بیانیه تحلیلی مجامع اسلامی ایرانیان در باره حمله پوتین به اوکراین


Majame-Arm-1

بیانیه تحلیلی مجامع اسلامی ایرانیان در باره حمله پوتین به اوکراین :

تجاوز نظامی روسیه به اوکراین را محکوم میکنیم

 حق حاکمیت مردم در هر کشور در جهان محترم است و این مردم هستند که باید سرنوشت خود را تعیین کنند.

مجامع اسلامی ایرانیان که حق حاکمیت وحقوق ملی را از جمله حقوق پنجگانه می دانند، وبدان معتقدند، حمله روسیه به اوکراین، اشغال بخشی و یا تمامی آن را محکوم می کنند.

حمله نیروهای روسیه به اوکراین، تجاوز به خاک‌ کشوری مستقل و آزاد از منظر قوانین بین الملل است و از نظر حقوق بین الملل تجاوز به هر کشور و اشغال بخشی و یا تمامی آن و یا به قصد تجزیه آن کشور، نقض حقوق بین الملل محسوب ومحکوم است.

بنا بر این اصل، چه زمانی که صدام با تشویق آمریکا و حمایت غرب و رژیم های وابسته، البته با خیانت معدود وابستگان به آمریکا به ایران حمله کرد، ونیز وقتی تونی بلر نخست وزیر وقت انگلستان و جرج بوش رئیس جمهور آمریکا با استناد به اسناد تقلبی و دروغین به عراق حمله کردند، همچنین، زمانی که با توجیه "مبارزه با تروریسم"، یا "عملیات بشردوستانه" حمله به افغانستان و لیبی و... انجام پذیرفت اگر تمامی کشورهای جهان، حقوق ملی دیگر کشورها را محترم شمرده ومانع آن تجاوزها می شدند وقاطعانه مخالفت ومحکوم کرده بودند، امروز مستبد کرملین اجازه تجاوز به اوکراین را به هر بهانه ای به خود نمی داد و حکومت اسراییل نیز جرات نمی کرد ضمن اشغال سرزمینهای فلسطین، به خاک همسایه های خود مرتب تجاوز کند.

از سیاست های سلطه گران، وارد کردن کشورها در توازن قوا، تجزیه وبالکانیزه کردن آنها است. از وسایل این کار، از جمله می توان به تحریک قومیت ها وحمایت از تجزیه طلبان به عنوان اهرمی در تقابل قوا ونهایتا دخالت نظامی به بهانه حمایت از آنها اشاره کرد که به عنوان نمونه تاریخی آن درایران، می توان به اعلام دو جمهوری کردستان وآذربایجان به خواست استالین اشاره کرد که در نهایت هردو وجه المصالحه در تناسب قوا شدند. زنهار که در اوکراین نیز بدون همکاری و وجود ستون پنجم در خود آن کشور،غیر ممکن بود روسیه بتواند به اوکراین راه یابد. دشمن از راه نیروی خود فروخته داخلی، نفوذ وکشور را تجزیه می کند.

از این روست که استقلال و آزادی اهمیتی بسزا دارد وباید در روابط بین الملل اصل موزانه عدمی توسط هر کشور که خواهان زیست در استقلال و آزادی است منظور گردد.

راه حل بحران اوکراین، خروج از وابستگی وتکیه بر استقلال وآزادی وحق حاکمیت مردم خویش است.

در جهان امروز، پس از فروپاشی شوروی گمان بر این بود که جهان تک قطبی شده است، با ظهور چین به عنوان نه تنها قدرت نظامی بلکه قدرت اقتصادی نیز، روسیه تحت حاکمیت پوتین که پس از جدایی جمهوری های آسیایی واروپایی از شوروی خود را در موضع ضعیف تر می دید در تکاپوی باز سازی امپراتوری روس وسلطه گری است. اما سلطه گران عموما از گسترش مردمسالاری در قلمرو خود نگرانند. بحران سازی در " مناطق تحت نفوذ"، و نیز حمایت روسیه، چین وآمریکا از نظامهای استبدادی وابسته در اقصی نقاط جهان از این امر ناشی می شود.

پس از انقلاب مردم ایران در سال ۵۷ چشم انداز تحقق وعده های آن و استقرار نظامی حقوند در ایران که حق حاکمیت با مردم و استقلال و آزادی محترم شمرده شود و نیز رعایت اصل موازنه منفی در روابط بین الملل، با انتخاب آقای بنی صدر به عنوان رئیس جمهوری و اجرای سیاست موازنه عدمی، نگرانی دو قطب سلطه گر شرق و غرب از گسترش آن سیاست در منطقه به ویژه رژیم های وابسته را در پی آورد. بنا براین، تمام کوشش خود را کردند تا از ثباث وپایگیری چنین دولتی در ایران ممانعت به عمل آورند. تحریکها در غرب و شرق و جنوب ایران، اشغال سفارت آمریکا و گروگانگیری، حمله صدام به ایران و آغاز طولانی ترین جنگ تاریخ معاصر با حمایت دو ابر قدرت، حمله به افغاستان و اشغال آن توسط شوروی و... از جمله این کوشش ها بودند.

نظام حاکم بر ایران با رویه کردن استبداد وپی گرفتن موازنه مثبت در توازن قوا، ایران را از استقلال وآزادی ورشد بر مبنای عدالت اجتماعی محروم و با خطرات جدی مواجه کرده است.

حمله روسیه به اوکراین که حتی دموکراسی نیم بند در این کشور را بر نمی تابد و نیز رفتار دولت و حکومت اوکراین در نپذیرفتن سیاست موازنه عدمی در روابط خود با دو قدرت همسایه، سیاست و رفتار کشورهای غربی در قبال این رویداد، بار دیگر به ما می آموزد که اتکا به خویش، رعایت حقوق و وارد نشدن به بازی قدرت، حفظ استقلال و آزادی از اهمیت بایسته برخوردار است.

بروابستگان به بیگانه و امید داشتن به دخالت آنها برای تغییر است که به خود آیند وبا ترک وابستگی، استقلال وآزادی خود را باز یابند. بر مردم ایران است تا با شناخت حقوق خویش وبر نتافتن نقض آن در ایران وانیران امکان تغییر اساسی در ایران واستقرار جمهوری حقوندان را فراهم آورند. بدینسان مردم ایران میتوانند در بوجود آمدن چشم انداز آینده ای بهتر برای جهانی حقوند نقش الگو را بازی نمایند.

مجامع اسلامی ایرانیان

۲۸ فوریه ۲۰۲۲ برابر با ۹ اسفندماه۱۴۰۰

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید