«ناوگان ارواح» ایران برای دور زدن تحریم‌ها به روسیه کمک می‌کند

Naftkesh Iran Navgane Arvah

«گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» ادعا می‌کند دست‌کم پنج کشتی «ناوگان ارواح» ایران را شناسایی کرده است. «ناوگان ارواح» کشتی‌های ضد تحریم ایران، متهم به کمک به شرکت‌های نفتی روسیه برای دور زدن تحریم‌ها شده است.»
 
به گزارش روزنامه بریتانیایی دیلی‌میل، سازمان غیرانتفاعی بین‌المللی «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» (UANI) اعلام کرد شرکت‌های مرتبط با کرملین در حال انتقال نفت خود در ناوگان کشتی‌های بازار سیاه ایران‌اند. روسیه برای غلبه بر ممنوعیت‌های آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا بر صادرات نفت خود، برای دور زدن تحریم‌ها از این ناوگان دریایی کمک خواسته است.
اکنون سازمان‌های حقوق بشری از متحدان غربی خود می‌خواهند که یک تیم «شکارچیان ارواح» تشکیل دهند تا با کشتی‌هایی که گفته می‌شود به ولادیمیر پوتین در تامین مالی ماشین جنگی‌اش کمک می‌کنند، مقابله کنند.
 
روزنامه «میل‌آن‌ساندی» سال گذشته فاش کرد که چگونه ایران از یک ناوگان با ۱۲۳ کشتی و استفاده از شگرد‌هایی مانند «جعل» و «تعویض پرچم» برای دور زدن تحریم‌های تجاری بین‌المللی علیه این کشور استفاده کرد. کشتی‌ها موقعیت واقعی خود را روی فرستنده‌های GPS جعل می‌کنند، به‌طوری که به نظر می‌رسد هنگام بارگیری و تخلیه در بندرها در دریا لنگر انداخته‌اند. آن‌ها همچنین از پرچم‌های کشورهای مختلف و اسناد جعلی برای به اشتباه انداختن دیگران استفاده می‌کنند.
پیش از این روزنامه ایران نیز از ناوگان ارواح جمهوری اسلامی رونمایی کرده بود. روزنامه ایران، روزنامه رسمی دولت، ۲۷ فروردین نوشت که جمهوری اسلامی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت این کشور از «ناوگان ارواح» استفاده می‌کند. به نوشته این روزنامه این ناوگان شامل ۱۸۲ کشتی خارجی است که «مکمل ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران» اند.
 
بر اساس این گزارش، کشتی‌های ذکرشده اجازه ردیابی و دسترسی دقیق را به نهادهای رسمی بین‌المللی دریانوردی نمی‌دهند و حمل «میلیون‌ها بشکه نفت ایران را برای مقابله با تحریم‌های ایالات متحده آمریکا بر عهده دارند».
در ادامه این گزارش آمده است نفت ایران در بازار خاکستری با کمک این کشتی‌ها به سمت مقاصد صادراتی می‌روند و به دلیل ردیابی‌نشدنی بودن این کشتی‌ها، فعالان بازار نفت و شرکت‌های ردیاب کشتی از اصطلاح «ناوگان کشتی‌های ارواح» برای این نفتکش‌ها استفاده می‌کنند.
 
گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» اکنون ادعا می‌کند که حداقل پنج کشتی «ناوگان ارواح» ایران که نفت را از روسیه به چین و هند منتقل می‌کند را شناسایی کرده است.
ایور رابرتز، مشاور «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» و رئیس سابق مبارزه با تروریسم در وزارت امور خارجه، گفت: «روسیه با استفاده از «ناوگان ارواح» آیت‌الله برای انتقال نفت به سراسر جهان، از روش‌های ایران تقلید کرده است. اگر می‌خواهیم پوتین را پای میز مذاکره بیاوریم، اتحاد مخالف روسیه باید این تجارت را کنترل کند.»
 
 
منیع خبر: ایندیپندنت فارسی