نامۀ انجمن حمایت از حقوق کودکان به رئیس "قوۀ قضائیه" برای رسیدگی به شرایط کودکان

Anjoman-Koudakan-1 به نام خداوند جان و خرد،
ریاست محترم قوه قضائیه، جناب آقای محسنی اژه ای،
 
با سلام و احترام،
 
• پیروی نامه شماره ۹۰۰۰۸۱۹۵۴۱۹۰ تاریخ ۱۱/۰۸/۱۴۰۱ و دستور جنابعالی مبنی بر انعکاس مکتوب و رسمی دغدغه‌ های این انجمن، موارد ذیل را به استحضار می‌رساند:
 
• پس از سپری شدن سه ماه از آغاز وقایع اخیر، اخبار غیررسمی متعددی مبنی بر نقض حق حیات، برخوردهای غیرقانونی و خشونت آمیز، دستگیری و عدم رعایت تشریفات قانونی و قضا,ی از سوی افراد و ارگان ای انتظامی، امنیتی و قضا,ی و همچنین برخوردهای غیررسمی و غیرقانونی بسیار زیادی از سوی مدیران و مسئولین مدارس و دیگر نهادهای آموزشی نسبت به کودکان و نوجوانان به گوش می رسد. علاوه بر اخبار منتشر شده در فضای مجازی، گزارش ها و شکایت متعددی از سوی مراجعین خود مبنی بر برخوردهای غیرقانونی و خلاف مصلحت، منافع و حقوق کودکان بصورت روزانه واصل می‌ شود. این موارد لزوم رسیدگی فوری، شفاف و بی واسطه را نسبت به دغدغه‌ های به حق در خصوص کودکان، که کشور ما بر اساس قوانین موضوعه داخلی و بین المللی ملزم به رعایت و پاسخگویی در صورت نقض آن است را می‌ طلبد. بر همین اساس از جنابعالی به عنوان مقام عالی قوه قضا,یه دستور رسیدگی و پیگیری موارد فوری ذیل را دارد:
 
• الف. به رسمیت شناختن و اجرای کامل تعهدات و رعایت اصول بنیادین مورد تأکید در کنوانسیون حقوق کودک نظیر حق حیات، بقاء و رشد، حق بر ابراز آزادانه عقاید، شنیده شدن و تشکیل اجتماعات و شرکت در مجامع مسالمت آمیز، احترام به قانون اساسی و اجرای کامل اصل تفکیک و دادرسی افتراقی بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری و پایبندی به اجرای مواد مندرج در قانون حمایت از حقوق اطفال و نوجوانان مصوب سال ۱۳۹۹.
 
• ب. اعلام آمار دقیق و شفاف از کودکان کشته شده و بازداشتی از آغاز اعتراضات تا به امروز و به روزرسانی مستمر آن، به تفکیک شهر و استان و همچنین شفافیت در خصوص نهاد بازداشت کننده کودکان جهت پیگیری وضعیت آنان و انجام مساعدت‌ های حقوقی.
 
• ج. به رسمیت شناختن خصلت رصدکنندگی و نظارتی سازمان های مردم نهاد و اجازه ورود نمایندگان انجمن برای حمایت از کودکان بازداشتی و زندانی جهت بازدید از بازداشتگاه ها، کانون های اصلاح و تربیت، و نظارت بر روند دادرسی این افراد، خصوصاA در مورد پرونده‌ هایی با عناوین اتهامی منجر به صدور احکام سنگین و در شرف وقوع.
 
• د. توقف فوری و بی قید و شرط حضور و ورود نیروهای امنیتی تحت هر عنوان و زیر نظر هر نهاد به مدارس و مؤسسات آموزشی، و رسیدگی به اخبار واصله از تخلفات مدیران و مسئولین این مراکز در خصوص ایجاد فضای نا امن و پادگانی از طریق افزایش کنترل و نظارت به وسیله ابزارهای گوناگون نظیر دوربین‌ های مداربسته، نقض حریم شخصی و تهدید و ارعاب دانش آموزان با هدف اعمال فشار برای تبعیت از سیاست های مشخص و معین برخلاف میل و ارادۀ آزاد کودک و نوجوان.
 
• ه. توقف فوری هرگونه برخورد قهری و خشونت‌ آمیز نیروهای مسلح انتظامی و امنیتی در خیابان، هنگام دستگیری یا در مدت بازداشت، در مدارس و یا هر فضای دیگری با افراد زیر ۱۸ سال با هر قصد و تحت هر شرایط و ذیل هر عنوان که منجر به وارد شدن صدمه فیزیکی و یا روانی به وی شود و کرامت انسانی او را خدشه دار کند. دستور تدوین آیین نامه،بخشنامه، و یا دستورالعملی که موجب حمایت هر چه بیشتر از کودکان و نوجوانان در شرایط پرتلاطم فعلی باشد و معیار عمل نیروهای انتظامی و امنیتی در خیابان، بازداشتگاه ها، مراکز کانون‌ های اصلاح و تربیت و غیر از آن قرار گیرد.
 
• و. در آخر نظر به رویۀ حاکم در خصوص به محاق رفتن حق دسترسی آزادانه به وکیل مورد اعتماد و منتخب که مورد انتقاد بسیاری از نهادها من جمله کانون‌ های وکلا و اسکودا قرار گرفته است، در کنار ایجاد رانت و تبعیض و تعارض منافع و رویه‌ های باژگون برخی از محاکم در پذیرش وکلای خاص که تبعات مالی ناشایستی را در پی داشته است، مضرات دو چندانی برای کودکان بازداشتی و خانواده های ایشان فراهم آورده است که با توجه به ماده ۴۱۵ قانون آیین دادرسی کیفری نیازمند برخورداری از حمایت وکلای دلسوزی هستند که بصورت رایگان حاضر به دفاع از حقوق ایشان می‌ باشند.
 
انجمن حمایت از حقوق کودکان، با توجه به تاریخچۀ همکاری با بسیاری از وکلای مستقل و مدافع حقوق کودک، با تمام ظرفیت حاضر به همکاری و معرفی این افراد به عنوان وکلای معتمد به دستگاه قضائی جهت حمایت همه‌ جانبه از کودکان بازداشتی و خانواده‌ های آنان می‌ باشد.
 
انجمن حمایت از حقوق کودکان