چند بیانیه و ٢ گزارش نامۀ باز دانشجویی

                                                                              bayanie

بیانیۀ تحریم جشنواره حکومتی سینما حقیقت توسط بیش از ۲۰۰ مستندساز و سینماگر: 
 
در  این بیانیه  آمده است: بیش از دو ماه است که مردم معترض ایران مورد وحشیانه‌ترین حملات سرکوب قرار گرفته‌اند. بسیاری از مردم دلسوز،‌ خبرنگاران و اهالی فرهنگ و هنر در زندان به سر می‌برند و کودکان و جوانان بسیاری جان خود را از دست داده‌اند. در این شرایط غم‌انگیز و تاسف‌بار، برگزاری جشن و جشنواره‌ی فیلم مستند را نادیده انگاشتن غم مردمی می‌دانیم که صاحبان راستین فرهنگ‌ و هنرند. ما جمعی از سینماگران، اهالی فرهنگ‌ و هنر و مخاطبان خاص و عام شانزدهمین جشنواره فیلم سینما حقیقت، ضمن ابراز همبستگی با مردم شریف و داغدار ایران، هرگونه حضور و شرکت آنلاین در این دوره از جشنواره را تحریم می‌کنیم. ما خواهان آزادی معترضان دربند و برقراری دادگاه عادلانه برای مجازات آمران و عاملان کشتار مردم ایران هستیم. و معتقدیم تا زمانی که آزادی بیان برای روزنامه‌نگاران، خبرنگاران،‌ گزارشگران، فیلمسازان سینمای مستند و دیگر اقشار جامعه وجود نداشته باشد؛ جامعه‌ ی ایران رنگ آزادی، برابری و نشاط نخواهد دید.»
 
این کانون در بیانیه خود آورده:‌ «بیانیه فیلمسازان نام آور سینمای مستند و اهالی فرهنگ و هنر برای تحریم جشنواره حکومتی سینما حقیقت دلگرم کننده و روحیه بخش است ، کانون فیلمسازان مستقل سینمای ایران حمایت خود را از این اقدام شایسته اعلام می دارد و دست این سینماگران آگاه و اندیشمند را به گرمی می‌ فشارد و امیدوار است که با تحریم و متوقف ساختن همه ابزارهای ضد فرهنگی جمهوری اسلامی بتوانیم به دریای پر خروش اعتصابات سراسری هم میهنان آزاده خود بپیوندیم».
 
***
 
بیانیۀ جمعی از دانشجویان نوشیروانی بابل در تداوم اعتصابات:
 
 
به نام خداوند رنگین کمان،
 
آگاهی مهم‌ترین اصل در پیشرفت جنبش آزادی خواهانه ماست.
 
تصویب شیوه نامه انضباطی جدید که نقض آشکار حریم خصوصی، نادیده گرفتن حقوق اولیه دانشجویان و در راستای کره‌ شمالی‌ سازی کشور است، نشان‌ دهنده ترس ساختار از اتحاد دانشجویان و جنبش آزادی طلبانه ما دانشجویان می‌ باشد.
 
دانشگاه قصد دارد با درگیر کردن ما دانشجویان به مسائل صنفی و انتخابات شورا صنفی به شیوه پنهان ما دانشجویان را سرکوب و سکوت و خفقان را در دانشگاه حکم فرما نماید. حدود سه سال و اندی از خلا نبود شورای صنفی در دانشگاه می‌گذرد و مسئولان هر بار با بهانه‌ هایی مانع ایجاد این بستر دانشجوییِ پیگیر می‌شوند و این خلا طبق گفته معاون دانشجویی کنونی آقای عباسی باعث رانت و پولشویی داخل دانشگاه مخصوصا سلف دانشگاه در ترم گذشته شده است. حال اخبار موثق حاکی از آن هست که تعدادی از کاندیداهای شورای صنفی به دلایلی از جمله تهدید از سوی دانشگاه و نهادهای فراقانونی مجبور به انصراف شده‌اند و این را نمایان ساخت که آقای عباسی هیچگونه حُسن نیتی در برگزاری انتخابات شورای صنفی ندارد و تبدیل به ماشین سرکوب در داخل دانشگاه شده است.
 
