شکنجه و کتک و توهین و آزار‌ و‌ اذیت و اخاذی و تحقیر و ... هموطنان افغانستانی در اردوگاه‌ های رژیم ولایت فقیه

afghanha dar iran روزنامه ۸ صبح: سقوط حکومت و افزایش میزان فقر و بیکاری، سبب شده تا هزاران افغان برای کار و پیدا کردن مخارج زنده‌ گی‌ شان، به کشورهای همسایه، از جمله ایران سفر کنند.
 
اما آنچه این ‌روزها دست‌ و پا گیر افغان‌هایی شده است که قانونی و غیرقانونی وارد ایران شده‌اند، بازداشت از سوی نیروهای نظامی ایران و انتقال آنان به اردوگاه‌ ها است؛ جایی که تلخی زنده‌ گی را در چهارچوب شکنجه، آزار‌ و‌ اذیت، اخاذی، ضبط مبایل‌ ها و ده‌ ها مشکل دیگر را برای مهاجران افغان در ایران چشانده است.
 
در تازه‌ترین نوار صوتی که از داخل اردوگاه زاهدان ایران به روزنامه ۸ صبح رسیده است، گفته شده که هم اکنون هزاران افغان در این اردوگاه در بدترین شرایط ممکن و فقدان امکانات اولیه، شب و روز‌شان را سپری می‌ کنند.
 
در این نوار صوتی که به‌ گونه مخفی ضبط شده است، گفته شده که نیروهای ایران در این اردوگاه افغان‌ ها را به‌ نحوی گروگان گرفته‌ و از هر فرد، یک میلیون تومان پول نقد و مبایل‌ های همراه آنان را گرفته‌ اند.
 
گفته می‌ شود در میان افغان‌ هایی که در این اردوگاه نگهداری می‌ شوند، افرادی هم هستند که قانونی وارد ایران شده‌ اند، اما اسناد آنان از سوی مسئولان این اردوگاه پاره شده است.
 
از سوی دیگر، در این اردوگاه نان و آب کافی برای افغان‎ ها وجود نداشته و در مدت زمان یک یا دو روز تنها آب و نان خشک برای این افراد توزیع می‌ شود. در این نوار صوتی گفته می‌ شود‌: «تمام کسانی را که اینجا آورده‌ اند، به زور شکنجه و شلاق دست‌ بند زده و در اردوگاه آورده‌ اند. به خدا قسم است که ۴۸ ساعت است که به غیر از کمی آب شور، دیگر هیچ چیزی به من نرسیده. افغان‌ ها در اینجا بین ۱۰ تا ۲۰ روز است که نگهداری می‌ شوند.»
 
وضعیت مهاجران افغان بیرون از اردوگاه:
 
برخورد نادرست تنها در اردوگاه‌ های ایران خلاصه نمی‌ شود. صاحبان ‌کار، برخی از شهروندان ایران و کارفرمایانی که افغانان زیر دست آنان کار می‌ کنند، بخشی از آزار، اذیت و شکنجه روحی افغان‌ ها در ایران را رقم زده‌ اند. مهاجران افغان باید چانس [شانس] بیاورند تا با کارفرمایی که به وعده خود عمل می‌ کند، روبرو شوند.
 
رضا تنها نان‌ آور خانوادۀ نُه‌ نفری خود در ولایت هرات است. او که هشت ماه پیش به دلیل بیکاری به ایران سفر کرده بود، از سوی نیروهای انتظامی ایران به اردوگاه برده شده و پس از چند روز رد مرز شده است. او در صحبت با روزنامه ۸‌ صبح می‌ گوید که برای ورود به ایران راه‌ های پر خم‌ و‌ پیچی را گذرانده و با پشت سر گذاشتن چالش‌ های زیادی، به‌ صورت غیرقانونی برای کار وارد ایران شده است.
 
او که در شهر کرج ایران در یک ساختمان برای خود کار فراهم کرده بود، می‌ گوید، چندین مرتبه متواتر نیروهای ایران برای بازداشت و رد مرز کردن افغان‌ ها به آن ساختمان هجوم آورد‌ند. می‌‌افزاید که چند بار موفق شده پا به فرار بگذارد، اما دوستانش بازداشت و پس از لت‌ و‌ کوب و توهین به اردوگاه منتقل شده‌ اند. چانس [شانس] در نهایت با رضا نیز یاری نمی‌ کند و در دفعات بعد از سوی نیروهای نظامی ایران بازداشت می‌ شود.
 
رضا می‌ گوید: «من در یک ساختمان بلند‌ منزل برای خود کار پیدا کرده بودم، اما در حین کار که در حال ساختن گچ بودم، ناگهان نیروهای نظامی ایران هجوم آوردند. در ابتدا مرا بسیار لت‌ و‌ کوب کردند و داخل موتر [موتور] انداختند. در بین راه نیز در داخل موتر بسیار با الفاظ رکیک و رویه زشت مرا به اردوگاه انتقال دادند.»
 
رضا نیز که مدت ۱۶ روز را در اردوگاه سپری کرده، روایت مشابهی از وضعیت اسف‌ باز افغان‌ ها در اردوگاه‌ ها دارد. او از بدرفتاری، لت‌ و کوب، شکنجه و بی‌ رحمی از سوی نیروهای ایرانی سخن می‌ گوید.
 
