راوینا شمداسانی خواستار توقف اجرای قریب‌الوقوع حکم قطع انگشتان ۸ زندانی شد

Rawina-UN
راوینا شمداسانی، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد طی بیانیه ای نسبت به اجرای قریب‌الوقوع حکم قطع انگشتان دست هشت زندانی محبوس در زندان تهران بزرگ، واکنش نشان داده و خواستار لغو اجرای این احکام شد. وی در بخشی از بیانیه مذکور میگوید که هویت هفت تن از این زندانیان به نام‌های هادی رستمی، مهدی شرفیان، مهدی شاهیوند، امیر شیرمرد، مرتضی جلیلی، ابراهیم رفیعی و یعقوب فاضلی کوشکی شناسایی شده‌ است.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، راوینا شمداسانی، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه ای خواستار لغو اجرای قریب‌الوقوع احکام قطع انگشتان دست ۸ زندانی در ایران شد.

متن کامل این بیانیه عینا در ادامه می آید:
“ما عمیقاً نگران قطع قریب‌الوقوع انگشتان هشت مرد هستیم که به اتهام سرقت در ایران به قطع انگشت محکوم شده‌اند و از مقامات ایرانی می‌خواهیم که اجرای این احکام را لغو کنند.
ما همچنین از ایران می‌خواهیم که مجازات‌های کیفری خود را برای حذف هر نوع مجازات بدنی، از جمله قطع عضو، شلاق و سنگسار، در راستای تعهداتش بر اساس قوانین بین‌المللی حقوق بشر و مطابق با توصیه‌های مکانیسم‌های حقوق بشر سازمان ملل متحد، فوراً مورد بازنگری قرار دهد.

از میان این هشت نفر هویت هفت تن از آنها به نام‌های هادی رستمی، مهدی شرفیان، مهدی شاهیوند، امیر شیرمرد، مرتضی جلیلی، ابراهیم رفیعی، یعقوب فاضلی کوشکی شناسایی شده‌ است که پیشتر به «قطع چهار انگشت دست راست به‌طوری‌که فقط کف دست و شستشان باقی بماند.» محکوم شده اند.
هفت تن از این افراد در حال حاضر در زندان تهران بزرگ به سر می برند و محل نگهداری یکی از آنها به نام هادی رستمی پس از انتقال از زندان در ۱۲ خردادماه مشخص نیست. احتمالاً همه آنها به زندان اوین تهران منتقل می شوند، جایی که گزارش ها نشان می دهد اخیراً یک گیوتین انگشت برنده نصب شده و بنا به گزارش ها در ۳۱ مه برای قطع انگشتان یک زندانی دیگر استفاده شده است. اولین تلاش برای انتقال این افراد در ۱۱ ژوئن صورت گرفت، اما به دلیل مقاومت زندانیان دیگر متوقف شد.

سازمان‌های جامعه مدنی ایران گزارش می‌دهند که حداقل ۲۳۷ نفر، عمدتاً از اقشار فقیرتر جامعه، بین ۱ ژانویه ۲۰۰۰ تا ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۰ در ایران به قطع عضو محکوم شده‌اند و حداقل در ۱۲۹ مورد احکام اجرا شده است.
ایران یکی از کشورهای عضو میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر اساس ماده ۷ شکنجه یا سایر مجازات‌های ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز را ممنوع می‌کند. همانطور که کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد که بر اجرای میثاق نظارت می کند، به صراحت بیان کرده است، ممنوعیت شکنجه یا سایر رفتارها یا مجازات های ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز شامل انواع تنبیه بدنی است.

راوینا شمداسانی، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد”
گفتنی است، سازمان عفو بین الملل روز پنجشنبه ۲۶ خردادماه، با انتشار بیانیه ای نسبت به اجرای قریب الوقوع حکم قطع انگشتان دست هشت زندانی در زندان تهران بزرگ هشدار داد.

پس از آن ایرج فاضل، رئیس جامعه جراحان ایران، با انتشار نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی خواستار جلوگیری از «اجرای قریب‌الوقوع حکم قطع انگشتان دست چند نفر» در ایران شد.
در پی انتشار نامه‌ رئیس جامعه جراحان ایران، قوه قضاییه اجرای حکم قطع انگشت تعدادی از محکومان را تکذیب کرد. در گزارشی که توسط خبرگزاری ایسنا منتشر شده است، یک منبع آگاه در خصوص این خبر مدعی شد: اجرای حکم قطع انگشت تعدادی از محکومان به هیچ عنوان صحت ندارد.
.
منبع: خبرگزاری هرانا