«گزارش جهانی بحران غذایی»؛ درسال گذشته ۴۰ میلیون نفر دسترسی به غذای کافی روزانه نداشته اند

kambood ghazaسازمان ملل متحد روز چهارشنبه اعلام کرد، شمار کسانی که به‌طور روزانه دسترسی به غذای کافی ندارند سال گذشته به بالاترین حد خود رسید و با توجه به تاثیرات جنگ اوکراین بر تولید غذای جهان این آمار در آستانه رسیدن به سطح «هولناکی» است.

طبق گزارش این نهاد، ۱۹۳ میلیون نفر در ۵۳ کشور طی سال گذشته به خاطر «ترکیب سه‌گانه سمی» جنگ، شرایط حاد آب و هوایی و تاثیرات اقتصادی ناشی از بیماری همه‌گیر کرونا امکان تامین غذای خود را نداشتند.

به گفته سازمان ملل متحد، سال گذشته مجموع افرادی که امکان تامین غذای روزانه خود را نداشته‌اند به ۴۰ میلیون نفر رسید.

این آمار در «گزارش جهانی بحران غذایی» آمده که سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل آن را به همراه برنامه جهانی غذا و اتحادیه اروپا تهیه کرده است.

گزارش مورد اشاره می‌گوید، کشورهایی که درگیر یک جنگ طولانی مدت هستند، شامل افغانستان، کنگو، اتیوپی، نیجریه، سودان جنوبی، سوریه و یمن سخت‌ترین شرایط غذایی را نسبت به جمعیت خود دارند.

این گزارش پیش‌بینی می‌کند که در سال جاری میلادی سومالی به خاطر خشکسالی طولانی مدت، افزایش قیمت مواد غذایی و ادامه خشونت‌ها با یکی از سخت‌ترین بحران‌های مربوط به تامین مواد غذایی مواجه شود.

جنگ اوکراین نیز شرایط سومالی و بسیاری از دیگر کشورهای آفریقایی را که برای تامین گندم، کود و سایر منابع غذایی به اوکراین و روسیه وابسته هستند، سخت‌تر می‌کند.

عارف حسین، اقتصاددان ارشد برنامه جهانی غذا، گفت که آژانس غذای سازمان ملل متحد پیش‌بینی می‌کند به خاطر جنگ در اوکراین و پیامدهای آن نظیر افزایش قیمت غذا و تورم، ۴۷ میلیون نفر دیگر نیز دچار ناامنی غذایی بشوند.

پیش از این صندوق بین‌المللی پول هم هشدار داده بود که افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی در نتیجه جنگ در اوکراین، ممکن است به «ناآرامی اجتماعی» در آفریقا منجر شود.

منبع: رادیو فردا