پرداخت ۶۶ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی و فسادهای متعدد و ...

arze dolatiخبرگزاری تسنیم: سیاست تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی نه تنها نتوانست مانع افزایش قیمت ها شود، بلکه باعث تاراج میلیاردها دلار ذخایر ارزی کشور شد. فسادهای متعدد و مختلف از دیگر عواملی بود که در نهایت دولت سیزدهم [= "حکومت" ابراهیم رئیسی] را مجبور به پایان دادن به این سیاست کرد.
 
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، یکی از معضلات بجا مانده از دولت قبل، تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به برخی از کالاها بود. پس از بازگشت تحریم ها در سال ۹۷ و همزمان رشد نرخ ارز که پیشتر آغاز شده بود، دولت قبل برای کنترل سطح قیمت ها اقدام به تعیین نرخ دستوری ۴۲۰۰ تومانی برای ارز و تخصیص ارز به انواع تقاضاها کرد. پس از گذشت چند هفته و زمانی که مشخص شد تعیین قیمت دستوری برای ارز ناممکن است، عملاً ارز در کشور دو نرخی و نرخ ۴۲۰۰ تومان عملاً به عنوان نرخ ارز دولتی شناخته شد. همزمان با تشدید شکاف قیمتی میان نرخ ارز دولتی و آزاد، تقاضای ارز، بویژه برای واردات چند برابر شد. دولت وقت که تأمین این حجم از تقاضا را با توجه به محدود شدن منابع ارزی خود ناممکن دید، کالاهای مشمول ارز دولتی را به ۲۵ قلم محدود کرد. این اما پایان مشکلات این سیاست نبود.
 
بروز فسادهای گسترده، یکی از اصلی‌ ترین مسائل سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی بود. وارد نشدن کالا با وجود تخصیص ارز، فروش کالاهای مشمول ارز دولتی با نرخ ارز آزاد، فروش اقلام مشول ارز دولتی در بازار سیاه توسط گیرندگان این کالا و ...، از جمله فسادهای رایج رخ داده در طول مدت اجرای این سیاست بود که بارها از سوی مقامات دولت قبل، مجلس و قوه قضائیه به آن اشاره شد. این اما همه مسئله این سیاست نبود. با کاهش بیشتر ذخایر ارزی و تداوم مصرف ارز ترجیحی، بانک مرکزی در دولت گذشته برای تأمین ارز ترجیحی مورد نیاز، اقدام به خرید ارز صادرکنندگان به قیمت بالای ۲۰ هزار تومان و فروش آن به واردکنندگان به قیمت ۴۲۰۰ تومانی می‌ کرد. این اقدام باعث رشد پایۀ پولی شده و در نهایت به عاملی برای رشد تورم در سال های اخیر تبدیل شد. به بیان دیگر سیاست ارز ترجیحی که قرار بود مانع رشد قیمت‌ ها شود، خود به عاملی برای رشد سطح عمومی قیمت‌ ها تبدیل شد.
 
مسئله دیگر سیاست تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی، ناعادلانه بودن بهره‌ مندی عموم مردم از این یارانه بود. با توجه به مصرف به مراتب بیشتر دهک‌ های ثروتمند از اقلام مشمول ارز ترجیحی، نظیر مرغ، تخم مرغ، لبنیات، گوشت قرمز، یارانه اختصاص یافته به ثروتمندان به مراتب بیشتر از دهک‌ های کم درآمد جامعه بود. بدین معنا سیاست ارز ترجیحی به نابرابری بیشتر دامن زد. همین مسائل و برخی مسائل دیگر باعث شد تا دولت تخصیص ارز ترجیحی را متوقف و برای جبران رشد قیمت کالاهای مشمول آن، یارانه مستقیم به حساب خانوارهای کشور واریز کند.
 
