اعلام اعتصاب و محکوم کردن بازداشت دانشجویان و سکوت اساتید توسط انجمن علمی علوم سیاسی دانشگاه تهران

daneshgah-1 انجمن علمی علوم سیاسی دانشگاه تهران همواره تلاش کرده‌ است تا علم را به‌ عنوان عنصر گمشدهٔ سپهر سیاسی ایران به آن بازگرداند. ما در این سال‌ ها، ارتباط مؤثر با سیاستمداران و سیاست‌ ورزان– جهت افزایش آگاهی و اخلاق سیاسی کشور- را سرلوحهٔ فعالیت خود قرار داده‌ ایم. در تمام این مسیر پر فراز و نشیب، دانشجویان ما را همراهی کرده‌ اند.
 
حال، امروز، همراهان همیشگی ما، با انواع اتهامات و دستگیری‌ های غیرقانونی و خشونت‌ آمیز و جایگزینی ناگهانی آموزش مجازی در شرایط اختلال اینترنت مواجه شده‌ اند که مصداق روشنی از تجاوز به حقوق آنان و شأن دانشگاه‌ است. رفتار حراست دانشگاه، نهادی برای پاسداری از امنیت دانشجویان، در تضاد با فلسفهٔ وجودی این نهاد است.
 
انجمن علمی علوم سیاسی دانشگاه تهران بازداشت غیرقانونی دانشجویان و عدم اطلاع‌ رسانی از هویت و شرایط این دانشجویان را محکوم می‌ کند.
 
خواسته‌ های به‌حق و مطالبات دانشجویان، به‌ عنوان قشر مهمی از شهروندان، با سرباز زدن از اعطای مجوز برگزاری راهپیمایی‌ های مسالمت‌ آمیز و بیان مطالبات نادیده گرفته شده است. در برابر این رخدادها، ما از اساتید خود صدای همراهی یا اعتراض نسبت به این وقایع را نشنیده‌ ایم و این شایستۀ اساتید دانشگاه تهران نیست.
 
انجمن علمی علوم سیاسی دانشگاه تهران سکوت اساتید را محکوم می‌ کند.
 
بدین وسیله، شورای مرکزی انجمن علمی علوم سیاسی دانشگاه تهران، به اطلاع می‌ رساند که با توجه به اهانت آشکار به دانشجویان و سکوت استادان دانشگاه نسبت به رویداد‌های اخیر، انجام هیچگونه فعالیت‌ علمی، اعم از برگزاری کلاس‌ ها، کارگاه‌ ها و... را جایز ندانسته و تا رفع این مشکلات و بازگشت دانشجویان به دانشگاه، هیچ فعالیت علمی صورت نخواهد گرفت.
 
در نهایت، ضمن ابراز همدردی با آسیب‌ دیدگان این وقایع، از دانشجویان می‌ خواهیم برای حفظ کرامت انسانی و حقوق اولیه‌ شان در کنار یکدیگر باشند و از تصمیمات آنان در شرایطی که همکلاسی‌ هایمان در بازداشت غیرقانونی به‌ سر می‌ برند، حمایت می‌ کنیم.
 
امام علی (ع): وَ لاَ تَكُنْ عَبْدَ غَيْرِكَ وَ قَدْ جَعَلَكَ اَللَّهُ حُرّاً (بنده ديگران مباش، در حالى كه خداوند تو را آزاد آفريده است). 
 
انجمن علمی علوم سیاسی دانشگاه تهران،
مهر ۱۴۰۱
 
منبع:
 
@utpsaa
 
 @senfi_uni_iran

در این رابطه