مهدی رضایی از این بابت است که چرا منصوری به خارج رفت، بدون استفاده از چتر حفاظتی.

یکی دیگر از مسئولان در همین رابطه، اﻣﯿﻦ ﷲ ﺻﺎﻟﺤﯽ (وزارت اﻃﻼﻋﺎت ﺑﺮون ﻣﺮزی، می گوید: "...ﮔـﺰارﺷﯽ ﺧـﻮاﻧـﺪم در ﻣـﻮرد جلسۀ ﺳـﺮان اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﮐﺸﻮر. از ﻣـﺤﺘﻮاي ﺟـﻠﺴﻪ اﺣـﺴﺎس ﮐﺮدم اﻓﺮاد رﻓﺘﻪ اﻧﺪ ﮐﻨﺎر ﻫﻢ ﻋﯿﺪ دﯾﺪﻧﯽ، ﻫﻤﯿﻦ آﻗﺎي ﺧﻄـﯿﺐ ﮐﻪ اﯾﻨﺠﺎ ﺣﻀـﻮر دارﻧﺪ و ﻣﺎ ارادت دارﯾﻢ خدﻣﺘـﺸﺎن، اﻧﮕـﺎر اﺻﻼً درک ﻧﻤﯽ ﮐﻨﻨﺪ ﮐﻪ ﻣـﺎ در ﭼـﻪ وﺿـﻊ ﺑـﺪی ﻗـﺮار دارﯾﻢ. در جلسۀ اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﺳـﺮان ﻓـﺮﻣـﻮدﻧـﺪ، ﻣـﺎ ﺑـﺎﯾﺪ ﺑﯿﻦ ﻣـﺮدم، ﻧﯿﺮوﻫـﺎی ﺧـﻮد را ﺑـﻔﺮﺳـﺘﯿﻢ، مسألۀ ﻟﯿﺪري اﺟـﺘﻤﺎﻋـﺎت را ﺑـﺮ ﻋﻬـﺪه ﮔﯿﺮﻧـﺪ. آقای ﺧـﻄﯿﺐ، ﺑـﺮادر ﻋـﺰﯾﺰ و ﺑـﺰرﮔـﻮار، ﺳـﺎل ٨٨ ﺧﯿﻠﯽ وﻗـﺖ اﺳـﺖ ﺗـﻤﺎم ﺷـﺪه است. ﺑـﻠﻪ، در آن ﺳـﺎل ﻫـﺎ، اﯾﻦ اﻣـﺮ ﻣﯿﺴﺮ ﺑـﻮد. اﻣـﺮوز اﮔـﺮ ﻓـﺮدی در ﺑﯿﻦ ﺗﺠـﻤﻌﺎت ﺷـﻨﺎﺳـﺎﯾﯽ ﺷـﻮد، ﻣـﺮدم ﮐﻒ ﺧﯿﺎﺑـﺎن، ﺗﮑﻪ ﺗﮑﻪ اشﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ. ﭼـﻨﺪ ﻧـﻔﺮﺗـﺎ اﻻن ﮐﺸﺘﻪ داﺷـﺘﯿﻢ؟ اﯾﻨﻬﺎ ﺑـﻪﻫﻤﯿﻦ دﻻﯾﻞ ﻧـﺒﻮد ﮐﻪ زﺧـﻤﯽ و ﺿـﺮب و ﺷـﺘﻢ و ﮐﺸﺘﻪ ﺷـﺪﻧـﺪ؟

آقای ﺧـﻄﯿﺐ ﻋـﺰﯾﺰ، ﻧﻤﯽ داﻧـﻢ ﮐﻪ ﭼـﻪ ﮐﺴﯽ ﺷـﻤﺎ را ﺑـﺮاي وزارت اﻃـﻼﻋـﺎت ﭘﯿﺸﻨﻬﺎد ﮐﺮد؟ از ﻧـﻈﺮ ﻣـﻦ، ﺑـﺎ آﻣـﺪن ﺷـﻤﺎ، ﺑﺤـﺮاﻧﯽ ﺗـﺮﯾﻦ وزارت اﻃـﻼﻋـﺎت در ﺗـﻤﺎم دوران را در اﺧﺘﯿﺎر دارﯾﻢ.

... ﻣـﻦ ﯾﮏ ﻧﯿﺮوي اﻣﻨﯿﺘﯽ ﻫﺴـﺘﻢ ﮐﻪ در داﺧـﻞ و ﺧـﺎرج ﮐﺸﻮر ﺧـﺪﻣـﺖ ﮐﺮده ام. ﺧـﺪﻣـﺘﻢ ﺻـﺎدﻗـﺎﻧـﻪ در ﺟﻬـﺖ تأﻣﯿﻦﮐﺸﻮر و اﻣﻨﯿﺖ ﻣﻠﯽﺑـﻮده اﺳـﺖ. اﻟـﺘﺰام ﻣـﻦ ﺑـﻪ ﻧـﻈﺎم و رﻫـﺒﺮی، ﺑـﺎرﻫـﺎ اﺛـﺒﺎت ﺷـﺪه است. دو ﺳـﺎل در ﺣـﺒﺲ ﺳـﺮوﯾﺲ اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ اﺳـﺮاﺋﯿﻞ ﺑـﻮده ام و ﮐﻼﻣﯽ ﻧـﮕﻔﺘﻪ ام. ﻣـﻦ ﯾﮑﯽ از ﺗـﻌﺪاد ﻣﺤـﺪود ﺟـﺎﻧـﺒﺎزاﻧﯽ ﻫﺴـﺘﻢ ﮐﻪ ﺑـﺮ اﺛـﺮ ﺷﮑﻨﺠﻪ، ﺑـﻪ ﻓﯿﺾ ﺟـﺎﻧـﺒﺎزی ﻧـﺎﺋـﻞ آﻣـﺪم ... اﺗـﻔﺎﻗـﺎً دﺳـﺘﮕﯿﺮي ﻣـﻦ از ﮐﺎﻫـﻠﯽ ﺑـﺮﺧﯽ از دوﺳـﺘﺎن ﻟـﺒﻨﺎﻧﯽ ﻣـﺎ ﺳـﺮﭼـﺸﻤﻪ ﮔـﺮﻓـﺖ. ﺣـﺮف ﻫـﺎﯾﻢ را ﺑـﺸﻨﻮﯾﺪ. اﯾﺮادات اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ، ﺑـﺎﯾﺪ ﺑـﺮﻃـﺮف ﺷـﻮند. ﺗـﺎ ﮐﯽ ﻣﯽ ﺷـﻮد ﮐﺸﻮر را اینگوﻧـﻪ ﺑـﺎ ﺑﺤـﺮان زدﮔﯽ، اداره ﮐﺮد؟

اﯾﻦ آقای ﻃـﺎﺋـﺐ ﮐﻪ اﯾﻨﺠﺎ ﻧﺸﺴـﺘﻪ اﺳـﺖ، در زﻣـﺎﻧﯽ ﮐﻪ وزارت ﻫـﻢ ﺗﺸـﺮﯾﻒ داﺷـﺘﻨﺪ، ﻣـﺎ ﭼـﺸﻢ دﯾﺪن اﯾﺸﺎن را ﻧـﺪاﺷـﺘﯿﻢ، ﺑـﻪ دﻟﯿﻞ ﮐﺎرﺷﮑﻨﯽ ﻫـﺎی ﺑﺴﯿﺎری ﮐﻪ ﻣﯽ ﮐﺮد. ﻣـﺸﺎوره ﻫـﺎي ﺑﯽ ﺳـﺮ و ﺗـﻪ اﯾﺸﺎن ﺑـﻮد ﮐﻪﺑـﺎﻋـﺚ ﻋﻤﻠﯿﺎت در ﻣﺸﻬـﺪ ﻣـﻘﺪس و ﺣـﺮم رﺿـﻮي ﺷـﺪ [احتمالاً، بمب گذاری در حرم امام رضا در سال ۷۳ را می گوید]. اﯾﺸﺎن ﭼـﻄﻮر  می ﺗـﻮاﻧﺴـﺖ ﺻـﻼﺣﯿﺖ ادارۀ ﯾﮏ دﺳـﺘﮕﺎه اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﭘـﺮ راﻧـﺖ ﮐﺸﻮر را بدﺳـﺖ ﺑﮕﯿﺮد؟ و ﺧـﺪا را ﺷـﺎﮐﺮمﮐﻪ اﯾﻦ ﻣـﺪت، ﺗـﻤﺎم ﺷـﺪ. اﯾﺸﺎن و ﻫـﻢ ﻧـﻈﺮان ﺷـﺎن در دﻓـﺘﺮ رﻫـﺒﺮی، ﺑـﺎﻋـﺚ ﺑـﻪ اﺷـﺘﺒﺎه اﻓـﺘﺎدن ﻣـﻘﺎم رﻫـﺒﺮی ﺧـﻮاﻫـﻨﺪ ﺷـﺪ.
 
