بیانیه‌ی جمعی از دانشجویان ِ دانشگاه مازندران و علوم پزشکی کردستان و آزاد تهران شمال و دانشگاه الزهرا و اتحادیه‌های کارگری و ...

bayanie2بیانیه‌ی جمعی از دانشجویان ِ دانشگاه مازندران در تحریم کلاس‌ها و عدم حضور در امتحانات میان‌ترم

با سلام خدمت ِ دانشجویان ِ آزدیخواه و مردم شریف ایران

ما دانشجویان ِ دانشگاه مازندران در پاسخ به کشتار تروریستی در شهرهای کرد‌نشین که به صحنه‌ی مبارزه برای به گور سپردن فاشیست‌ها شده، در پاسخ به قتل رساندن ِ کودک ده‌ساله، کیان پیرفلک و دیگر کودکان کشته شده و همچنین در جهت حمایت از بازداشتی‌های پرشمار اخیر در مازندران و تداوم بازداشت #امیررضا_دوزنده و همچنین مقاومت دوستانمان در دانشگاه نوشیروانی بابل و بازداشت شدگان این دانشگاه به نام‌های #کامیاب_کاظمی_مقدم، #محدثه_عزیزی و #سامان_عباسی و #محمد_عرب، کلاس‌های درس را تعطیل کرده و از دادن آزمون میان‌ترم امتناع خواهیم کرد.
به دانشجویان و اساتیدی که تا کنون چشم و گوش خود را برجنایات بسته‌اند و سکوت پیشه کرده‌اند هشدار می‌دهیم که فرصت را از دست نداده و کنار مردم شجاع و سمت درست تاریخ بایستند. در غیر این صورت دیری نخواهد پایید که همراه عاملان این جنایات به گورستان تاریخ رهسپار خواهند شد.

زنده باد آزادی و برابری

۳۰ آبان۱۴۰۱

///////////

بیانیه جمعی از دانشجویان علوم پزشکی کردستان در پیوستن به اعتصابات

بیش از 50 روز است که سنگفرش تمام خیابان‌ها از خون هموطنان‌مان سرخ شده است و چند تن از هم دانشگاهی‌هایمان دستگیر و شکنجه شده‌اند. چطور با وجدان خود کنار بیاییم و سر کلاس‌هایمان حاضر شویم؟

مسئولین دانشگاه علوم پزشکی کردستان حق هر اعتراض مدنی را از دانشجو سلب کرده‌اند و با تهدید و تشکیل پرنده انضباطی دانشجویان را تحت فشار قرار داده‌اند و آنها را سرکوب می‌کنند. مسئولین دانشگاه‌ بدانند که ما از مطالبات بر حقمان کوتاه نخواهیم آمد و تا زمانی که تمام در حکم‌های تعلیق دانشجویان تجدید نظر صورت نگیرد، دانشجویان این دانشگاه را تحریم می‌کنند.

#دانشگاه_علوم‌پزشکی_کردستان
#اعتراضات_دانشجویی
#نهمین_هفته_اعتراضات_دانشجویی

 

´´´´´´´´´´´´´´´´´´´

 

بیانیه‌ی جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد تهران شمال، در تحریم کلاس‌ها و عدم پرداخت مابقی شهریه‌ها

به نام خدای رنگین کمان و به یاد بارانی که یادمان داد

درود بر تمامی آزادی‌خواهان ایران زمین
خطاب به تمامی مسئولین دانشگاه و اساتید و سایر هم‌دانشگاهیان

