بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر به مناسبت درگذشت دکتر محمد ملکی: مردی که یار تمام مبارزان راه آزادی بود

maleki mohammad

در پی درگذشت دکتر «محمد ملکی» مبارز سیاسی باسابقه، کانون مدافعان حقوق بشر در بیانیه ای ضمن یادآوری نقش او در جنبش دموکراسی خواهی و همکاری نزدیکش با نهادهای حقوق بشری از جمله کانون مدافعان حقوق بشر، فقدان این مرد بزرگ را به ملت ایران و خانواده او تسلیت گفت.

✳️ متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

از شمار دو چشم یک تن کم

وز شمار خرد هزاران بیش

دکتر «محمد ملکی» مبارز خستگی‌ناپذیر، دعوت حق را لبیک گفت. او از پیروان راستین دکتر «محمد مصدق» بود و مانند مرادش، تمام عمر برای آزادی و دموکراسی فعالیت کرد و بدین جهت هم در دوران سلطنت و هم در رژیم جمهوری اسلامی بارها دستگیر شد و سال‌های بسیاری از عمر گران‌بهای خود را در زندان سپری کرد.

دکتر محمد ملکی کارنامه پرباری در دفاع از حقوق بشر دارد. او در سال ۱۳۵۶ همراه با مهندس بازرگان، عبدالکریم لاهیجی، صدر حاج سیدجوادی و... «جمعیت ایرانی دفاع از آزادی و حقوق بشر» را تاسیس و تا سال ۱۳۶۰ که جمعیت مذکور برپا بود، در آن فعالیت می‌کرد. مشارکت در تاسیس و فعالیت در «کمپین لغو گام‌به‌گام اعدام» برگ دیگری از کارنامه حقوق بشری این مبارز نستوه است.

محمد ملکی از همکاران خوب کانون مدافعان حقوق بشر بود و در «شورای ملی صلح» همکاری نزدیکی با این کانون داشت. دکتر ملکی پس از پیروزی انقلاب به پیشنهاد آیت‌الله طالقانی و با حکم شورای انقلاب، به عنوان اولین رئیس دانشگاه تهران انتخاب شد و پس از انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه‌ها، در اعتراض به سیاست‌های فرهنگی از سمت خود استعفا کرد و از آن پس یکی از سرشناس‌ترین و سرسخت‌ترین منتقدان حکومت بود.

ولی چیزی که نقش زنده‌یاد دکتر ملکی را در صحنه اجتماع پر جوش و خروش ایران پررنگ‌تر می‌سازد حضور این شخصیت توانمند در کنار همه مبارزان و فعالان اجتماعی بدون در نظر گرفتن جناح‌بندی‌ها و باورهای ایدئولوژیک آن‌ها است.

کانون مدافعان حقوق بشر درگذشت دکتر محمد ملکی را به مردم ایران و خانواده و فرزندان ایشان تسلیت می‌گوید. یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.

کانون مدافعان حقوق بشر @DhrcIran