انفجار در آسمان نطنز؛ سخنگوی ارتش: آزمایش موشکی انجام دادیم

Natanz-Enfejar1400

«به گزارش خبرگزاری‌های ایران، روز شنبه در نزدیکی نطنز صدای انفجار مهیبی شنیده شده و برخی از شهروندان، نوری نیز در آسمان مشاهده کرده‌اند.»
 
در فاصله کوتاهی بعد از انتشار این خبر، رسانه‌های رسمی همانند صدا و سیما به نقل از فرمانده پدافند هوایی نطنز گزارش دادند که علت این صدا، آزمایش یک موشک پدافندی بوده است.
 
همچنین شاهین تقی‌خانی، سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در مصاحبه با شبکه خبر گفت که چنین آزمایش‌هایی با هدف «بررسی میزان آمادگی سامانه‌های دفاعی منطقه» انجام می‌شوند.
 
آقای تقی‌خانی گفت: «این‌گونه تمرینات در فضای کاملا امن و با هماهنگی کامل شبکه یکپارچه پدافندی صورت می‌گیرد و جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد.»
 
این در حالی است که پیشتر فرماندار نطنز به خبرگزاری فارس گفته بود هیچ اطلاعی از جزئیات این حادثه ندارد.
 
در عین حال این خبرگزاری نوشته است: «شنیده‌های غیر رسمی خبرنگار فارس از انهدام یک پهپاد ناشناس حکایت دارد.»
 
خبرگزاری ایرنا نیز به نقل از یک شاهد عینی نوشته است که این صدا در بادرود و در ۲۰ کیلومتری تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز شنیده شده است.
 
بادرود از شهرهای کوچک استان اصفهان است که در ۲۵ کیلومتری شمال نطنز قرار دارد.
 
تاسیسات هسته‌ای نطنز که با نام رسمی «مجتمع غنی‌سازی شهید مهندس مصطفی احمدی روشن» فعالیت می‌کند، یکی از مهم‌ترین مراکز غنی‌سازی اورانیوم در ایران است.
 
این تاسیسات تا امروز بارها هدف حملات و عملیات خرابکاری قرار گرفته است.
 
جمهوری اسلامی ایران همواره اسرائیل را به این حملات و خرابکاری‌ها متهم می‌کند. اسرائیل هرگز این اتهامات را تایید یا تکذیب نمی‌کند.
 
برخلاف سال ۹۹ که مقام‌های ایرانی درباره انفجار در نطنز خبرهای ضد و نقیض منتشر می‌کردند، در آخرین مورد حمله به این تاسیسات که در فروردین سال ۱۴۰۰ رخ داد، در فاصله کوتاهی آن را «تروریسم هسته‌ای» توصیف کردند.
 
همچنین روزنامه جورازلم پست نیز در گزارشی نوشت که حمله به نطنز، بعد از یک برنامه‌ریزی درازمدت انجام شد.
 
در آن زمان نیز همانند امروز، مذاکرات احیای برجام در شهر وین در جریان بود.
 
اسرائیل از مخالفان برجام محسوب می‌شود و دولت این کشور می‌گوید که مفاد آن برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته‌ای در ایران کافی نیست.
 
مقام‌های اسرائیلی همچنین جمهوری اسلامی ایران را متهم می‌کنند که در تلاش است تا به سلاح هسته‌ای دست یابد.
 
ایران همواره این اتهام را رد کرده و می‌گوید که با اهداف صلح‌آمیز و همچنین در چارچوب پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای، برنامه هسته‌ای خود را پی می‌گیرد.
 
اسرائیل بارها تهدید کرده که اگر نیاز باشد برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته‌ای در ایران به هر اقدامی دست خواهد زد.
 
ترور دانشمندان هسته‌ای در ایران، انفجار در مراکز هسته‌ای و همچنین خرابکاری از طریق بدافزارها یا هک سیستم‌های کامپیوتری، همه تاکنون روش‌هایی بوده‌اند که برای ضربه‌زدن به برنامه هسته‌ای ایران استفاده شده‌اند.
 
 
منبع خبر: بی‌بی‌سی فارسی