تنها این‌ مشکلات مهاجران افغان در ایران نیست. در بسیاری از موارد افغان‌ هایی که از سوی کارفرمایان به کاری استخدام می‌ شوند، موفق به دریافت دستمزد خود نمی‌ شوند. بسیاری از افغان‌ ها در مرحله نخست به دلیل نداشتن اسناد ورود به ایران و به دلیل افغان بودن، حتا برای کارگری در ساختمان‌ ها هم استخدام نمی‌ شود؛ اما در چندین رویداد متواتر کارفرمایان آن‌ ها پس از انجام کارهای شاقه، دستمزد را نپرداخته‌ اند.
 
گفته می‌ شود که تنها به دلیل افغان بودن در برخی موارد دستمزد مهاجران افغان پرداخت نمی‌ شود و آنان توانایی شکایت را هم ندارند. در نهایت باید در جستجوی کاری جدید با کارفرمایی جدید شوند.
 
افزایش قیمت مواد غذایی و چالش جدید افغان‌ ها:
 
در چند روز گذشته اعتراضات گسترده شهروندان ایران به دلیل افزایش قیمت مواد غذایی جریان دارد. همه‌ روزه این اعتراض‌ ها شدت می‌ یابد.
 
شهروندان ایران به دلیل افزایش قیمت‌ ها به خیابان‌ ها ریخته و در برخی موارد با هجوم بر فروشگاه‌ های مواد غذایی، در پی خریداری غذا هستند و دولت را به کم‌ کاری و بی‌ کفایتی محکوم می‌ کنند. افزایش قیمت اما تنها مشکل این شهروندان نیست؛ برای افغان‌ هایی که به‌ تازه‌ گی وارد این کشور شده‌ اند و تاکنون دخل‌ و خرج‌ شان مشخص نیست، این مشکل رنجی مضاعف است.
 
محمود اسماعیلی که اخیراً با خانواده چهارنفری‌ اش در شهر قزوین ایران مسکن‌ گزین شده است، می‌ گوید که در کنار مشکل محدودیت‌ ها برای افغان‌ ها، حالا مشکل ناتوانی در خریداری مواد غذایی نیز افزوده شده است. اسماعیلی  در صحبت با روزنامه ۸ صبح می‌ گوید که در بسیاری از فروشگاه‌ ها، مواد غذایی، از جمله روغن پیدا نمی‌ شود و اگر هم پیدا شود، به قیمت بسیار بالا به فروش می‌ رسد. او می‌ گوید که قیمت روغن بیش از ۱۰ برابر افزایش یافته و از ۲۲ هزار تومان به ۱۷۰ هزار تومان رسیده است. به گفته او، حتا شهروندان ایران توانایی خریداری مواد غذایی را ندارند، از همین رو با اعتراضات گسترده به جاده‌ ها ریخته‌ اند. اسماعیلی می‌ گوید: «قیمت‌ مواد غذایی بسیار بالا رفته است. برای خود ایرانی‌ ها قابل خرید نیست. ما افغان‌ هایی که به‌ تازه‌ گی اینجا آمده‌ ایم و برابر یک کارگر ساده ایرانی هم درامد نداریم، بسیار دشوار است که بتوانیم کیسه برنج یا گوشت مرغ بخریم.»
 
بیشتر مهاجران افغان‌ در ایران کارهای شاقه، به‌ ویژه کارهای ساختمانی می‌ کنند. هر کارگر ساده افغان در برابر کار شاقه‌ ای که انجام می‌ دهد، روزانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان، معادل ۵۰۰ تا ۹۰۰ افغانی دستمزد دریافت می‌ کند. این مقدار دستمزد در برابر نرخ مواد غذایی، بسیار ناچیز و اندک است.
 
در چند ماه گذشته میزان مهاجرت گروهی افغان‌ ها به‌ ایران افزایش یافته است.
 
بسیاری از افغان‌ ها به دلیل تهدیدهای امنیتی و بیکاری، به‌ شکل قانونی و غیرقانونی وارد این کشور می‌شوند. این مهاجرت اجباری به کشورهای همسایه، بویژه ایران نه‌ تنها از مشکلات افغان‌ ها کم نکرده‌، بلکه آنان را به اردوگاه‌ های طاقت‌ فرسا، لت‌ و کوب، توهین و تحقیر دچار کرده و کسی هم گوش شنوایی برای  شنیدن ضجه‌ های این افراد در قفسه‌ های اردوگاه‌ های ایران ندارد.
 
***
 
اخراج ۷ هزار مهاجر افغانستانی از ایران/ گزارش ضرب‌ و شتم و شکنجه و تجاوز جنسی و گروگان‌ گیری مهاجرین افغانستانی توسط نیروهای نظامی رژیم ولایت فقیه
 
روزنامه ۸ صبح: منابع محلی در ولایت نیمروز می‌ گویند که طی یک هفته گذشته، بیش از ۷ هزار مهاجر از مرز ایران برگشت داده شده‌ اند.
 
این رقم شامل ۳۰۴ خانواده (۱۱۶۸ تن) و نیز ۶ هزار و ۱۵۸ تن هم به صورت انفرادی می‌ شود.
 
اخراج مهاجران افغانستان از ایران اخیراً به صورت بی‌ پیشینه‌ ای افزایش یافته است.
 
پس از سقوط افغانستان به دست گروه طالبان بر علاوه اخراج اجباری مواردی چون ضرب‌ و شتم، شکنجه، تجاوز جنسی و گروگان‌ گیری مهاجرین توسط نیروهای نظامی ایران گزارش شده است.

در این رابطه