... اﯾﺸﺎن از ﻋـﻤﺪه اﻓـﺮادي ﻫﺴـﺘﻨﺪ ﮐﻪ ﺑـﺎﻋـﺚ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﻣـﺤﻔﻞ ﻫـﺎی اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﺑـﺮای ﯾﮏ ﺳـﺮی از آﻗـﺎﯾﺎن ﺷـﺪﻧـﺪ. ﮐﺎﻓﯽ اﺳـﺖ ﮐﻪ ﺑـﻪ ﭘـﺮوﻧـﺪه ﻫـﺎی ﻣـﺮاﺟـﻊ ﻫـﻤﺴﻮی ﻧـﻈﺎم ﻣـﺮاﺟـﻌﻪ ﺑـﻔﺮﻣـﺎﯾﯿﺪ، رد ﭘـﺎی اﯾﺸﺎن و ﺑـﺮادر ﻣـﺤﺘﺮم ﺷـﺎن ﺑـﺎ ﻫﻤﮑﺎری اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﺑـﻪ ﯾﮏ ﺳـﺮی آدم ﻫـﺎ، ﻓـﺮﺻـﺖ ﻫـﺎﯾﯽ دادﻧـﺪ ﮐﻪ ﻓـﺮﺻـﺖ ﺻـﺤﺒﺖ در اﯾﻨﺠﺎ اﺟـﺎزه ﻧﻤﯽ دﻫـﺪ ﮐﻪ ﺑـﮕﻮﯾﯿﻢ، ﭼـﻪ ﺑـﻪ ﺳـﺮ ﮐﺸﻮر آوردﻧـﺪ. اﻣـﺎ [در مورد] اﻧـﺤﺼﺎری ﺷـﺪن و راﻧـﺖ اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ و اﻗـﺘﺼﺎدی اﯾﺸﺎن ﺑـﻪ آﻗـﺎﯾﺎن ﺑﮑﺘﺎش و اﻧـﺼﺎری، ﯾﮏ ﺳـﺮی ﺑـﺰﻧﯿﺪ و ﺑـﺪاﻧﯿﺪ ﭼـﻪﮐﺮدﻧـﺪ. آﯾﺎ آﻗـﺎﯾﺎن ﻣﯽ ﺗـﻮاﻧـﻨﺪ در دﺳـﺘﮕﺎه اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ، ﺑـﻨﺎ ﺑـﻪ سلیقۀ ﺷﺨﺼﯽ، راﻧـﺖ اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﺑـﺪﻫـﻨﺪ و ﺧـﺪﻣـﺎت ﺷﺨﺼﯽ اراﺋـﻪ دﻫـﻨﺪ؟ ﻣـﮕﺮ ﻣـﺎ ﺳﯿﺴﺘﻢ اﻃـﻼﻋـﺎت ﺷﺨﺼﯽ ﻫﺴـﺘﯿﻢ؟

... ﺣـﻀﺮت آﻗـﺎ، از ﺣـﺴﺎب ﻫـﺎي ﺑـﺎﻧﮑﯽ ﺧـﺎﻧـﻮاده ﻫـﺎي ﻣـﺤﺼﻮﻟﯽ، ﻗـﺎﻟﯿﺒﺎف، رﺿـﺎﯾﯽ، ﺷـﻤﺨﺎﻧﯽ، روﺣـﺎﻧﯽ و ﺳـﺮان اﻣﻨﯿﺘﯽﮐﺸﻮرﺧـﺒﺮ دارﯾﺪ؟ ﺣﻀﺮت آﻗـﺎ، ﺗﺤـﻠﯿﻞ ﻫـﺎی ﺟـﺪﯾﺪ دوﺳـﺘﺎن در اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه را دﯾﺪه اﯾﺪ ﮐﻪ ﻫﻤﮕﯽ ﻫـﻨﻮز ﻫـﻢ ﺑـﻮی ﻃـﺎﺋـﺐ ﻣﯽ دهند؟

اﯾﻦ ﺟـﺮﯾﺎﻧـﺎت ﺣـﺼﺮ ﺟـﺪﯾﺪ چیستند؟ ﭼـﺮا ﺑـﺎﯾﺪ ﻣـﺎ اﻓــﺮادي را ﮐﻪ ﺗــﻮان و ﻗــﺪرت ﺟــﻤﻊ ﮐﺮدن و ﺣــﻀﻮر ﻣــﺮدم را دارﻧــﺪ، ﺣــﺼﺮ ﮐﻨﯿﻢ. ﻣــﮕﺮ ﻣﯽ ﺷﻮد ﻫﺮ ﮐﺴﯽ را در ﮐﺸﻮر، ﻫﻤﯿﻨﻄﻮر ﺣـﺼﺮ ﮐﺮد؟ ﭼـﻪﮐﺴﯽ در ﭼـﻪ ﺟـﺎﯾﮕﺎﻫﯽ، ﭘﯿﺸﻨﻬﺎد ﺣـﺼﺮ ﻋـﻠﻤﺎی ﻣـﺨﺎﻟـﻒ ﯾﺎ اﻓـﺮادی ﮐﻪ اﻋـﺘﺮاض ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ و از ﺑﺪنۀ ﻧـﻈﺎم ﻫﺴـﺘﻨﺪ را ﻣـﻄﺮح ﮐﺮده اﺳـﺖ؟ ﺗﮑﺮار ﺗﺠـﺮﺑـﻪ ﺗـﻠﺦ ﺣـﺼﺮ از ﺳـﺎل ٨٨ از ﯾﺎدﺗـﺎن رﻓـﺘﻪ اﺳـﺖ؟ از ﻧـﻈﺮ ﻣـﻦ، ﺑﻬـﺘﺮﯾﻦ ﮐﺎر را ﺣـﺎج آﻗـﺎ ﻣﺠﺘﺒﯽ اﻧـﺠﺎم دادﻧـﺪ و دﺳـﺖ اﯾﻦ اﻓـﺮاد را از ﺳﯿﺴﺘﻢ ﮐﻮﺗـﺎه ﮐﺮدﻧـﺪ. ﺳﯿﺴﺘﻢ ﺑـﺎﯾﺪ اﻣـﻦ ﺑـﺎﺷـﺪ و اﻓـﺮاد ﺟـﺪﯾﺪی در ﮐﺎر ﺑـﺎﺷـﻨﺪ. ﯾﮑﺒﺎر اﻣـﺘﺤﺎن ﻣﯽ ﮐﻨﯿﻢ. ۴ دﻫـﻪ، اﯾﻦ اﻓـﺮاد ﻫـﺮﭼـﻪ ﺧـﻮاﺳـﺘﻨﺪ، ﮐﺮدﻧـﺪ و ﻓـﻘﻂ ﮐﺖ و ﺷـﻠﻮار ﺷﯿﮏ ﭘـﻮﺷﯿﺪﻧـﺪ و رﻓـﺘﻨﺪ و آﻣـﺪﻧـﺪ و ﻫـﻤﺎن ﺑـﻮد ﮐﻪ دﯾﺮوز ﺑـﻮد. ﺑـﻪ ﻋﻘﯿﺪۀ ﻣـﻦ، ﺑـﺎﯾﺪ در ﺳﯿﺴﺘﻢ، ﺧـﺎﻧـﻪ ﺗﮑﺎﻧﯽ ﮐﺮد".

حقوق بگیران غیر ایرانی نیروی قدس و جریان حمله به شاه چراغ:

در ادامه یکی از مسئولان اطلاعاتی و امنیتی به شکاف میان نیروهای وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه اشاره می کند و اطلاعات جالبی از میزان حقوق مزد بگیران از بیگانگان را می دهد و جریان حمله به شاه چراغ را لو می دهد که در جای خود بسیار اهمیت دارد.
 