آنچه که در این روزها در دانشگاه خودمان و در دیگر دانشگاه‌ها و نیز سراسر کشور عزیزمان اتفاق افتاده و همچنان ادامه دارد، بر کسی پوشیده نیست و نیازی هم به تکرار شرح وقایع نیست. همه چیز مثل روز روشن است...
با توجه به عدم مهیا کردن شرایط برای اعتراضاتِ به حق دانشجویی، تداوم سرکوب‌ها و تهدید و ارعاب‌ها از روش‌های مختلف از طرف حراست و دانشگاه، تداوم دستگیری دانشجویان و عدم پیگیری روند پرونده و آزادی آنها و همچنین گرفتن تعهد و اعتراف اجباری از دانشجویان و نیز تعلیق و ممنوع‌الورودی تعدادی از آنها، و نیز اتفاقات تلخی که در ایران‌مان در حال رخ دادن است، حال که مسئولین به مطالبات ما نه تنها پاسخی نداده و پیگیری ای صورت نگرفته بلکه هرروزه فضای تنش و تهدید دانشجویان متشنج‌تر می‌شود، در راستای همدردی با هم‌دانشگاهیان خود و نیز همبستگی با خواهران‌وبرادران‌مان در سایر دانشگاه‌های سراسر کشور و حمایت از ملت شریف کشورمان،
اعلام اعتصاب و تحریم همه کلاس‌ها و عدم پرداخت شهریه‌های باقی‌مانده کرده و تا زمان عذرخواهی رسمی مسئولین دانشگاه مِن جمله آقای گوهری و حراست کل، پیگیری تک‌تک مطالبات‌مان که در بیانیه شماره یک خود ذکر کردیم، آزادی بی قید و شرط تمام دانشجویان دستگیر و ربوده شده، رفع حکم تعلیق و اخراج و حذف و ممنوع‌الورودی دانشجویان محکوم شده، و نیز رفع غیبت‌های دانشجویان آزادی‌خواهی که شرافت را به منافع ترجیح داده و دست به اعتصاب زدند و تمهید کلاس‌های جبرانی در پایان ترم؛ به اعتصاب خود ادامه داده و نه شهریه‌ای می‌پردازیم که علیه خود و سرکوب‌مان خرج شود و نه در هیچ کلاسی حاضر می‌شویم چراکه این روزها ایران‌مان به حضور ما نه در کلاس‌های دانشگاهی که به جای دانشجو، لباس شخصی‌ها و نیروهای امنیتی در آن حضور دارند، بلکه به یاری ما در خیابان‌ها نیازمند است.

امیدواریم بزودی درک کنید که ما در حالی که خواهران‌ و برادران‌مان در بند‌اند و حتی اجازه ورود به دانشگاه را ندارند و همچنین در این شرایط غیرعادی و اسفناک و غم‌آلود کشورمان، نمیتوانیم بی‌تفاوت باشیم و به تحصیل خود بی هیچ پروایی ادامه دهیم.

اساتید گرامی؛ از شما نیز دعوت به اعتصاب و همراهی و پیوستن به ما دانشجویان آزادی‌خواه ایران می‌کنیم و از شما فرهیختگان این سرزمین انتظار داریم به جای تدریس قوانین طبیعت، این بار درس آزادگی و شجاعت و شرافت را که مهم‌ترین درس زندگی هستند، بیآموزید. ما دانشجویان همچنان چشم‌انتظار همراهی شما فرهیختگان هستیم و امیدواریم که وظیفه اخلاقی و انسانی خود را به جا آورده و در برابر این همه ظلم و جنایات آشکار سکوت نکنید چرا که سکوت شما به منزله مشارکت در جنایات و حمایت از ظلم و ظالم است.

اما این را نیز بدانید که قسم به خدای رنگین کمان و خون یاران‌مان که بر سر این سرزمین داغ‌دیده می‌بارد، ما تا پایان ایستاده‌ایم و چه با شما چه بی شما، به راهِ حق خود ادامه می‌دهیم.
امیدواریم گذشتن از حق طبیعی ما که جستن دانش است ، باعث بیداری وجدان‌ها شود.

برای رسیدن به ایرانی آباد، آزاد، سرشار از عدالت و آرامش...

۲۹ آبان ۱۴۰۱
#دانشگاه_آزاد_تهران_شمال
#اعتراضات_دانشجویی
#نهمین_هفته_اعتراضات_دانشجویی

 

´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´

بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه الزهرا در پسِ وقایع اخیر دانشگاه

دانشگاهی که حل می‌شود در زندانی و چشم‌اندازی که از هم می‌پاشد....

خون پشت خون،  جنازه از پیِ جنازه،
درد پشت درد، رنج پشت رنج...
اینک این ماییم؛ دانشجویانی که با مردم همراهیم و تاب می‌آوریم این بی‌داد را.
پس از تهدید، ارعاب، توهین و تعلیق تعداد زیادی از "ما" و بازداشت سه تن دیگرمان(رایحه حسینی، نیلوفر میرزایی و سارینا صادقی)، همچنان با قامتی افراشته ایستاده‌ایم.
ناکارآمدی حکومت در تمامی سطوح بالاخص در اینجا که ریاست دانشگاه الزهرا  است مدنظر است، به وضوح مشخص است.