دانشجویان گرامی دگر درگیر مسائل خُرد دانشگاهی نشوید، تمرکز و اتحاد خود را بر روی مسائل کلان چون کشتار کودکان و مردم بی‌ گناه، ظلم و جنایت رژیم غاصب ج.ا، دانشجویان ستاره‌ دار، تعلیقی و ممنوع الورود و ... قرار دهید. دانشجویان تعلیقی‌ چشم به کمک ما دوخته‌ اند و با اعتصابات هفته آینده نشان می‌ دهیم، دوشادوش آنان ایستاده‌ ایم و قدرت اتحاد و همبستگی خود را نمایان می‌ سازیم. دانشجویانی که به علت برگزاری انتخابات شورا صنفی سکوت کرده‌اند تا شاید با تشکیل شورا بتوانند پیگیر مطالبات دانشجویی باشند و خدمتی به این قشر فرهیخته انجام دهند، امروز باید شناخت کافی از بازیچه قرار گرفته‌ شدنشان توسط معاونت دانشجویی و دانشگاه شده باشند. از این دسته از دانشجویان درخواست می‌ شود، اتحاد و همراهیتان را با دانشجویان آزادیخواه نشان دهید. سکوت شما و درخواست به سکوت از دانشجویان به علت برگزاری انتخابات شورا صنفی مِن بعد خیانت به دانشجویان و جوانان کشته شده در راه آزادی و همراهی با سرکوبگران می‌ باشد.
 
ما دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل تا رفع کامل تعلیق و ممنوع الورودی دانشجویان به دانشگاه، خوابگاه و برای حمایت از تمام مردم ایران، کشته‌ شدگان راه آزادی و دانشجویانی که حق تحصیل از آنان به علت بیان عقیده و اعتراضات به حق، سلب شده‌ است و در راستای اعتصابات سراسری کشور در کلاس‌ های درس و امتحان‌ های میان‌ ترم شرکت نخواهیم کرد.
 
نه نمره‌ تان به یادگار خواهد ماند، و نه مدرکی که بوی خون مردمان‌ تان را می‌ دهد این شرافت و آزادگیست که با اتحادمان به یادگار خواهیم گذاشت.
 
***
 
تهدید دانشجویان توسط رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر مبنی بر حضور نهاد‌های بیرونی برای مدیریت دانشگاه:
 
♦️ حسن قدسی‌ پور ریاست دانشگاه پلی‌ تکنیک که تا پیش از این نیز فروتنانه دانشگاه تحت ریاست خود را در اختیار نیروهای امنیتی قرار داده، در یک مصاحبه کاملاً رسمی دانشجویان را تهدید به حضور نیروهای امنیتی برای مدیریت دانشگاه کرده است.
 
♦️ این روزها درحالیکه حداقل ۱۰ نفر از خانواده‌ی پلی‌تکنیک در بازداشت به سر‌می‌ برند و نه تنها هیچ اقدام مؤثری در جهت آزادی آن‌ ها از طرف دانشگاه انجام نشده، بلکه مسئولین دانشگاه مستقیماً دانشجویان را جهت بازداشت معرفی کرده و عملاً دانشگاه را به جولانگاه نیروهای امنیتی تبدیل کرده‌ اند.
 
♦️ لازم است به مسئولین دانشگاه امیر کبیر، بخصوص شخص ریاست گوشزد کرد که وظیفه‌ی آنها تأمین امنیت دانشجویان و حفظ دانشگاهی امن، نه امنیتی است.
 
