فرخنده باد روز جهانی زن، بیانیۀ جنبش جمهوری‌ خواهان دموکرات و لائیک ایران

 در حالی به بزرگداشت روز جهانی زن می‌ رویم که جنبش زن زندگی آزادی در ایران، که با اعتراض به قتل مهسا (ژینا) امینی و حجاب اجباری آغاز شد، به سرعت تبدیل به یک خیزش انقلابی علیه دیکتاتوری و رژیم جمهوری اسلامی در تمامیت‌ اش، برایJomhourikhah-D L-1 کسب آزادی، برابری، حقوق مدنی، اجتماعی و سیاسی ...، گردید. 
 
در ۸ مارس ۱۹۰۸ که کارگران زن کارخانه نساجی نیویورک برای اعتراض به تبعیض و محرومیت و فشار و کمی حقوق قصد اعتصاب داشتند، توسط صاحب کارخانه به همراه نگهبانان برای جلوگیری از سرایت اعتراضات به بخش های دیگر، مبحوس گردیدند. سپس ۱۲۹ تن از این کارگران در حادثه آتش سوزی سوختند. این واقعه دلخراش مبنای آن گردید که زنان آزادی‌ خواه و برابری‌ طلب، مستمر برای احقاق حقوق خود، برابری با مردان و بهبود شرایط کاریِ‌ شان مبارزه و تلاش نمایند. تا اینکه در ۱۹۷۷، ۸ مارس رسماً بعنوان روز جهانی زن توسط سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شد و از آن زمان تا بحال، فعالین زن و مرد با عمق بخشیدن به خواست‌ ها و مطالبات زنان جهان، این روز را گرامی می‌ دارند.
 
زنان ایران همگام با تمامی آزادی‌ خواهان می‌ روند تا در پیشانیِ جنبش زن زندگی آزادی، امر رهایی از دیکتاتوری و تبعیض‌ های گوناگون را برای کل مردمان ساکن ایران رقم زنند و شرایط یک زندگی بهتر در آزادی و دموکراسی را فراهم نمایند.
 
جنبش جمهوری‌ خواهان دموکرات و لائیک ایران، روز جهانی زن که نماد رهایی و برابری خواهی زنان است را گرامی می‌ دارد و ۸ مارس را به همه زنان رهایی‌ خواه جهان تبریک می‌ گوید.
 
جنبش جمهوری‌ خواهان دموکرات و لائیک ایران،
۷ مارس ۲۰۲۳، برابر با ۱۶ اسفند ۱۴۰۱