خواست غرامت ۱.۳ تریلیون یورویی حکومت لهستان از آلمان به خاطر اشغال آن کشور در جنگ جهانی دوم

jange yaman-bombe notroni-jpeg rfi فارسی- مسعود سالاری: در هشتاد و سومین سالروز اشغال لهستان به دست آلمان در دوران نازی‌  ها که نقطه آغاز جنگ جهانی دوم بود، دولت ورشو از برلین درخواست ۱.۳ تریلیون یورو غرامت کرد. 
 
نزدیک به ۶ میلیون لهستانی در طول جنگ جهانی دوم جان خود را از دست دادند و مبلغی که لهستان از آلمان درخواست کرده، هم شامل خسارات مادی است، و هم غرامت برای تلفات انسانی.
 
حزب حاکم لهستان، «قانون و عدالت» اذعان کرد، روندی که تا پیش از دریافت این غرامت‌ ها باید طی شود، «طولانی و دشوار» خواهد بود.
 
برلین به نوبه خود مدعی است که لهستان در سال ۱۹۵۳ از پیشنهاد دریافت غرامت جنگی آلمان شرقی پیشین صرف نظر کرده است، ادعایی که محافظه‌ کاران حاکم بر دولت لهستان آن را تکذیب می‌کنند.
 
امروز پنجشنبه یکم سپتامبر (۱۰ شهریور) روزی است که ارتش آلمان به خاک لهستان حمله کرد. این جنگ که «کارزار سپتامبر» هم نامیده می‌شود یک ماه طول کشید و به پیروزی آلمان  انجامید، اما نقطه آغاز جنگ ویرانگر جهانی هم بود.
 
حمله تاریخی آلمان به لهستان «مشابه» تهاجم کنونی روسیه به اوکراین:
 
آندژی دودا، رئیس‌ جمهوری لهستان روز پنجشنبه از مراسم ویژه‌ای که به همین مناسبت در ورشو برگزار شد، استفاده کرده و این رویداد مهم تاریخی را به حمله نیروهای روسیه در ۲۴  فوریه گذشته به اوکراین تشبیه کرد.
 
وی خواستار همبستگی با اوکراین در مقابله با تهاجم روسیه شد و گفت:
 
امروز، ما همچنان از همه متحدان خود و تمام جهان می‌خواهیم که به اوکراین کمک کرده و امپریالیسم روسیه را متوقف سازند. رئیس جمهوری پیشین ما، لخ کاچینسکی که در روسیه درگذشت، می‌گفت که از امپریالیسم نباید ترسید.
 
لخ کاچینسکی در سال ۲۰۱۰ بر اثر سقوط هواپیما در غرب روسیه کشته شد.
 
ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین نیز که از طریق ویدئو کنفرانس به این مراسم دعوت شده بود، در پیامی خطاب به لهستانی‌ها گفت که نباید گذاشت دو رویداد تلخ بامداد یکم سپتامبر ۱۹۳۹ و بامداد ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ در تاریخ تکرار شود.