کوتاه‌قدان مدیریتی بیش از پیش بر عرصه مدیریت دانشگاه تکیه زده‌اند و به جای پاسداری از حرمت دانشگاه، خود زمینه حضور نیروهای امنیتی در دانشگاه و بازداشت دانشجویان را فراهم کرده‌اند.
حقارت و ذلت مزدوران حراست دانشگاه تا به آنجاست که خود اطلاعات دانشجویان را به دست نیروهای امنیتی داده و دو دستی آنان را تحویل نهادهای امنیتی داده‌اند.
بعد از نحوه بازداشت نیلوفر میرزایی که هنگام خروج از درب خوابگاه صورت گرفت؛ این‌بار وقاحت و خفت را تا حدی پیش برده‌اند که چندین نفر از اعضای حراست و نهادهای امنیتی  به دنبال دانشجو در کلاس درس رفته و به  شناسایی دانشجویان از روی لباس و کفششان پرداخته‌اند.
در نهایتِ احترام به اساتید شریف دانشگاه الزهرا، با اساتیدی مواجهیم که به ارزانی حیثیت و شرافت خود را به حراج گذاشته‌اند و بیشترین همکاری را با نهادهای امنیتی در راستای تحویل دانشجویان داشته‌اند. حارسان دانشگاه، قبایی بزگتر از جسم حقیر حارسان ظلم و جور است که به اجحاف برآنان نام نهاده‌اند.

ریاست نامحترم دانشگاه الزهرا بداند که امروز بر کسی پوشیده نیست که تمامی احضارها و بازداشت‌‌های دانشگاه الزهرا با لیستی که حراست و ریاست به نهادهای امنیتی داده‌است صورت گرفته و هیچ‌گونه مساعدتی از سوی دانشگاه برای تسریع روال پرونده‌ها صورت نگرفته‌است. پس هرگونه ادعا  در این باب، تماما باطل است.
ای‌کاش چند صباح زندگی دنیا را به شریف زیستن نمی‌فروختید و وجدانی‌ -اگر باشد-  را فدای سیاست‌ورز‌ی‌های کثیف خود قرار نمی‌دادید.
ما دانشجویان دانشگاه الزهرا  با وجود تحمل فشارها و تهدیدها، از همراهی با خواست‌های به حق مردم کوتاه نخواهیم آمد و تا آزادی بی‌قید و شرط هم‌دانشگاهی‌های دربندمان و لغو هر گونه رفتار غیر قانونی علیه آنان دست در دست یکدیگر به همدلی و خواهری خواهیم ایستاد.

#بیانیه
#دانشگاه_الزهرا
#نهمین_هفته_اعتراضات_دانشجویی

 

´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´

تصویب قطعنامه اضطراری در کنگره کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری در همبستگی با مبارزات مردم ایران و محکومیت کشتار معترضین بعد از قتل حکومتی #ژینا_مهسا_امینی

کنگره کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری، که با شرکت بیش از هزار نماینده از ‌۳۰۰ تشکل سراسری اتحادیه ای از ۱۳۰ کشور جهان، که ۲۰۰ میلیون عضو را بعنوان بزگترین کنفدراسیون‌جهانی نمایندگی می‌کند، به اتفاق‌آرا قطعنامه‌ای شدیدالحن در محکومیت سیاست‌های سرکوبگرانه حکومت و‌ در همبستگی با مبارزات کارگران و تشکل‌های صنفی، زنان و گروه‌های تحت‌ستم ایران تصویب نمود. این‌ قطعنامه صبح ۲۱ نوامبر به وقت ملبورن استرالیا (٣٠ آبان)، که کنگره "آی‌تی‌یوسی" در آنجا برگزار گردید، به تصویب رسید و‌ ترجمه متن کامل آن در زیر درج شده است.

متن قطعنامه

قطعنامه اضطراری_بیانیه در همبستگی با ایران
 
کنگره سرکوب وحشیانه و کشتار مردم ایران توسط رژیم زن‌ستیز این کشور، که به دنبال قتل مهسا امینی به خیابان‌ها آمده‌اند، را محکوم می‌کند. زنان ایرانی با حمایت مردان، در سراسر کشور شجاعانه برای حقوق خود دست به اعتراض زده‌اند، و تشکل‌ها در اعتراض به سرکوب سبعانه اعتصاب کرده‌اند. صدها نفر به قتل رسیده‌اند، چندین معترض بازداشت شده به اعدام محکوم شده و ۱۵ هزار نفر نیز زندانی شده‌اند.
 
آخرین موج جدید سرکوب حاکمیت در تدوام نقض سیستماتیک حقوق اساسی مردم ایران از جمله حقوق آنها برای آزادی تشکل‌ها و حق تشکل‌یابی و همچنین آزادی بیان صورت گرفته است. ایران همواره به عنوان یکی از بدترین کشورهای جهان برای حقوق کارگران در شاخص حقوق جهانی کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری ITUC رتبه‌بندی می‌شود. اعضای چندین تشکل صنفی فقط به دلیل مبارزه برای دستیابی به حقوق اساسی و نیز ارتقاء حقوق کارگران، در حال گذراندن احکام طولانی مدت در زندان هستند.
 
