افزایش قیمت متوسط ۴۰ درصدی کالا ها و سرکوب نرخ ارزها/ دلار ۴۰ هزار تومانی؟ - افزایش مداوم حجم نقدینگی و خلق پول

Tavarom-Bikari-1 علی اصغر اصغر سمیعی رئیس هیأت مؤسس کانون صرافان با انتقاد از سیاست‌ های ارزی دولت سیزدهم به دیده‌ بان ایران گفت: بانک مرکزی باید با تزریق مثبت و منفی به موقع در تلاطمات، از ایجاد نوسانات ارزی جلوگیری کند که متأسفانه شاهد این اقدام از سوی دولت نیستیم.
 
به گزارش سایت دیده‌ بان ایران؛ بازار ایران به شدت تحت تأثیر قیمت «بنزین» و «دلار» است. در سال های اخیر نیز هرگاه نرخ دلار و بنزین دستخوش تغییر شده، به سرعت قیمت بسیاری از کالاها و خدمات نیز افزایش یافته و هیچ سیاست دستوری و یا حاکمیتی نیز نتوانسته جلوی این موج تورمی را بگیرد.
 
نرخ دلار طی ماه های گذشته با عقب نشینی به کانال ۲۸ هزار تومان در بازار آزاد رسیده بود ولی طی روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت ارز، بویژه دلار در بازار بودیم، روند صعودی نرخ‌ ها سبب نگرانی معامله‌ گران نیز شده است و این سؤال را در ذهن مردم ایجاد می کند که احتمال تداوم روند صعودی قیمت‌ ها وجود دارد، یا نه؟
 
قیمت ارز دست دولت است:
 
علی اصغر سمیعی رئیس هیأت مؤسس کانون صرافان در گفتگو با دیده‌بان ایران در این خصوص گفت: مسئولین اقتصادی کشور، درب اصطبل نرخ تورم را باز گذاشته‌ اند، و این باعث فرار قیمت ها، از مسکن گرفته تا مواد غذایی و سایر مایحتاج مردم شده است.
 
این کارشناس اقتصادی با اشاره به نقش دولت در سرکوب قیمت ارز و حامل‌ های انرژی تشریح کرد: اواخر شهریور سال گذشته  نرخ دلار حدود ۲۸ هزار تومان و نرخ یورو حدود ۳۳۰۰۰ تومان بود، در حالی که تفاضل نرخ تورم در کشور ما با کشورهای حوزه این دو ارز معتبر، مسلماً بیش از ۳۶ درصد بود، بنابراین قیمت ارز می بایست به طور متوسط روزانه یک در هزار افزایش نشان می‌ داد،  که مثلاً قیمت دلار در این زمان می بایست به چیزی حدود ۳۹ هزار تومان می‌ رسید، ولی چون عرضه بیش از ۸۰ درصد از ارز مصرفی کشور توسط دولت انجام می‌ شود و مصرف آن هم توسط دولت قابل کنترل است، قیمت ارز تا حدود زیادی توسط دولت تعیین می شود که با توجه به اینکه دولت ها معمولاً قصد تحبیب قلوب مردم  را دارند، تا آنجا که بتواند، به سرکوب نرخ ارز ادامه می دهند.
 
رئیس اسبق کانون صرافان در بخش دیگری از گفتگو با دیده‌ بان ایران، تأکید کرد: قیمت دلار نسبت به سال گذشته با افزایش بسیار اندک روبرو بوده و به هیچ وجه قابل مقایسه با سایر اقلام و اجناس نیست، یعنی کالاهای دیگر که سر نخ آن در اختیار دولت نیست، بطور متوسط بیش از ۴۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده‌ اند، ولی قیمت اقلامی که مثل ارز و حامل‌ های انرژی که قیمت گذاری آن مستقیم و یا غیرمستقیم در اختیار دولت است، به شدت سرکوب شده و قیمت آن بسیار  کمتر از نرخ تورم، رشد داشته است.
 
سمیعی عنوان کرد: یکی از اصلی ترین وظایف بانک های مرکزی در همه جای دنیا ایجاد ثبات در قیمت ارز است، ولی ایجاد ثبات به معنی ثابت نگه داشتن قیمت با وجود تورم های بالا نیست، ثبات یعنی کنترل تلاطمات، نوسانات و تعدیل قیمت مطابق با نرخ تورم. 
 
وی افزود: رها کردن افسار تورم برای هر اقتصادی سمی مهلک تلقی می‌ شود، ولی پاد زهر آن سم،  سم دیگری به نام سرکوب  قیمت ارز نیست، بلکه کنترل حجم نقدینگی و عدم خلق پول است که پاد زهر اصلی و واقعی برای نرخ تورم می باشد.
 
شاهد سرکوب قیمت ارز هستیم!:
 
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: سرکوب قیمت ارز سبب نمی‌ شود که قیمت واقعی و ذاتی آن کمتر شود،  بلکه قیمت دستوری، فنر قیمت را فشرده کرده و انرژی آن را ذخیره می کند تا در زمان خاص با کمترین دلیل یا  بهانه‌، باعث انفجار قیمتی شود، کما اینکه این تجربه بارها برای اقتصاد ما اتفاق افتاده است.
 
دولت عزمی برای کنترل نوسانان بازار ارز ندارد:
 
سمیعی با اشاره به عدم نقش دولت در ایجاد نوسانات ارزی گفت: بانک مرکزی باید با تزریق مثبت و منفی به موقع در تلاطمات، از ایجاد نوسانات ارزی جلوگیری کند که متأسفانه شاهد این اقدام از سوی دولت نیستیم که نمره منفی را به همراه دارد.
 
وی به دیده‌ بان ایران گفت: با توجه به اینکه ۸۰ درصد ارز توسط بانک مرکزی عرضه می‌ شود، پس قیمت‌ ها به صورت مصنوعی پایین نگه داشته می‌ شوند، ولی این کار، کار اقتصادی نیست و بهتر است، قیمت‌ ها واقعی باشند، البته اگر قیمت ها واحد و واقعی باشند، می توان انتظار داشت که نرخ دلار  به ۴۰ هزار تومان برسد.
 
سمیعی در پایان بیان کرد: چنانچه نرخ های متنوع و رانت زا از جمله ارز ۴۲۰۰ تومانی، ارز نیمایی، ارز سنا مسافری، ارز سنا کارت ملی، ارز نرخ تسعیر ، ارز حساب بانکی داخلی، ارز حساب بانکی منشا خارجی، ارز بازار متشکل، ارز نرخ ets یا سامانه معاملات الکترونیکی، ارز به قیمت توافقی، ارز به قیمت بازار غیر رسمی حذف شوند، می توان با قیمت های واقعی و واحد، انتظار اقتصاد پویا برای کشور  داشته باشیم.
 
گفتگو: صفورا طالب‌زاده_سایت دیده‌بان ایران