حمله به مواضع ترکیه در عراق در پی بمباران مرکز تفریحی دهوک

dahok
گروه موسوم به "اصحاب کهف" از حمله پهپادی به مواضع ارتش ترکیه در استان دهوک خبر داد. این حمله در پی بمباران یک مرکز تفریحی در اقلیم کردستان عراق صورت گرفت که چندین کشته و زخمی برجای گذاشت.
خبرگزاری ایلنا روز پنجشنبه ۳۰ تیر (۲۱ ژوئیه) به نقل از رسانه‌های عراقی از یک حمله پهپادی به محل استقرار نظامیان ترکیه در منطقه العمادیه واقع در استان دهوک در شمال عراق خبر داد. بنا بر این خبر شبه‌نظامیان موسوم به "اصحاب کهف" مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته‌اند.

گفته شده این واکنشی به حمله توپخانه‌ای ترکیه به یک منطقه تفریحی در استان دهوک در اقلیم کردستان عراق است. به گزارش اسکای نیوز حمله پهپادی به مواضع نظامی ترکیه روز چهارشنبه و در پی ‌آن انجام شد که مقامات امنیتی و سیاسی اقلیم کُردستان عراق از حملات توپخانه ارتش ترکیه به یک تفریحگاه در شهر زاخو خبر دادند. به گفته منابع عراقی این حمله دست‌کم ۹ کشته و ۲۳ زخمی برجای گذاشته است.
مشیر بشیر، شهردار زاخو گفته است که اکثر قربانیان از "گردشگران عرب عراقی" بودند. اما ترکیه هرگونه مسئولیتی در این رابطه را تکذیب کرده است. وزارت خارجه ترکیه این حمله را به کردهای پ‌ک‌ک نسبت داده و از دولت عراق خواسته است "تحت تاثیر تبلیغات تروریست‌ها" قرار نگیرد.

دولت عراق در بیانیه‌ای این حمله را به شدت محکوم کرد. عراق کاردار خود را از ترکیه فراخواند و متقابلا سفیر ترکیه در این کشور را احضار کرد. مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق دستور تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب را داد. او گفته است که ترکیه با حملات موشکی و توپخانه‌ای خود به استان دهوک حق حاکمیت عراق و امنیت این کشور را به خطر انداخته است. خبرگزاری العربیه گزارش داده است که عراق می‌خواهد از راه‌های دیپلماتیک و شورای امنیت این مسئله را پی‌گیری کند.
کاظمی همچنین از ترکیه خواست به اقدامات نظامی خود در عراق پایان دهد و گفت که کشورش "حق کامل خود برای پاسخ دادن به اقدامات تجاوزکارانه ترکیه را محفوظ " می‌داند. محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق نیز گفته است که عراق نباید به صحنه تسویه حساب‌ها تبدیل شود.

به گزارش العربیه مقتدی صدر، رهبر مذهبی شیعیان عراق در بیانیه‌ای خواستار کاهش سطح مناسبات دیپلماتیک با آنکارا، بستن مرزهای عراق با این کشور، لغو توافق‌نامه‌های امنیتی عراق با ترکیه و شکایت علیه آنکارا در شورای امنیت سازمان ملل شده است.
وزارت خارجه‌آمریکا نیز حمله‌ توپخانه‌ای ترکیه به منطقه‌ گردشگری استان دهوک را محکوم کرد. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه‌آمریکا این حملات را تجاوز به حاکمیت عراق دانست.

خبرگزاری مهر به نقل از منابع عراقی از تظاهرات مقابل سفارت ترکیه در بغداد خبر داد. بنا بر این خبر شماری از معترضان پرچم ترکیه را از بالای ساختمان سفارت این کشور در بغداد به پایین کشیدند. گروهی از معترضان نیز در نجف دست به تظاهرات زدند و با آتش زدن پرچم ترکیه خواستار قطع روابط دیپلماتیک با این کشور شدند. این خبرگزاری همچنین از تظاهرات طرفداران مقتدی صدر در مقابل سفارت ترکیه در بغداد خبر داده است.
این اولین باری نیست که ترکیه به منطقه کردستان عراق حمله می‌کند. یکی از مسائل محوری بحث میان ترکیه با ایران و روسیه در نشست سه‌جانبه اخیردر تهران نیز همین موضوع بود.
.
منبع: دویچه وله