این رژیم به طورمداوم حقوق بنیادی زنان، اقلیت‌های مذهبی و قومی، فعالان سیاسی و جامعه «ال‌جی‌بی‌تی‌کیوپلاس» را نقض کرده است.
 
کنگره:
خواهان آزادی فعالین صنفی و کارگری زندانی و همه افرادی می باشد که با نقض آشکار قوانین بین‌المللی بازداشت و زندانی شده‌اند.

سرکوب حقوق بنیادی زنان و دختران و حملات به زندگی آنها توسط دولت ایران را محکوم می‌کند.

از مقامات ایران می‌خواهد که به خشونت خود علیه زنان و دختران پایان دهند و از آنها می‌خواهد به حقوق زنان، دختران و همه ایرانیان در خصوص آزادی تجمع، آزادی بیان، استقلال بدنی و امنیت فردی احترام بگذارد.

به همبستگی قاطع با کارگران ایران و تشکل‌های آنان در مبارزه برای حقوق کارگری ادامه می‌دهد.

تاکید می‌کند که ایران باید مقاوله‌نامه‌های ۸۷ و ۹۸ سازمان جهانی کار را تصویب و بطور کامل اجرا نماید و به اعلامیه جهانی حقوق بشر، بویژه اصل ۲۳ آن، بطور کامل احترام بگذارد.

 حمایت گسترده و پرقدرت بین‌المللی از سوی اتحادیه‌های کارگری، سایر تشکل‌ها و اذهان عمومی از مردم ایران را مورد قدردانی قرار داده و از آن استقبال می‌کند

´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´

بیانیه اعتصاب دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز

به نام خدایی که آتش بر دل ها انداخت، آنگاه گلستانش کرد

جنایات حکومتی صورت گرفته در کشور و در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بر دل‌هایی که غم دیگران بیشتر از غم خود در آن موج میزند پوشیده نیست. ما دانشجویان دلسوخته‌ی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بارها تلاش کردیم صدای جامعه‌مان را فریاد بزنیم اما هر بار جنایتکارانه‌تر از دیروز با ما برخورد کردید و از هیچ ظلمی فروگذار نکردید تا صدای محزون و خشمگین ما را ساکت کنید؛ حال آنکه نمیدانید صدایی که از قلب آتش گرفته منشأ میگیرد، نه تنها با سرپوش‌های ترس و ارعاب شما خاموش نمی‌شود بلکه سوزاننده‌تر از پیش شعله میکشد و بنای ظلم را از بیخ و بن نابود میکند.

تا به امروز این آتش سوزان را مهار شده نگاه داشته بودیم اما آنچنان به پای آن هیزم ریخته‌اید که اگر دست از مهار برنداریم، خودمان در آن میسوزیم؛ روزی نیست که بغضمان را فرو نخوریم و خودمان را نفرین نکنیم و تشر نزنیم که «آی فلانی، اگر تو شجاعتر بودی این کودک به رگبار گرفته نمیشد، اگر تو از خود گذشته تر بودی به این دختر تعرض و سپس کشته نمیشد و اگر تو اگر تو اگر تو...» آخر مگر خون من رنگین تر از آن جوانی است که وقتی از فاصله ی نزدیک به او شلیک میکنید، در حالی که بر زمین افتاده فریاد میزند «جانم فدای ایران... جانم، فدای، ایرا...»؟

یا خودتان ضمن رفع تمامی تعلیق‌ها و صدور حکم تبرئه برای هر دانشجویی که به شورای انضباطی و حراست احضار کرده‌اید، امنیت کامل ما دانشجویان را برقرار و تضمین میکنید، و به تجمعی که خودتان در محلی امن بدون تعرض و دخالت نیروهای سرکوب و «ضد» امنیتتان، تدارک دیده‌اید، دعوت می‌کنید و قانونا تعهد می‌دهید که هیچ خطر بازداشت، تعلیق و آسیب از سمت نیروهای سرکوب یا دانشگاه هیچ یک از دانشجویان معترض را تهدید نمی‌کند، یا دانشگاهتان رو بدون حضور دانشجو مدیریت کنید.
از فردا ۳۰ام آبان ماه، در راندها و کلاس های آموزشی شرکت نخواهیم کرد و از ابتدای آذرماه، در کشیک‌های بیمارستان نیز حاضر نخواهیم شد

´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´


در این رابطه