اعلامیۀ جنبش جمهوری‌ خواهان دموکرات و لائیک ایران: در گرامیداشت ده دسامبر، روز جهانی حقوق بشر

                                                                               Jomhourikhah-D L-1
۷۳ سال از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر توسط مجمع عمومى سازمان ملل متحد می‌ گذرد. در این بیانیه حقوق اولیه انسان‌ ها در زمینه‌ های گوناگون چون کرامت انسانی در امور اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و ... تعیین و مشخص شده‌ اند. اگرچه بسیاری از کشورها اعلامیه جهانی را تصویب کردند، اما تا امروز نشان داده‌ اند که در عمل بسیاری از مفاد آن را نقض و زیر پا می‌ گذارند. 
 
ایران اگرچه یکی از امضاء کنندگان اعلامیه جهانی حقوق بشر است، اما تا به امروز به هیچکدام از تعهدات بین‌ المللی خود عمل نکرده است. از آغاز به دست گرفتن قدرت توسط حاکمان اسلامی، همواره شاهد نقض حقوق بشر در ایران هستیم، مانند دستگیری و محاکمه فعالان حقوق بشری، اجرای مجازات‌ های غیرانسانی (شلاق، دادگاه‌ های غیرعلنی) و اعدام جوانان زیر هیجده سال.
 
فشار و سرکوب اقلیت‌ های دینی، وکلا، روزنامه‌ نگاران، دانشجویان، زنان، کارگران و دیگر کسانی که دغدغه آزادی، عدالت اجتماعی و زندگی در جامعه‌ ای با شأن و کرامت انسانی را دارند، جزء سیاست‌ های روزمره جمهوری اسلامی است.
 
یکی دیگر از پدیده‌ های سیاست‌ های واپسگرا و ضد حقوق بشری جمهوری اسلامی، کودکان کار و کودک همسری است. بنا بر آمارهای منتشر شده، در سال گذشته بیش از ۳۱ هزار دختر بین سنین ۱۰ تا ۱۴ سال ازدواج کرده‌ اند.
 
پس ازاعتراضات وسیع آبان ۹۸ که با سرکوب بی سابقه روبرو شد، شاهد مبارزات پیگیر و مستمر بخش‌ های مختلف جامعه هستیم. کارگران، معلمان، دانشجویان و دیگر اقشار جامعه با استفاده از هر فرصتی برای اعتراض به خیابان‌ ها می‌ آیند. اگرچه حکومت اسلامی ایران کوشش می‌ کند تا وضعیت را، به‌ ویژه پس از انتخابات نمایشی ۱۴۰۰، مطلوب و عادی نشان دهد، اما شرایط بحرانی اکنون ایران نشان از کشوری دارد که آبستن حرکت وسیع توده‌ ای است.
 
اما در سایر کشورهای جهان نیز، ما همچنان شاهد نقض حقوق بشر هستیم: در آسیا (در چین، هنگ‌ کنگ، هند، روسیه ...)، در خاورمیانه (در ترکیه، عربستان، سوریه، عراق، اسرائیل ...)، در کشورهای عربی (مصر، الجزایر ...) و به طور مشخص در همسایگیِ ما در افغانستان، پس از به قدرت رسیدن مجدد طالبان شاهد نقض وسیع حقوق بشر و به ویژه محرومیت زنان و دختران از رفتن به مدرسه، دانشگاه و کار هستیم. سرانجام، کم نیستند مواردی که حقوق بشر در کشورهای دموکراتیک (اروپا، آمریکا ...) نیز پایمال می‌ شوند.
 
بر اساس گزارش سازمان جهانی کار، در جهان ۲۵۰ میلیون کودکان کار وجود دارد که ۱۲۰ میلیون از آن‌ ها به کار تمام وقت مشغول هستند. میلیون‌ ها کارگر با شرایط غیر انسانی و دستمزدی ناچیز در خدمت شرکت‌ های بزرگ در کشورهای توسعه نیافته مشغول به کار هستند.
 
جنبش جمهوري‌ خواهان دموكرات و لائيك ايران، به مناسبت ۱۰ دسامبر، روز جهانی حقوق بشر در سراسر جهان، بار ديگر بر تعهد همه جانبه‌ ی خود در دفاع از اعلامیه‌ ی جهانی حقوق بشر و پیوست‌ ها و میثاق‌ های دیگرِ حقوق بشری تأكيد می‌ ورزد. در همین راستا نیز، بر اصل جدايى دولت از دين (لائیسیته)، به منزلهِ یکی از مضامین دیگر حقوق بشری، پای می‌ فشارد و از تمام کنشگران حقوق بشری در سراسر جهان پشتیبانی می کند.
 
جنبش جمهوری‌ خواهان دموکرات و لائیک ایران،
۱۰ دسامبر ۲۰۲۱ – ۲۰ آذر ۱۴۰۰