ریاست دانشگاه در مصاحبه‌ ی خود، بی‌ شرمانه ادعای برخورد آرام با دانشجویان و حفظ آرامش با کمک دانشکده‌ها و تذکر به دانشجویان را دارد، حال آنکه بر کسی پوشیده نیست، حراست دانشگاه مستقیم دانشجویان این دانشگاه را راهی بازداشتگاه می‌ کند و تاکنون تعداد قابل توجهی از دانشجویان به دانشگاه ممنوع الورود شده و در کمیته انظباطی بدون رعایت چارچوب‌ های قانونی، احکام سنگین برای دانشجویان صادر می‌شود.
 
♦️ ریاست دانشگاه در حالی دانشجویان را باعث و بانی تنش می‌ داند که همواره انتظامات این دانشگاه به دستور رئیس انتظامات به دانشجویان حمله و باعث به خشونت کشیدن تحصن‌ های آرام دانشجویان می‌ شوند.
 
♦️ امروز تنش از ورود به امیرکبیر آغاز می‌ شود، آنجا که ارتشی با لباس های آبی از چهره‌ ی دانشجویان عکس برداری می  کند و دانشجو را از ورود به دانشگاه منع می‌ کند. باعث و بانی تنش، اسلحه‌ ی در دستان آن نیروی سرکوبگر است که بیرون درهای دانشگاه ایستاده و امنیت دانشجویان را تهدید می‌ک ند. باعث و بانی تنش آن نیروی لباس شخصی ست که می‌ دانیم و می‌ دانید با حکم و سلاح سرد از جلوی چشمان شما وارد دانشگاه شده و هدفی جز حمله به دانشجویان ندارد.
 
♦️ دانشگاهی که شما و حراست تحت ریاست‌ تان ساخته‌ اید به اردوگاهی می‌ ماند که تمام حاضرین در آن زندانیان بالقوه‌ اند. همین است که بیشتر محتاج به نیروی انتظامات است تا استاد و دانشگاه. نیازی به نگرانی از آینده نیست، هم اکنون مفتخران به سرکوب و ارعاب دانشگاه و دانشگاهیان بر کرسی ریاست امیرکبیر تکیه زدند که تمام تلاش‌ شان را برای امنیتی کردن دانشگاه انجام می‌ دهند.
 
***
 
گزارش ارسالی دانشجویانی از مسمومیت غذایی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان:
 
شامگاه چهارشنبه (۲ آذر) بود که دانشجویانِ دانشگاه، در پیام‌های متعددی از مراجعه به بهداری دانشگاه و شلوغیِ بهداری، آنهم با علائم مشترک گوارشیِ مراجعه‌ کنندگان خبر دادند. با گذشت زمان و از اولین ساعات صبحِ پنجشنبه (۳ آذر)، همزمان با تشدید مشکلات گوارشی و ابتلای تعداد بیشتری از مراجعه‌ کنندگان، رفته رفته فضای دانشگاه، چه در داخل دانشگاه، و چه در خارج از آن، با این موضوع درگیر شد، از اعزام دسته‌ جمعی به بیمارستان با آمبولانس‌ها گرفته تا حضور کارشناسان بهداشت استان در دانشگاه، همه چیز خبر از وقوع اتفاقی غیر منتظره در دانشگاه می‌ داد.
 
رئیس دانشگاه پس از روزها کاهش حضور در سلف، در روز پنجشنبه هنگام وعده ناهار تصمیم گرفت، غذا را در سلف میل کند! آنهم در شرایطی که خود او و مدیرانش از ابتدای ترم شاهد اعتراضات فراوان به کیفیت، کمیت و تنوع غذایی سلف دانشگاه بودند و بارها صحبت دانشجویان از سیستم تغذیه را شنیده بودند اما هفته‌ ها نه تنها وضعیت بهتر نشده بود، بلکه بد و بدتر شده بود. این اتفاقات در روز پنجشنبه و قبل‌ تر در سه شنبه و چهارشنبه درحالی رقم خورده بود که در سکوت نهاد ارتباطی رسمی دانشگاه، تعداد زیادی از دانشجویان و همچنین بعضی از پزشکان و کادر درمان، ظن و گمانشان، مسمومیت دانشجویان بود.
 