** اﺣﻤﺪ رﺣﻤﺎﻧﯿﺎن (ﺣﻔﺎﻇﺖ اﻃﻼﻋﺎت ﺗﺤﻠﯿﻞ ﻧﯿﺮوﻫﺎی ﻣﺴﻠﺢ ﮐﺸﻮر): "... در ﻣﯿﺎن ﮔـﺰارﺷـﺎت از ﺗﺤﻘﯿﻘﺎت ﺑـﺮ روي ١٢ ﻧـﻔﺮ از ﻓـﺮﻣـﺎﻧـﺪﻫـﺎن ﻧـﻈﺎﻣﯽ ﺳـﻄﺢ ﻣﯿﺎﻧﯽ ﮐﺸﻮر ﻣـﺘﻮﺟـﻪ ﺷـﺪﯾﻢ ﮐﻪ اﯾﻦ ﻓـﺮﻣـﺎﻧـﺪﻫـﺎن ﺑـﺎ ﺗـﻮﺟـﻪ ﺑـﻪ ﺷـﺮاﯾﻂ ﮐﺸﻮر آﻣـﺎدﮔﯽ ﺧـﻮد را ﺑـﺮاي ﻫﻤﮑﺎري ﺑـﺎ دوﻟـﺖ ﻫـﺎی ﻣـﺘﺨﺎﺻـﻢ، در ﺗـأﻣﯿﻦ ﺷـﺮاﯾﻂ ﺑـﺮای ﺣـﻀﻮر و ﻧـﻔﻮذ در اﻧـﻮاع ﻣـﺘﻔﺎوﺗﯽ از ارﺗـﺒﺎﻃـﺎت اﻋـﻼمﮐﺮده اﻧـﺪ. ﻣـﺎ اﯾﻦ اﻓـﺮاد را ﺗـﺤﺖ ﻧـﻈﺮ دارﯾﻢ. ﻣـﺪت ﻫـﺎ اﺳـﺖ ﮐﻪ ﺑـﻪ آﻧـﻬﺎ اﻃـﻼﻋـﺎت ﺑـﻪ روز داده ﻧﻤﯽ ﺷـﻮد. ﺑـﺎﯾﺪ دﯾﺪ ﮐﻪ ﻧـﻔﺲ اﯾﻦ ﮐﺎر ﺑـﺮ ﭼـﻪ اﺳـﺎﺳﯽ اﺳـﺖ. اﮔـﺮ ﺗـﻮﺿﯿﺤﯽ در ﻣـﻮرد وﺿـﻊ ﻣﻌﯿﺸﺖ اﯾﻦ اﻓـﺮاد داﺷـﺘﻪ ﺑـﺎﺷﯿﻢ، ﻣﯽ ﺗـﻮان ﮔـﻔﺖ ﮐﻪ اﯾﻦ اﻓـﺮاد ﺗـأﻣﯿﻦ ﻣـﺎﻟﯽ ﺑﺴﯿﺎر ﺧـﻮﺑﯽ دارﻧـﺪ. ﺗـﻨﻬﺎ مسأﻟـﻪ اﻋـﺘﻘﺎد ﺑـﻪ ﻧـﻈﺎم ﯾﺎ مسأﻟـﻪ ﺟـﺎﯾﮕﺰﯾﻨﯽ اﯾﻦ اﻓـﺮاد در ﺣﮑﻮﻣـﺖ ﺑـﻌﺪ از ﺑـﺮاﻧـﺪازي اﺳـﺖ. اﻣـﺎ اﮔـﺮ ﺑـﻪ اﻋـﻤﺎل ﻧـﻔﻮذ آﻧـﻬﺎ ﺑـﺨﻮاﻫﯿﻢ اﺷـﺎره اي ﻣـﺨﺘﺼﺮ داﺷـﺘﻪ ﺑـﺎﺷﯿﻢ، از ارﺗـﺒﺎﻃـﺎت اﯾﻦ اﻓـﺮاد ﺑـﺎ ﻧﯿﺮوﻫـﺎی دﯾﮕﺮ ﻣﯽ ﺗـﻮان ﻓﻬﻤﯿﺪ ﮐﻪ ﺑﺨﺸﯽ از ﻧﯿﺮوﻫـﺎی ﺗـﺤﺖ اﻣـﺮﺷـﺎن و ﻣـﺤﻔﻞ ﻫـﺎﯾﯽﮐﻪ در آﻧـﻬﺎ ﺑـﺎ زﻣـﺎﻧـﺒﻨﺪی ﺧـﺎص ﺣـﻀﻮر ﭘﯿﺪا ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ، ﻫـﻢ ﻧـﻈﺮاﻧﯽ را ﺑـﺪون اﺷـﺎره ﺑـﻪ ﻧـﺤﻮه ﮐﺎرﺷـﺎن ﯾﺎﻓـﺘﻪاﻧـﺪ. در اﯾﻦ اﻋـﺘﺮاﺿـﺎت ﻧـﺤﻮه ﻋﻤﻠﮑﺮد اﯾﻦ اﻓـﺮاد ﻣـﻮرد رﺻـﺪ و ﺷـﻨﺎﺧـﺖ ﻗـﺮار ﮔـﺮﻓـﺖ. ﻧﯿﺮوﻫـﺎي ﺗـﺤﺖ اﻣـﺮ اﯾﻦ اﻓـﺮاد، ﻫﯿﭽﮕﻮﻧـﻪ ﻋـﻤﻞﻣﺜﺒﺘﯽ در آرام ﮐﺮدن ﻣـﺮدم ﻧـﺪاﺷـﺘﻪاﻧـﺪ. و ﺑـﻪ ﮐﻠﯽ از ﻣـﻮﺿـﻮع ﮐﻨﺎر ﮐﺸﯿﺪه اﻧـﺪ. ﺣـﻀﻮر دارﻧـﺪ در ﺻـﺤﻨﻪ، وﻟﯽﺣـﻀﻮرﺷـﺎن ﻧـﻤﺎﯾﺸﯽ اﺳـﺖ. ﺑﻌﻀﯽ از اﯾﻦ اﻓـﺮاد در ﻧﯿﺮوﻫـﺎي ﻣﺴـﻠﺢ ﭘـﺎ را ﻓـﺮاﺗـﺮ ﮔـﺬاﺷـﺘﻪ و رواﺑـﻂ اﻗـﺘﺼﺎدي ﻓـﺎﻣﯿﻠﯽ ﯾﺎ اﻗـﺘﺼﺎدي ﺑـﺎ ﺷـﺮﮐﺖ ﻫـﺎی ﭼﯿﻨﯽ و روﺳﯽ و اروﭘـﺎﯾﯽ در ﭘﯿﺶ ﮔـﺮﻓـﺘﻪ اﻧـﺪ. اﯾﻦ اﻓـﺮاد ﻧـﺎﺧـﻮاﺳـﺘﻪ ﯾﺎ ﺧـﻮاﺳـﺘﻪ در ﺗـﻠﻪ ﻫـﺎی اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﻗـﺮار ﮔـﺮﻓـﺘﻪ و ﺑـﻨﺎ ﺑـﻪ ﺧـﻮاﺳـﺖ ﻫﻤﮑﺎران ﭼﯿﻨﯽ، اﻃـﻼﻋـﺎت اﻗـﺘﺼﺎدی در دﺳـﺘﺮﺷـﺎن را در ﻗـﺒﺎل ﻣـﻌﺎﻣـﻠﻪ ﻫـﺎی ﮐﻼن در اﺧﺘﯿﺎر آﻧـﻬﺎ ﻗـﺮار ﻣﯽ دﻫـﻨﺪ. ﯾﮑﯽ از اﯾﻦ ﻓـﺮﻣـﺎﻧـﺪﻫـﺎن در ۶ ﻣـﺎﻫـﻪﮔـﺬﺷـﺘﻪ ﺗـﻤﺎﻣﯽ اﻃـﻼﻋـﺎت ﮔـﻤﺮﮐﯽ ﮐﺸﻮر را در ﻣـﻘﺎﺑـﻞ ﯾﮏﻣـﻌﺎﻣـﻠﻪ ﮐﻢ ارزش در اﺧﺘﯿﺎر ﺻـﺎدر ﮐﻨﻨﺪﮔـﺎن ﭼﯿﻨﯽﻗـﺮار داده اﺳـﺖ. ﮔـﻮﯾﯽ ﮐﻪ ﻣـﺎ ﮐﺸﻮر را دو دﺳـﺘﯽ در اﺧﺘﯿﺎر آﻗـﺎﯾﺎن ﮔـﺬاﺷـﺘﻪ اﯾﻢ. اﯾﻦ ﻫـﺎﻓﮑﺮ ﮐﺮده اﻧـﺪ ﺗـﻮاﻓـﻘﺎﺗﯽ ﮐﻪ ﻣـﺎ ﺑـﺎ ﭼﯿﻦ دارﯾﻢ، در ﻫـﺎي ﺧـﺮوج اﻃـﻼﻋـﺎت را ﺑـﺎ ﺻـﺎدر ﮐﻨﻨﺪﮔـﺎن ﭼﯿﻨﯽ ﮐﻪ ﻫـﻤﺎﻧـﺎ ﻧﯿﺮوﻫـﺎی اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﭼﯿﻦ در ﺑـﺨﺶ ﻫـﺎی ﻣـﺘﻨﻮع اﻗـﺘﺼﺎدی و اﻣﻨﯿﺘﯽ ﻫﺴـﺘﻨﺪ، ﺑـﺎزﮐﺮده اﺳـﺖ.

... در ﮐﺸﻮر ﺗـﺎﺟﯿﮑﺴﺘﺎن ﻣـﺎﺑﯿﺶ از ١٠ ﻣـﻮرد ﻣـﻼﻗـﺎت ﻧـﻤﺎﯾﻨﺪﮔـﺎن ﺳـﺮداران اﻗـﺘﺼﺎدی ﮐﺸﻮر را دﻧـﺒﺎل ﮐﺮده اﯾﻢ ﮐﻪ ﺑـﺎ درﯾﺎﻓـﺖ ﺧـﻮاﺳـﺘﻪ ﻫـﺎی ﺟـﺰﺋﯽ ﮐﻪ داﺷـﺘﻨﺪ، اﻃـﻼﻋـﺎت اﺳـﺘﺎﻧﯽ، اﻋـﻢ از آب و ﻫـﻮا و ﻣـﻌﺎدن، ﺗـﺎ ﻧـﻘﻄﻪ ﺑـﻪ ﻧـﻘﻄﻪ ﻣـﻨﺎﻃـﻖ ﻧـﻈﺎﻣﯽﻣـﻬﻢ را در اﺧﺘﯿﺎر ﻧﯿﺮوﻫـﺎی اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﮐﺸﻮر روﺳﯿﻪ ﻗـﺮار داده اﻧـﺪ. از ﮐﺠﺎ ﻣـﺠﻮزﻫـﺎی ﻣـﻼﻗـﺎت ﻫـﺎی اﯾﻦ ﭼﻨﯿﻨﯽ ﺑـﻪ اﯾﻦ اﻓـﺮاد داده ﺷـﺪه اﺳـﺖ؟

... آﻗـﺎی وزﯾﺮ اﻃـﻼﻋـﺎت، ﭼـﻄﻮر ﺷـﺐ ﻫـﺎ ﻣﯽ ﺧـﻮاﺑﯽ راﺣـﺖ؟ ﻣـﮕﺮ ﺷـﻤﺎ در زﻣـﺎن وزارت ﺧـﻮدﺗـﺎن ﺗﻀﻤﯿﻦ ﻧﮑﺮدﯾﺪ ﮐﻪ ﺟـﺎﺳـﻮﺳﯽ در وزارت اﻃـﻼﻋـﺎت را ﻣﯽ ﺧﺸﮑﺎﻧﯿﺪ؟ ﻧﯿﺮوﻫـﺎی وزارت اﻃـﻼﻋـﺎت در ﺳـﻔﺮ ﻗـﺰاﻗﺴـﺘﺎن و ﺗـﺎﯾﻠﻨﺪ، در ﻣـﻼﻗـﺎت ﺑـﺎ اﻟـﻤﻮق ﮐﻮﻫـﻦ ﭼـﻪﻣـﻄﺎﻟﺒﯽ را ﻋـﻨﻮان ﮐﺮده اﻧـﺪ؟ اﯾﻦ ﺑـﻮد وزارت اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﮐﻪ ﻗـﺮار ﺑـﻮد ﯾﮏ ﻧـﻘﻄﻪﺳﯿﺎه ﻧـﺪاﺷـﺘﻪﺑـﺎﺷـﺪ؟ ﮐﺎش در اﺑـﺘﺪا ﮐﻪ ﺻـﺤﺒﺖ ﻓـﺮﻣـﻮدﯾﺪ از اﯾﻦ ﻣـﺴﺎﺋـﻞ ﻫـﻢ ﺻـﺤﺒﺖ ﻣﯽﻓـﺮﻣـﻮدﯾﺪ ﮐﻪ ﭼـﻨﺪ ﺗـﻦ از ﻧﯿﺮوﻫـﺎي وزارت اﻃـﻼﻋـﺎت از اول اﻣـﺴﺎل دﺳـﺘﮕﯿﺮ و راﻫﯽﺣـﻔﺎﻇـﺖ و زﻧـﺪان ﺷـﺪه اﻧـﺪ. اﺗـﻬﺎم ﺟـﺎﺳـﻮﺳﯽ ﭼـﻨﺪ ﺗـﻦ ﺑـﻪ اﺛـﺒﺎت رﺳﯿﺪه اﺳـﺖ؟