نتایج ۶۶ میلیارد دلار رانت‌ پاشی:
 
دولت دوازدهم از ابتدای سال ۱۳۹۷ تا تیرماه ۱۴۰۰ که دولت را تحویل داد، ۶۶ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی خرج کرد تا کالاهای اساسی گران نشود، اما آمارها نشان می‌ دهد که این سیاست نتوانست به اهداف خود برسد.
 
تخصیص ارز ارزان برای واردات کالاهای اساسی و نهاده‌ های دامی، سبب تضعیف شدید تولیدکنندگان داخلی و افزایش سهم واردات در ۳ سال پایانی دولت قبل شد.
 
همچنین بخش زیادی از کالاهای وارداتی با ارز ارزان، یا به خارج از کشور قاچاق می‌ شد یا به جای مصرف برای تولید مواد غذایی ضروری مردم، به انحراف می‌ رفت و صرف تولید سایر مواد غذایی همچون کیک و شکلات می‌ شد. عده زیادی از دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ هم اقدام به فروش آن یا کالاهای وارداتی با نرخ ارز آزاد کردند و بزرگترین رانت تاریخ ایران را رقم زدند.
 
برآورد رانت توزیع ارز ۴۲۰۰ در دولت دوازدهم:
             

رانت توزیع‌ شده در سال (میلیارد ریال)

تفاوت نرخ ارز آزاد و ۴۲۰۰ (ریال)

ارزش ریالی ارز۴۲۰۰ مصرف‌ شده (میلیارد ریال)

نرخ ارز در بازار آزاد (ریال)

میزان تأمین ارز۴۲۰۰ (میلیارد دلار)

سال

۲۱۰۶۶۲۴

۶۵۸۳۲

۳۴۵۰۶۲۴

۱۰۷۸۳۲

۳۲

۱۳۹۷

۱۳۰۷۷۴۵

۸۷۱۸۳

۱۹۳۷۷۴۵

۱۲۹۱۸۳

۱۵

۱۳۹۸

۲۰۵۵۵۹۲

۱۸۶۸۷۲

۲۵۱۷۵۹۲

۲۲۸۸۷۲

۱۱

۱۳۹۹

۱۷۳۹۸۰۸

۲۱۷۴۷۶

۴۲۲۹۴۵۸.۸

۲۵۹۴۷۶

۸

۱۴۰۰

۷۲۰۹۷۶۹

-

-

-

۶۶

مجموع

 
همانطور که از جدول فوق مشخص است در دولت دوازدهم بیش از ۷۲۰ هزار میلیارد تومان رانت ناشی از توزیع ارز ۴۲۰۰ به جیب عده‌ ای واردکننده و دلال و تاجر خاص رفت. این شرایط باعث شد دولت سیزدهم تصمیم به تغییر شیوه تخصیص یارانه کالاهای اساسی از روش غیرمستقیم قبلی به روش پرداخت مستقیم به مصرف کننده نهایی بگیرد.
 
دولت دوازدهم مدعی بود که با تثبیت قیمت دلار در نرخ ۴۲۰۰ تومان، جلوی افزایش قیمت کالاهای اساسی را خواهد گرفت، اما آمارها بیانگر آن هستند که قیمت کالاهای اساسی چند برابر شد. به تدریج نیز با تصمیم دولت قبل، از فهرست کالاهای اساسی که ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌ کردند کاسته شد و گرانی‌ ها بیشتر هم شد، اما هیچ یارانۀ جبرانی به مردم داده نشد تا کاهش قدرت خرید آنها جبران شود.
 
این در حالی است که دولت سیزدهم [= "حکومت" ابراهیم رئیسی]، بر عکس دولت قبل، با حذف کالاهای مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی، یارانۀ ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی به حساب هر فرد ایرانی (به غیر از دهک پردرآمد)‌ واریز کرد که برای اقشار متوسط و کم‌ درآمد در مجموع رقم مناسبی است و نه تنها سبب کاهش قدرت خرید آنها، بلکه افزایش قدرت خرید آنها شده است. 

در این رابطه