عضویت کامل رژیم ولایت فقیه در سازمان همکاری شانگهای

Shanghai Hamkari-Sazeman-1 نشست رسمی شورای رVسای جمهور کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای امروز در سمرقند ازبکستان رسماً آغاز به کار کرد.
 
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، نشست رؤسای جمهوری کشورهای عضو شانگهای به ریاست «شوکت میر ضیایف» رئیس جمهور ازبکستان برگزار شده است.
 
در این نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای از جمله هند، قزاقستان، چین، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان حضور دارند.
 
همچنین ژانگ مینگ، دبیر کل سازمان همکاری شانگهای و روسلان میرزایف، رئیس کمیته اجرایی ساختار منطقه‌ ای ض دتروریسم این سازمان در این نشست حضور دارند.
 
در ابتدای این نشست، به صورت رسمی، عضویت کامل ایران در سازمان شانگهای توسط رئیس جمهور ازبکستان اعلام شد که با تشویق حاضران همراه شد.
 
در ادامه هر یک از سران شرکت کننده در این اجلاس سخنرانی‌ های مستقلی ارائه کرده و به تشریح مواضع کشورهای متبوع خود نسبت به تحولات بین‌ المللی و همچنین همکاری‌ های ذیل این سازمان پرداختند.
 
شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین در این نشست با برشمردن مزیت‌ های این اجلاس در همکاری‌ های منطقه‌ ای گفت که این سازمان می‌ تواند به تقویت کشورهای در حال توسعه ختم شود.
 
رئیس جمهوری چین همچنین با حمایت از ریاست هند بر این سازمان گفت: ما از ریاست هند برای سال آینده حمایت خواهیم کرد.
 
نارندرا مودی، نخست وزیر هند نیز با تأکید بر اهمیت این سازمان، گفت که سازمان همکاری‌ های شانگهای برای دنیا مهم است.
 
وی با اشاره به پیش بینی‌ ها درباره رشد ۷،۵ ،درصدی اقتصاد هند در سال جاری گفت: از اینکه اقتصاد ما در میان اقتصادهای با سریعترین رشد در جهان بشمار می رود، خرسند هستم.
 
مودی تأکید کرد که قصد دارد کشورش را به عنوان قطب تولید تبدیل کند و افزود: جهان در حال پیروزی بر همه ‌گیری کرونا است و بخاطر این بیماری و بحران اوکراین، اختلالات متعددی در زنجیره تأمین جهانی ایجاد شده بود. ما می خواهیم هند را به مرکز تولید بدل کنیم.
 
ولادیمیر پوتین نیز در این جلسه گفت: بر این باور هستیم که سازمان همکاری شانگهای می تواند فعالیت‌ های گسترده داشته باشد.
 
وی گفت که از توسعه همکاری با کشورهای علاقمند به همکاری با سازمان شانگهای، حمایت خواهد کرد.
 
پوتین با اشاره به عضویت ایران در این سازمان گفت: بر این باور هستیم که عضویت کامل ایران یک تغییر مثبت خواهد بود. ایران نقش مثبت برای صلح بین‌ المللی بازی می‌ کند.
 
شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان نیز در سخنانی کشورش را قربانی تروریسم اعلام کرد و خواستار همکاری جمعی برای مقابله با این پدیده و محو کامل آن شد.
 
وی در عین حال صلح در افغانستان را صلح در پاکستان و دیگر کشورهای منطقه توصیف کرد و گفت: ما نیازمند صلح واقعی و بلندمدت در منطقه هستیم.