... ﺣـﻀﺮت آﻗـﺎ، ﺗـﻘﺎﺑـﻞ اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ و بهم رﯾﺨﺘﮕﯽ دو ﻣﺠـﻤﻮﻋـﻪ اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﺑـﺰرگ ﮐﺸﻮر ﮐﻪ ﻓـﻘﻂ و ﻓـﻘﻂ ﺑـﻪ ﮐﺎرﺷﮑﻨﯽ و رﻗـﺎﺑـﺖ ﮐﻮر ﺑـﺎ ﻫـﻢ اﻗـﺪام ﻣﯽﮐﻨﻨﺪ و ﺗـﺼﻮر ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ ﮐﺸﻮر ﻣـﺘﻌﻠﻖ ﺑـﻪ اﯾﻦ دو دﺳـﺘﻪ اﺳـﺖ، ﮐﺸﻮر را ﺑـﺎ ﺑﺤـﺮان تأﻣﯿﻦ اﻃـﻼﻋـﺎت و اﺧـﺒﺎر ﻣـﻮاﺟـﻪ کرده اﺳـﺖ. اﯾﻦ ﻧﯿﺮوﻫـﺎ ﮔـﻮﯾﯽ در ﺧـﻮاب ﻫﺴـﺘﻨﺪ. اﻃـﻼﻋـﺎت ﻣـﺎ ﻧـﺸﺎن ﻣﯽدﻫـﺪ ﻧﯿﺮوﻫـﺎی ﻧـﻈﺎﻣﯽ ﮐﺸﻮر ﺗـﺎ ۶۰ درﺻـﺪ، از ﻧـﻈﺎم ﻋـﺒﻮرﮐﺮده اﻧـﺪ. ﮔـﺎﻫﯽ ﭘـﺮوﻧـﺪه ﻫـﺎی ﺣـﻔﺎﻇﺘﯽ ﮐﻪ از ﻃـﺮﯾﻖ ﺣـﻮزه ﻧـﻤﺎﯾﻨﺪﮔﯽ ﻫـﺎ ﻣﯽ رسند، ﻧـﺸﺎن ﻣﯽ دهند، در ﺑﻌﻀﯽ ﭘـﺎدﮔـﺎن ﻫـﺎی ﻧـﻈﺎﻣﯽ ﺣـﺴﺎس، درﮔﯿﺮي داﺧـﻠﯽ ﺑـﻮده اﺳـﺖ. ﺗـﺤﺼﻦ ﺑـﻮده اﺳـﺖ. اﻋـﺘﺮاض ﺑـﻪ رﻓـﺘﺎر ﺑـﺎ ﻣـﺮدم ﺑـﻮده اﺳـﺖ. ﻣﺸﮑﻞ ﻣﻌﯿﺸﺖ ﺑـﻮده اﺳـﺖ. ﻣﺸﮑﻞ ﺧـﺎﻧـﻮادﮔﯽ در ﺧـﺎﻧـﻮاده ﻫـﺎی ﻧﯿﺮوﻫـﺎی ﻣﺴـﻠﺢ را ﭼـﻄﻮر ﻧـﺎدﯾﺪه ﻣﯽ ﮔﯿﺮﯾﺪ؟ ﮐﺎر وزﯾﺮ اﻃـﻼﻋـﺎت و ﻓـﺮﻣـﺎﻧـﺪه اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه ﺷـﺪه اﺳـﺖ ﭼـﺸﻢ و ﻫـﻢﭼﺸﻤﯽ. ﻣـﺎ ﺣﺘﯽ اﮔـﺮ ﺑـﺨﻮاﻫﯿﻢ اﺧﺘﯿﺎرات اﯾﻦ دو ﻣﺠـﻤﻮﻋـﻪ اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ را ﺑـﺸﻤﺎرﯾﻢ، ﺑـﻪ بینهایت می رﺳﯿﻢ. اﯾﻦ اﺧﺘﯿﺎرات ﻣـﮕﺮ ﻗـﺮار ﻧـﺒﻮده اﺳـﺖ ﮐﻪ تأﻣﯿﻦ ﮐﻨﺪ اﻣﻨﯿﺖ ﮐﺸﻮر را؟ ﭘـﺲ ﭼـﻪ ﺷـﺪ؟ ﺣـﻔﺎﻇـﺖ اﻃـﻼﻋـﺎت در ﻧﯿﺮوﻫـﺎی ﻣﺴـﻠﺢ آﻧـﻘﺪر ﭘـﺮوﻧـﺪه درﯾﺎﻓـﺖ ﮐﺮده اﺳـﺖ ﮐﻪ ﺑـﻌﻀﺎً ﺳـﺎزﻣـﺎن ﻗـﻀﺎئی ﻧﯿﺮوﻫـﺎی ﻣﺴـﻠﺢ ﻣﯽ ﮔـﻮﯾﺪ، ﻧﻤﯽ رﺳﯿﻢ ﺑـﺮرﺳﯽﮐﻨﯿﻢ، اوﻟـﻮﯾﺖ ﺑـﻨﺪی ﮐﻨﯿﺪ.

... اﯾﻦ در ﺟـﺎي ﺧـﻮد، ﻧﯿﺮوﻫـﺎﯾﯽ ﮐﻪﻧﯿﺮوی ﻗـﺪس در ﺳـﺎل های ﺣـﻀﻮر ﺳـﺮدار ﺷﻬﯿﺪﻣـﺎن ﺟـﻤﻊ آوري ﮐﺮد ﮐﻪ از ﺣـﺪاﻗـﻞ ۴۰ ﻣﻠﯿﺖ ﻣـﺎ ﺳـﺮﺑـﺎز دارﯾﻢ و ﺣـﻘﻮق ﻣﯽ دﻫﯿﻢ. اﻣـﺮوز ﻣـﺎ ﻧﯿﺮوﯾﯽ ﻧـﺪارﯾﻢ ﮐﻪ از ﻧـﻈﺮ ﺗﻔﮑﺮی ﺑـﻪ روز ﺷـﻮﯾﻢ ﺑﺒﯿﻨﯿﻢ آﯾﺎ اﯾﻦ ﻧﯿﺮوﻫـﺎ، ﻫـﻤﭽﻨﺎن در ﮐﻨﺎر ﻧـﻈﺎم ﻫﺴـﺘﻨﺪ، ﯾﺎ ﻓـﻘﻂ ﺑـﻮدﺟـﻪ از دﺳـﺖ ﻣﯽ دﻫﯿﻢ؟ از زﻣـﺎنﺷـﻬﺎدت ﺳـﺮدار ﺳـﻠﯿﻤﺎﻧﯽ، ﻣـﺎ ﻫـﻨﻮز ﺑـﻪ ﯾﮏ ﺟـﻤﻊ ﺑـﻨﺪی از ﺳـﻮی ﻓـﺮﻣـﺎﻧـﺪﻫﯽ ﻣـﺤﺘﺮم ﻧﯿﺮوی ﻗـﺪس درﯾﺎﻓـﺖ ﻧﮑﺮده اﯾﻢ ﮐﻪ ﺳـﺎﻻﻧـﻪ ﺑـﺎﻟـﻎ ﺑـﺮ ٩٠ ﻣﯿﻠﯿﻮن دﻻر ﺣـﻘﻮق اﯾﻦ ﻧﯿﺮوﻫـﺎ آﯾﺎ ﻗـﺎﺑـﻞ ﺗﺠـﺪﯾﺪ ﻧـﻈﺮ اﺳـﺖ، ﯾﺎ ﺧﯿﺮ؟ ﭼـﻨﺪ درﺻـﺪ اﯾﻦ اﻓـﺮاد ﻫـﻨﻮز ﻫـﻢ ﺑـﻪﺗﻌﻬـﺪات ﺧـﻮد ﭘـﺎﯾﺒﻨﺪﻧـﺪ؟ اﯾﻦ ﻃـﻮاﯾﻔﯽ ﮐﻪ ﻋـﻤﻖ ﺣـﻀﻮر ﻣـﺎ در ﮐﺸﻮرﻫـﺎی ﻏـﺮب اﯾﺮان ﺑـﻮدﻧـﺪ، ﻫـﻨﻮز ﻫـﻢ ﻧـﻈﺮﺷـﺎن ﺑـﻪ اﻋـﺘﻘﺎدات ﮔـﺬﺷـﺘﻪ اﺳـﺖ؟ ﯾﺎ ﺑـﻌﺪ از داﻋـﺶ ﺑـﺎﺣﮑﻮﻣـﺖ ﻫـﺎی ﻣـﺮﮐﺰی ﺧـﻮد ﺷـﺮاﮐﺖ ﮐﺮده اﻧـﺪ؟ ﯾﺎ ﺑـﺎ دوﻟـﺖ ﻫـﺎي دﺷـﻤﻦ ﺟـﻤﻬﻮری اﺳـﻼﻣﯽ ﻣـﺒﺎدﻻﺗﯽ دارﻧـﺪ؟ ﻣـﺪت ﻫـﺎ اﺳـﺖ ﮐﻪ ﻧﻤﯽ داﻧﯿﻢ، ﻧﯿﺮوﻫـﺎی ﺣـﺰب ﷲ ﭼـﺮا در ﺑﻌﻀﯽ ﻋﻤﻠﯿﺎت ﺣـﺪاﮐﺜﺮی وارد ﻧﻤﯽ ﺷـﻮﻧـﺪ؟ ﻧـﻈﺮات و ﻋﻤﻠﯿﺎت ﻫـﺎی ﻣـﺮﺑـﻮط ﺑـﻪ ﺣـﻀﻮر در اﺳـﺮاﺋﯿﻞ ﭼـﺮا اﻣـﺮوز ﮐﻤﺮﻧـﮓ ﺗـﺮ ﺷـﺪه اﺳـﺖ؟ آﯾﺎ ﻫـﺪف از ﺗـأﻣﯿﻦ ﻧﯿﺮوی ﺳـﺎﮐﻦ در ﺧـﺎرج از ﻣـﺮزﻫـﺎي اﯾﺮان، تأﻣﯿﻦ اﻣﻨﯿﺖ ﮐﺸﻮر ﻧـﺒﻮد؟

