واژگونی یک شناور در حال ساخت ارتش ایران با دست‌کم یک قربانی

shenavare irani ghargh shodeh

بنابر گزارش‌ها یک ناو در حال ساخت ارتش جمهوری اسلامی در بندرعباس واژگون شده و در جریان این حادثه یک نفر کشته شده است. رسانه‌های ایران پیشتر این شناور که "طلائیه" نام دارد را یک ناو اطلاعاتی معرفی کرده‌اند.

در روزهای اخیر تصویرها و یک فیلم کوتاه ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که ظاهرا واژگونی یک شناور در حال ساخت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی (نداجا) به نام "طلائیه" را نشان می‌دهند.

روزنامه اسرائیلی "اورشلیم پست" دوشنبه ششم دسامبر (۱۵ آذر)  با استناد به اطلاعات منتشر شده در فضای مجازی نوشته  شناور طلائیه به تازگی در حوضچه خشک صنایع کشتی‌سازی نداجا واژگون شده است.

در ویدئوی کوتاهی که یکی از کاربران شبکه توئیتر شامگاه یک‌شنبه منتشر کرد شناوری در حال واژگونی به چشم می‌خورد. گفته می‌شود در جریان این حادثه دست‌کم یکی از پرسنل نیروی دریایی جان خود را از دست داده است.

تا کنون مسئولان جمهوری اسلامی و منابع خبری رسمی گزارشی درباره این حادثه و علت آن منتشر نکرده‌اند. درباره ساخت شناور طلائیه پیش از این خبرهایی منتشر شده است.

تاخیر چند سال در تکمیل ناو طلائیه

خبرگزاری تسنیم، رسانه نزدیک به سپاه پاسداران ۲۳ خرداد امسال شناور طلائیه را یک "ناو اطلاعاتی" مجهز به آشیانه بالگرد معرفی کرده بود.

خبرگزاری فارس، دیگر رسانه نزدیک به سپاه هم ۱۷ آذر ۱۳۹۷ طلائیه را یک ناو اطلاعاتی و تجسسی معرفی و ماموریت آن را "جمع‌آوری اطلاعات نظامی از شناورهای هدف با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات شنودی، راداری، مخابراتی و اطلاعاتی" عنوان کرد.

این رسانه  سه سال پیش به نقل از امیر شیخی، فرمانده کارخانجات نیروی دریایی ارتش نوشته بود این شناور ۹۴ متر طول و هزار و ۴۰۰ تن وزن دارد و ساخت و تجهیز آن ۶۰ درصد پیشرفت داشته است.

روزنامه اسرائیلی در گزارش خود به تصاویر ماهواره‌ای گروه نظارتی "پلنت" اشاره کرده که کریس بیگرز، یکی از مدیران شرکت تجزیه و تحلیل داده "هوک‌آی ۳۶۰" به اشتراک گذاشته است.

سانحه سابقه‌دار

گرچه واژگونی شناور طلائیه هنوز به طور رسمی تائید نشده ولی چنین حوادثی در جمهوری اسلامی و در سال‌های اخیر کم سابقه نبوده است.

خرداد امسال ناو پشتیبانی آموزشی خارک در مسیر حرکت به سمت آب‌های بین‌المللی در دریای عمان و نزدیک بندر جاسک دچار آتش‌سوزی شد و با ناکام ماندن تلاش‌ها برای مهار آتش در آن غرق شد.

اردیبهشت سال پیش نیز ناوچه کنارک در منطقه تنگه هرمز ظاهرا هدف شلیک اشتباهی ناو جماران قرار گرفت و ۱۹ نفر از خدمه آن کشته و ۱۵ نفر مجروح شدند.

دی ماه ۹۶ نیز ناو دماوند نیروی دریایی ارتش در آبهای دریای خزر و در حال ورود به بندر انزلی به دلیل آنچه برخورد با موج‌شکن عنوان شده آسیب دید و پس از ۱۸ روز تلاش ناموفق برای نجات آن غرق شد. در این حادثه دست‌کم دو نفر کشته شدند.

منبع :دویچه وله
عکس آرشیوی از شناور کنارک نیروی دریایی ارتش ایران که اردیبهشت ۱۳۹۹ غرق شد