روسیه برای بازدید بازرسان آژانس از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا شرط تعیین کرد

nirugahe zaporijiaیکی از سخنگوهای سازمان ملل متحد اعلام کرد که این نهاد از ظرفیت لجستیکی و امنیتی لازم برای بازدید بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا برخوردار است، اما یک دیپلمات روسی شروطی تعیین کرده و گفته است که انجام هر ماموریتی از طرف کی‌یف «بسیار خطرناک» است.

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، روز دوشنبه همچنین گفت: «دبیرخانه سازمان ملل هیچ اختیاری برای ممانعت از فعالیت آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌‌ای یا لغو آن ندارد.»

اظهارات دوجاریک واکنشی به این اتهام‌زنی روسیه بود که سازمان ملل مانع بازدید بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از بزرگ‌ترین نیروگاه هسته‌ای اروپا شده است، نیروگاهی که روسیه چندی پس از هجوم نظامی خود به اوکراین آن را تسخیر کرد.

وی گفت گه دبیرخانه سازمان ملل متحد پس از رایزنی با آژانس ارزیابی کرده که در اوکراین از ظرفیت لجستیکی و امنیتی برخوردار است تا بتواند از ماموریت آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در نیروگاه زاپوریژیا حمایت کند.

این مقام سازمان ملل متحد اما افزود که هر دو کشور اوکراین و روسیه باید بر سر این موضوع توافق کنند.

مسکو و کی‌یف هر دو خواستار بازدید بازرسان آژانس بین‌المللی از این نیروگاه هسته‌ای شده‌اند. رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، گفته که او آمادگی رهبری ماموریتی در این زمینه را دارد و از روسیه و اوکراین خواسته است که در این باره با یکدیگر همکاری کنند.

خبرگزاری‌های روسی اما به نقل از یک دیپلمات ارشد این کشور نوشته‌اند که چنین ماموریتی بر خلاف خواسته سازمان ملل متحد نباید از جانب کی‌یف انجام بگیرد.

ایگور ویشنوتسکی، معاون بخش اشاعه هسته‌ای و کنترل تسلیحات وزارت خارجه روسیه، گفت: «تصور کنید که انجام این ماموریت از طریق کی‌یف به چه معناست. یعنی آنها از خط مقدم به نیروگاه هسته‌ای می‌رسند. این یک خطر بزرگ است.»

روسیه و اوکراین یکدیگر را متهم می‌کنند که نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا را هدف حملات خود قرار داده‌اند. سازمان ملل هشدار داده که این حملات درگیری نظامی در نزدیکی چنین تاسیسات هسته‌ای بزرگی می‌تواند منجر به عواقبی بسیار جدی شود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرده که بازررسان آن باید اجازه داشته باشد تا در اسرع وقت ماموریت خود را در زاپوریژیا انجام دهند.

منبع: راديو فردا