بالاخره در آخرین ساعت شامگاه پنجشنبه، اداره روابط عمومی دانشگاه ضمن انتشار خبری درخصوص به حداقل رسیدن مراجعات دانشجویان به بهداری در پی شیوع مشکلات گوارشی، از قول مدیر مرکز بهداشت و درمان دانشگاه مدعی شد که تشخیص اولیه پزشکان، انتشار و شیوع بیماری ویروسی در بین دانشجویان است. این ادعا درمورد به حداقل رسیدن مراجعات، در عمل همان موقع و طی ساعاتِ بعد، به سرعت جای خود را به تداوم گسترده مراجعات به بهداری دانشگاه، بیمارستان‌ ها یا مراکز درمانی سطح شهر داد و ادعای شیوع احتمالی ویروس را هم اکثریت دانشجویان با  توجه به شواهد و علائمی از طغیان ناگهانی بیماری در زمان کوتاه و در بین صدها نفر نپذیرفتند.
 
با عدم مسئولیت‌ پذیری دانشگاه، دانشجویان روز شنبه دست به اعتصاب غذا زدند و همزمان طی این مدت کارزار تغییر ریاست دانشگاه را امضا کردند، کارزاری که اکنون به بیش از ۵۲۰۰ امضا رسیده است!
 
شامگاه شنبه (۵ آذر)، نهایتاً رئیس دانشگاه با گفتن اینکه جا داشت این اتفاق ناگوار رخ نمی‌ داد، از دانشجویان دانشگاه و خانواده‌ های آنان عذرخواهی کرد و اولین بار علناً با قید احتمال و به طور تأیید نشده، عامل باکتریایی را نیز نام برد.
 
پس از رد شناسایی میکروب باکتریایی یا غیر باکتریایی در روز یکشنبه (۶ آذر) از سوی یکی از مسئولان بهداشت اصفهان، بالاخره بهداشت اصفهان از طریق تعدادی از مسئولانش در روز چهارشنبه (۹ آذر) و در جمع دانشجویان و نیز پنجشنبه (۱۰ آذر) از طریق اطلاعیه رسمی، باکتری از خانواده شیگلا را عامل بیماری و مسمومیت دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان اعلام کرد:
 
«درخصوص علت شیوع این بیماری با بررسی های صورت گرفته، احتمالاً آلودگی غذای توزیع شده در سلف مرکزی در روز سه‌ شنبه مورخ ۱۴۰۱/۹/۱ به باکتری شیگلاسونئی سبب بیماری تعدادی از دانشجویان مصرف کننده این وعده غذایی شده و در روزهای بعد و به دنبال تماس این دانشجویان با سایرین، افراد دیگری نیز دچار علائم بیماری شده اند». 
 
در پی این اتفاق، فعالیتِ پر ماجرای سلف مرکزی دانشگاه که هفته‌ ها کیفیت خدماتش از کثیفی ظروف تا کمیت و تنوع غذایی آن، مورد بحث دانشجویان بود، محدود به توزیع غذای بیرون‌ بر شد تا تک وعده‌ های غذاییِ مورد اعتراض پیشین همراه با به حداقل رسیدن خدمات، برای رزرو در اختیار دانشجویانی قرار گیرد که بر سر حداقل‌ های زندگی دانشجویی، هفته‌ ها بحث کردند تا کار بدین‌ جا ختم نشود و اما شد و با تأسف آنکه در بسیاری از بخش‌ ها، فعالیت دانشگاه به شکل عادی در جریان بود، بی آنکه پاسخ مناسبی به دانشجویانی داده شود که نه این بار روح، بلکه جسمشان آسیب شدید دیده بود. دانشجویانی که تعدادی از آنان نه یکبار بلکه چند بار برای درمان راهی مراکز درمانی شدند تا آنکه درمانی بر یکی از دردهای تحمیلی به خود بیابند،تحمیلی که همچنان در بدن بعضی از ایشان با گذشت چندین روز تسلی نیافته‌ است.
 
