در گذشت اخترشناس و زبان‌ شناس معروف ایرانی محمد حیدری ملایری

Heidari Malaieri-M-1 rfi فارسی- ناصر اعتمادی: دکتر محمد حیدری ملایری، اخترشناس و زبان‌ شناس معروف ایرانی سه شنبه ۲۸ مارس ۲۰۲۳ در شهر پاریس چشم از جهان فروبست.
 
علاوه بر اخترشناسی، دکتر محمد حیدری ملایری به زبان‌ شناسی و تاریخ علاقمند و با زبان‌ های فارسی باستان، فارسی میانه، پارتی، اوستایی، سنسکریت، یونانی و لاتین آشنا بود. دکتر حیدری ملایری پژوهش های ارزنده‌ای دربارۀ گویش‌های ایرانی انجام داده است.
 
دکتر محمد حیدری ملایری به عنوان پژوهشگر در رصدخانۀ پاریس فعال بود و سرپرستی گروهی از اختر فیزیکدانان بین‌ المللی را برعهده داشت. آخرین پژوهش‌ های او طی سال‌ های گذشته با استفاده از تلسکوپ هابل متعلق به سازمان ناسا صورت گرفتند.
 
دکتر محمد حیدری ملایری در سال ۱۹۸۵ به گروه اختر شناسان رصدخانۀ جنوبی اروپا در شیلی پیوست و همزمان به مدت ٧ سال در معاونت بخش اخترشناسی رصد خانۀ اروپا به پژوهش پرداخت. محمد حیدری ملایری علاوه بر انتشار این پژوهش ها مؤلف یک واژه‌نامۀ چندزبانۀ ستاره شناسی است.
 
محمد حیدری ملایری در سال ۱۳۲۶ در ملایر به دنیا آمد و در سال ۱۳۴۵ دیپلم کارشناسی خود را در رشتۀ فیزیک از دانشگاه تهران دریافت کرد. او ویراستار انتشارات فرانکلین بود و همزمان ده ها کتاب در زمینۀ اخترشناسی به فارسی برگرداند. دکتر محمد حیدری ملایری در سال ۱۳۵۳ با بورس دولت فرانسه به پاریس رفت و در رشته های اخترشناسی و اخترفیزیک درس خواند و در سال ۱۳۵۹ کرسی رسمی "اخترشناس" در رصدخانۀ پاریس را دریافت کرد. از دکتر محمد حیدری ملایری صد ها ترجمه، تالیف و تحقیق در زمینه‌های اخترشناسی و زبان شناسی به جای مانده است.