حکومت ایران برای مبادلۀ زندانیانش در آمریکا از اتباع آمریکایی زندانی در ایران استفاده می‌کند

GharibAbadi
کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوۀ قضائیه ایران و دبیر باصطلاح ستاد حقوق بشر این قوه خواستار فعال شدن مصوبۀ سال ١۳٨٩ مجلس شورای اسلامی ایران در خصوص تبادل زندانیان خارجی با ایرانیان یا دیپلمات های ایرانی زندانی در آمریکا و دیگر کشورهای غربی شد.

او گفت : می توان آن دسته از ایرانیان و دیپلمات های جمهوری اسلامی را که به گفتۀ او به دلایل و اتهامات "واهی" از جمله دور زدن تحریم ها در زندان‌های آمریکا و دیگر کشورهای غربی به سر می برند با زندانیان آمریکایی در ایران مبادله کرد، هر چند، به ادعای غریب آبادی، جمهوری اسلامی ایران معتقد است که اتباع خارجی زندانی در این کشور باید مجازات زندان خود را تا روز آخر تحمل کنند. غریب آبادی سپس گفته است که برای این منظور جمهوری اسلامی ایران با فکر تبادل زندانیان موافق بوده و تاکنون طی چند مرحله آن را به اجرا گذاشته است.
همزمان با پیشنهاد کاظم غریب آبادی، در اقدامی بی سابقه سیامک نمازی شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار که از هفت سال پیش در ایران به اتهام جاسوسی زندانی است با انتشار مطلبی در نشریۀ "نیویورک تایمز" از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، خواست که برغم بن بست مذاکرات اتمی با ایران، با این کشور توافقی بر سر تبادل زندانیان امضاء کند.

سیامک نمازی از رئیس جمهوری آمریکا استدعا کرده که برای آزاد کردن فوری شهروندان بی گناه آمریکایی از زندان‌های جمهوری اسلامی ایران تصمیم های دشوار و ضروری اتخاذ کند. او همچنین گفته است که او ناچار بوده سکوت خود را بشکند زیرا گمان می‌کند که رویکرد حکومت بایدن برای کمک به شهروندان آمریکایی زندانی در ایران به طرز بارزی شکست خورده و در فقدان مداخلۀ جو بایدن، آنان عاقبت در گوشۀ سلول های زندان ایران خواهند پوسید.
سیامک نمازی تاجر آمریکایی ایرانی تبار که پنجاه سال دارد در سال ٢٠١٥ در ایران زندانی شد. پدر او، محمد باقر نمازی، که برای کمک به آزادی فرزندش به ایران رفت نیز چهار ماه بعد توسط مقامات جمهوری اسلامی دستگیر و زندانی شد. هر دو آنان در سال ٢٠١٦ به اتهام جاسوسی به ده سال زندان محکوم شدند. پدر سیامک نمازی که ٨٥ سال سن دارد در سال ٢٠٢٠ از زندان آزاد شد، اما، اجازه نیافت ایران را ترک کند.
.
منبع: رادیوفرانسه