گزارشگر ویژۀ سازمان ملل: تحریم‌ها به شدت به کیفیت زندگی ایرانیان آسیب زده است

Tahrimha
خانم آلنا دوهان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، در پایان سفر ده روزۀ خود به ایران یک نشست خبری برگزار کرد و نتایج بررسی‌هایش را به طور خلاصه شرح داد. او تأثیرات منفی تحریم‌ها بر زندگی ایرانیان را برشمرد و از کشورهای تحریم‌کننده، به ویژه آمریکا خواست که تحریم‌ها را در حوزۀ بهداشت و تغذیه بلافاصله متوقف کنند.

روز چهارشنبه ۲٨ اردیبهشت، آلنا دوهان نشست خبری خود را در تهران، در محل کتابخانه ملی برگزار کرد. او ده روز قبل، با هدف ارزیابی تأثیر تحریم‌های آمریکا بر حقوق بشر، وارد تهران شده بود.
خانم دوهان با شرح خلاصه‌ای از تحریم‌های دهۀ اخیر علیه ایران گفت: "ما در این سفر توانستیم تاثیر مخرب تحریم‌ها بر روی بهداشت، آموزش و پرورش، اقتصاد، ورزش و صنایع دستی را بررسی کنیم. تحریم‌ها تاثیر بیشتری بر روی خانواده های کم درآمد و سالمندان داشته است".

به گفتۀ او چیزی حدود ۱٠٠ تا ۱۲٠ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در حساب های خارجی مسدود مانده است. وی از دولت‌های تحریم‌کننده خواست که "دارایی‌های بانک مرکزی ایران را طبق موازین حقوق بین‌الملل آزاد کنند".

آلنا دوهان تأکید کرد که مسئلۀ اصلی که مورد توجه او قرار گرفته، مواردی است که تحریم‌ها به نقض حقوق بشر می‌ا‌نجامد. خانم دوهان پیامدهای تحریم‌ها را بر کیفیت زندگی مردم توضیح داد و سپس به همه طرفین توصیه کرد که تعهدات خود را سازمان ملل متحد فراموش نکنند. او همچنین از همه کشورهای تحریم‌کننده خواست که تحریم‌ها را در زمینه‌های غذا، دارو، آب و بهداشت متوقف کنند.
سفر آلنا دوهان به ایران، نخستین سفر یک گزارشگر ویژۀ سازمان ملل به این کشور طی ۱٧ سال گذشته است. آخرین بار در سال ۲۰۰۵ گزارشگر ویژۀ این نهاد بین المللی به تهران سفر کرده بود.

در آستانۀ سفری وی به ایران، یازده گروه حقوق بشری با صدور بیانیه ای مدعی شدند که "ایران قصد دارد با استفادۀ ابزاری از سفر گزارشگر ویژۀ سازمان ملل، توجه جامعۀ جهانی را از موارد نقض حقوق بشر، منحرف کند".
خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی، سفر خانم دوهان و نشست خبری او را به تفصیل گزارش داده‌اند.
.
منبع: رادیو فرانسه