... اﯾﻦ اﻓـﺘﻀﺎح ﺑـﺮﻧـﺎﻣـﻪ رﯾﺰي ﺑـﺮای اﺟـﺮاي ﻋﻤﻠﯿﺎت شاه چراغ ﭼـﻪ ﺑـﻮد؟ ﭼـﻪ ﮐﺴﯽ اﯾﻦ ﻃـﺮح ﻋـﺎﻣـﺪاﻧـﻪ را ﻧـﻮﺷـﺖ و ﺑـﻪ اﺟـﺮای آن، ﭼـﻄﻮر اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه، ﻧـﻈﺮ ﻣـﺜﺒﺖ ﻧـﺸﺎن داد؟ دﺳـﺘﺎورد اﯾﻦ ﻋﻤﻠﯿﺎت، ﺟـﺰ دو دﺳـﺘﮕﯽ ﻣﯿﺎن ﻣـﺮدم ﭼـﻪ ﺧـﻮاﻫـﺪ ﺑـﻮد؟ ﭼـﻘﺪر ﻫـﺰﯾﻨﻪ ﺷـﺪ ﮐﻪ اﯾﻦ ﻧﯿﺮوﻫـﺎی ﺗـﺮورﯾﺴﺘﯽ از اﻓـﻐﺎﻧﺴـﺘﺎن ﺑـﻪ اﯾﺮان آورده ﺷـﻮﻧـﺪ؟ اﺷـﺘﺒﺎﻫـﺎت ﺗـﺎﮐﺘﯿﮑﯽ اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه از دﺳـﺖ ﺧـﺎرج ﺷـﺪه اﺳـﺖ. اﻣـﺮوز ﻋـﺼﺮ رﺳـﺎﻧـﻪ اﺳـﺖ و اﯾﻦ ﻣـﺴﺎﺋـﻞ دﯾﺮ ﯾﺎ زود ﺑـﺎزﺧـﻮاﻧﯽ ﻣﯽ ﺷـﻮند. اﺷـﺘﺒﺎه ﺷـﻤﺎ در اﯾﻦ ﺑـﻮد ﮐﻪ زﻧـﺪاﻧﯽ ﻣﯽ آورﯾﺪ و اﺳـﺘﻔﺎده اﺑـﺰاری ﻣﯽ ﮐﻨﯿﺪ و ﺳـﺮﺻـﺤﻨﻪ ﻫـﻢ او را ﮐﺸﺘﻪ اﯾﺪ ﮐﻪ ﭼﯿﺰ ﺑـﺎﻗﯽ ﻧـﻤﺎﻧـﺪ. ﺣـﺴﺎب ﻧﮑﺮدﯾﺪ ﮐﻪ ﯾﮏ ﻓـﺮد ﻣﯽﺗـﻮاﻧـﺪ ﭼـﻨﺪ ﺧـﺸﺎب ﺧـﺎﻟﯽ ﮐﻨﺪ، ﯾﺎ ﺑـﻪ ﻫـﻤﺮاه داﺷـﺘﻪ ﺑـﺎﺷـﺪ؟ ﺳـﺮ ﺻـﺤﻨﻪ در ﻫـﻤﺎن ﻟﺤـﻈﻪ ﺑﯿﺶ از ۴۰ ﻧﯿﺮوي اﻣﻨﯿﺘﯽ ﺣـﺎﺿـﺮ ﺑـﻮدﻧـﺪ ﮐﻪ در ﺟـﺎ ﻋـﻤﻞ ﮐﻨﻨﺪ؟ ﺑـﺮادر ﻋـﺰﯾﺰِ ﻃـﺮاح ﻋﻤﻠﯿﺎت، اﯾﻦ اﻋـﻤﺎل، ﻣـﺮدم را ﻧـﺎراﺣـﺖ ﺗـﺮ و ﻋـﺼﺒﺎﻧﯽ ﺗـﺮ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ. ﺷـﻤﺎ ﺑـﺨﺶ ﺑﺴﯿﺎری از ﻣـﺮدم را روﺑـﺮوی ﻫـﻢ ﻗـﺮار دادﯾﺪ. ﺑـﻌﺪ از اﯾﻦ ﻋﻤﻠﯿﺎت، ﻣﯿﺰان درﮔﯿﺮي ﻣـﺮدم ﻣـﻌﺘﻘﺪ و ﻣـﺬﻫـﺒﯽ و ﻣـﺮدم ﻣـﻌﺘﺮض، ۳۴ درﺻـﺪ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺷـﺪ. ﺑـﻌﺪ از ﺣـﺎدﺛـﻪ ﺣـﻀﻮر ﻣـﺮدم را در اﻋـﺘﺮاﺿـﺎت اﺳـﺘﺎن ﻓـﺎرس ﻧـﺘﻮاﻧﺴـﺘﻪ اﻧـﺪ ﻣـﻬﺎرﮐﻨﻨﺪ. ﺑـﺮادران ﻋـﺰﯾﺰ، ﻗـﺒﻞ از ﻋﻤﻠﯿﺎت ﻓﮑﺮﮐﻨﯿﺪ. ﺗـﺮﺗﯿﺐ دﻫﯽ ﯾﮏ ﻋﻤﻠﯿﺎت ﺗـﻮﺳـﻂ ﺳـﺮوﯾﺲ ﻫـﺎی ﺟـﺎﺳـﻮﺳﯽ ﺧـﺎرﺟﯽ ﺣـﺪاﻗـﻞ ۶ ﻣـﺎه زﻣـﺎن ﻣﯽﺑـﺮد. ﺷـﻤﺎ ﭼـﻄﻮر در ﯾﮏ ﻫـﻔﺘﻪ، ﻋﻤﻠﯿﺎت ﺳـﺎزﻣـﺎﻧـﺪﻫﯽ ﻣﯽ ﮐﻨﯿﺪ؟ ﯾﮑﯽ از دوﺳـﺘﺎن ﻣـﺎ ﺑـﺎ دﯾﺪن ﺻـﺤﻨﻪ ﻫـﺎی ﺛـﺒﺖ ﺷـﺪۀ دورﺑﯿﻦ ﻫـﺎ، ده ﻫـﺎ اﺷﮑﺎل ﺑـﻪ ﻋﻤﻠﯿﺎت وارد ﮐﺮد. در آﺧـﺮ ﮔـﻔﺖ ﮐﻪ ﻟـﺒﺎس ﺗـﻦ ﺿـﺎرب را ﻫـﻢ از آرﺷﯿﻮ ﻟـﺒﺎس داده اﻧـﺪ ﺑـﻪ او. ﻧﮑﻨﯿﺪ ﺑـﺮادران ﻋـﺰﯾﺰ! از ﻧـﻈﺮ ﺣـﻔﺎﻇـﺖ، ﻧﯿﺮوﻫـﺎی ﻣﺴـﻠﺢ ﺳـﺮ درﮔـﻢ ﻫﺴـﺘﻨﺪ".
 
بعد از روشن شدن حمله به حرم شاه چراغ و ترور هاشمی و منصوری، بهتر دیدیم به سخنان یکی از حامیان حسین طائب اشاره کنیم.

یکی از نیروهای امنیتی در حمایت از حسین طائب، یعنی آقای ﻋﻠﯽ ﻓﯿﺮوز ﺟﺎﯾﯽ (ﻧﻤﺎﯾﻨﺪه ﺳﺎزﻣﺎن ﻋﻘﯿﺪﺗﯽ- ﺳﯿﺎﺳﯽ ﺳﭙﺎه) اینچنین می گوید: "... ﻣـﻦ ﺑـﻪ ﺷـﺨﺼﻪ و ﺑـﺎ ﻗـﺪرت ﺑـﻪﺗـﺮﮐﯿﺒﺎت ﺟـﺪﯾﺪی ﮐﻪ در ﻧـﻬﺎدﻫـﺎی ﻧـﻈﺎﻣﯽ و اﻣﻨﯿﺘﯽ ﮐﺸﻮر ﭼﯿﺪه ﺷـﺪه اﺳـﺖ، اﯾﻤﺎن دارم. ﺟـﺎﺑـﺠﺎﯾﯽ ها و دﺳـﺘﭽﯿﻦ ﮐﺮدن ﻧﯿﺮو، ﺑﻬـﺘﺮﯾﻦ راﻫﮑﺎر ﺑـﺮای ﺣـﻔﻆ ﻗـﺪرت اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﻧـﻈﺎم اﺳـﺖ. ﺷـﺮاﯾﻂ ﺑـﻪ ﺳﻤﺘﯽ ﻣﯽ رود ﮐﻪ ﻧـﻈﺎم اﺟـﺒﺎراً ﺑـﻪ ﻧﯿﺮوﻫـﺎی ﻣﺨـﻠﺺ و ﻣﺘﻌﻬـﺪ اﻋـﺘﻤﺎد ﺑﯿﺸﺘﺮی دارد و اﯾﻦ اﻣـﺮ ﺑـﺪﯾﻬﯽ اﺳـﺖ ﮐﻪ اﻓـﺮاد ﻣﺘﻌﻬـﺪ و ﻣﻌﺘﻘﺪ، در اﻣﺮ تأﻣﯿﻦ ﻧﻈﺎم، ﮔﺎم ﻫﺎی مؤﺛﺮ ﺗﺮی ﺑﺮﻣﯽ دارﻧﺪ".

