صدور جواز تولید ٢ داروی Xevudy و Kineret برای درمان کووید-۱۹ توسط آژانس دارویی اروپا

daroo corona test دویچه وله فارسی: ٢ داروی تازه که علیه سویه اومیکرون هم کارایی دارند، مجوز آژانس دارویی اروپا را گرفته‌اند و منتظر تایید نهایی در کمیسیون اتحادیه هستند.
 
آژانس دارویی اروپا که مقر آن در آمستردام است، جواز تولید دو داروی جدید کرونا را صادر کرده است. این ٢ دارو که Xevudy و  Kineret نام دارند، در معالجه بیماران کووید-۱۹ بسیار مؤثر تشخیص داده شده‌ اند و اجازه دارند وارد بازار شوند. تنها باید منتظر تأییدیه کمیسیون اروپا ماند، امری که قطعی به نظر می‌ رسد، اما قانوناً باید طی شود.
 
با تصویب دو نمونه جدید، مجموعً پنج دارو در اتحادیه اروپا برای درمان کرونا در دسترس خواهد بود. Xevudy یک آنتی بادی مونوکلونال (پادتن‌ های تک‌ تیره که از سلول‌ های ایمنی مشخصی تکثیر شده و همه مشابه هم هستند) است که به گفته کارشناسان، جلوی وخامت حال بیمار را می‌ گیرد و حتی برای درمان مبتلایان به سویه اومیکرون هم می‌تواند مؤثر باشد.
 
شرکت GlaxoSmithKline und Vir Biotechnology تولیدکننده این داروست.
 
داروی Kineret که سازنده آن شرکت سوئدی Oprhan Biovitrum AB است، می‌ تواند برای بیمارانی که نیاز به اکسیژن دارند، تجویز شود. این دارو  پیش‌ تر نیز برای مداوای التهابات ریوی در اتحادیه اروپا مجوز مصرف گرفته است.
 
خانم استلا کیریاکیدس، کمیسر بهداشتی کمیسیون اروپا ضمن استقبال از داروهای تازه، ابراز امیدواری کرده که در ماه‌ های آتی، طیف وسیع‌ تری از روش‌ های درمانی کرونا در دسترس باشد.
 
اتحادیه اروپا اعلام کرد عصر پنجشنبه ۱۶ دسامبر، نیم میلیون واحد از داروهای جدید مبتنی بر آنتی بادی کووید-١٩، از جمله 220000 دوز از دارو را از GlaxoSmithKline دریافت کرده است.
 
٧ ماه قبل، اتحادیه اروپا از تسهیل صدور مجوز تولید داروهای کرونا و همکاری‌های مشترک در این زمینه خبر داده بود. کمیسیر بهداشت اتحادیه تأکید کرده بود که راهبردی به این منظور تعیین شده که یکی از اهداف آن دسترسی مردم به دستکم سه داروی تازه است.
 
بر این اساس، قرار شده بود اعضای اتحادیه تا ماه ژوئن فهرستی از ۵ داروی مؤثرتر در درمان کرونا را ارائه کنند و تا پایان سال، تولید مشترک آنها را شروع کنند.