***
 
بیانیۀ جمعی از دانشجویان آزادیخواه دانشگاه علوم پزشکی کردستان:
 
به نام ژن، ژیان، ئازادی،
 
اتحاد مهمترین اسلحه‌ در پیشرفت جنبش‌ های دانشجویی است.
 
تصویب شیوه‌ نامه‌ ی انضباطی جدید (شما محصورسازی بخوانیدش) آشکارا ابتدایی‌ ترین حقوق دانشجویان را نقض کرده و فضای دانشگاه را به پادگان نظامی تبدیل میکند، فضایی که قرار است محل تفکر و اندیشیدن باشید!!!
 
در همین راستا، مسئولین نامحترم دانشگاه علوم پزشکی، شروع به نصب دوربین‌ و بازداشت دانشجویان متعددی کرده اند، و قرار است این شیوه را ادامه دهند.
 
اما ما دانشجویان انقلابی کردستان دیگر گول بازی‌ های تکراری شما را نخواهیم خورد. تمرکز ما بر مسائل خُردی چون "برگزار شدن یا نشدن کلاس ها" نیست. بلکه ما معترض به کشتار جمعی کودکان و مردم بی‌ گناه هستیم. ما معترض ظلم و جنایتیم. ما معترض دانشجویان محصور شده هستیم.
 
هم اکنون دانشجویان بازداشتی عزیزمان چشم به کمک ما دوخته‌ اند. تنهایشان نمی گذاریم و صدایشان خواهیم بود.
 
***
 
بیانیۀ جمعی از دانشجویان دانشکدۀ روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران در محکومیت عادی‌ سازی جو دانشگاه:
 
بدانید و آگاه باشید! بدانید و آگاه باشید!
 
جامعه‌ی ایران، هرگز به پیش از قتل مهسا امینی باز نخواهد گشت.
 
اکنون که بیش از دو ماه است که جامعه‌ ی مدنی ایران با حساسیت ستودنی‌ اش، به مقابله با ظلم و جور و ددمنشی حاکمیت برخاسته و دامنه‌ ی این مقابله از خیابان تا دانشگاه و مراکز علمی و آموزشی بی هیچ حد و مرزی گسترده است، ما، جمعی از دانشجویان دانشکده‌ ی روان‌ شناسی و علوم‌ تربیتی دانشگاه تهران اعلام می‌ کنیم، هرگونه فعالیت و برنامه‌ ای را که از جانب هر نهادی در راستای عادی‌ سازی شرایط امروز دانشگاه برگزار شود، با قاطعیت تحریم می‌ کنیم. امروز، از سرگیری فعالیت‌ های علمی بدون هیچ گوشه‌ چشمی به آنچه بر مردم این سرزمین آمده، خیانت و چشم‌ پوشی از خون‌ های ریخته‌ شده و جان‌ های در بند است و ما دیگر دریافته‌ ایم که عادی‌ سازی و وانمود به پایان یافتن اعتراضات و اعتصابات دانشجویی، همان است که آن‌ ها مراد می‌ کنند. 
 
برای تحقق این امر و در حکم شروع این جریان، برنامه‌ ی روز شنبه‌ ی انجمن علمی علوم‌ تربیتی دانشکده را تحریم می‌ کنیم و از دانشجویان دانشکده‌ ها و دانشگاه‌ های دیگر می‌ خواهیم که در این حرکت جمعی با ما همراه شوند، چرا که آزادی حق ما است، قدرت ما جمع ما است.