اما در ادامه، حسین طائب به دفاع از خود می پردازد و می گوید: "... ﻣـﻦ واﻗـﻌﺎً ﻧﻤﯽ داﻧـﻢ ﮐﻪ ﻣـﺎ اینجا ﺟـﻤﻊ ﺷـﺪه اﯾﻢ ﮐﻪ اﯾﺮادات و اﺷﮑﺎﻻت و ﻧـﻈﺮات را ﺑـﻪ ﺑـﺤﺚ ﺑـﮕﺬارﯾﻢ، ﯾﺎ اینکه ﻫـﻤﻪﺣـﻤﻼت ... ﻣﺘﻮجۀ ﻣـﻦ ﺑـﺎﺷـﺪ؟ ﻣـﻦ ﺗـﻌﺠﺐ ﻣﯽ ﮐﻨﻢ از ﺻـﺤﺒﺖ ﻫـﺎي دوﺳـﺘﺎن. اﮔـﺮ اﯾﻦ ﻣـﻘﺪار ﮐﺎر ﻣـﻦ در ﺳـﺎل های ﺧـﺪﻣﺘﯽ اﺷـﺘﺒﺎه ﺑـﻮده اﺳـﺖ ﮐﻪ ﭘـﺲ ﭼـﺮا ﺧﯿﻠﯽ زودﺗـﺮ از اﯾﻦ، ﺑـﻪ ﻣﺸﮑﻼت اﺷـﺎره ﻧﮑﺮدﯾﺪ؟ مأﻣـﻮر اﻣﻨﯿﺘﯽ ﺑـﺎﯾﺪ ﺟـﺮأت داﺷـﺘﻪ ﺑـﺎﺷـﺪ. ﻧﯿﺮوﯾﯽ ﮐﻪ ﺗـﺎ ﻫﻤﯿﻦ ﭼـﻨﺪ وﻗـﺖ ﭘﯿﺶ، ﺗـﺤﺖ ﻣـﺪﯾﺮﯾﺖ ﻣـﻦ ﮐﺎر ﻣﯽ ﮐﺮد، اﻣـﺮوز در ﻫﻤﯿﻦﺟـﻠﺴﻪ، ﺑـﻪ ﻣـﻦ اﯾﺮاد ﻣﯽ ﮔﯿﺮد. ﺑـﺮادر ﻋـﺰﯾﺰ و ﻣـﺤﺘﺮم، ﻣـﮕﺮ آن زﻣـﺎن ﻧﻤﯽ ﺗـﻮاﻧﺴـﺘﯽ اﯾﺮادات را ﺑـﮕﻮﯾﯽ ﮐﻪ اﻻن ﯾﮏ دﻓـﻌﻪ ﻧﻤﯽ داﻧـﻢ ﭼـﻄﻮر ﺷـﺪ ﮐﻪ ﻣـﻦ ﻫـﻤﻪ ﮐﺎره ﺷـﺪم؟

... ﻣـﻘﺎم ﻣـﻌﻈﻢ رﻫـﺒﺮي اینجا ﺣـﻀﻮر دارﻧـﺪ و ﻣـﻦ ﻟﺤـﻈﻪ ﺑـﻪ ﻟﺤـﻈﻪ اﻗـﺪاﻣـﺎﺗﯽ ﮐﻪ در سال های ﺣـﻀﻮر ﻣـﻦ در ﻣﺠـﻤﻮﻋـﻪ ﻫـﺎی اﻣﻨﯿﺘﯽ ﮐﺸﻮر ﺑـﻨﺎ ﺑـﻪ ﺗﺼﻤﯿﻢ ﻣـﻦ ﯾﺎ ﻫﻤﻔﮑﺮان و ﻫﻤﮑﺎران ﻣـﻦ ﮔـﺮﻓـﺘﻪ ﺷـﺪه اﺳـﺖ را اﻃـﻼع دﻗﯿﻖ دارﻧـﺪ. اﮔـﺮ آﻗـﺎﯾﺎن ﺣـﺮف ﺷـﺎن اﯾﻦ اﺳـﺖ ﮐﻪ ﻣـﺎ ﻧـﻔﻮذ ﺑـﺮ رﻫـﺒﺮي دارﯾﻢ ﮐﻪ ﯾﮏ اﻣـﺮ ﻣـﺘﻀﺎد اﺳـﺖ ﺑـﺎ اﻟـﺘﺰام ﺑـﻪ رﻫـﺒﺮی. ﻣـﺎ ﻣـﻠﺰم ﺑـﻪ اﻃـﺎﻋـﺖ از دﺳـﺘﻮرات رﻫـﺒﺮی ﻫﺴـﺘﯿﻢ. آﻗـﺎﯾﺎن، اﮔـﺮ ﻣـﻦ اﻗـﺪاﻣﯽ ﮐﺮده ام، ﺑـﻨﺎ ﺑـﻪ ﺻـﻼﺣـﺪﯾﺪ در زﻣـﺎن ﺗﺼﻤﯿﻢ ﺑـﻮده اﺳـﺖ. در ﻣـﺴﺎﺋـﻞ ﻣـﺨﺘﻠﻒ،ﻣـﻦ ﺑـﺎ ﻣـﺸﻮرت ﻫـﺎی ﺳـﺮان اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﮐﺸﻮر ﺗﺼﻤﯿﻢ ﮔﯿﺮی ﮐﺮده ام. ﺣـﻔﺎﻇـﺖ در ﺟـﺮﯾﺎن اﻣـﺮ ﺑـﻮده اﺳـﺖ. و ﺑﻌﻀﯽ از اﻗـﺪاﻣـﺎت ﻫـﻢ ﺑـﻌﺪاً در ﺟـﺮﯾﺎن ﮔـﺬاﺷـﺘﻪ اﯾﻢ و ﻋـﻠﻞ را ﺗـﻮﺿﯿﺢ داده اﯾﻢ. اینکه ﺑـﮕﻮﯾﯿﻢ اﻣـﺮوز ﻃـﺎﺋـﺐ ﻫـﻤﻪ ﮐﺎره ﻧـﻈﺎم اﺳـﺖ، ﻗـﺪری ﺑـﻪ ﻧـﻈﺮم، ﺗـﻮﻫﯿﻦ ﺑـﻪ اﺻـﻞ ﻧـﻈﺎم اﺳـﺖ.

... ﺑـﻠﻪ در ﻣـﻮاردی ﻫـﻢ اﺷـﺘﺒﺎه ﺑـﻮده اﺳـﺖ، اﻣـﺎ ﻧـﻘﺎط ﻗـﻮت ﻣـﺎ ﭼـﻨﺪﯾﻦ ﺑـﺮاﺑـﺮ ﺑـﻮده اﺳـﺖ. در ﺗﺸﮑﯿﻞ ﺑـﺮون ﻣـﺮزی ﺗـﻤﺎﻣـﺎً ﻧـﻈﺮات ﺣـﻀﺮت آﻗـﺎ و اﻓـﺮاد ﺻـﺎﺣـﺐ ﻧـﻈﺮ در ﺑـﺤﺚ اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ و ﻧـﻈﺎﻣﯽ، ﺣـﻀﻮرداﺷـﺘﻪ اﻧـﺪ و ﺗـﻤﺎم ﺗﺼﻤﯿﻢ ﮔﯿﺮیﻫـﺎ ﺑـﻨﺎ ﺑـﻪ ﻧﯿﺎز آن روزﻫـﺎ ﺑـﻮده اﺳـﺖ. ﻧﻤﯽ ﺷـﻮد ﻫـﻤﻪ ﭼﯿﺰ را ﺳﯿﺎه ﮔـﻔﺖ و ﺗﻔﺴﯿﺮ ﺑـﻪ رأي ﮐﺮد ... ﻣـﺎ در ﺑﺴﯿﺎری از ﻣـﺴﺎﺋـﻞ، ﻣـﺸﺎور اﺻﻠﯽ ﺣـﻔﺎﻇـﺖ اﻃـﻼﻋـﺎت ﺑـﻮده اﯾﻢ. اﯾﻦ ﻣـﺎ ﺑـﻮده اﯾﻢ ﮐﻪ در دﺳـﺘﮕﯿﺮی ﻧﯿﺮوﻫـﺎی ﺑـﺮون ﻣـﺮزی ﻧـﻔﻮذي در ﻗـﺪس، ﻓـﻌﺎلﺑـﻮده اﯾﻢ.

دﺳـﺘﮕﯿﺮی ﻓـﺮدی ﮐﻪ ﻋـﺎﻣـﻞ ﺷـﻬﺎدت ﺣـﺎج ﻗـﺎﺳـﻢ ﺑـﻮده اﺳـﺖ را ﻣـﺎ اﻧـﺠﺎم داده اﯾﻢ.

در ﻣﺴـﺌﻠﻪ ﻣﺸﮑﻼت ﻧﯿﺮو ﻫـﺎی ﻗـﻮه ﻗـﻀﺎﺋﯿﻪ و ﮔـﺬرﻧـﺎﻣـﻪ، ﻣـﺎ ﺑـﻮدﯾﻢ ﮐﻪ ﮐﻤﮏ ﮐﺮده اﯾﻢ.

اﻣﻨﯿﺖ ﻣـﺤﻼت ﺗـﺎﺣـﺪ زﯾﺎدي ﺑـﺪون اﻏـﺮاق را ﻣـﺎ اﻧـﺠﺎم داده اﯾﻢ.

ﺗﺸﮑﯿﻞﺳـﺎﺧـﺘﺎر دﻓـﺘﺮ ﻋـﻤﻮﻣﯽ و ﺑـﻪ روز ﺷـﺪن اﻃـﻼﻋـﺎت اﯾﻦ ﻧـﻬﺎد ﺑـﺎ ﮐﻤﮏ ﻫـﺎی ﻣـﺎ ﺑـﻮده اﺳـﺖ".

اعتراف به مستقر کردن دولت رئیسی:

"...در مسألۀ ﺑـﺮون ﻣـﺮزی در زﻣـﺎن ﺗﺸﮑﯿﻞ، ﻧـﻈﺮات ﺣـﺎج آﻗـﺎ ﻣﺠﺘﺒﯽ در ﺗـﻘﻮﯾﺖ اﻃـﻼﻋـﺎت ﺑـﻮده اﺳـﺖ. ﻣـﺎ ﺗـﻌﺪاد اﻧﮕﺸـﺖ ﺷـﻤﺎری ﻋﻤﻠﯿﺎت داﺷـﺘﻪ اﯾﻢ. ﻋـﻤﺪه ﺣـﻀﻮر ﻣـﺎ در ﺑـﺮون ﻣـﺮز اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﺑـﻮده اﺳـﺖ. اینکه دوﺳـﺘﯽ ﺻـﺤﺒﺖ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ، دوﻟـﺖ را ﻣـﺎ ﻣﺴـﺘﻘﺮ ﮐﺮدﯾﻢ، ﺷـﺎﯾﺪ ﻣـﻘﺪاری از ﺻـﺤﺒﺖ ﻫـﺎی اﯾﺸﺎن ﻫـﻢ درﺳـﺖ ﺑـﺎﺷـﺪ، اﻣـﺎ اینکه ﻣـﺎ ﺑـﺎﻋـﺚ ﻣﺸﮑﻼت ﻫﺴـﺘﯿﻢ، ﻗـﺪری ﺑﯽ اﻧـﺼﺎﻓﯽ اﺳـﺖ".

اعتراف به تشکیل نهاد جدید امنیتی:

"... ﺑـﺮادران و ﺧـﻮاﻫـﺮان ﮔـﺮاﻣﯽ، در ﭘﯽ ﻋـﺪم ﺗﻌﻬـﺪ ﻧﯿﺮوﻫـﺎی اﻣﻨﯿﺘﯽ ﺑـﻪ ﺳـﺎﺧـﺘﺎر ﻧـﻈﺎم، ﻣـﺎ اﺟـﺒﺎراً ﺑـﻪ ﻓﮑﺮ ﭼـﺎرۀ ﺣـﻔﺎﻇﺘﯽ اﻓـﺘﺎده اﯾﻢ. اﯾﻦ ﺗـﻨﻬﺎ از ﮐﺎﻧـﺎل من ﻫـﻢ رد ﻧﻤﯽ ﺷـﻮد. ﺑﺴﯿﺎری از آﻗـﺎﯾﺎﻧﯽ ﮐﻪ در ﻧـﻬﺎدﻫـﺎی اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﮐﺸﻮر ﻫﺴـﺘﻨﺪ، ﮐﻤﮏ ﮐﺮده اﻧـﺪ ﮐﻪ ﻧﯿﺮوﻫـﺎی ﻣﺨـﻠﺺ، دﺳـﺘﭽﯿﻦ ﺷـﻮﻧـﺪ ﺗـﺎ ﺑـﺘﻮان ﺑـﻪ ﺷﮑﻞ اﺳـﺎﺳﯽ، ﻧـﻈﺎرت را ﺑـﺮای ﻋـﺪم ﺧـﺮوج اﻃـﻼﻋـﺎت و ﺗﺸﺨﯿﺺ دادن ﻋـﻨﺎﺻـﺮ ﺧـﻮدﻓـﺮوﺧـﺘﻪ و ﻧـﻔﻮذی اﻗـﺪاﻣﯽ ﻋﻤﻠﯽ و ﺳـﺮیع ﺻـﻮرت ﮔﯿﺮد.

... در ﭘـﺮوﻧـﺪه ﻫـﺎی ﻣـﺨﺘﻠﻒ، از اﻗـﺪاﻣـﺎت ﺳـﺮوﯾﺲ ﻫـﺎی ﺧـﺎرﺟﯽ، ﺑـﺨﺶ ﻋـﻤﺪه ای از ﻋﻤﻠﯿﺎت، ﺗـﻮﺳـﻂ ﻋـﻨﺎﺻـﺮ اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ داﺧـﻠﯽ ﮐﻪ ﺗﻐﯿﯿﺮ روﯾﻪ و ﻋﻘﯿﺪه داده ﺑـﻮدﻧـﺪ، ﺑـﻪ ﺛـﻤﺮ ﻧﺸﺴـﺘﻪ اﺳـﺖ. ﻋـﻤﻖ درز اﻃـﻼﻋـﺎت ﺑـﻪ ﺳـﺮوﯾﺲ ﻫـﺎی ﺧـﺎرﺟﯽ و ﺿـﺪ اﻧـﻘﻼب ﻓـﻌﺎل در ﺧـﺎرج، ﺑـﻪ ﺣـﺪی ﺑـﻮده اﺳـﺖ ﮐﻪ ﺧـﺎﻧـﻪ ﻫـﺎی اﻣـﻦ ﺷـﺒﮑﻪ ای اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه، و در ﻣـﻮاردی ﻣـﺘﻌﺪد، وزارت اﻃـﻼﻋـﺎت در ﮐﺸﻮر، ﻫـﺪف درﮔﯿﺮی ﻣﺴـﻠﺤﺎﻧـﻪ ﺑـﻮده اﺳـﺖ. در ﯾﮑﯽ از ﺧـﺎﻧـﻪ ﻫـﺎي اﻣـﻦ در ﺗﻬـﺮان، ﻋـﻨﺎﺻـﺮ ﺳـﺮوﯾﺲ ﻫـﺎی ﻏـﺮﺑﯽ ﺑـﻪ ﻣـﺪت ۱۶ ﺳـﺎﻋـﺖ، ﺧـﺎﻧـﻪ را ﺗـﺼﺮف و مأﻣـﻮران را ﺑـﺎزﺟـﻮﯾﯽ ﮐﺮده اﻧـﺪ. اﯾﻦ دﯾﮕﺮ ﭼﯿﺰی ﻧﯿﺴﺖ ﮐﻪ ﻣـﺎ ﺑـﺘﻮاﻧﯿﻢ از آن ﺑـﮕﺬرﯾﻢ. ﮐﺎر ﻣـﺎ ﺑـﻪ ﺟـﺎﯾﯽ رﺳﯿﺪه است ﮐﻪﺳـﺮوﯾﺲ اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﺧـﺎرﺟﯽ در ﮐﺸﻮر ﻣـﺎ ﻗـﺪم ﻣﯽ زﻧـﺪ و اﻃـﻼﻋـﺎت ﺟـﻤﻊ آوری ﻣﯽﮐﻨﺪ.

... ﺑـﺮادران ﻋـﺰﯾﺰ، ﺷـﻤﺎ ﻧﯿﺮوﻫـﺎی اﻣﻨﯿﺘﯽ ﮐﺸﻮر ﻫﺴـﺘﯿﺪ و ﺑـﺎ ﺳـﺨﻨﺎن ﻣـﻦ آﺷـﻨﺎﯾﯿﺪ. ﺣﺘﯽ در ﺑﻌﻀﯽ ﭘـﺮوﻧـﺪه ﻫـﺎ، ﺿـﺮﺑـﻪ زدن ﺑـﻪ ﻋـﻮاﻣـﻞ ﺧـﻮدی ﺑـﺎﻋـﺚ ﺷـﺪ ﮐﻪ ﻣـﺎ ﺑـﺘﻮاﻧﯿﻢ ﻣـأﻣـﻮران ﺳـﺮوﯾﺲ ﻫـﺎی ﺟـﺎﺳـﻮﺳﯽ ﮐﻪ در ﮐﺸﻮر رﺻـﺪ اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ ﺷـﺪه ﺑـﻮدﻧـﺪ، ﻣﺤﯿﻂ  را ﺑـﺮاﯾﺸﺎن ﺳﻔﯿﺪ ﮐﻨﯿﻢ ﮐﻪ ﺑـﺪاﻧﯿﻢ در ﻧـﻬﺎﯾﺖ ﭼـﻪ ﭼﯿﺰی در ﺳـﺮ دارﻧـﺪ. ﺧـﻮدﺗـﺎن ﻣﯽ داﻧﯿﺪ ﻫـﺮ ﭼﯿﺰی در ﻋﻤﻠﯿﺎت ﻫـﺎی ﻣـﺎ ﻋﻠﺘﯽ دارد. ﺣﺘﯽ در ﺑﻌﻀﯽ ﭘـﺮوﻧـﺪه ﻫـﺎ، ﺑـﺎ ﻋـﻠﻢ ﺑـﻪ اینکه ﻣﺠـﻤﻮعۀ دﯾﮕﺮی ﺑـﺮ روی آن ﮐﺎر ﻣﯽ ﮐﻨﺪ، اﻗـﺪام ﮐﺮدﯾﻢ. ﺣـﺎل اﮔـﺮ ﺷـﻤﺎ ﻣﯽ ﮔـﻮﯾﯿﺪ ﮐﻪ اﯾﻦ اﻧـﺤﺼﺎر اﺳـﺖ، ﻣـﻦ ﺑـﻪ ﺷـﺨﺼﻪ، اﯾﻦ اﻧـﺤﺼﺎر را ارﺟـﺢ ﻣﯽ داﻧـﻢ. و اﮔـﺮ ﻫـﻨﻮز ﻫـﻢ در اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه ﺑـﻮدم، ادامۀ ﻫﻤﯿﻦ روﻧـﺪ را ﺟـﺎﯾﺰ ﻣﯽ داﻧﺴـﺘﻢ. ﺳـﺮدار ﮐﺎﻇﻤﯽ، ﺷـﻤﺎ ﻫـﻢ ﺑـﻪ نظر ﻣـﻦ، ﺳـﺎﺧـﺘﺎری ﮐﻪ ﺳـﺎل ﻫـﺎ ﻃـﻮل کشید ﮐﻪ ﺳـﺎﺧـﺘﻪ ﺑـﺸﻮد را ﺧـﺮاب ﻧﮑﻨﯿﺪ. ﻣـﺎ ﺑـﺎ ﻫﻤﯿﻦ ﺳـﺎﺧـﺘﺎر ﺗـﻮاﻧﺴـﺘﯿﻢ ﺑـﻪ آﻟـﻮده ﺷـﺪن ﺳـﺪﮐﺮج و ﭼـﻨﺪ ﻣـﻨﺒﻊ آب در ﮐﺸﻮر ﭘﯽ ﺑـﺒﺮﯾﻢ. ﻣـﺎ ﺑـﺎ ﻫﻤﯿﻦ ﺳـﺎﺧـﺘﺎر ﺗـﻮاﻧﺴـﺘﯿﻢ در ٨٨ از ﻣﺸﮑﻼﺗﯽ ﮐﻪ ﺑـﻪ ﺻـﻮرت ﺣـﻤﻠﻪ ﺑـﻪ ﻧـﻈﺎم ﺗـﻮﺳـﻂ ﻋـﻮاﻣـﻞ ﺳـﺮوﯾﺲ ﻫـﺎی ﺧـﺎرﺟﯽ ﻧـﻘﺸﻪ ﮐﺸﯿﺪه ﺷـﺪه ﺑـﻮد را از ﺑﯿﻦ ﺑـﺒﺮﯾﻢ. ﮐﻪ اﮐﺜﺮ اﻓـﺮادی ﮐﻪ در آن ﺳـﺎل ﺷﻤﺸﯿﺮ از رو ﺑﺴـﺘﻪ ﺑـﻮدﻧـﺪ، اﻻن از ﮐﺸﻮر ﻓـﺮاری ﻫﺴـﺘﻨﺪ و در ﺧـﺎرج در ﺗـﻠﻮﯾﺰﯾﻮن ﻫـﺎﺻـﺤﺒﺖ ﻣﯽﮐﻨﻨﺪ. اﮔـﺮ اﻗـﺪاﻣـﺎت ﻣـﺎ ﻧـﺒﻮد ﮐﻪ همۀ اﯾﻦ ﻫـﺎ در ﮐﻒ ﺗﻬـﺮان ﺣـﻀﻮر داﺷـﺘﻨﺪ و اﯾﻦ آﺷـﻮب ﻫـﺎی اﻣـﺮوز ﻓـﺮاﮔﯿﺮﺗـﺮ ﻣﯽ ﺷـﺪ.

آن ﻣـﻮﻗـﻊ اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه، ﺳـﺎﺧـﺘﺎر اﻣـﺮوز را ﻧـﺪاﺷـﺖ و ﻣـﻌﺎوﻧـﺖ ﺑـﻮد. ﻣـﺎ ﺧـﻮدﻣـﺎن زﻣﯿﻨﻪ ﺳـﺎزی ﺑـﺮای ﻓـﺮار ﺑﺴﯿﺎری از ﭼﻬـﺮه ﻫـﺎﯾﯽ ﮐﻪ اﻣـﺮوز در ﺗـﻠﻮﯾﺰﯾﻮن ﻫـﺎی ﺿـﺪ اﻧـﻘﻼب ﻫﺴـﺘﻨﺪ را ﺑـﻪ اﻧـﺠﺎم رﺳـﺎﻧـﺪﯾﻢ. در ﺑﻌﻀﯽ ﻣـﻮارد ﺣﺘﯽ در ﺗﻬﯿﻪ ﭘـﻮل ﺳـﻔﺮ و ﺑـﺮای ﺗﻬﯿﻪ وﯾﺰا ﺑـﻪ آﻧـﻬﺎ ﻣـﻮردی ﮐﻤﮏﮐﺮدﯾﻢ. ﺣـﻀﻮر ﺑﻌﻀﯽ از ﭼﻬـﺮه ﻫـﺎ در ﺧـﺎرج از ﮐﺸﻮر ﺑـﻪ ﻧـﻔﻊ ﻣـﺎﺳـﺖ.

... ﺣـﺼﺮ ﺑـﺎ ﻧـﻈﺮ ﺗﯿﻢ ﻫـﺎی ﻣـﺸﺎور ﻣـﺎ ﺑـﻮده اﺳـﺖ؟ ﮐﺎﻣـﻼً درﺳـﺖ اﺳـﺖ. ﻣـﺎ در اﯾﻦ ﻣـﻮرد ﺑـﻪ ﺧـﻮد اﻓـﺘﺨﺎ رﻣﯽ ﮐﻨﯿﻢ. اﻓـﺮادی ﮐﻪ ﻫـﺪف ﺣـﻤﻠﻪ ﺑـﻪ ﻧـﻈﺎم و وﻻﯾﺖ ﻓﻘﯿﻪ را دارﻧـﺪ، ﺑـﺎﯾﺪ دﺳـﺘﺸﺎن از ﺟـﺎﻣـﻌﻪ ﮐﻮﺗـﺎه ﺑـﻤﺎﻧـﺪ و ﻣـﻦ ﺑـﻪ ﺷـﺨﺼﻪ ﺗـﺎﻫﺴـﺘﻢ ﺑـﺮ اﯾﻦ اﻣـﺮ اﺳـﺘﻮار ﻫﺴـﺘﻢ. و ﻧـﮕﺎه ﻣـﻦ ﺑـﻪ اﯾﻦ اﻓـﺮاد، ﻫﻤﯿﻦ اﺳـﺖ. الان ﺷـﻤﺎ ﻧـﮕﺎه ﮐﻨﯿﺪ ﺑـﻪ رﯾﺎﺳـﺖ ﻫـﺎی ﺟـﻤﻬﻮری ﻗـﺒﻞ. همۀ آﻧـﻬﺎ ﺧـﻮد را ﻣـﺨﺎﻟـﻒ ﻋـﻘﺎﯾﺪ ﻧـﻈﺎم ﻧـﺸﺎن ﻣﯽ دﻫـﻨﺪ. ﻫﻤﮕﯽ اﭘـﻮزﯾﺴﯿﻮن ﺷـﺪه اﻧـﺪ. ﻫـﻤﻪ در ﻃـﺮف ﻣـﺮدم ﺑـﻪ ﻗـﻮل ﺧـﻮدﺷـﺎن اﯾﺴﺘﺎده اﻧـﺪ. ﻫﻤﯿﻦﺣـﺴﻦ روﺣـﺎﻧﯽ ﻣـﮕﺮ ﺳـﺎل ﻫـﺎ ﺗﺼﻤﯿﻢ ﮔﯿﺮ اﻣﻨﯿﺘﯽ ﻧـﻈﺎمﻧـﺒﻮد؟ آﯾﺎ در ﺣـﺼﺮ آﯾﺖ ﷲ ﻣـﻨﺘﻈﺮی اﯾﺸﺎن زﻣﯿﻨﻪ ﺳـﺎز ﻧـﺒﻮد؟ ﭘـﺲ ﭼـﻄﻮر اﯾﺸﺎن از ﭼﻬـﺮه ﺧـﻮد روﺣـﺎﻧﯿﺘﯽ ﻧـﺸﺎن ﻣﯽ دﻫـﺪﮐﻪ اﻣﯿﺪ ﻃـﺮاوش ﻣﯽ ﮐﻨﺪ. آﯾﺎ اﯾﺸﺎن ٨ ﺳـﺎل ﮐﺸﻮر را ﺑـﻪ ﺳﻤﺘﯽ ﻧـﺒﺮد ﮐﻪ ﺗـﻤﺎم ورودی ﻫـﺎ و ﺧـﺮوﺟﯽ ﻫـﺎی ﻣـﺎﻟﯽ ﮐﻪ ﺳـﺎﺧـﺘﻪ ﺑـﻮدﯾﻢ، دور از ﭼـﺸﻢ دوﻟـﺖ ﻫـﺎی ﺑﯿﮕﺎﻧـﻪ، ﯾﮏ ﺑـﻪ ﯾﮏ ﺗـﺤﻮﯾﻞ آﻧـﻬﺎ ﺷـﺪ. آﯾﺎ در زﻣـﺎن ﻗـﺒﻞ از او، ﺳـﺎﺧـﺘﺎر اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه ﻣـﺮاودات ﻣـﺎﻟﯽﮔﺴـﺘﺮده ﺑـﺎ ﺧـﺎرج از ﮐﺸﻮر ﻧـﺪاﺷـﺖ؟ آﯾﺎ ﻣﯽ داﻧﯿﺪ در ﺳـﺎل هاﯾﯽ ﮐﻪ ﺗﯿﻢ روﺣـﺎﻧﯽ ﺣـﻀﻮر داﺷـﺘﻨﺪ، ﻫـﺰﯾﻨﻪ ﻫـﺎی ﺧـﺮﯾﺪ از ﺧـﺎرج ﺑـﺮای ﻧـﻬﺎدﻫـﺎی اﻃـﻼﻋـﺎﺗﯽ، ﺗـﻘﺮﯾﺒﺎً ﺑـﻪ ۴ ﺑـﺮاﺑـﺮ رﺳﯿﺪه ﺑـﻮد. اﯾﺸﺎن اﻣـﺮوز ﮐﺠﺎ ﻫﺴـﺘﻨﺪ؟ در ﺧـﺎﻧـﻪ ﺧـﻮد نشسته و اﭘـﻮزﯾﺴﯿﻮن ﻧـﻤﺎ ﺷـﺪه اﺳـﺖ. ﮔـﺎﻫﯽ ﻫـﻢ ﺳـﻔﺎرش اﺳـﺘﺨﺪام ﻧﯿﺮو در اﻃـﻼﻋـﺎت ﺳـﭙﺎه ﻣﯽ ﻧـﻮﺷـﺖ ﮐﻪ ﻣـﻦ ﺗـﺎ ﺑـﻮدم، ﻫـﻤﻪ را ﭘـﺎره ﻣﯽﮐﺮدم. اﻗـﺪاﻣـﺎت ﻣـﻦ در ﺑﺴﯿﺎري از ﺟـﻬﺎت، از ﻧـﻈﺮ ﺧـﻮد ﻣـﻦ، تأﯾﯿﺪ اﺳـﺖ و ﺧـﺪا را ﺷـﺎﮐﺮم ﮐﻪ در دوره ﺧـﺪﻣـﺘﻢ در ﭼـﺎﻟـﺶ ﻫـﺎي اﻣﻨﯿﺘﯽ ﻧـﻈﺎم، ﻧـﻈﺮ داده ام و در ﺑﺴﯿﺎري از ﻣـﻮاﻗـﻊ دﺳـﺘﺎوردﻫـﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﻣـﺪ ﻧـﻈﺮﻣـﺎن ﺑـﻮد، ﺑـﻪ ﺗـﺤﻘﻖ ﭘﯿﻮﺳـﺘﻪ اﺳـﺖ.
 
... اﺷﮑﺎﻻت و اﯾﺮادات واردۀ دوﺳـﺘﺎن ﻋـﺰﯾﺰ را ﻣﯽ ﭘـﺬﯾﺮم و ﻧـﻈﺮ ﺑـﻪ ﻣـﺮﺣـﻤﺖ ﺣـﻀﺮت آﻗـﺎ، ﺳﻌﯽ در ﺑﻬـﺘﺮ ﺷـﺪن در ﮐﺎر و اﻗـﺪاﻣـﺎت ﺧـﻮد دارم.

ادامه دارد

 


در این رابطه